Nałogowy włamywacz

  • 10.07.2020, 10:47 (aktualizacja 10.07.2020, 10:56)
  • Mariusz Strzepek
Nałogowy włamywacz
Tomaszowscy kryminalni zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który ma na swoim koncie liczne włamania do domków letniskowych i komórek. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów, które sprawca zastawiał w lombardach. 20-latek łącznie usłyszał siedem zarzutów, za które grozi kara do 10 lat więzienia.

Na przełomie czerwca i lipca 2020 roku do tomaszowskiej komendy wpłynęło sześć zawiadomień od właścicieli domków letniskowych mieszczących się na terenach ogródków działkowych w Tomaszowie Mazowieckim oraz od właścicielki komórki w bloku wielorodzinnym. Z ich treści wynikało, iż nieznany sprawca pokonując zabezpieczenia włamywał się do wnętrza pomieszczeń, z których kradł elektronarzędzia, kosiarki, sprzęt RTV i AGD, rowery i inne przedmioty codziennego użytku.

Tomaszowscy kryminalni pracujący przy wymienionych sprawach, skrupulatnie zbierali informacje. Na ich podstawie przyjęli hipotezę, że za wszystkimi włamaniami stoi jeden sprawca. Dobre rozpoznanie osobowe i terenowe pozwoliło na jego wytypowanie. 6 lipca 2020 roku kryminalni stanęli w progu komórki, w której 20-latek przebywa w okresie letnim. Mężczyzna nie krył zdziwienia wizytą policjantów i od razu przyznał się do włamań.

Mundurowi ustalili, że część zrabowanych przedmiotów sprawca zastawił w lombardach, zaś pozostałe zniszczył, by pozyskać z nich elementy ze stopu metali, które mógł sprzedać na złom. Mężczyznę zatrzymano i doprowadzono do tomaszowskiej komendy, gdzie usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem. Kryminalni odzyskali część sprzętów zastawionych w lombardach. Przedmioty te niebawem powrócą do prawowitych właścicieli. Teraz 20-letni amator cudzego mienia musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi swojego zachowania.

Kodeks karny za przestępstwo włamania przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

Policja w 2019 roku prowadziła postępowania w sprawie włamań do budynków jednorodzinnych, mieszkań i domów będących w budowie w sumie w 42 przyadkach.
• do pojazdów (w tym do zbiorników paliwa) – 31 postępowań
• do komórek i garaży – 27 postępowań
• do obiektów handlowych – 16 postępowań
Obiekty, do których dokonywano włamań, w większości umiejscowione były w terenie peryferyjnym i niestrzeżone lub słabo zabezpieczone

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Paweł
Paweł 11.07.2020, 18:29
I co z tego, że grozi do 10 lat pozbawienia wolności oraz wykrywalność wzrasta, jak na końcu i tak prokurator oraz sędzia zgodzą się na najniższy wymiar kary. Znam przypadek z ostatnich kilku miesięcy, gdzie za włamanie do mieszkania, sprawcom najpierw uchylono środek zapobiegawczy w postaci aresztu a następnie zasądzono tylko rok pozbawienia wolności (z możliwością skrócenia wyroku "za dobre sprawowanie"). Nie dba się o dobro ofiar przestępstwa ani nie stosuje się kar, które mogłyby odstraszać przyszłych sprawców.

Pozostałe