Obchody związane z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

  • 02.08.2020, 12:27
  • Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim
Obchody związane z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego
W sobotę, 1 sierpnia 2020 roku, na Cmentarzu Wojennym w Tomaszowie Mazowieckim, odbyły się uroczystości dotyczące obchodów 76. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, uroczystości odbyły się skromnie. Organizatorem był Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Jak co roku o godzinie 17.00 w godzinę W, rozległo się wycie syren. Uczestnicy uroczystości w milczeniu oddali hołd powstańcom. Następnie po modlitwie poprowadzonej przez proboszcza parafii Świętej Jadwigi Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim, księdza Jana Cholewę, uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze.  Na zakończenie uroczystości harcerze i strzelcy z 63 białych i czerwonych zniczy ułożyli znak Polski wałczącej. 

O godzinie 18.00 w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej Polski odprawiona została msza święta w intencji powstańców warszawskich. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z publikacją dr. Daniela Warzochy, która znajduje się na stronie internetowej Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim  

artykuł „Tomaszowianie w Powstaniu Warszawskim” https://www.muzeumtomaszow.pl/aktualnosci/tomaszowianie-w-powstaniu-warszawskim oraz materiał multimedialny na temat genezy, historii i przebiegu Powstania Warszawskiego.

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 do walki stanęło w Warszawie ok. 50 tys. żołnierzy w różnych konspiracyjnych zgrupowaniach rozlokowanych praktycznie we wszystkich dzielnicach Warszawy. W przeważającej ilości były to oddziały Armii Krajowej.  Obok dorosłych do walki stanęły warszawskie dzieci. Chłopcy w wieku 11-18 lat zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych żądając wręcz, aby pozwolono im podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. Część z nich była odpowiednio przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach. Większość zdobywała doświadczenie w ulicznych walkach.  Po akcie kapitulacji Powstania 2 października 1944 r. podpisanym w Ożarowie w kwaterze niemieckiego generała Ericha von dem Bacha żołnierze powstańcy zaczęli przygotowania do wymarszu do niewoli. Ogółem w dniach 4-5.10.1944 do niewoli niemieckiej wyszło około 15.000 powstańców. 


loadingŁaduję odtwarzacz...

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T.m
T.m 06.08.2020, 14:14
Slugusy to jak juz napisalem sa pod butem Merkelowej Cala wyksztalcona nieskazona platforma obywatelska:)
Szkoda gadać
Szkoda gadać 06.08.2020, 09:51
Prostaku. Nigdy nie osiagniesz mojego poziomu wyksztalcenia a na szparagi nigdy nie musialem jezdzic bo jestem z sytułowanej rodziny prawniczej. Dlatego nie moge patrzec jak ci niewolnicy sie zachowują. Mam dystans bo moge i nie musze sie kalac na kolanach przed prostakami. Tyle w temacie.
T.m
T.m 06.08.2020, 15:34
Nie wystarcza doktoraty kiedy czlowiek chamowaty
T.m
T.m 06.08.2020, 14:13
No widzisz ty jestes ą ę z tej elytki co krzycza konstytucja a ja jestem zwyklym Polakiem dla ktorego Bog honor i ojczyzna sa najwazniejsze!
T.m
T.m 05.08.2020, 09:43
W masce czy bez nie ma znaczenia!wazna jest pamiec!a jak komus to nie odpowiada to pakowac walizki i celebrytami wyjezdzac:)
Szkoda gadac
Szkoda gadac 05.08.2020, 17:33
Głupcze nie wiesz co to honor. Kazali by ci twarz g...wnem wysmarować tez bys to zrobił bo co to za znaczenie. Przez takich ludzi zniewolonych jak ty nadal jestesmy podnożkiem Europy.
T.m
T.m 05.08.2020, 21:55
Za to ty wiesz co to honor pewnie jezdziles do niemiec na szpargi:)Wiem ze coniektorym marzy sie zyc pod butem merkelowej.ps
Nie chcesz nosic maski nie nos ja ci nie zabraniam to kazdego osobista sprawa!troche kultury prostaku!
Polak
Polak 04.08.2020, 15:13
Niech czczą swieta ale z glowami do gory i dumnie z odkryta twarzą a nie ukryci pod szmatami na twarzy.
olaf
olaf 04.08.2020, 14:22
A ty w urzędzie to co internet czytasz zamiast się do roboty wziąć !!!
Za moje podatki przesiadujesz całe dnie ?
T.m
T.m 04.08.2020, 13:56
Wszysko zle a sie ciesze ze te zle pisiory dbaja o tradycje!i sa wszedzie gdzie czci sie bohaterow!!!jesli komus sie nie podoba to niechaj wyjezdza z celebrytami na zachod!Jakos jak sa swieta narodowe to cos malo ludzi z opozycji dlaczego?
olaf
olaf 04.08.2020, 08:41
co to za podejście do prawa - sami je stanowią a najbardziej nie przestrzegają za niedługo to będzie dziki zachód dobrze że naród całkowicie rozbrojony (chociaż broń biała w każdym domu):

vide Rozdział 8 § 17 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Ach gdyby tak poprawne techniczne i prawnie ustawy szybko i sprawnie uchwalali - swoją drogą ciekawe kto im te bełkoty pisze wygląda że jest kilka drużyn i robią to na wyścigi (inflacja prawa za rządów PIS)
Byly zolnierz
Byly zolnierz 04.08.2020, 07:50
Żołnierze w maskach, przecież nawet to chore rozporządzenia nie dotyczy mundurowych. Wojsko boi sie grypy to kto nas uchroni gdyby cos naprawde powaznego sie stalo. Wina przełożonych bo co taki kapral moze zdzialac ma wykonywac rozkaz, co sie z tym krajem porobilo. Wyrzuccie te maski to bezprawie, wstyd i zadna ochrona.
Bierzcie przyklad z wolnych krajow od Unii, Norwegia i o dziwo Bialoruś.
T.m
T.m 04.08.2020, 14:10
Polska jest wolnym krajem mie musi brac przykladu z innych panstw!jak sie komus nie podoba to pakowac walizki granice otwarte;)
To
To 04.08.2020, 08:51
po co bijesz pianę?
Byku
Byku 03.08.2020, 22:47
Szmatami na takie uroczystości... Hańba
Uczestnik
Uczestnik 03.08.2020, 18:18
1 sierpnia o godz. 21.00 na terenie PCAS w Tomaszowie (dawna Budowlanka) odbyła się impreza poświęcona 76 rocznicy wybuchu PW. Pięknie śpiewała piosenki powstańcze młodzież a potem wyświetlano film Kanał. Niestety nie było tam nikogo z władz powiatu (finansują placówkę) i miasta. Szkoda. Widać lepiej iść na ...
Ajdejano
Ajdejano 06.08.2020, 13:51
100% poparcia dla Ciebie. Te lokalne, samorządowe ĆWOKI nie przyszli, bo to odbywało się poza godzinami ich urzędowania.
Te ĆWOKI zapominają, że ich "urzędowanie" , to również posługa dla lokalnej społeczności, a nie tylko tyranie na etacie (za nasze podatki - baranie łby).
Szkoda gadać
Szkoda gadać 03.08.2020, 16:03
Wstydzicie sie swoich twarzy? Miejscie odwage pokazac oblicze, wstyd w takim dniu stac i za maskami sie chować. Tamci ludzie zycie oddawali, walczyli za wolność a teraz jeden przed drugim ucieka na ulicy bo zarazek po ludziach skacze. Troche biologii by sie przydalo. Ale jak taki przyklad daje takze prezydent RP no to nie mam komentarza.
Polak
Polak 03.08.2020, 15:55
Hańbicie ten dzien stojąc w maskach, Oni ginęli za wolność a wy sie boicie zarazka i zakrywacie twarze. Gdzie wasza godność i cześć. Wstyd.
Bredzicie
Bredzicie 03.08.2020, 21:20
bo taki był wymóg organizatora. Tu i tak nie chodzi o lanserkę, a obecność. Jakoś totalnej opozycji nie było. Pojawi się przed wyborami...jak zwykle.

Pozostałe