Kolejny punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa rozpoczął pracę w Opocznie

  • 14.07.2020, 15:46 (aktualizacja 16.07.2020, 18:24)
  • Mariusz Strzepek
Kolejny punkt pobrań wymazów w kierunku koronawirusa rozpoczął pracę w Opocznie
Z wymazów skorzystają osoby w kwarantannie i przyszli kuracjusze, dla których negatywny wynik testu jest warunkiem rozpoczęcia leczenia w sanatorium. Za testy i pracę punktów płaci ŁOW NFZ. W Polsce są już 242 takie punkty pobrań, w Łódzkiem 14.

Punkt pobrań wymazów w kierunku koronwiursa pracuje codziennie w godzinach 10-12. Wymazy pobierane będą w namiocie usytuowanym przy Szpitala w Opocznie. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ ryczałt za co najmniej dwugodzinną dobową działalność punktu pobrań wynosi 300 zł za dobę, oraz 21 zł za każde pobranie od pacjenta przebywającego na obowiązkowej kwarantannie. Punkt pobrań w Opocznie jest 14 punktem w naszym województwie.

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? 10. lub 11. dnia możesz zrobić test w mobilnym punkcie pobrań.

Badanie w punkcie pobrań można wykonać pod warunkiem, że masz własny samochód, którym pojedziesz na miejsce pobrań bez kontaktu z innymi osobami. W 8. dniu kwarantanny otrzymasz SMS-a lub powiadomienie w aplikacji TakeTask informujące, że możesz opuścić miejsce kwarantanny celem wykonania testu. Policja, która kontroluje Twoją obecność w domu podczas kwarantanny, będzie powiadomiona o tym fakcie. Na miejsce pobrań nie wolno jechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani pieszo. Po drodze do mobilnego punktu pobrań nie wysiadaj nigdzie z samochodu ani nie załatwiaj żadnych spraw. Test jest bezpłatny, ale możesz go wykonać wyłącznie 10. lub 11. dnia kwarantanny. Jeśli się zgłosisz w innym dniu, nie wykonasz testu. Nawet płatnie. 

Jeśli osoba z Tobą odbywająca kwarantannę również ma zrobić test tego samego dnia, możecie pojechać jednym samochodem. 

Jeśli nie masz możliwości bezpiecznego dotarcia na do punktu pobrań, skontaktuj się z sanepidem, który w uzasadnionych przypadkach ma możliwość umówić Cię na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Testy dla kuracjuszy

Warunkiem wyjazdu na leczenie sanatoryjne jest negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa. Przyszli kuracjusze mogą wykonać test w punkcie pobrań nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany (dlatego warto przekazać uzdrowisku swój numer telefonu – to ułatwi kontakt). W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Wyniki testu będzie także Internetowym Koncie Pacjenta.

 Szczegółowe informacje oraz adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe