Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 22:25
Reklama
Reklama

Obchody związane z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

W sobotę, 1 sierpnia 2020 roku, na Cmentarzu Wojennym w Tomaszowie Mazowieckim, odbyły się uroczystości dotyczące obchodów 76. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, uroczystości odbyły się skromnie. Organizatorem był Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Jak co roku o godzinie 17.00 w godzinę W, rozległo się wycie syren. Uczestnicy uroczystości w milczeniu oddali hołd powstańcom. Następnie po modlitwie poprowadzonej przez proboszcza parafii Świętej Jadwigi Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim, księdza Jana Cholewę, uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze.  Na zakończenie uroczystości harcerze i strzelcy z 63 białych i czerwonych zniczy ułożyli znak Polski wałczącej. 

O godzinie 18.00 w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej Polski odprawiona została msza święta w intencji powstańców warszawskich. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z publikacją dr. Daniela Warzochy, która znajduje się na stronie internetowej Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim  

artykuł „Tomaszowianie w Powstaniu Warszawskim” https://www.muzeumtomaszow.pl/aktualnosci/tomaszowianie-w-powstaniu-warszawskim oraz materiał multimedialny na temat genezy, historii i przebiegu Powstania Warszawskiego.

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 do walki stanęło w Warszawie ok. 50 tys. żołnierzy w różnych konspiracyjnych zgrupowaniach rozlokowanych praktycznie we wszystkich dzielnicach Warszawy. W przeważającej ilości były to oddziały Armii Krajowej.  Obok dorosłych do walki stanęły warszawskie dzieci. Chłopcy w wieku 11-18 lat zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych żądając wręcz, aby pozwolono im podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. Część z nich była odpowiednio przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach. Większość zdobywała doświadczenie w ulicznych walkach.  Po akcie kapitulacji Powstania 2 października 1944 r. podpisanym w Ożarowie w kwaterze niemieckiego generała Ericha von dem Bacha żołnierze powstańcy zaczęli przygotowania do wymarszu do niewoli. Ogółem w dniach 4-5.10.1944 do niewoli niemieckiej wyszło około 15.000 powstańców. 


Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
T.m 06.08.2020 14:14
Slugusy to jak juz napisalem sa pod butem Merkelowej Cala wyksztalcona nieskazona platforma obywatelska:)

Szkoda gadać 06.08.2020 09:51
Prostaku. Nigdy nie osiagniesz mojego poziomu wyksztalcenia a na szparagi nigdy nie musialem jezdzic bo jestem z sytułowanej rodziny prawniczej. Dlatego nie moge patrzec jak ci niewolnicy sie zachowują. Mam dystans bo moge i nie musze sie kalac na kolanach przed prostakami. Tyle w temacie.

T.m 06.08.2020 14:13
No widzisz ty jestes ą ę z tej elytki co krzycza konstytucja a ja jestem zwyklym Polakiem dla ktorego Bog honor i ojczyzna sa najwazniejsze!

T.m 06.08.2020 15:34
Nie wystarcza doktoraty kiedy czlowiek chamowaty

T.m 05.08.2020 09:43
W masce czy bez nie ma znaczenia!wazna jest pamiec!a jak komus to nie odpowiada to pakowac walizki i celebrytami wyjezdzac:)

Szkoda gadac 05.08.2020 17:33
Głupcze nie wiesz co to honor. Kazali by ci twarz g...wnem wysmarować tez bys to zrobił bo co to za znaczenie. Przez takich ludzi zniewolonych jak ty nadal jestesmy podnożkiem Europy.

T.m 05.08.2020 21:55
Za to ty wiesz co to honor pewnie jezdziles do niemiec na szpargi:)Wiem ze coniektorym marzy sie zyc pod butem merkelowej.ps Nie chcesz nosic maski nie nos ja ci nie zabraniam to kazdego osobista sprawa!troche kultury prostaku!

Polak 04.08.2020 15:13
Niech czczą swieta ale z glowami do gory i dumnie z odkryta twarzą a nie ukryci pod szmatami na twarzy.

olaf 04.08.2020 14:22
A ty w urzędzie to co internet czytasz zamiast się do roboty wziąć !!! Za moje podatki przesiadujesz całe dnie ?

T.m 04.08.2020 13:56
Wszysko zle a sie ciesze ze te zle pisiory dbaja o tradycje!i sa wszedzie gdzie czci sie bohaterow!!!jesli komus sie nie podoba to niechaj wyjezdza z celebrytami na zachod!Jakos jak sa swieta narodowe to cos malo ludzi z opozycji dlaczego?

olaf 04.08.2020 08:41
co to za podejście do prawa - sami je stanowią a najbardziej nie przestrzegają za niedługo to będzie dziki zachód dobrze że naród całkowicie rozbrojony (chociaż broń biała w każdym domu): vide Rozdział 8 § 17 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Ach gdyby tak poprawne techniczne i prawnie ustawy szybko i sprawnie uchwalali - swoją drogą ciekawe kto im te bełkoty pisze wygląda że jest kilka drużyn i robią to na wyścigi (inflacja prawa za rządów PIS)

Byly zolnierz 04.08.2020 07:50
Żołnierze w maskach, przecież nawet to chore rozporządzenia nie dotyczy mundurowych. Wojsko boi sie grypy to kto nas uchroni gdyby cos naprawde powaznego sie stalo. Wina przełożonych bo co taki kapral moze zdzialac ma wykonywac rozkaz, co sie z tym krajem porobilo. Wyrzuccie te maski to bezprawie, wstyd i zadna ochrona. Bierzcie przyklad z wolnych krajow od Unii, Norwegia i o dziwo Bialoruś.

To 04.08.2020 08:51
po co bijesz pianę?

T.m 04.08.2020 14:10
Polska jest wolnym krajem mie musi brac przykladu z innych panstw!jak sie komus nie podoba to pakowac walizki granice otwarte;)

Byku 03.08.2020 22:47
Szmatami na takie uroczystości... Hańba

Uczestnik 03.08.2020 18:18
1 sierpnia o godz. 21.00 na terenie PCAS w Tomaszowie (dawna Budowlanka) odbyła się impreza poświęcona 76 rocznicy wybuchu PW. Pięknie śpiewała piosenki powstańcze młodzież a potem wyświetlano film Kanał. Niestety nie było tam nikogo z władz powiatu (finansują placówkę) i miasta. Szkoda. Widać lepiej iść na ...

Ajdejano 06.08.2020 13:51
100% poparcia dla Ciebie. Te lokalne, samorządowe ĆWOKI nie przyszli, bo to odbywało się poza godzinami ich urzędowania. Te ĆWOKI zapominają, że ich "urzędowanie" , to również posługa dla lokalnej społeczności, a nie tylko tyranie na etacie (za nasze podatki - baranie łby).

Szkoda gadać 03.08.2020 16:03
Wstydzicie sie swoich twarzy? Miejscie odwage pokazac oblicze, wstyd w takim dniu stac i za maskami sie chować. Tamci ludzie zycie oddawali, walczyli za wolność a teraz jeden przed drugim ucieka na ulicy bo zarazek po ludziach skacze. Troche biologii by sie przydalo. Ale jak taki przyklad daje takze prezydent RP no to nie mam komentarza.

Polak 03.08.2020 15:55
Hańbicie ten dzien stojąc w maskach, Oni ginęli za wolność a wy sie boicie zarazka i zakrywacie twarze. Gdzie wasza godność i cześć. Wstyd.

Bredzicie 03.08.2020 21:20
bo taki był wymóg organizatora. Tu i tak nie chodzi o lanserkę, a obecność. Jakoś totalnej opozycji nie było. Pojawi się przed wyborami...jak zwykle.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama