Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:21
Reklama
Reklama

Wyludniona pustynia w centrum miasta

Dziennikarz Gazety Wyborczej, Szymon Bujalski, odwiedził niedawno Tomaszów Mazowiecki. Uważa, że nasze miasto robi wrażenie bardzo przyjemnego, chwali zrewitalizowane Bulwary i... załamuje ręce nad Placem Kościuszki
Wyludniona pustynia w centrum miasta

Autor: Szymon Bujalski

Czemu to inwestycja bardzo niebezpieczna? Bo pozornie... jest bardzo bezpieczna. I już tłumaczę, o co mi chodzi.

Zakończona kilka lat temu modernizacja placu kosztowała ok. 23 mln zł. Unia dała pieniądze, a całość wygląda schludnie. Jest i całkiem ciekawie zaprojektowana fontanna (a jakże by inaczej), i równa nawierzchnia, i nowe ławki. Odświeżone elewacje budynków wokół też są (z jednym wyjątkiem).

To, czego nie ma, to drzewa. Tzn. są, ale małe i raczej bez szansy, by pod nimi przyniąść inaczej niż na kratce. A jak nie ma dużego drzewa z ławką, to nie ma cienia. A jak nie ma cienia i jest upał, to nie ma życia. A jak nie ma życia, to plac jest tak wypełniony ludźmi, jak na obrazkach.

Takie inwestycje stwarzają bardzo dobre pozory, że zrobiono coś super. Że jest ekstra. Że zobaczie, jak to pięknie wygląda. I że w takim razie jak narzekasz na brak drzew, to jesteś narzekacz. A jak brakuje Ci cienia, to się wyprowadź do lasu. A tak w ogóle to o co Ci chodzi, przecież wyremontowali. Wcześniej nic się nie działo, a teraz zobacz - remont, remont, remont!

Nie zawsze lepsze jest wrogiem dobrego. Czasami lepsze jest po prostu lepsze.

I dlatego właśnie tego typu inwestycje, których w Polsca w ostatniej dekadzie było mnóstwo, są niebezpieczne.

- pisze dziennikarz na profilu "Dziennikarz dla Klimatu", publikując jednocześnie serię zdjęć o "pustynnym charakterze" 

Rzeczywiście zrewitalizowany Plac Kośiuszki powinien tętnić życiem. Dlaczego tak nie jest. Odpowiedzi jest wiele i jedną z nich przedstawił reportej Wyborczej. To miejsce jest po rpostu nieprzyjazne dla ludzi. Betonowa "patelnia" zastąpiła znisszzczoną nawierzchnię, wykorzystywaną, jako parking. Chyba nie na tym powinna polegać rewiltalizacja, a więc przywracanie do życia.  

Nalezy też pamiętać, że na etapie planowania pojawiały się liczne protesty ze strony osób prowadzących w tym miejscu działalaność gospodarczą. Wszyscy domagali się większej liczby miejsc parkingowych. Władze miasta uległy też naciskom taksówkarzy, których postój mógł przecież zostać wyznaczony w całkowice innym miejscu (chociażby przy ul. Berka Joselewicza). 

Niestety Straż Miejska nie reaguje też na parkujące na części oznaczonej jako strefa zamieszkania powierzchni między MCK a Galerią Arkady. Samochody nie tylko masowo tutaj parkują przez cały dzień ale także ganiają po deptaczku przechodniów, a przecież mamy monitoring. 

Na Placu rzeczywiście brakuje drzew. W marcu bieżącego roku w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja poświęcona zmianim klimatycznym. Przy okazji poruszanych tematów dowiedzieliśmy się, że Tomaszów Mazowiecki znalazł się na elitarnej liście 50 miast, dla których są przygotowywane plany adaptacji do zmian klimatycznych. W miastach tych zostały wskazane cztery sektory wymagające inwestycji. Wśród nich: gospodarka wodna, kwestie dotyczące zdrowia, energetyki i otaczające miasta rolnictwo. W przypadku gospodarki wodnej, rozpatrywana jest ona w kategoriach ilościowych i jakościowych. 

Musimy odwracać sytuację, która obecnie istnieje. Pierwszym krokiem jest zmiana sposobu myślenia. Wczoraj udało nam się dowieźć do Brukseli wniosek, którego jednym z partnerów jest Tomaszów Mazowiecki. W ramach tego wniosku przeprowadzone zostaną trzy inwestycje. Pierwsza z nich obejmie rozszczelnienie tego pięknego Placu Kościuszki, który kilka lat temu został wyremontowany ale w niewłaściwym kierunku. Obecnie jest zabetonowany, a więc trzeba go rozszczelnić. Potrzebne są nasadzania oraz możliwość magazynowania wody w glebie. Kolejny element to parki kieszonkowe. Jest to wykorzystanie przestrzeni dla odpowiednich nasadzeń. Do tego dochodzi budowa dwóch zbiorników retencyjnych - mówił wówczas Krystian Szczepański ‒ dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, dodając, że osobnym projektem jest poprawa jakości wód zasilających Zalew Sulejowski. 

 

Cały materiał znadziecie tutaj

Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PPPPPPP 26.08.2020 12:56
Pełno tu meneli,wsioków, dżesik i brajanów, głupoli co się cieszą że mają sklep na sklepie niskie ceny i syfiaste jedzenie. Lubiłam to miasto kiedyś. Plac mi się nie podoba i beton pod nogami chodniki z trującej kostki w całym mieście i ta pisowsko-kościelna mentalność. Wyprowadzam się.

m&m 01.08.2020 16:34
Betonowe pustynie w Tomaszowie... za komentarz niech posłuży ta fotka... https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/116798677_2702358590021981_8628388298275391868_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=8024bb&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=VYI1SYVLwaIAX9jcFnC&_nc_ht=scontent.fwaw5-1.fna&tp=14&oh=4d8134cff57a6f667b3d2775e865aae7&oe=5F4BAF56

m&m 02.08.2020 07:29
I proszę sobie odwiedzić plac w weekendowe letnie popołudnie lub wieczór. Usiasc. Wypic albo zjeść coś w jednym z lokali ( da się to zrobić siedzieć pod drzewem!!!) Posłuchać szumu wody w fontannach. I sobie powiedziec- co ja napiepszylem w tym internecie o tej betonowej pustyni. Ale zaraz... Tu się argumenty i prawda nie liczą. Przecież to gazeta wyborcza.

Tvn 01.08.2020 06:15
Dobrze że nasz prezydent nie poszedł w ślady rafcia i wydał miliony na ławki lub kozy...

mieszkaniec 31.07.2020 17:57
Niestety projekty wykonują ludzie pozbawieni inteligencji, ale za to posiadają papier magistra. Obecnie taki przykład bezrozumnej pracy projektu studyjnego możemy zobaczyć podczas pracy budowy ścieżki rowerowej do Smardzewic. a przede wszystkim skrzyżowanie Modrzewskiego z ulicą Szymanówek. ten kto zaprojektował tą wysepkę i ten wąski lej wyjazdowy miał wszelkie klepki w głowie nie poukładane jak trzeba. Dziś własnie ugrzęzł autobus MZK . Szkoda że nasze pieniądze są tak marnowane. A gdzie jest nasz prezydent Witko? Panie Prezydencie czy Panu podoba się ten nienormalny projekt?

Głodny 31.07.2020 15:58
a spróbujcie postawić tam np food trucka- w urzędzie nie do załatwienia

Darek 31.07.2020 15:22
Trzeba wziąć pod uwagę że na placu są różne imprezy a na drzewach się sceny nie postawi i ludzie też gdzieś muszą stać

sąsiad 30.07.2020 19:55
PT "Franek" - informuję, że na Pl. Kościuszki drzewa przed remontem były (i to duże ,co prawda dawno, dawno). I dalej : dla inwestycji decyzja o warunkach zabudowy określa wielkość powierzchni biologicznie czynne nieutwardzonej (płytami, betonem, kostką) . Dla przykładu: w Gminie Tomaszów i konkretnych warunków powierzchnia biologicznie czynna powinna wynosić min. 40 % powierzchni działki, której warunki dotyczą. Nie mam orientacji ile wynosi dla Tomaszowa Maz. ale obserwując powstałe nowe obiekty ( np. handlowe, usługowe itp) wielkość ta jest dużo mniejsza od w/w 40%. Ciekaw jestem jak to wygląda dla inwestycji typu jak Plac Kościuszki. Pozdrawiam.

Grabaż 29.07.2020 22:45
Te płyty granitowe, to jak magazyn półproduktów nagrobnych. To jest nasze motto. Każdy z nas skończy pod taką płytą. Oczywiście, to skrót myślowy, ale projektantem był zaoewne ktoś związny z pochówkiem ....

Agnieszka 29.07.2020 22:25
Parki kieszonkowe? A las dookoła Tomaszowa niemal wycięty w pień. Hipokryzja rządzących nie zna granic. Hańba!

m&m 30.07.2020 07:45
Idiotka-proszę nie wykreślać. Byłaś w lesie kiedyś? Wiesz co to w pień?

Franek 29.07.2020 22:17
Panie redaktorze , tam na placu przed remontem nie bylo drzew, wiec skąd mialyby sie nagle znaleźć ?? Rownie dobrze moglby Pan napisac ze nie ma tam słoni, wiec remont bez wyobrazni bo bez słoni ktore daja cień. A tak ogolnie to zostaly tam nasadzone duze platany, czy ma Pan klopot ze wzrokiem, czy tylko z interpretacja?

Wyborca Prawicy 29.07.2020 20:56
Dziennikarz gazety wyborczej zatroskany o Plac Kościuszki No jaki normalnie ludzki człowiek Aż się ciśnie na usta, jaki dziennikarz, takie tematy

Nilu 29.07.2020 20:38
Podobno regiony z mapy nienawiści, funduszy z Unii nie będą dostawać. Może jednak gmina powinna dla wszystkich mieszkańców być przyjazna? Wypowiedzieć głupawą „strefę wolną od LGBT” inaczej finansowania z Unii nie będzie. I dobrze.

m&m 30.07.2020 07:55
A jak tą nieprzyjazność gminy dla części mieszkańców jak odczuwasz? Bo ja po obejrzeniu fotek z profanacji pomników przez komunistów z pod znaku tęczowej flagi spaliłbym ich na stosie. To oni mnie nienawidzą. Nie ja ich. Ale robią wszystko, żeby tak było. A spierd... z tymi funduszami. Zero godności i szacunku do siebie.

Nilu 30.07.2020 14:03
Dobre. Flaga mu przeszkadza, ale pedofilia wśród księży już nie. Faszyści na Jasnej Górze też nie. Za flagę ludzi by palił? Takim jesteś chrześcijaninem? Jezusa też byś spalił? On przecież jest „ciapaty” często z tęczową aureolą malowany i z tęczą w tle pokazywany. Co ty wiesz o profanacji, kiedy sam jesteś jej uosobieniem.

m&m 30.07.2020 19:49
Typowe "sekciarskie" podejście. A nie uważasz, że może się mi nie podobać takie traktowanie pewnych pomników (jestem, jak inni, celem prowokacji, żeby wzbudzić takimi zachowaniami reakcje, których nie ma generalnie w naszym społeczeństwie- osoby homoseksualne są po prostu brzydko wykorzystywane przez skrajne środowiska w tej walce) i jednocześnie może mi się nie podobać pedofilia wśród księży?? Dla mnie oburzenie w obu sprawach jest naturalne. Ale nie wpisuje się to w idiotyczny podział, którego wyznawcami jesteście. To nie jest moje prawdziwe oblicze, bo nie paliłbym na stosie, ale te fotki są po to, żeby te reakcje i takie uczucia wywołać. Dla mnie jakieś onr-y, to banda dużych dzieciaków bawiąca się zapałkami w żenujący i obrzydliwy dla Polaka sposób, więc mi nie pisz o jakiś faszystach na Jasnej Górze, bo nie kumam tych tematów. Natomiast antifa ubierająca się tym razem w tęczowe czy czarne barwy, to zwykli terroryści, których powinno się zamykać, bo chcą wysadzić mój świat w powietrze. Najgorsze gdy ludzie czytają/oglądają/słuchają świat bez zrozumienia...

Red 30.07.2020 15:45
Czyli wracamy do wypraw krzyżowych i będziemy palić na stosach. To Twoje prawdziwe oblicze? piszesz o godności i szacunku a chcesz na stosie palić. Bez pomocy Unii dalej byś kosił kosa w polu

Czaro 20.08.2020 13:42
Fundusze unijne to w dużej mierze nasze pieniądze, troszkę przesadą jest stwierdzenie o braku rozwoju bez UE. Zobacz proszę jaką godność i szacunek otrzymujesz od protestujących przy okazji walki o prawa LGBTQ. Obie strony są pozbawione kulturalnego dialogu.

Belmondo 29.07.2020 14:04
Ogólnie patrząc Straż Miejska jak i Policja mają gdzieś tych kierowców ca tam stoją i brudzą olejami płyty tak samo jak koło starej Straży jest zakaz ale nikt go ne widzi.

Tomadzowianka 29.07.2020 13:50
Dla mnie jako nabytej tomaszowianki tez za duzo betonu

Ajdejano 29.07.2020 13:00
Mój wredny komentarz (jak zwykle) jest przeciwny temu, co Pan napisał powyżej, czyli - inaczej pisząc - tej Pańskiej, niemal bałwochwalczej ocenia tego przeciętnego dziennikarzyny z GW. NO !!! Jak z warszawki, a jeszcze od MMMMiiiichniiiika, to nie wypada nie pochwalić - co ?! (Stare sentymenty - co ?!) Więc pytam: czy poprzedni plac był mniej ludny, mniej tętniący życiem ?! Owszem - nie !!! Poza tym, że wówczas, w rejonie tego placu, ochoczo śmigały różne ciężarówki, tiry i inne syfy. A pieszy czuli się znacznie gorzej niż teraz. Centrum KAŻDEGO miasta (w tym wypadku - Plac Kościuszki), to centrum: handlu, usług, sądów, urzędów, itp., itd., a nie centrum wypoczynku w parkach, na bulwarach, w kinach, itp. , itd. I Tomaszów ma takie centrum właśnie, z dodatkowym "plusem": parki i bulwary są nieco odsunięte od ścisłego centrum. Ale krytyka GW, pilonie podpierana przez MS, wynika nie z merytorycznych uwag, tylko z tego, że naszym grajdołem rządzi prezydent - dobrze znający Prezydenta RP. Więc: KONIECZNIE trzeba dowalić temu Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Mistrz 29.07.2020 13:51
Ale projekt tego placu był o wiele wcześniej zrobiony jeszcze przed obecnym Prezydentem ten tylko skończył zaczętą wcześniej budowę.

Dość 30.07.2020 13:13
No tak jak kadzenie to obecnemu jak coś nie tak to tamci ja p....... e

t 29.07.2020 15:45
"centrum: handlu, usług, sądów, urzędów, itp., itd" Handel powoli ucieka: zamykają, zmniejszają działalność. Usługi: 2 apteki, 3 biura telefonii, banki z ograniczeniem, tzw. księgarnia, lodziarnia, sklep mięsny, sklep letni, cukierenka, ciucholand, biblioteka tylko tzw. młodzieżowa itp. Kościół zamknięty od lat. Informacja tzw. turystyczna miasta czynna w godzinach urzędowania UM - przerwy w pracy, brak typowych informacji map, folderów (nowych same starocie), część materiałów ze starostwa. Duży budynek WC czynny tylko do 18oo potem w bramie. Sądów nigdzie tam nie widać. Urzędów tam nie widać. Plac nadaje się do jazdy na wrotkach, deskorolkach i innych wynalazkach.

AS 29.07.2020 20:14
Otóż to, plac to plac, a park to park. Centrum starych miast stanowi rynek, w młodszych miastach taką rolę pełnią place, tak jak w Tomaszowie plac Kościuszki. A parki, skwery, bulwary stanowią inne elementy miasta. Na placu Kościuszki jest sporo miejsc nie zabetonowanych tylko niestety rosnąca tam zieleń jest marnej jakości. Może najpierw należałoby o to zadbać, a nie od razu z placu robić park.

m&m 29.07.2020 20:33
Od wieków centrum miasta, to zwykle kawał placu. Co to za temat w ogóle? Jaka pustynia? Zwykle pieprzenie.

M. 30.07.2020 08:31
Co Ty pieprzysz człowieku? Mieszasz fakty, by wyszło na Twoje? Chodzi o zieleń, a konkretnie, o jej brak i plac który jest nieużytkowany. Dlaczego? Bo to pusty plac, który bardzo trafnie nazwany jest betonową patelnią! W lato, w upał, ludzi brak. Plac jest bezsensownie zagospodarowany i nie mieszaj w to polityki, bo to się robi już niezdrowe.

Reklama
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 1
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: Wczoraj, 13:11 Ilość komentarzy: 3 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:36 Ilość komentarzy: 2 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
Śmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąZapraszamy na promocję monografii 4 Pułku Artylerii CiężkiejKlasyki powitały wiosnęZnamy najlepszych informatyków i matematyków w powiecie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Barwy kampanii: bez kultury i bez zasad Kiedy wczoraj zobaczyłam w Internecie na profilu Sztabu Wyborczego Piotra Kucharskiego film dokumentujący zaklejanie plakatów na tablicy w okolicach ZUS, pomyślałam że jest on weekendowym, wyborczym żartem. Tak przynajmniej sugerowała podłożona pod film "radosna" muzyczka. Sporych rozmiarów tablica została w całości zaklejona materiałami wyborczymi wspomnianego wyżej Kucharskiego. Niestety to, co wyglądało na fejk, okazało się prawdą. Nie byłoby to może zbyt wielkim problemem (poza manifestacją swego rodzaju narcyzmu politycznego), gdyby nie fakt, że wcześniej w tym miejscu były wyklejone plakaty innych kandydatów. A to już jest poważnym wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią Marcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: rwdTreść komentarza: A czyj jest północny wjazd/wyjazd z Tomaszowa za Roldrobem? Ta droga już nie jest nawet śmieszna. Podejrzewam, że na łatanie dziur przez wiele lat co dwa, trzy miesiące wydano więcej niż na wybudowanie nowej od podstaw. To jest najlepsza reklama Tomaszowa i powiatu tomaszowskiego.Źródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ProbosczTreść komentarza: Więcej religiiŹródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?Autor komentarza: VrpTreść komentarza: Seryjny aktywny w okolicy nawet w TM , parę lat temu koło Rawy i w trasie do W-wy a teraz tuŹródło komentarza: Zmarł generał brygady Adam MarczakAutor komentarza: Do Zbigniewa DTreść komentarza: Dziecko? martw się o swoje On zabrał i jeździ z nim ,a Ty nie masz czasu dla dziecka bo siedzisz cały czas w telefonieŹródło komentarza: Barwy kampanii. Głośne komunikaty wyborcze przeszkadzają mieszkańcom. Kandydat na prezydenta nie reaguje.Autor komentarza: ....Treść komentarza: Zanim będą nowe nakładki, to może zrobić -przegląd map geo i "rurologii" ulic -materiał, średnica, m3 odpływu, nachylenie ulic i konieczne kratki ściekowo-burzowe, sprawdzić, gdzie brak "burzówki" ... -plan zagospodarowania przestrzennego miasta (gminy, powiatu), -ekspertyza służb technicznych, wnioski (wodne, energ, gazowe ..) -projekt.. Ale ubytki w nawierzchniach należy sukcesywnie , bo nie ma kasy! Samorządy powinny oszczędnie realizować zadania....Źródło komentarza: Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaAutor komentarza: ...)Treść komentarza: trzeba wybudować większe, dłuższe sale gimnastyczne....chyba że się zrobi kółko graniaste cztery rogi.....wtedy więcej zasłużonych się zmieści..to co widać to jakieś "Qui pro QuoŹródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama