Wyludniona pustynia w centrum miasta

  • 29.07.2020, 09:37 (aktualizacja 29.07.2020, 10:00)
  • redakcja
Wyludniona pustynia w centrum miasta Szymon Bujalski
Dziennikarz Gazety Wyborczej, Szymon Bujalski, odwiedził niedawno Tomaszów Mazowiecki. Uważa, że nasze miasto robi wrażenie bardzo przyjemnego, chwali zrewitalizowane Bulwary i... załamuje ręce nad Placem Kościuszki

Czemu to inwestycja bardzo niebezpieczna? Bo pozornie... jest bardzo bezpieczna. I już tłumaczę, o co mi chodzi.

Zakończona kilka lat temu modernizacja placu kosztowała ok. 23 mln zł. Unia dała pieniądze, a całość wygląda schludnie. Jest i całkiem ciekawie zaprojektowana fontanna (a jakże by inaczej), i równa nawierzchnia, i nowe ławki. Odświeżone elewacje budynków wokół też są (z jednym wyjątkiem).

To, czego nie ma, to drzewa. Tzn. są, ale małe i raczej bez szansy, by pod nimi przyniąść inaczej niż na kratce. A jak nie ma dużego drzewa z ławką, to nie ma cienia. A jak nie ma cienia i jest upał, to nie ma życia. A jak nie ma życia, to plac jest tak wypełniony ludźmi, jak na obrazkach.

Takie inwestycje stwarzają bardzo dobre pozory, że zrobiono coś super. Że jest ekstra. Że zobaczie, jak to pięknie wygląda. I że w takim razie jak narzekasz na brak drzew, to jesteś narzekacz. A jak brakuje Ci cienia, to się wyprowadź do lasu. A tak w ogóle to o co Ci chodzi, przecież wyremontowali. Wcześniej nic się nie działo, a teraz zobacz - remont, remont, remont!

Nie zawsze lepsze jest wrogiem dobrego. Czasami lepsze jest po prostu lepsze.

I dlatego właśnie tego typu inwestycje, których w Polsca w ostatniej dekadzie było mnóstwo, są niebezpieczne.

- pisze dziennikarz na profilu "Dziennikarz dla Klimatu", publikując jednocześnie serię zdjęć o "pustynnym charakterze" 

Rzeczywiście zrewitalizowany Plac Kośiuszki powinien tętnić życiem. Dlaczego tak nie jest. Odpowiedzi jest wiele i jedną z nich przedstawił reportej Wyborczej. To miejsce jest po rpostu nieprzyjazne dla ludzi. Betonowa "patelnia" zastąpiła znisszzczoną nawierzchnię, wykorzystywaną, jako parking. Chyba nie na tym powinna polegać rewiltalizacja, a więc przywracanie do życia.  

Nalezy też pamiętać, że na etapie planowania pojawiały się liczne protesty ze strony osób prowadzących w tym miejscu działalaność gospodarczą. Wszyscy domagali się większej liczby miejsc parkingowych. Władze miasta uległy też naciskom taksówkarzy, których postój mógł przecież zostać wyznaczony w całkowice innym miejscu (chociażby przy ul. Berka Joselewicza). 

Niestety Straż Miejska nie reaguje też na parkujące na części oznaczonej jako strefa zamieszkania powierzchni między MCK a Galerią Arkady. Samochody nie tylko masowo tutaj parkują przez cały dzień ale także ganiają po deptaczku przechodniów, a przecież mamy monitoring. 

Na Placu rzeczywiście brakuje drzew. W marcu bieżącego roku w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja poświęcona zmianim klimatycznym. Przy okazji poruszanych tematów dowiedzieliśmy się, że Tomaszów Mazowiecki znalazł się na elitarnej liście 50 miast, dla których są przygotowywane plany adaptacji do zmian klimatycznych. W miastach tych zostały wskazane cztery sektory wymagające inwestycji. Wśród nich: gospodarka wodna, kwestie dotyczące zdrowia, energetyki i otaczające miasta rolnictwo. W przypadku gospodarki wodnej, rozpatrywana jest ona w kategoriach ilościowych i jakościowych. 

Musimy odwracać sytuację, która obecnie istnieje. Pierwszym krokiem jest zmiana sposobu myślenia. Wczoraj udało nam się dowieźć do Brukseli wniosek, którego jednym z partnerów jest Tomaszów Mazowiecki. W ramach tego wniosku przeprowadzone zostaną trzy inwestycje. Pierwsza z nich obejmie rozszczelnienie tego pięknego Placu Kościuszki, który kilka lat temu został wyremontowany ale w niewłaściwym kierunku. Obecnie jest zabetonowany, a więc trzeba go rozszczelnić. Potrzebne są nasadzania oraz możliwość magazynowania wody w glebie. Kolejny element to parki kieszonkowe. Jest to wykorzystanie przestrzeni dla odpowiednich nasadzeń. Do tego dochodzi budowa dwóch zbiorników retencyjnych - mówił wówczas Krystian Szczepański ‒ dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, dodając, że osobnym projektem jest poprawa jakości wód zasilających Zalew Sulejowski. 

 

Cały materiał znadziecie tutaj

Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

PPPPPPP
PPPPPPP 26.08.2020, 12:56
Pełno tu meneli,wsioków, dżesik i brajanów, głupoli co się cieszą że mają sklep na sklepie niskie ceny i syfiaste jedzenie. Lubiłam to miasto kiedyś. Plac mi się nie podoba i beton pod nogami chodniki z trującej kostki w całym mieście i ta pisowsko-kościelna mentalność. Wyprowadzam się.
m&m
m&m 01.08.2020, 16:34
Betonowe pustynie w Tomaszowie... za komentarz niech posłuży ta fotka... https://scontent.fwaw5-1.fna.f…
m&m
m&m 02.08.2020, 07:29
I proszę sobie odwiedzić plac w weekendowe letnie popołudnie lub wieczór. Usiasc. Wypic albo zjeść coś w jednym z lokali ( da się to zrobić siedzieć pod drzewem!!!) Posłuchać szumu wody w fontannach. I sobie powiedziec- co ja napiepszylem w tym internecie o tej betonowej pustyni. Ale zaraz... Tu się argumenty i prawda nie liczą. Przecież to gazeta wyborcza.
Tvn
Tvn 01.08.2020, 06:15
Dobrze że nasz prezydent nie poszedł w ślady rafcia i wydał miliony na ławki lub kozy...
mieszkaniec
mieszkaniec 31.07.2020, 17:57
Niestety projekty wykonują ludzie pozbawieni inteligencji, ale za to posiadają papier magistra. Obecnie taki przykład bezrozumnej pracy projektu studyjnego możemy zobaczyć podczas pracy budowy ścieżki rowerowej do Smardzewic. a przede wszystkim skrzyżowanie Modrzewskiego z ulicą Szymanówek. ten kto zaprojektował tą wysepkę i ten wąski lej wyjazdowy miał wszelkie klepki w głowie nie poukładane jak trzeba. Dziś własnie ugrzęzł autobus MZK . Szkoda że nasze pieniądze są tak marnowane. A gdzie jest nasz prezydent Witko? Panie Prezydencie czy Panu podoba się ten nienormalny projekt?
Głodny
Głodny 31.07.2020, 15:58
a spróbujcie postawić tam np food trucka- w urzędzie nie do załatwienia
Darek
Darek 31.07.2020, 15:22
Trzeba wziąć pod uwagę że na placu są różne imprezy a na drzewach się sceny nie postawi i ludzie też gdzieś muszą stać
sąsiad
sąsiad 30.07.2020, 19:55
PT "Franek" - informuję, że na Pl. Kościuszki drzewa przed remontem były (i to duże ,co prawda dawno, dawno). I dalej : dla inwestycji decyzja o warunkach zabudowy określa wielkość powierzchni biologicznie czynne nieutwardzonej (płytami, betonem, kostką) . Dla przykładu: w Gminie Tomaszów i konkretnych warunków powierzchnia biologicznie czynna powinna wynosić min. 40 % powierzchni działki, której warunki dotyczą. Nie mam orientacji ile wynosi dla Tomaszowa Maz. ale obserwując powstałe nowe obiekty ( np. handlowe, usługowe itp) wielkość ta jest dużo mniejsza od w/w 40%. Ciekaw jestem jak to wygląda dla inwestycji typu jak Plac Kościuszki. Pozdrawiam.
Grabaż
Grabaż 29.07.2020, 22:45
Te płyty granitowe, to jak magazyn półproduktów nagrobnych. To jest nasze motto. Każdy z nas skończy pod taką płytą. Oczywiście, to skrót myślowy, ale projektantem był zaoewne ktoś związny z pochówkiem ....
Agnieszka
Agnieszka 29.07.2020, 22:25
Parki kieszonkowe? A las dookoła Tomaszowa niemal wycięty w pień. Hipokryzja rządzących nie zna granic. Hańba!
m&m
m&m 30.07.2020, 07:45
Idiotka-proszę nie wykreślać. Byłaś w lesie kiedyś? Wiesz co to w pień?
Franek
Franek 29.07.2020, 22:17
Panie redaktorze , tam na placu przed remontem nie bylo drzew, wiec skąd mialyby sie nagle znaleźć ?? Rownie dobrze moglby Pan napisac ze nie ma tam słoni, wiec remont bez wyobrazni bo bez słoni ktore daja cień. A tak ogolnie to zostaly tam nasadzone duze platany, czy ma Pan klopot ze wzrokiem, czy tylko z interpretacja?
Wyborca Prawicy
Wyborca Prawicy 29.07.2020, 20:56
Dziennikarz gazety wyborczej zatroskany o Plac Kościuszki
No jaki normalnie ludzki człowiek
Aż się ciśnie na usta, jaki dziennikarz, takie tematy
Nilu
Nilu 29.07.2020, 20:38
Podobno regiony z mapy nienawiści, funduszy z Unii nie będą dostawać. Może jednak gmina powinna dla wszystkich mieszkańców być przyjazna? Wypowiedzieć głupawą „strefę wolną od LGBT” inaczej finansowania z Unii nie będzie. I dobrze.
m&m
m&m 30.07.2020, 07:55
A jak tą nieprzyjazność gminy dla części mieszkańców jak odczuwasz? Bo ja po obejrzeniu fotek z profanacji pomników przez komunistów z pod znaku tęczowej flagi spaliłbym ich na stosie. To oni mnie nienawidzą. Nie ja ich. Ale robią wszystko, żeby tak było. A spierd... z tymi funduszami. Zero godności i szacunku do siebie.
Red
Red 30.07.2020, 15:45
Czyli wracamy do wypraw krzyżowych i będziemy palić na stosach. To Twoje prawdziwe oblicze? piszesz o godności i szacunku a chcesz na stosie palić. Bez pomocy Unii dalej byś kosił kosa w polu
Czaro
Czaro 20.08.2020, 13:42
Fundusze unijne to w dużej mierze nasze pieniądze, troszkę przesadą jest stwierdzenie o braku rozwoju bez UE. Zobacz proszę jaką godność i szacunek otrzymujesz od protestujących przy okazji walki o prawa LGBTQ. Obie strony są pozbawione kulturalnego dialogu.
Nilu
Nilu 30.07.2020, 14:03
Dobre. Flaga mu przeszkadza, ale pedofilia wśród księży już nie. Faszyści na Jasnej Górze też nie. Za flagę ludzi by palił? Takim jesteś chrześcijaninem? Jezusa też byś spalił? On przecież jest „ciapaty” często z tęczową aureolą malowany i z tęczą w tle pokazywany. Co ty wiesz o profanacji, kiedy sam jesteś jej uosobieniem.
m&m
m&m 30.07.2020, 19:49
Typowe "sekciarskie" podejście. A nie uważasz, że może się mi nie podobać takie traktowanie pewnych pomników (jestem, jak inni, celem prowokacji, żeby wzbudzić takimi zachowaniami reakcje, których nie ma generalnie w naszym społeczeństwie- osoby homoseksualne są po prostu brzydko wykorzystywane przez skrajne środowiska w tej walce) i jednocześnie może mi się nie podobać pedofilia wśród księży?? Dla mnie oburzenie w obu sprawach jest naturalne. Ale nie wpisuje się to w idiotyczny podział, którego wyznawcami jesteście. To nie jest moje prawdziwe oblicze, bo nie paliłbym na stosie, ale te fotki są po to, żeby te reakcje i takie uczucia wywołać. Dla mnie jakieś onr-y, to banda dużych dzieciaków bawiąca się zapałkami w żenujący i obrzydliwy dla Polaka sposób, więc mi nie pisz o jakiś faszystach na Jasnej Górze, bo nie kumam tych tematów. Natomiast antifa ubierająca się tym razem w tęczowe czy czarne barwy, to zwykli terroryści, których powinno się zamykać, bo chcą wysadzić mój świat w powietrze. Najgorsze gdy ludzie czytają/oglądają/słuchają świat bez zrozumienia...
Belmondo
Belmondo 29.07.2020, 14:04
Ogólnie patrząc Straż Miejska jak i Policja mają gdzieś tych kierowców ca tam stoją i brudzą olejami płyty tak samo jak koło starej Straży jest zakaz ale nikt go ne widzi.
Tomadzowianka
Tomadzowianka 29.07.2020, 13:50
Dla mnie jako nabytej tomaszowianki tez za duzo betonu
Ajdejano
Ajdejano 29.07.2020, 13:00
Mój wredny komentarz (jak zwykle) jest przeciwny temu, co Pan napisał powyżej, czyli - inaczej pisząc - tej Pańskiej, niemal bałwochwalczej ocenia tego przeciętnego dziennikarzyny z GW. NO !!! Jak z warszawki, a jeszcze od MMMMiiiichniiiika, to nie wypada nie pochwalić - co ?! (Stare sentymenty - co ?!)

Więc pytam: czy poprzedni plac był mniej ludny, mniej tętniący życiem ?!
Owszem - nie !!! Poza tym, że wówczas, w rejonie tego placu, ochoczo śmigały różne ciężarówki, tiry i inne syfy. A pieszy czuli się znacznie gorzej niż teraz.

Centrum KAŻDEGO miasta (w tym wypadku - Plac Kościuszki), to centrum: handlu, usług, sądów, urzędów, itp., itd., a nie centrum wypoczynku w parkach, na bulwarach, w kinach, itp. , itd.
I Tomaszów ma takie centrum właśnie, z dodatkowym "plusem": parki i bulwary są nieco odsunięte od ścisłego centrum.

Ale krytyka GW, pilonie podpierana przez MS, wynika nie z merytorycznych uwag, tylko z tego, że naszym grajdołem rządzi prezydent - dobrze znający Prezydenta RP.
Więc: KONIECZNIE trzeba dowalić temu Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
M.
M. 30.07.2020, 08:31
Co Ty pieprzysz człowieku?
Mieszasz fakty, by wyszło na Twoje?
Chodzi o zieleń, a konkretnie, o jej brak i plac który jest nieużytkowany. Dlaczego? Bo to pusty plac, który bardzo trafnie nazwany jest betonową patelnią! W lato, w upał, ludzi brak. Plac jest bezsensownie zagospodarowany i nie mieszaj w to polityki, bo to się robi już niezdrowe.
m&m
m&m 29.07.2020, 20:33
Od wieków centrum miasta, to zwykle kawał placu. Co to za temat w ogóle? Jaka pustynia? Zwykle pieprzenie.
AS
AS 29.07.2020, 20:14
Otóż to, plac to plac, a park to park. Centrum starych miast stanowi rynek, w młodszych miastach taką rolę pełnią place, tak jak w Tomaszowie plac Kościuszki. A parki, skwery, bulwary stanowią inne elementy miasta. Na placu Kościuszki jest sporo miejsc nie zabetonowanych tylko niestety rosnąca tam zieleń jest marnej jakości. Może najpierw należałoby o to zadbać, a nie od razu z placu robić park.
t
t 29.07.2020, 15:45
"centrum: handlu, usług, sądów, urzędów, itp., itd"
Handel powoli ucieka: zamykają, zmniejszają działalność.
Usługi: 2 apteki, 3 biura telefonii, banki z ograniczeniem, tzw. księgarnia, lodziarnia, sklep mięsny, sklep letni, cukierenka, ciucholand, biblioteka tylko tzw. młodzieżowa itp.
Kościół zamknięty od lat.
Informacja tzw. turystyczna miasta czynna w godzinach urzędowania UM - przerwy w pracy, brak typowych informacji map, folderów (nowych same starocie), część materiałów ze starostwa.
Duży budynek WC czynny tylko do 18oo potem w bramie.
Sądów nigdzie tam nie widać.
Urzędów tam nie widać.
Plac nadaje się do jazdy na wrotkach, deskorolkach i innych wynalazkach.
Mistrz
Mistrz 29.07.2020, 13:51
Ale projekt tego placu był o wiele wcześniej zrobiony jeszcze przed obecnym Prezydentem ten tylko skończył zaczętą wcześniej budowę.
Dość
Dość 30.07.2020, 13:13
No tak jak kadzenie to obecnemu jak coś nie tak to tamci ja p....... e
stary tomaszowiak
stary tomaszowiak 29.07.2020, 12:49
Wiele kontrowersji jest wokół naszej fontanny na Placu, jednym kojarzy się z pootwieranymi grobowcami po ekshumacji spoczywających tu niegdyś żołnierzy sowieckich. Inni zauważają też że obszerna przestrzeń z kostki brukowej posłuży kawalerzystom do awaryjnych lądowań helikopterów! Ogólnie brzydota i bezguście w wykonaniu tego włodarza który zatwierdzał ten projekt. Bardziej chyba nie można było skrzywdzić mieszkańców Tomaszowa tak marną tandetą za ogromne pieniądze.
Monika
Monika 31.07.2020, 07:37
Dla mnie ta fontanna jest z gry w MineCraft 🤦 być może młodszym użytkownikom się podoba.
dp
dp 29.07.2020, 12:18
nawiązując do tematu inwestycji, może na przystani by jakieś ławki postawić? Można isc, ale niestety nie ma już gdzie usiąść.
m&m
m&m 30.07.2020, 07:51
I to jest krytyka, którą można uznać za konstruktywną, a nie pieprzenie o wycięciu w pień lasów wokół tomaszowa.
rwd
rwd 29.07.2020, 11:07
To jest nowa pustynia Sahara. A potem płacz bo kraj pustynnieje.
m&m
m&m 30.07.2020, 07:49
rwd zasadziłby tam łąkę.
m&m
m&m 29.07.2020, 10:38
Bez przesady. Drzewa małe, bo świeże. Jak wykorzystywać powierzchnię, gdy koronawirus... Wyślijcie dziennikarzowi fotki z np. kina na leżakach. Tu widać, że ta pustynia może być przydatna. Taki plac w centrum miasta potrzebny. Tomaszów można uznać za zielone miasto.
PPPPPPPP
PPPPPPPP 26.08.2020, 13:06
Masz pełno minusów ponieważ jesteś betonem .
Nilu
Nilu 30.07.2020, 14:07
Zobacz sobie zdjęcia Placu Kościuszki sprzed lat. Był plac i było zielono. Teraz jest betonowa pustynia. TM już nie jest zielonym miastem, to historia.
m&m
m&m 30.07.2020, 07:49
Widząc taką masę minusów, podczas gdy żadne ze zdań napisanych przeze mnie nie było kontrowersyjne i były zgodne z prawdą, pozwala mi sądzić, że niektórym jeszcze głowy po wyborach nie przewietrzył się i dalej są w trybie zorganizowanej akcji. Jakie to żałosne.
Do mm
Do mm 30.07.2020, 17:42
To są minusy do twoich poglądów także ty się przewietrz

Pozostałe