Idą śladem Tomaszowa

  • 31.07.2020, 10:22 (aktualizacja 04.08.2020, 16:32)
  • redakcja
Idą śladem Tomaszowa
Jakiś czas temu Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego podjął trudną decyzję dotyczącą odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców naszego miasta. Miało to związek z drastyczną prodwyżką cen. Spowodowane sa one przede wszystkim z podwyższeniem opłat za energię, transport oraz składowanie. Problem dotknął wielu samorządów. Część z nich podąza teraz drogą wytyczoną przez Tomaszów Maz. Podobną decyję podejmują teraz władze Zduńskiej Woli, gdzie wysokość opłat wzrosła dwukrotnie. W dyskusji na ten temat zapomina się także o podstawowym czynniku śmieciotórczym, a więc o ludziach. Śmieci jest coraz więcej w związku z coraz bardziej konsumpcyjnym stylem życia, a opłaty naliczane są per capita.

Na marginesie podwyżek warto też chyba przypomnieć, że po 1989 roku większość publicznych przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, zajmujących się odbiorem oraz zagospodarowaniem odpadów została sprywatyzowana i sprzedana. Trafiały one najczęściej w ręce podmiotów zagranicznych (jak chociażby w Tomaszowie). W ten sposób zarówno sama usługa ale i składowiska trafiły do podmiotów komercyjnych. Rynek został podzielony pomiędzy kilku duzych graczy. Efekt możemy oglądać przejeżdżając obok trasy S8. Kolejki ciężarówek zwożce śmieci z całej Polski, a Tomaszów zmuszony do korzystania z innych składowisk, co podnosi cenę o koszty transportu. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Roma
Roma 01.08.2020, 07:01
Ta drastyczna podwyżka wywozu śmieci miała trwać kilka miesięcy, a trwa kilka lat.
W Zduńskiej Woli wysokość opłat wzrosła dwukrotnie, a u w Tomaszowie ile? Z 9-ciu zł na 19,50 zł. A miało być taniej 😥
Aaaaaaaa
Aaaaaaaa 31.07.2020, 20:39
W Tomaszowie wysypisko nie ma pozwolenia na odbiór odpadów komunalnych. Odbierają tylko odpady wielkogabarytowe i budowlane. A po drugie jest prywatne bo władza Tomaszowa je sprzedała...
PRYWAtNE
PRYWAtNE 31.07.2020, 14:02
Prywaciarz robi tylko to co mu się opłaca a państwowy wszystko. Prywatna kopalnia vs państwowa, prywatny szpital vs państwowy itd.......temat wałkowany od bardzo dawna. Prywatnej firmie jak się nie opłaca zwija bądź sprzedaje interes a państwowy interes idzie po pieniądze do właściciela na pokrycie strat a o zamknięciu mowy nie ma( kopalnie).
fiuuu
fiuuu 31.07.2020, 13:21
"
Na wywozie odpadów komunalnych w Polsce najwięcej zarabiają dwie niemieckie firmy - wynika z analizy money.pl. Chodzi o przedsiębiorstwa Remondis i Alba.

Remondis w 2018 r. wykazał 462,9 mln zł przychodów i zysk w wysokości 37,8 mln zł. Z kolei Alba osiągnęła wpływy w wysokości 258,2 mln zł i zakończyła rok zyskiem 17,5 mln zł. Dla porównania, MPO Kraków wypracowało 10 mln zł zysku przy przychodach przekraczających 307 mln zł, a MPO Warszawa zanotowało stratę 92,3 mln zł przy przychodach na poziomie 229,8 mln zł.
"


https://businessinsider.com.pl…
SM
SM 04.08.2020, 11:55
Tak jest bo kontroluja skladowiska odpadów i glupie polaczki placa podwojnie...

Pozostałe