Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 07:36
Reklama
Reklama

Fajne Babki i Ludowiacy na uroczystości wręczenia grantów dla sołectw z powiatu tomaszowskiego

W poniedziałek, 6 lipca 2020 roku, w Domu Kultury w Będkowie odbyło się uroczyste wręczenie grantów dla sołectw z powiatu tomaszowskiego. Uroczystość uświetniły występy dwóch zespołów ludowych z gminy Będków: Fajne Babki i Ludowiacy od Będkowa.

Zespół Fajne Babki powstał już 39 lat temu z inicjatywy Sabiny Zając – dyr. Banku Spółdzielczego w Będkowie i Lucjana Ruty – nauczyciela muzyki w Szkole Podstawowej w Będkowie. Obecnie kierownikiem Fajnych Babek jest Zofia Przywara, natomiast kierownikiem muzycznym – mgr Jacek Wochna, nauczyciel muzyki w miejscowej szkole. Na przestrzeni lat skład zespołu ulegał zmianie.  Dziś tworzy go dwadzieścia osób: czternaście kobiet, czterech mężczyzn, a także dwoje dzieci w wieku 10 lat: Wiktor Przywara i Dominika Małgorzaciak. 
Fajne Babki uświetniają swymi występami wiele uroczystości gminnych, powiatowych, wojewódzkich i kościelnych. Zespół bierze udział w dziesiątkach koncertów, przeglądów i konkursów. Może się również pochwalić licznymi wyróżnieniami i nagrodami, z których najważniejsze, to: I nagroda – Spotkania Amatorskich Zespołów Seniorów – 2011 r.,  II nagroda - w konkursie Zespołów Ludowych –Rol – Szansa,  I nagroda – Spotkanie Chórów Kościelnych, III nagroda – Konkurs Powiatowy „Sobótka”, III nagroda – w Międzypowiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego, II nagroda – w Konkursie Zespołów Ludowych i II nagroda – Przegląd Zespołów Ludowych – Żychlin.  Od początku swej działalności zespół stara się kultywować tradycje rodzimego folkloru, w swoim repertuarze posiada piosenki: folklorystyczne, biesiadne, okolicznościowe. 
 
Ludowiacy od Będkowa powstał w 1990 roku. Inicjatorką powstania zespołu była Halina Packa. Zespół przyjął nazwę Ludowianki.
W trzecie tysiąclecie zespół wszedł mając w swym składzie silną reprezentację męską, dlatego dotychczasowa nazwa okazała się myląca i nieaktualna. To właśnie w 2000 roku grupa zaczęła nazywać siebie Ludowiakami od Będkowa. 
Obecnie zespół liczy piętnaście osób.  W repertuarze znajdziemy mnóstwo piosenek ludowych i biesiadnych oraz kilka programów tematycznych. Zespół zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Ludowiacy od Będkowa występują zarówno na terenie gminy, jak i poza nią, uświetniając swym programem artystycznym uroczystości i imprezy. Zespół wielokrotnie brał udział w rejonowych i wojewódzkich przeglądach kapel, śpiewaków i gawędziarzy. Programy tematyczne, prezentowane przez Ludowiaków od Będkowa to:  „Błogosławiństwo rozpleciny”, „Wesele oczepiny”, „Zdawiny”. Cieszy, że również młode osoby występują w zespole.

 

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W czasie wręczenia grantów z Urzędu Marszałkowskiego oba zespoły zaprezentowały krótkie programy artystyczne, czym zrobiły duże wrażenie na zaproszonych gościach, wśród których byli między innymi: minister Antoni Macierewicz – Marszałek Senior Sejmu IX kadencji, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego i Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Jan Balcerek – radny Rady Powiatu, Jarosław Błoch – przewodniczący Rady Gminy w Będkowie. 

Aż 16 sołectw z naszego powiatu otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego po 10 000 złotych. Symboliczne czeki wręczali: Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Ewa Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego i Janusz Ciesielski, - dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi.

Granty w wysokości 10 tysięcy złotych otrzymały następujące sołectwa: Prażki z gminy Będków, sołectwo Drzazgowa Wola gmina Będków, sołectwo Sługocice gmina Będków, sołectwo Rękawiec gmina Budziszewice, sołectwo Budziszewice gmina Budziszewice, Podkońska Wola z gminy Czerniewice, sołectwo Inowłódz gmina Inowłódz, sołectwo Kochanów gmina Lubochnia, sołectwo Nowy Olszowiec gmina Lubochnia, sołectwo Nowe Chrusty gmina Rokiciny, sołectwo Jeżowiec gmina Rzeczyca, sołectwo Smardzewice gmina Tomaszów Mazowiecki, sołectwo Ciebłowice Duże gmina Tomaszów Mazowiecki, sołectwo Bronisławów gmina Ujazd, sołectwo Bukowiec gmina Żelechlinek, sołectwo Lesisko gmina Żelechlinek. 

W uroczystości uczestniczyli także wójtowie poszczególnych gmin: Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków – gospodarz uroczystości, Marian Holak – Wójt Gminy Budziszewice, Andrzej Bednarek – Wójt Gminy Czerniewice, Piotr Majchrowski – Wójt Gminy Lubochnia, Iwona Łuszcz-Krawczyk – Wicewójt Gminy Rzeczyca, Sławomir Bernaciak – Wicewójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, Artur Pawlak – Wójt Gminy Ujazd, Bogdan Kaczmarek – Wójt Gminy Żelechlinek, szef struktur OSP gminy Będków prezes Adam Kawnik. Udział w spotkaniu wzięli też sołtysi z powiatu tomaszowskiego i przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)Pompy ciepła vs. tradycyjne systemy ogrzewaniaMinister finansów: nakłady na ochronę zdrowia są priorytetem rząduRemis na obcej ziemi
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: ...)Treść komentarza: od kiedy funkcjonuje "dział analiz"? co to za twór ....czy to nowe stanowiska pracy? czy nowa nazwa działu windykacji?Źródło komentarza: Możliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)Autor komentarza: ZdunekTreść komentarza: Stawiam na Szczepana. To człowiek orkiestra. Pełnił tyle funkcji, że starostą mógłby być spokojnie.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: OKTreść komentarza: ???Źródło komentarza: Kto znajdzie się w Radzie Powiatu Tomaszowskiego?Autor komentarza: BarejaTreść komentarza: Żałosne!!! Niektórzy komentują, wymądrzają się, ubliżają innym, sieją hejty, a NIE MAJĄ ODWAGI podpisać się!!! Równie dobrze mogę napisać, że wszyscy radni w Powiecie czy Mieście, to chyba komuniści? Cytując klasyka Bareje: Nie mam Pańskiego płaszcza i co mi Pan zrobi?Źródło komentarza: Kto znajdzie się w Radzie Powiatu Tomaszowskiego?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz: "...uśmiechnięta Polska trwa...". Wg mnie, ta uśmiechnięta Polska ryżowatego donka, za chwilę będzie nie tylko uśmiechnięta, ale będzie rechotała ze śmiechu z tego durnowatego elektoratu, który uwierzył w te bajki, które wygłaszał ten ryżowaty folksdojcz w kampanii wyborczej do parlamentu. Chcieli, baranie łby, Hameryki - to będą ją mieli. Do kogo pretensja ?!Źródło komentarza: Minister finansów: nakłady na ochronę zdrowia są priorytetem rząduAutor komentarza: WzkTreść komentarza: Oj tak bardzo spokojna ciekawe czy ma jeszcze konto na tinderze 🤣Źródło komentarza: Tragedia na Szerokiej.
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama