Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 13:27
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Tylko u nas: "budujta jak chceta"

Na łamach naszego portalu pisaliśmy już na temat planowanej przez firmę Tompol inwestycji w miejscowości Dąbrowa. Zgodnie z informacją na stronie internetowej dewelopera powstać ma tutaj 12 (3 kondygnacyjnych) budynków wielorodzinnych, gdzie znajdzie się łącznie 700 mieszkań. Inwestycja budzi sporo wątpliwości, ponieważ niesie ze sobą liczne problemy, o których władze gminy Tomaszów, wydające decyzję o warunkach zabudowy najwyraźniej nie pomyślały. Obecnie powstaje już pierwszy etap, czyli budynek z 33 lokalami o łącznej powierzchni użytkowej prawie 2000 metrów. Inwestycji warto się przyjrzeć bliżej. Pokażemy Wam też wspomnianą "wuzetkę".

Planowanie, którego nie ma

Wspomniany teren, jest w sposób oczywisty, atrakcyjnie położony dla działań deweloperskich. Poza granicami miasta (a jednak niemalże w jego granicach), bezpośrednie sąsiedztwo kompleksu leśnego, dobre skomunikowanie (przynajmniej teoretycznie). W czym więc problem? W czymś, co planiści i specjaliści od urbanizacji nazywają ładem przestrzennym. Obszar, o którym mowa, stanowi stanowi strefę zabudowy jednorodzinnej, tymczasem władze gminy fundują okolicznym mieszkańcom regularne blokowisko. Mimo zapewnień inwestora, mało atrakcyjne architektonicznie, chociaż o gustach ponoć nie powinno się dyskutować. 

W "obiegu" prawnym, dotyczącym zagospodarowania przestrzennego, mamy de facto 3 różnego rodzaju dokumenty? Pierwszy z nich to studium uwarunkowań. Drugi, to plan miejscowy. Trzeci z kolei to decyzja administracyjna o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Czym one się różnią od siebie? Przede wszystkim studium nie stanowi aktu prawa miejscowego powszechnie obowiązującego. Oznacza to, że potencjalny inwestor nie musi realizować celu w nim zapisanego. Można więc budować niemalże wszystko. Warunkiem jest uzyskanie "wuzetki". Teoretycznie zawierać ona powinna wszystkie te elementy, które winny się znaleźć w planie miejscowym (a więc w dokumencie o charakterze bezwzględnie obowiązującym).

Tak więc kształt przestrzeni mogą w sposób określać tylko dwa ze wspomnianych dokumentów. Warto podkreślić zasadniczą różnicę między innymi. Plan miejscowy to poważny dokument planistyczny uchwalany przez Radę Gminy, do którego mieszkańcy mogą wnosić swoje uwagi i sugestie. Decyzja administracyjna ma charakter arbitralny. Jaka będzie jej treść decyduje urzędnik, który ją wydaje. Wiele osób nie zwraca na to szczególnej uwagi, ale należy pamiętać, że decyzja zastępująca plan, to nic innego jak działanie odbierające jedną z podstawowych kompetencji radnym.

Ustawa o samorządzie gminnym stwierdza wprost. 

 7. 1. Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:

1) ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;

Czy to oznacza, że zadania te może realizować bez żadnej kontroli urzędnik, nawet będący w randze wójta? Oczywiście nie. Dlatego przede wszystkim, że należy rozróżniać organy o charakterze stanowiącym i wykonawczym. Wuzetki mają charakter konstytutywny. To niestety jeden z paradoksów polskiego prawa. Z jednej strony ułatwiać może życie, z drugiej może być narzędziem nadużyć.  Decyzje administracyjne mogą budzić (i często tak się dzieje) wiele wątpliwości i zarzutów dotyczących pozamerytorycznych przesłanek do ich wydawania. 

Wracając do przedmiotu tego artykułu należy stwierdzić, że miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek, na których ulokowane ma zostać blokowisko nie ma. Dlatego też urzędnicy w gminie mieli możliwość zagospodarowania terenu poprzez decyzję. To działanie legalne co do zasady, 

Poniżej zobaczyć możecie mapkę zawierającą omawiany teren umieszczoną w studium kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dokument opracowano w 2002 roku i wszystko wskazuje na to, że nie był aktualizowany. 

 

Według legendy inwestycja zlokalizowana jest na terenach kopalnych (dawna cegielnia) oraz sąsiadujących z nimi terenach produkcyjnych i składów magazynowych. Realizowany cel ma się do nich... nijak. Ale tak jak wspominaliśmy, Studium nie jest dokumentem o charakterze bezwzględnie obowiązującym. W jakimś celu się go jednak uchwala. Warto zwrócić uwagę na tereny pozostające w bezpośrednim sąsiedztwie. 

Wydając decyzję o warunkach zabudowy (jeśli nie ma mpzp) organ administracji publicznej wziąć powinien dominującą zabudowę na danym terenie. Jakiego rodzaju budynki analizowali urzędnicy (lub bardziej właściwie byłoby powiedzieć użyli ich jako podkładki)? Najprawdopodobniej starą kamieniczkę przy ulicy Dąbrowskiej (pytanie: czy poddasze można uznać za 3 kondygnacje) oraz budynek należący do firmy Evimex (mający charakter budynku usługowo - biurowego). 

Decyzję mimo wszystko wydano. Kolejne wydać będzie łatwiej, kiedy pierwszy budynek powstanie będą one budziły mniejsze kontrowersje od strony planistycznej, ponieważ wprowadzony zostanie już "alternatywny" ład przestrzenny. 

Na koniec tej części rozważań chcę podkreślić, że każdy ma prawo wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla każdego terenu. Trudno się dziwić deweloperowi, że kupuje teren aby zarobić na budowie mieszkań. Taka jego rola. Gmina jednak ma nieco inne zadania i w jej orbicie działań powinien być nie interes jednego przedsiębiorcy ale całej społeczności lokalnej. I do niej teraz przejdziemy. 

Szambo gigant

Poza układem dachów, minimalną i maksymalną powierzchnią, liniami zabudowy itd. najważniejszym elementem decyzji o warunkach zabudowy jest określenie przyłączy poszczególnych mediów. Decyzja wydana firmie Tompol zakłada, że budynek zostanie podłączony do sieci gazowej i ogrzewany za pomocą gazu ziemnego. 

Problemem wydaje się natomiast co innego. W terenie brakuje sieci kanalizacyjnej, w związku z tym zamontowane będą zbiorniki bezodpływowe a więc popularne szamba. Dla 700 rodzin ich rozmiar będzie musiał być gigantyczny. 3-4 osobowa rodzina zużywa miesięcznie kilkanaście metrów sześciennych wody, a więc po zakończeniu inwestycji zużycie wody może osiągnąć 10 tysięcy metrów sześciennych miesięcznie. 

Przy okazji zużycia wody należy wskazać, że decyzja określa, że planowany budynek (a więc zapewne i kolejne) zostaną włączone do istniejącej sieci wodociągowej. To jest ta sama sieć, do której, jak można się domyślać,  przyłączone są niemal wszystkie domy w Kolonii Zawadzie, Dąbrowie i innych miejscowościach. Woda pochodzi ze studni głębinowych (temat na osobny artykuł ilustrowany zdjęciami filtrów). Już dzisiaj są dni, kiedy notuje się niedobory wody na tym terenie. A może być tylko gorzej. Chyba, że gmina zainwestuje w kolejne odwierty. Co może być jakimś rozwiązaniem, ale... na krótko. Dlaczego? Najlepiej opisał to jeden z naszych czytelników, który na geologii zna się jak nikt inny w Tomaszowie.

Można tylko dodać, że najpierw jest odczuwalna susza hydrologiczna, objawiająca się brakiem opadów i niemal natychmiastowym obniżaniem się i zanikiem wód powierzchniowych i płytkich wód podziemnych.
Jednak bardziej niebezpieczna w dłuższym czasie jest susza hydrogeologiczna, dotycząca głębszych wód podziemnych. W ostatnich latach, poziom lustra wody tych wód obniżył się o kilka metrów.
Wody te są zasilane przez opady atmosferyczne, ale ten proces trwa całymi latami. Dlatego, odtworzenie poziomu głębszych wód podziemnych sprzed kilku-kilkunastu lat musi trwać również kilka-kilkanaście lat.
Znaczne obniżenie się poziomu wód podziemnych już powoduje konieczność ograniczania wielkości poboru tych wód ze studni wierconych.

  - Czytamy i jest to jeden z poważniejszych problemów, z jakimi przyjdzie nam się borykać w ciągu najbliższych lat. Jaki ma on związek z planowaną inwestycją? Już wyjaśniam.

Biologicznie czynne

Omawiana przeze mnie decyzja o warunkach zabudowy określa wielkość powierzchni biologicznie czynnej, a więc takiej, która nie będzie utwardzona nawierzchnią sztuczną na minimum 25% całego terenu. Czy to dużo? To zależy, W przypadku gęstej zabudowy śródmiejskiej, gdzie i tak większość wód opadowych odprowadzona jest do rzek i kanalizacji burzowej można byłoby uznać za wystarczającą. Tutaj chyba niekoniecznie. Betonowanie dużych przestrzeni nie wpływa korzystnie na gospodarkę wodną. 

Tu mamy niestety jeszcze inny problem. I przykro to mówić, ale dotknie on wkrótce mieszkańców miejscowości Dąbrowa, którzy mieszkają wzdłuż ulicy Dąbrowskiej (szczególnie tych, których domy zlokalizowane są w najniższym punkcie.  Już dzisiaj przy większych opadach są one zalewane i zdarza się, że wymagają interwencji strażackich. Tutaj również wody opadowe mają zostać odprowadzone na nieutwardzony teren w granicach inwestycji (do tematu wrócimy jeszcze bardziej szczegółowo wkrótce). 

 Komunikacyjnie atrakcyjnie?

Teoretycznie tak, ale piękno teorii zasnuwa często ostry cień mgły w postaci... praktyki. Ulica Dąbrowska to droga, która już dzisiaj nie wytrzymuje obciążenia poruszających się tędy samochodów. Wydając tak poważne decyzje należy brać także pod uwagę i takie czynniki, a narzucanej mieszkańcom w tym miejscu obwodnicy, na szczęście nie będzie. 

;) 

Na zakończenie nieco zabawniejszych kilka zdań. Osiedle zlokalizowane będzie na terenach wiejskich. Mimo, że rolników już zostało tu niewielu, to wciąż trochę ich tu funkcjonuje. Niedawno na Dąbrowie uruchomiono ponownie świniarnię. Każdego wieczora mieszkańcy osiedla będą mieli więc dostęp do całkiem "swojskich" zapachów. Obok są ubojnie, a w pobliżu znajdują się pola, gdzie regularnie wywożona jest gnojówka i obornik. Jak znam życie, a trochę je znam, za chwilę pojawiać się będą protesty, skargi i petycje, które niczego zmienić nie mogą. 

PS

Gospodarka przestrzenna to jeden z największych problemów naszych czasów. Brak racjonalnego zarządzania przestrzenią prowadzi do licznych problemów o charakterze gospodarczym i społecznym. Do tematu tego będę często wracał. Jutro pokażę Wam przykład z drugiej strony tej samej ulicy. Czyli: jak gospodarować nie należy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jaob 10.09.2020 09:43
to jest protest żeby te gównowozy przejeżdżały przez miasto

sąsiad 09.08.2020 19:40
Dotyczy w/w osiedla " Osiedle Park Cegielna" - nazwa "urzeka" ale już lokalizacja przy cegielni chyba nie bardzo, że o ubojni i gnojówce nie wspomnę. Na zajawce dewelopera jest 6 szt. budynków. - działka posiada powierzchnię ok. 11 000m2 - załączone powyżej warunki zobowiązują min. 1 miejsce postojowe / lokal czyli powierzchnię = 2,5m(szer.) x5m(długość) x700 lokali = 8750 m2 - zieleń 25 % = 2750m2 - budynek którego zarys jest na Geoportalu 2 ma powierzchnię zabudowy ok. 900m2. - to gdzie deweloper postawi te 6 budynków ? - dziwi podana w warunkach ilość miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych - na całą inwestycję szt. 1 ( słownie jedno) Jeśli chodzi o szambo to P. Mariusz trochę przesadził ale niewiele, bo: - zużycie wody np. 120 l /dobę.mieszkańca x 700 lokali x 3 osobyw lokalu = 252 m3 wody na dobę (prawie tyle samo ścieków)x30 dni = 7560m3 / miesiąc ścieków. ( chyba się nie pomyliłem) - przy szambiarce np. 20 000l = 20m3 mamy = 378 wybierań w miesiącu = 12 – 13 razy dziennie (to budzi szacunek ) O wodzie w następnym wpisie. Pozdrawiam.

84 10.08.2020 06:35
Wybuduje osiedle a pózniej sądy każą likwidować produkcję rolną wokół, ubojnie , sady , pola bo będzie przeszkadzało - tylko że w TM nie jest w ogóle ciasno by pchać się w wioski

Dabrowianin 11.08.2020 14:16
Rozwijając ilość wybierań szamba (szacunek za wyliczenia), to 12 razy po pół godz daje 6 godz pracy przy szambie. Nawet jeśli obliczenia nie są dokładne to skala problemu przeogromna. Mieszkańcom blokowiska gratuluję zapachów, pobliskie pola z gnojówką czy jakieś ubojnie, świniarnie to pikuś. Pozdrawiam urzędników gminnych.

Snarki 08.08.2020 12:40
A moze zamiast drązenia tematu budowy blokow na wsi,to lepiej zajac sie tym straszydlem które zostalo wybudowane w CENTRUM miasta odbo DH Tomasz? Stoi, straszy...nikt z UM nie moze sie tym zająć?

Dabrowianin 07.08.2020 12:02
Na szybko. Jeżeli osiedle będzie podłączone do istniejącej, marnej, nie wydajnej instalacji wodnej, to rezultatem będą notoryczne wyłączenia lub wprost długotrwały brak wody na całym terenie. W nowych blokach także. Niech wójt szykuje wozy z wodą, jak tam się one nazywają. Ale nie spodoba się to starym mieszkańcom okolicy, nowym w blokowisku pewnie też nie. A jeśli prawdą jest, że bloki będą miały ogromne szambo, to chyba tylko sprawa do organów ścigania. P. Mariusz porusza także sprawę komunikacji z centrum Tomaszowa. Już teraz Dąbrowska, szczególnie przy cmentarzu staje się niedrożna. I chyba lepiej właśnie teraz o tym mówić, niż , oby nie, po wypadku pieszego czy rowerzysty. Budując w tych okolicach własne domostwo, parę lat temu wójt obiecywał i wodę i ścieki. Oczywiście nie ma niczego, także gazu, a ponoć walczymy z ociepleniem klimatu. Już z litości nie wrócę do obietnic przedwyborczych

WYLĘGARNIA 05.08.2020 18:00
Jak koło Dekoratora pod blokami mają budować wylęgarnie to wieeeelkie szczęście , a jak za miastem ktoś chce wybudować mieszkania dla ludzi to wieeeelka katastrofa.

Yuta 04.08.2020 20:51
To już pewne, że nie będzie tej obwodnicy ?

tomaszowianin 04.08.2020 19:22
Takiego urzednika ktory non stop bojkotuje rozwoj miasta i wszystkie wladze oraz wszystkie decyzje to wykopac w kosmos.kto go posadzil na tym stolku.kazde miasto ma prawo do rozwoju a co za tym idzie zwieksza liczbe mieszkancow i wplywy z podatkow i prze to sa inwestycje z ktorych ciesza sie mieszkancy.Powinien wiedziec ze buduje sie nowe sieci wod-kan gaz i prad pod takie inwestycje.Sam niech zalozy dzialalnosc i buduje bloki.Osobiscie gratuluje deweloperowi decyzji bo cos pieknego powstanie na obrzezach miasta z daleka od zgielku.sam mieszkam na osiedlu Dabrowa i jest fajnie

MS 04.08.2020 19:33
Taki komentarz może napisać tylko kompletny abnegat. A już na pewno nie mieszkaniec Dąbrowy. Dlaczego osoba zmieszczająca taki wpis jest całkowitym durniem? Ponieważ wypisuje idiotyzmy. Każdy mieszkaniec Dąbrowy wie, że blokowisko nie powstaje na terenie miasta a na terenach wiejskich w gminie. Co za tym idzie nie ma mowy o jakimkolwiek rozwoju, bo dokładnie odwrotnie, dzieki takim decyzjom miasto się "zwija" i wyludnia, tracąc dochody podatkowe i mieszkańców. Zachęcam do sięgnięcia do książek. Na początek polecam bajkę o Jasiu i Małgosi, a następnie o Czerwonym Kapturku. Później coś poważniejszego np. zestaw kolorowych czasopism (nawet nie trzeba kupować, wystarczy raz na miesiąc wybrać się do fryzjera). Dużo zdjęć mało treści. Coś powazniejszego? Bez szans na głębszego zrozumienie, więc szkoda czasu. Lepiej walnąć kolejnego browara i obejrzeć serial na odpowiednim poziomie intelektualnym.

Ja 04.08.2020 20:25
Tylko jak to jest ze po jednej stronie ulicy teren miejski , a po drugiej wieś :) He he A to ciekawostka he he i to właśnie mądrzy ludzie tworzą takie uchwały :)

Bunga-bunga 05.08.2020 19:42
Jak czegoś nie wiesz: napisz do radia Erewań. To radio ci, kur.., dokładnie wytłumaczy.

Bunga- Bunga 04.08.2020 20:52
Panie MS: konieczny, bezpośredni kontakt.

kubuś puchatek 04.08.2020 21:06
Takie ujęcie sprawy to populizm. A kto broni miastu Tomaszów Maz budować tysiące mieszkań i ściągać nowych mieszkańców? Zachęcam do używania rozumu.

Ech 04.08.2020 22:56
Rozum się przyda panu. Miasto nie ma terenów pod takie budowy - trzeba trochę wiedzieć o Tomaszowie, zeby takie komenatrze pisać.

Wkurzony ! 05.08.2020 19:02
To niech se kupi jak nie ma !!! niech zaczną w końcu coś robić, bo przez nich nikt tu nie zostanie. Miasto straconych szans. Tak, takkk właśnie. To hasło jest nadal aktualne.

x 04.08.2020 21:19
Panie Mariuszu, jak się będzie opłacało to włączą do miasta...

Ajdejano 04.08.2020 20:50
Jesteś kompletnym głąbem. Piszesz m. innymi takie bzdury (kompletny głą..e):"Osobiscie gratuluje deweloperowi decyzji bo cos pieknego powstanie na obrzezach miasta z daleka od zgielku.sam mieszkam na osiedlu Dabrowa i jest fajnie "Jeżeli zwykłe chamskie, miejskie blokowisko na wsi, to będzie "coś pięknego" , to musisz mieć zbyt porozrzucane klepki pod kopułą. 

Gospodarz 05.08.2020 12:56
Każdy widzi powierzchowne plusy inwestycji. Nikt nie widzi konsekwencji w dłuższej perspektywie dla miasta, czy regionu. Laik powie że cudownie, rozwój, nowe mieszkania, och i ach. Niewiele osob wie co to urban sprawl czy suburbanizacja i jakie są tego konsekwencje... Dlatego ważna jest partycypacja społeczna, odpowiedzialna gospodarka przestrzenią i w przestrzeni, a przede wszystkim edukacja spoleczeństwa, bo nie można mieć podejscia 'hulaj dusza, piekła nie ma' w procesie planowania, a zwłaszcza zrównoważonego planowania i rozwoju. Z czasem zaprowadzi to do gorszej zapaści niż jest.

Łał 04.08.2020 17:13
Wszędzie gdzieś była wieś... Teraz są miasta... Idąc rozumowaniem autora , rozwój jest niemożliwy.. No chyba , że na istniejących blokach odbuduje kilka pięter ... Ale blokowiska wielkopłytowe były budowane na 30 lat ... Wiec tylko czekać jak będą się rozpadać ... Wiec chyba to byłby lepszy temat na artykuł...

Mario 04.08.2020 15:50
Regularne blokowiska, powstały również w mieście. A ściślej na osiedlach domków jednorodzinnych. Np. Ul.Bursztynowa.Oczywiście bez żadnych konsultacji społecznych. Czy w tym mieście, powiecie lub gminie ktoś w ogóle liczy się ze zdaniem mieszkańców. Niestety nie.

Mieszkaniec TM 06.08.2020 15:53
Budowa bloków np. na ul. Spalskiej po dawnym ryneczku, czy kolejny kwiatuszek blok na ul. Długiej pomiędzy domami jednorodzinnymi świadczy jedynie o tym, że w naszym mieście planowanie przestrzenne jest urzędnikom obce

Gospodarz przestrzenią 04.08.2020 14:49
Gmina miejska czy wiejska wgl. nie zwraca uwagi na jakiekolwiek zasady planowania przestrzennego albo zarządzania przestrzenią. Studium stare, mało MPZP, brak ładu przestrzennego w wydawanych decyzjach WZ. Tak ważna kwestia w zarządzaniu JST, a tak bardzo pomijana, zwłaszcza że Tomaszów się kurczy i cofa a nie rozwija...

mol 04.08.2020 14:31
po to płacisz podatki aby "fachowiec" urzędnik nie robił bałaganu przestrzennego poprzez durne lub kupione WZ

Zwykły ludzik 04.08.2020 14:16
Ludzie przyjda mieszkać, a później będą kazali rolnikom, ze wsi zamykać swoje gospodarstwa, swiniarnie tak samo, bo smród będzie im przeszkadzał.

$ 04.08.2020 15:14
Ale tam sami rolnicy dzielą i sprzedają dziali ??? Zapraszają. Zresztą to już nie rolnicy. Kury gdzie nie gdzie tylko ktoś ma tak dla jaj ?

ktosik 04.08.2020 19:06
Ale będą mieli czyste powietrze, bo rolnicy, nawet w lato, nie otwierają okien, a że ze specyficznym zapaszkiem no cóż, taki mamy klimat - swojski.

Sceptyk 04.08.2020 12:42
Przecież osoby kupujące tam mieszkanie wiedzą gdzie kupują,ich decyzja,a jak ktoś mieszka w lesie np?też nie ma wszystkiego ,,pod nosem" .

$ 04.08.2020 12:02
Na wierzbowej dawniej były pola..... Na wsi dawniej też nie było kanalizacji....Wybudują budynki to i pociągną kanalizację. Takie prawo. Miasta, miejscowości rosną, niech się budują! A jak komuś przeszkadza to niech kupi 10 hektarów ziemi i postawi dom na środku działki.

Ech 04.08.2020 22:59
A później płacz i artykuły, ze wody nie ma, ze ciśnienie słabe, ze XXI ludzie bez kanalizacji - deweloper zarobi, miasto straci podatki, gmina i miasto ponoszą koszty - czyli mieszkańcy - brawo!

lajk 04.08.2020 11:43
ciekawe kiedy grabarczyk zacznie temat obwodnic, pewnie za 3 lata...już doczekać się nie możemy..

Reklama
Polecane
THOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomocDzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachĆwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: AnkaTreść komentarza: I ludwikowianie co do jednego oddawali głos na sąsiada!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: PawełTreść komentarza: Ciekawe, czy który z księży umie odprawiać w rycie rzymskim mszę, w końcu taki kościół do tego zobowiązuje??Źródło komentarza: Dzień Ochrony Zabytków w CzerniewicachAutor komentarza: BÓLTreść komentarza: HE HE o co chodzi z tym Kubiakiem góra, czy dół? Mariusz absolutnie nie, już dosc wykorzystywania dzieci do kosciolkowych parad. Dzieci maja sie uczyc, a nie dyndać na uroczystosciachŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MopsowiecTreść komentarza: Szymon MichalakŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Marzanna PopławskaTreść komentarza: Dziękuję p.Marzenie?nazwiska brak za te słowa,bo mogę ad vocem odnieść się do zarzutu .Wiszę,że do tego służy ta gazeta,by opluwać ludzi,ale jest też okazją,by pokazywać również prawdę.O ile zostanie ten komentarz udostępniony przez redaktora MS.Pragnę poinformować,że po przerwie spowodowanej moja nagłą chorobą przeniosłam w20 listopada 2023r ŚDS z ul. Szkolnej 14a na ul.Majową 1/13 na miejsce dotychczas istniejącego internatu SOSW zajmując 33% powierzchni tj.581m2 zatem uważam,że w sytuacji braku czasu ,koniec roku ,nie muszę wyjaśniać co się z tym wiąże, gdyż brakło by miejsca w komentarzu.Skończyło się sukcesem.Aktualnie od 20 lutego osoby pracujące od początku istnieją ŚDS są nieobecne ,a są osoby dbające o finanse i kadry .Zatem zostałam sama z problemem prowadzenia ŚDS ,ale oczywiście dzięki Pomocy Bożej przyszlina ratunek dobrzy ludzie.Hestem im niezmiernie wdzięczna, ale są tak skromni,że nie chcą,aby im publicznie podziękować. Chciałam tylko dodać ,że przystąpiłam do OSSIPŚDS ,które skupią wszystkich zdyrektorow ŚDS w Polsce.Podjełam studia,aby zyskać jeszcze większą wiedzę na temat kierowania ŚDS.Poproszę p.Marzene o podanie swoich danych na messenger, abym mogła osobiście jej podziękować. Z wyrazami szacunku dla wszystkich czytelników,,NaszTomaszow". Marzanna PopławskaŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TMTreść komentarza: Kukliński? Ten, który rozprzedał za bezcen Wistom i inne zakłady? Ten, który wynosi się pychą, chociażby w kampanii jako wyniosły i bogaty turysta? Ten, który chciał uzdrowić powiat, bo nic przez ostatnia lata się nie robiło? Tak jak uzdrowił zakłady sprzed laty w TM! Wyborcy pokazali, gdzie jego miejsce! Niech już sobie odpocznie i ujeżdża te łodzie, narty, deski i zajmie się wnuczkami 👶👶👯Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu Tomaszowskiego
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama