Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 22:52
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Wakacje na półmetku. Pora porozmawiać na poważnie

W minionym tygodniu poruszaliśmy na łamach portalu temat tomaszowskiej oświaty. Okazuje się, że nie jest różowo. Świadczą o tym komentarze pod opublikowanymi tekstami. To czego brakuje najbardziej to spójna miejsko - powiatowa strategia. Tej nie ma kto przygotować, bo wezmą się za nią albo urzędnicy (z całym do nich szacunkiem), albo nauczuciele (nie odmawiając i im należnego szacunku). Rzecz w tym, że z doświadczeń dotychczasowych można wnioskować, że albo będą reprezentowac jedynie własną grupę zawodową, albo postawę "tego się nie da zrobić". Dzisiaj jednak spojrzymy na nauczycieli nieco inaczej, ponieważ są oni także beneficjentami systemu. By tak jednek było trzeba im stworzyć odwpowiednie warunki oraz system motywacyjny oraz możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. I to nie tylko te wynikające z "karty nauczyciela" ale też takie, które może zapewnić pracodawca. Aby jednen z moich ulubionych dziennikarzy TIT nie miał znowu okazji napisać, że powinienem więcej konkretów a mniej filozofii w swoich tekstach zawierać, posłużę się liczbami, które zbierałem. Dziękuję dyrektorom szkół, którzy mi je przygotowywali, chociaż czuję się rozczarowany tym, że nie były one dostępne ad hoc w Wydziale Oświaty Starostwa Powiatowego. Przepraszam, że nałożyłem na Was dodatkowe zajęcia, ale zapewniam, że w dobrej wierze.
Wakacje na półmetku. Pora porozmawiać na poważnie
Tomaszowski "Mechanik" - szkoła lider

Zacznę od tego, że już od dłuższego czasu miałem wrażenie, że aktywny nauczyciel w szkołach zarządzanych przez Powiat stanowi problem. Nie wiem skąd się to bierze, ale może stąd, że taki człowiek ciągle czegoś chce, a to podpisu, bo przygotował wniosek o dofinansowanie własnego projektu, a to jakiegoś innego wsparcia. A przecież każdy kwit musi przejść drogę służbową (nauczyciel - sekretarka - dyrektor szkoły - kancelaria - dekretacja - odpowiedni wydział - zarząd powiatu - i następnie taka sama trasa powrotna). Dodając fakt, że naczelniczka zawsze ma czas, albo czasu nie ma (bo jest akurat na jakiejś ważnej akademii, wręczając kwiatki i uśmiechając się do obiektywów) zanim "papierek" wróci do jego autora, musi kilka tygodni się wyleżakować.

A terminy gonią. Wiem o czym piszę, bo niedawno w takiej właśnie sprawie musiałem podejmować interwencję. Dzięki wicestaroście Leszkowi Ogórkowi udało się szybko (chociaż nie bez nerwów i emocji) temat popchnąć do przodu. Ciekawe jest to o tyle, że Ci sami "hamulcowi" lubią się chwalić nie swoimi sukcesami. Po niedawnej "debacie" nad raportem o stanie powiatu, kiedy prosiłem, by nauczycieli, którzy odnoszą szczególne sukcesy w jakiś godny sposób docenić i uhonorować usłyszałem komentarz, że przecież to nie oni są tych sukcesów autorami. Przyznam, że z takim poziomem bezczelnoości rzadko się spotykam i trudno mi obok niego przejść obojętnie. Do rzeczy... Mam paskudną manierę odbiegania od tematu, albo wtrącania wątków pobocznych...

Zapewne niewielu moich czytelników ma świadomość, że jest w naszym mieście grupa "belfrów", którym się... chce. W dzisiejszych czasach w każdym z zawodów to cecha rzadko spotykana, ale tu akurat przekłada się ona na nasze życie (w sensie społecznym) na lata i to liczone w dekadach. Dopóki nasze dzieci chodzą do szkoły to jakieś fragmenty oświatowej rzeczywistości dostrzegamy ale i tak w sposób niezwykle wybiórczy.

Władze samorządowe i szkolne chwalą się czasami takimi czy innymi działaniami, ale zawsze za nimi stoi konkretny, żywy człowiek, który ma pomysł, siedzi po nocach i go doprecyzowuje, następnie pisze wniosek i zabiega o jego realizację. Tak to dokładnie jest, nie urząd, nie szkoła. To pani Mariola, pan Jacek itd... Czy ktoś słyszał, by takie osoby zostawały "Przyjaciółmi Powiatu Tomaszowskiego" albo otrzymywały inne miłe wyróżnienie (nie zawsze musi być finansowe). Smutne to, bo zamiast takich ludzi, którzy są solą naszej ziemi, honoruje się różnych partyjnych dziwaków (od dwóch lat proszę by temat ten uregulować).

Pytania, jakie postawiłem Zarządowi Powiatu w ubiegłym roku brzmiały tak:

  • Jakiego rodzaju programy realizowano w latach 2014-2018?
  • Ile osób /beneficjenów/ uczestniczyło w ich realizacji?
  • Jaka była wartość pozyskanych środków?
  • Kto przygotowywał projekty /proszę o wskazanie konkretnych osób lub podmiotów/?
  • Kto ponosi koszty ich przygotowania i w jakiej wysokości?
  • Proszę o przekazanie listy projektów realizowanych przez konkretne szkoły?
  • Czy istnieje system premiowania nauczycieli przygotowujących tego rodzaju programy i wnioski?
  • Ilu nauczycieli - autorów wniosków zostało w jakiś /jaki?/ sposób uhonorowanych przez organ prowadzący?
  • Jakiego rodzaju korzyść ( sprzęt, wsparcie technologiczne , kompetencje lub inne) w wyniku realizacji projektu uzyskała szkoła uczniowie i nauczyciele?
  • Czy szkoły maja w swoich planach rozwoju nakreślone działania związane z realizacją projektów z środkami UE?

Myślałem w swej naiwności, że dane takie są dostępne w Starostwie niemalże od ręki, że ktoś prowadzi jakieś statystyki, przygotowuje jakieś sprawozdania roczne itd. Pomyliłem się. Moje pismo przekierowano do poszczególnych szkół. Raz jeszcze więc dziękuje dyrektorom za przygotowanie odpowiedzi, skoro organ prowadzący nie wie co się dzieje w podległych im placówkach.

Dzisiaj, przed startem nowego roku szkolnego, możemy pokusić się o prezentację wyników, szeregując szkoły w kolejności zależnej od wysokości pozyskiwanych środków.

Niekwestionowanym liderem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, czyli popularny Mechanik. Udało się tu pozyskać dla szkoły (a więc przede wszystkim uczniów) kilka milionów złotych. To zasługa oczywiście grupy nauczycieli mocno zaangażowanych w swoją pracę. Wśród nich: Jolanta Nikodemska, Jacek Matyszewski, Sylwia Błoch, Arkadiusz Broniarek i Arkadiusz Świątek. Dyrektor Szkoły stara się jakoś swoich pracowników docenić dlatego też składa między wnioski do Ministerstwa Edukacji, Kuratora Oświaty oraz organu prowadzącego. Oczywiście koordynatorzy poszczególnych projektów otrzymują za ich prowadzenie wynagrodzenie, ale są to sumy stosunkowo niskie (szczególnie w stosunku do pozyskanych kwot). 

Jeśli jesteście zainteresowani konkretnymi danymi, zachęcam do pobrania informacji poniżej. Dla porządku warto jednak zaznaczyć, że wielkośc pozyskanych funduszy we wskazanym  okresie przekracza 3,5 miliona złotych, z czego prawie 700 tysięcy to pozyskane wyposażenie dla placówki. Z projektów, które były finansowane ze środków UE skorzystało 320 uczniów, kórzy mieli okazję pozdnosić swoje kwalifikkacje w czasie kursów, szkoleń oraz zagranicznych staży i praktyk. Podkreślić należy, że Powiat Tomaszowski nie ponosił żadnych kosztów związanych z realizowanymi programami. 

Podobne kwoty udało się pozyskać w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych numer 2. Ich wartość to ok. 3 milionów złotych. Skorzystało z nich 573 uczniów. Według przekaznej mi informacji wszystkie projekty przygotowywał dyrektor szkoły. W placówce zrealizowano szereg programów edukacyjnych, podnoszących kompetencje zawodowe nauczycieli a także zapewniejących możliwości rozwoju osobistego uczniów. Mogli oni skorzystać między innymi z dodatkowych zajęć ułatwiających zdanie egzamminy zawodowego. 

Nieźkle radzą sobie nauczyciele w Zepsole Szkół Ponadgimnazjalnycn numer 6. Między 2014 a 2018 rokiem realizowano w szkole kilka ciekawych projektów. Ich wartość to ponad 2 miliony złotych. Autorami są dyrektor, wicedyrektor, kierownik kształcenia praktycznego. Uczniowie szkoły mieli możliwość między innymi wyjechać na staże zawodowe do Grecji.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 8 pozyskano ponad milion zlotych na wyposażenie szkoły związane z kształceniem zawodowym. 

Bardzo słabo na tym tle wypada Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3. Nie realizowano tu żadnych programów unijnych. Jedynie w 2018 roku 27 uczniów uzyskało stypendia finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. 

Jesi chodzi o licea, to I Liceum Ogólnokształcące realziowało projekt przygowany przez Ewę Mecinę i Sylwię Wilmańską skierowany do nauczycieli. Jego wartość to ponad 20 tys. Euro. W szkole wprowadzono m.in. nowe metody nauczania języków obcych. 

Według danych jakie udało mi sie pozyskać w II Liceum Ogólnokształcącym nie przygotowywano programów z udziałem środków unijnych itp. Realizowano natommiast szereg zajęć o chcrakterze edukacyjnym, prozdrowotnym oraz profilaktycznym. Jak informował poprzedni dyrektor, Tomasz Węgrzynowski, placówka unikała ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z realizowanymi programami. 

Analizując całość materiału (w załączniku) można wyciągnąć niezwykle ciekawe wnioski. Jakie? Zostawiam to moim czytlnikom zaintersowanym oświatą. Zachęcam też do aktywnej dyskusji. 

Polecam także 

Tomaszowska oświata za żorżetową kotarą


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sztmn 03.08.2020 09:22
Analizując całość materiału można dojść do wniosku, że autor jednak nie ma elementarnej wiedzy... Z zaciekawieniem czytam o tomaszowskiej oświacie (dlatego, że pierwszy artykuł wydawał się sensowny) i powiem szczerze, że zaczynam je traktować w kat satyrycznej. Należałoby zacząć od tego, że aby coś porównać, trzeba przyjąć punkt wyjścia, niestety autor, chyba celowo pominął ten fakt. Pytanie 1: Z jakich programów mógł korzystać Mechanik a z jakich 2 LO. Jakie środki przeznaczona były na kształcenie zawodowe a jakie na ogólne? Nie można porównać do siebie bezpośrednio szkół realizujących różne typy nauczania (co podprogowo realizuje autor).

nmtsz 03.08.2020 19:03
obie szkoły mogły aplikować do projektów - Erasmusa i PO WER . Mechanik napisał i otrzymał 3 . Dotyczyły one projektów kształcenia ogólnego i nauczycieli.

Ka 02.08.2020 18:25
Do brzegu....

wiedzący o co biega 30.07.2020 22:38
no faktycznie zarys był opracowany przez poprzednią dyrekcję ale wdrożenie i realizacja włącznie z pozyskaniem dodatkowych środków to już zasługa obecnej dyrekcji. w projektach unijnych ważne jest samo opracowanie ale też sama realizacja. więc jak ktoś nie ma pojęcia o realizacji projektów to niech się nie wypowiada

kicay 31.07.2020 21:48
Z artykułu wynika, że chodzi o projekty z lat 2014-2018. O ile mi wiadomo dyrekcja zmieniła się we wrześniu 2018. Więc wszystko, co było wcześniej, robione było przez wcześniejszą dyrekcję. Najważniejszy jest projekt i jego złożenie do Urzędu Marszałkowskiego. Musi być napisany na tyle dobrze, aby przeszedł przez dwie instancje weryfikacyjne, potem negocjacje. Sama realizacja to już pikuś. Wystarczy trzymać się harmonogramu i budżetu. "więc jak ktoś nie ma pojęcia o realizacji projektów to niech się nie wypowiada" - wypowiadam się właśnie dlatego, że wiem na czym to polega.

wiedzący inaczej 31.07.2020 22:44
Czy to jest już normą przypisywanie sobie przez władzę (dyrektora, prezydenta, wójta itp.) zasług innych osób? Trochę sprawiedliwości i pokory.

kicay 30.07.2020 21:52
Ach i jeszcze jedno - czy wiadomo coś o komputerach, na które Starostwo dostało - chwaląc się w maju - 100.000 zł na zakup jednostek w celach nauczania zdalnego. Bo miasto już dawno odbębniło zwycięstwo.

Migotka 31.07.2020 11:23
Być może zakupili i rozdali po dwa na szkołe. Dyrektor może sobie wziąć jeden do domu (z wgranym Wulkanem) a drugi w gabinecie do fejsbuka. Praca z domu, a jakby z biura. Zdalne nadzorowanie zdalnego nauczania :-))

kicay 31.07.2020 12:20
Niekoniecznie, bo napisali na stronie, że będzie kupionych 35 laptopów. Licząc szkoły podległe powiatowi wychodzi po 7 na szkołę. Może pan Redaktor wyjaśni te sprawę.

ustawa PZP 31.07.2020 13:48
I płacili ponad 2800 za laptopa???? To chyba z pozłacanymi grawerami były ...

A czytasz ta usrawe? 01.08.2020 08:11
Wuiesz ile kosztuje legalny system operacyjny i pakiet office?

Tępiciel osłów 01.08.2020 13:02
Miałeś/aś język polski w szkole czy wtedy wagarowałeś?

kicay 30.07.2020 21:48
Dwie sprawy. 1. Nie wymieniony został Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychoowawczy, w którym także były realizowane projekty unijne i nie tylko. 2. Brak informacji, że w ZSP nr 2 projekty pisane były nie przez podpisującego się dyrektora tylko przez poprzednią dyrektorkę Mariolę Przybylską.

Nauczyciel nie wypełniacz tabelek 30.07.2020 18:14
Są miejsca w powiatowych i instytucjach gdzie dyrektorzy wręcz robią wszystko aby nauczyciel za dużo nie robił bo to jest problem dla niego. Lepiej zamknąć

EmEs 30.07.2020 15:47
Gratuluję artykułu... W punkt. I nie, nie jestem nauczycielem. Ale znam takich, którym się chce... I nie jest im łatwo. Nie dość, że inny koledzy po fachu ich nie lubią (delikatnie mówiąc), bo zawyżają poziom i później inni rodzice też chcą, jak w tej drugiej klasie... To jeszcze w instytucjach zarządzających są na "czarnej liście"... Znowu TEN/TA. Na równi z nasza władzą centralą- lepiej promować nieróbstwo i płacić za to, niż pomóc tym, którzy się starają. Przykre.

EmEs 30.07.2020 15:46
Gratuluję artykułu... W punkt. I nie, nie jestem nauczycielem. Ale znam takich, którym się chce... I nie jest im łatwo. Nie dość, że inny koledzy po fachu ich nie lubią (delikatnie mówiąc), bo zawyżają poziom i później inni rodzice też chcą, jak w tej drugiej klasie... To jeszcze w instytucjach zarządzających są na "czarnej liście"... Znowu TEN/TA. Na równi z nasza władzą centralą- lepiej promować nieróbstwo i płacić za to, niż pomóc tym, którzy się starają. Przykre.

Ajdejano 30.07.2020 15:38
Te przedstawione różne programy we wszystkich szkołach, to jedna wielka papierologia, która głownie ma świadczyć o tym, że szkoły (a raczej dyrektorzy tych szkół - w obawie o utratę stanowisk) chcą nadążyć nad "odgórnymi" naciskami starostwa, ministerstwa edukacji na konieczność wykorzystania kasiorki, spadającej z centrali, bo jest taki wielki "trynd" na tę Europę. I te ludziska w terenie kombinują jak koń pod górkę, aby się z tych "odgórnych" nacisków wywiązać. I jak to w praktyce wygląda? A tak, jak zawsze: programy stworzono, zrealizowano (???), kasiorka poszła (została wzięta), sprawozdania wyglądają pięknie i......no właśnie: i co dalej z tego wynika ?! A spawaczy za 100 zł/h i innych zawodów i tak nie ma, bo nie ma ŻADNEGO, systemowego naboru uczniów do szkól zawodowych, do techników. Więc te wszystkie unijne programy, te unijne "tryndy", ta cała nauczycielska mitręga byłaby bardzo potrzebna, gdyby była poprzedzona SYSTEMOWYM NABOREM do szkół zawodowych i techników, liceów. A my będziemy ciągle zalewani tym tonami papierowych sprawozdań i tonami papierowych np. różnych strategii rozwoju: gminy, miasta, powiatu, województwa, z których nic nie wynika i które są tylko diabłu potrzebne.

kicay 30.07.2020 21:42
Jakbyś tak przeczytał artykuł ze zrozumieniem pisałbyś komentarz na temat, a nie jakiś bełkot o SYSTEMOWYM NABORZE. I nie ma tu mowy o naciskanie z góry na pisanie i realizacje projektów. Jakbyś spojrzał na rankingi ile projektów zostało odrzuconych, zobaczyłbyś ile jest chętnych do "brania kasiorki" tylko im nie wyszło. Poczytaj sprawozdania, ile dóbr materialnych pozyskały szkoły, na które organ prowadzący nigdy by nie było stać. Gdyby nie te programy w szkołach np. informatyki do tej pory uczyłoby się na liczydłach. A spawacze - no cóż chcesz mieć fachowca - płać. Skoro nie ma spawaczy za mniejszą kasę - znaczy gdzieś ten zawód zdobyli, czyli system działa.

Reklama
Polecane
Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Komunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama