Mojsza niż Twojsza. Jeszcze tylko 3 dni

  • 08.07.2020, 23:21 (aktualizacja 09.07.2020, 10:36)
  • Mariusz Strzepek
Mojsza niż Twojsza. Jeszcze tylko 3 dni
Poczta Polska dostarcza w ostatnim czasie do skrzynek listowych ulotki sygnowane przez Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Andrzeja Dudy. Budzą one (i słusznie) już nie tylko kontrowersje ale i oburzenia. Nie wiem kto w kwestiiach marketingu politycznego doradza Prezydentowi, ale delikatnie to ujmując, nie był to najlepszy wybór.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia kwestii, która wywołała sporo komentarzy i podejrzeń o działania nieformalne. Otóż Poczta Polska, mimo, że jej właścicielem jest Państwo Polskie, jest też normalnym przedsiębiorstwem, oferującym usługi o charakterze komercyjnym. W ofercie posiada także kolportaż materów reklamowych. nie ma znaczenia, czy są to reklamy firm handlowo - usługowych czy komitetów wyborczych.

Nie ma więc sytuacji, że Minister Sasin dzwoni do kolegi dyrektora PP i mówi: weźno chłopie i niech Twoi listonosze rozniosą nam "bibułę" po domach. Doszukiwanie się tu spisku, wychodzi poza ramy zdrowego rozsądku. To, co oczywiście można sprawdzić, to koszty tej operacji. Ale to nie jest jakiś specjalny problem, bo wystarczy zajrzeć do sprawozdania finansowego kampanii. Świadczenie usługi poniżej jej faktycznych kosztów mogłoby być uznane za nielegalne finansowanie wyborów. 

To, do czego powinniśmy mieć prawdziwe zastrzeżenia, to treść ulotki. W mojej ocenie jest ona nie tylko skandaliczna ale wręcz głupia. O ile na pierwszej stronie znajdziemy 4 stosunkowo proste hasła zachęcające do głosowania na Prezydenta, to już na jej rewersie jest coś, co trudno nazwać inaczej niż ohydnym paszkwilem (żeby było jasne: nie chodzi mi o to, czy informacje są prawdziwe czy nie, ale o styl i formę). 

Jeden mój znajomy, zresztą od wielu lat zwolennik Prawa i Sprawiedliwości wysłał mi wczoraj skan ulotki pisząc: Treść i forma - dno dna. Trudni się z moim szkolnym kolegą w tej kwestii nie zgodzić. O ile można przymknąć oko na zachowania sfrustrowanych wyborców, to już spin doktorzy powinni każde najdrobniejsze działanie i słowa poddawać dogłębnej analizie. Tu mamy prawdziwy dramat. Jeśli ktoś w PiS zaplanował, że będzie szkodził Andrzejowi Dudzie, to trzeba przyznać, że ta makiaweliczna postać działa niezwykle skutecznie. 

Oczywiście nie jest to żadna nowość. Z podobnymi działaniami mamy do czynienia niemal od 30 lat. Zamiast pokzywać własne walory, zohydza się przeciwnika. To przez długi czas działało. Teraz wydaje się, że działa mniej. Na ohydztwo uodparnia nas Facebook, ponieważ serwuje nam je każdego dnia bez żadnego umiaru. 

Nie mam dostępu do danych statystycznych, jakimi posługuja się sztaby wyboorcze, ale widać, mówią one, że radykalizacja może się im przysłużyć. W mojej ocenie to błedne myślenie. Radykalny elektorat ma dwie barwy, więc jest już podzielony. Dużo liczniejszy jest umiarkowany i wciąż niezdecydowany wyborca. Przecież to o niego powinna iść walka. Chyba, że... no właśnie. Chyba, że dane mówią, że komitet ma znikome szanse na jego pozyskanie. Dlaczego? Być może właśnie przez radykalizację. 

Ulotka ma też taki efekt, że pobudza najniższe emocje i jest paliwem do agresywnych ulicznych zachowań, które przeciwnicy uwielbiają wykorzystywać. Gdyby jeszcze takie materiały sygnowała Gazeta Polska, ale komitet prezydencki? Doradcy do wywalenia na zbity pysk. 

Ponieważ wiele osób ma problemy z percepcją i czytaniem ze zrozumieniem, chcę dosyć wyraźnie podkreślić, że nie jestem zwolennikiem Rafała Trzaskowskiego. Obie główne partie uważam za zorganizowane grupy szkodników. One obie dzielą Polskę na krainy A i B. Natomiast uważam, że do tego typu materiałów należy się w jakiś sposób odnieść. 

Pamiętajcie. Głosowanie to nie przymus. Wcale nie musicie wybierać większego lub mniejszego zła. Macie też prawo zaprotestować wobec zła w ogóle. 

PS. 

Czy to nie zabawne, że nagle okazało się, że najbardziej zdroworozsądkowym ugrupowaniem okazała się Konfederacja? "Dzień Świra" wszedł na ekrany w 2002 roku. Wciąż aktualny? Jak najbardziej. 

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tvn
Tvn 10.07.2020, 06:36
Ja wtedy nie byłem posłem...
To nie moja ręka głosowała...
Jacek
Jacek 09.07.2020, 13:33
zagłosuję na Dude jak odnajdzie respiratory i maseczki kupione przez Szumowskiego
rk
rk 09.07.2020, 11:32
Mi taką ulotkę wczoraj przyniósł Inpost
Wyborca Prawicy
Wyborca Prawicy 09.07.2020, 09:28
Do Prawych
Nie przejmujcię się co piszą, mówią folksdojcze.
W niedzielę obronimy Polskę przed nimi po raz kolejny
Pozdrawiam 👍
Nabi
Nabi 09.07.2020, 06:54
Jak czytam komentarze to się zastanawiam co się stało ze spoleczenstwem🤔 daliśmy się oglupic, pozwoliliśmy się podzielić, a politycy śmieją się nam w twarz... Urządzili sobie cyrk a my jak te małpy robimy show... Jedni i drudzy zyskują na podziale, bo skłócone spoleczenstwo to słabe spoleczenstwo, rzucili ochłapy z pańskiego stołu, a my przymykamy oko na rosnąca inflację, podatki, brak rozwoju gospodarczego, czy zabieranie małymi kroczkami wolności i samodzielnego myślenia... Karmią nas papka medialna, stosują zabiegi socjotechniczne a my jak te młode boćki, łykamy wszystko... I znów wybieramy między dzuma a cholera, i znów głosujemy przeciwko komuś a nie za kimś... I nie ważne kogo wybierzesz, bo i tak grabki nigdy nie będą grabisz od siebie...
Tm
Tm 09.07.2020, 05:59
Ludzie piszą, a ktoś ma z tego powodu interes...takie artykuły nie pojawiają się przypadkiem...

Wpiszcie w Google: Ustawka Trzeskowskiego w Lesznie i wybierzcie samemu…
Wpiszcie w Google: Ustawka Trzeskowskiego w Lesznie i wybierzcie samemu źródło wg Was wiarygodne 08.07.2020, 21:01
"W czasie "Areny prezydenckiej" Rafała Trzaskowskiego w Lesznie pytania w imieniu tygodnika "Najwyższy Czas!" zadawał pracownik warszawskiego ratusza"

To są JAJA :))

ll
ll 10.07.2020, 11:49
A ziomuś z gazety polskiej to był hologram. No w Końskich to było wszystko na spontanie?
Do wpiszcie sobie
Do wpiszcie sobie 09.07.2020, 07:24
Poczytaj sobie o ustawce Pada to są jaja!!!!!!!!
Kitka
Kitka 08.07.2020, 17:24
Chamstwo, totalne szambo i właśnie takiej Polski nie chcę! Polski Pisowskiej brudnej propagandy!
Zdenerwowany
Zdenerwowany 08.07.2020, 16:56
Nie może tak być ! Co to jest za władza ? TVP Korea kłamie w żywe oczy milionom starszch ludzi !
BEZSTRONNE ZDJĘCIE DO ARTYKUŁU
BEZSTRONNE ZDJĘCIE DO ARTYKUŁU 08.07.2020, 14:26
Gdy zostanie obecny podział będzie jeszcze większy, kryzys nieunikniony bo wydatki wymknęły się spod kontroli nikt nie zna długu publicznego od 2014,RT będzie dzielił na AiB a obecny na lepszy i gorszy sort, rozliczenie komisji smoleńskiej nic nie wiadomo, karty do głosowania, itd itp. Obiecuje ten i obiecuje tamten ale dopiero po zapoznaniu się z finansami państwa. A róbta co chcetab
fakty
fakty 08.07.2020, 13:52
dlaczego jest tylko jedna strona...to bardzo ciekawe...
olrajt
olrajt 08.07.2020, 13:42
wrzucajmy te ulotki do czerwonych skrzynek Poczty Polskiej. Ambitni mogą odnosić osobiście.
fdds
fdds 08.07.2020, 13:15
Sondaze nie są danymi statystycznymi.
A dalej kupa jęku, bez uzasadniania.

Ajdejano
Ajdejano 08.07.2020, 12:32
Panie Mariuszu: ło jejku, jejku !!! Jaki Pan jest super poprawny, jewropiejskij naturszczik !!! Tylko, niech się Pan nie załamuje !!! Może ci aferzyści z PO też się nie pochlastają z powodu tej (wg Pana - fałszywej i obraźliwej) ulotki, która wg mnie pokazuje to, co już było i mówi o tym, że to, co już było, może powrócić.

Stare sentymenty powracają....., co ???
sąsiadka
sąsiadka 08.07.2020, 13:36
No Alejandro tak bardzo się starasz , że chyba na Złoty Krzyż Zasługi zasłużyłeś. Duda , w swojej mądrości, odznaczył niejakiego Andrzeja Zbyszyńskiego, który za fałszowanie dokumentów był wcześniej skazany. Gratuluję., no i czekamy, bo bardzo się starasz. Naprawdę.
Ajdejano
Ajdejano 08.07.2020, 14:22
Nie lubisz tych pisiorów, mistrzu - co ??? Grunt sie pali pod nóżkami - co ??? I to mnie cieszy. Poczekaj do 21:00 w niedzielę. Przekonasz się, jak mohery załatwią tego cwaniaczka z po.

PS. Twoja kultura wychodzi w tym przeinaczaniu mojej ksywki. Jeżeli tobie to sprawia radochę - proszę bardzo. ŻENADA!!!
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 09.07.2020, 10:36
Panie Janie......
Czas zmienić leki.
Dużo zdrowia życzę.
sąsiadka
sąsiadka 08.07.2020, 21:38
przepraszam, popełniłam błąd Powinnam napisać Ajdejano
tomaszowianin
tomaszowianin 08.07.2020, 18:48
Powiem P. o
żeberkach w kapuście
za Magdaleną Kisielewską | sobota, 26 kwietnia 2014

Zawsze, kiedy jem żeberka zamieniam się w odruch warunkowy psa Pawłowa. Ślina mi nie cieknie, chociaż byłoby to na miejscu, ale zawsze mam przed oczami pana Zbigniewa Ziobrę, a następnie w mózgu rozbrzmiewa jedna z ostatnich pieśni Andrzeja Rosiewicza: „Wystarczą cztery ziobra, a Polska będzie dobra”.
 Hej! Już nie duża ilość witamin w polskich hożych dziewojach, ale dwie pary ziober.
A z każdego ziobra Ewa… A z Ewy Kain i Abel – podpowiada wyobraźnia.
I tak dalej, aż myśli dojdą do teraźniejszości.
A teraźniejszość jest b. dobra. Wystarczy trochę kapusty i cztery ziobra.
W każdym razie ziobra rzeczywiście są całkiem niezłe, a i b. proste w przygotowaniu. Byle kto potrafi to przyrządzić.

PS (bez kropki) Każdy z nas reaguje czasem jak pies Pawłowa (ja też). I bez śliny poszczekać do zatarcia strun... Na byle niezgodny z naszym oczekiwaniem na byle temat.
To automatyzmy, które wypracował Twój (mój) mózg, aby być skuteczniejszym. Czy można się z nich wyzwolić? Jak najbardziej. Musimy sami sobie dowieść, że nie jesteśmy psami Pawłowa.
I nie musisz nikogo nazywać ŻENADA. Bo nie udowodnisz w ten sposób, że nie jesteś psem Pawłowa.

Do sasiadka
Do sasiadka 08.07.2020, 13:59
Nie odzywaj się do tego d...... a bo zaraz cie zwyzywa olej go
MS
MS 08.07.2020, 12:33
Chyba nie.
T.m
T.m 08.07.2020, 11:37
Teraz to mamy wybor albo Polska bialo -czerwona(ze wszystkimi swoimi wadami)albo kolorowa,teczowa,niemiecka!
Do tm
Do tm 08.07.2020, 14:38
Kolorowe tęczowe to mi się procesje kojarzą o to chodzi
olrajt
olrajt 08.07.2020, 13:30
a wie Pan, ze Premier Morawiecki zbił majątek pracując w zagranicznym banku ? We Wrocławiu. Wtedy jakoś te pieniądze mu nie przeszkadzały i się trochę obkupił, no ale potem się zasromał i przepisał na żonę. Chwali też nasze stosunki gospodarcze z Niemcami , bo dobrze się z nimi handluje..
WuPe
WuPe 08.07.2020, 18:41
Przepisanie majątku na żonę to chyba normalne??? Pamiętajmy, że PiS wprowadził prawo, które umożliwia ściąganie długu przestępcy od jego rodziny. Ukrywanie majątku miało sens tylko za czasów poprzedników, a PO skrzętnie to wykorzystywało.
MS
MS 08.07.2020, 18:51
Przepisywanie, przepisywaniem. Nie pojmuję, czemu ktoś krytykuje instytucje rozdzielności małżenskiej. To forma przewidziana w kodeksie. Ludzie mają prawo do odrębnych majątków. Ja mam taką również Dzięki temu rodzina nie ponosi ryzyka prowadzonej przeze mnie działalności.
Jeśli facet zarobił uczciwie pieniądze i nawet majątek przepisał na żonę (jak rozumiem płacąc podatek od spadków i darowizn) to niby w czym problem? Co w tym nieuczciwego? Jakby teraz robił przekręty na konto żony to ok. Ale w innym przypadku?
Odrębny temat to oświadczenia majątkowe. Powinno sie je składać w Urzędzie Skarbowym albo w CBA. A tymczasem publikuje się je w internecie zachęcająąc róznych bandziorów
Lubicz
Lubicz 09.07.2020, 13:56
Spadki i darowizny w obrębie najbliższej rodziny były zwolnione z podatku. Dopiero Mateuszek (po przepisaniu majątku na żonę) wprowadził podatek od takich operacji powyżej 1 mln PLN.
Trzask
Trzask 08.07.2020, 11:26
A może tak Antoniego na fotkę w maseczce, a w tle jakiś cmentarz
Nigdy
Nigdy 08.07.2020, 11:03
Trzachu to jakiś naciągacz, nawija makaron na uszy jak mało kto. Ręka by mi odpadła jakbym miała zagłosować na tego skrajnego lewaka. Niestety skorzystam ze swojego demokratycznego prawa nie zagłosuje.
Nigdy niemow nigdy
Nigdy niemow nigdy 08.07.2020, 14:41
A zagłosuj złożymy się na rękę jak odpadnie.
olrajt
olrajt 08.07.2020, 13:38
czyli zagłosuje Pani na Dudę , człowieka ochraniającego Grupę Trzymającą Władzę. Nie wstyd Pani ?
WuPe
WuPe 08.07.2020, 18:43
Nie ośmieszają się, usłyszysz, hasło i wykorzystujesz, je w zupełnie debilny sposób, przecież zgodnie z taśmami afery taśmowej GTW to obecni przeciwnicy PiSu
olrajt
olrajt 08.07.2020, 21:08
GTW to Afera Rywina, a nie afera taśmowa Teraz, to panowie spod znaku prawych i sprawiedliwych., Ci prawi już zlikwidowali trójpodział władzy. Mają chrapkę na czwartą władzę. TRZA to zmienić.
hahah
hahah 08.07.2020, 10:51
o widzę, że na tym portalu także jest Mojsze i Twojsze hmmm
LGBT - co to
LGBT - co to 08.07.2020, 10:48
Może forma dostarczenia nie najlepsza, ale ulotka zawiera prawdziwe fakty. Ocenę każdy musi dokonać sam.
olrajt
olrajt 08.07.2020, 13:40
to jest poziom wyższego sortu "prawdziwe fakty " ! Chamska hołota pyta się, a cóż to takiego. Fakt to fakt i tyle.
Maciek
Maciek 08.07.2020, 10:22
Brawo MARIUSZ

Pozostałe