Będą zmiany w śmieciach

  • 10.08.2020, 13:25 (aktualizacja 14.08.2020, 11:53)
  • red.
Będą zmiany w śmieciach
Ministerstwo klimatu postuluje, aby na opakowaniach produktów, które sprzedawane są w sklepach widniała jasna informacja, nie pozostawiająca wątpliwości, do którego z kontenerów należy wrzucić opakowanie bądź produkt, który się w nim znajduje.

Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje w Polsce Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który wyznacza standardy w naszym kraju. Konsekwencją  jest stosowanie pięciu pojemników na odpady: niebieskiego - na papier; zielonego - na szkło, żółtego - na metale i tworzywa sztuczne, brązowego - na bioodpady, np. resztki jedzenia, czarnego - na odpady zmieszane.

Wiceszef resortu klimatu, Jacek Ozdoba przyznał, że często nie wiadomo, do którego z pojemników wrzucić konkretny odpad. Przykładem jest karton po mleku, który mimo iż z wierzchu jest pokryty tekturą, w środku ma także elementy plastikowe czy metalowe. Kartony po mleku trafiają często do niebieskiego pojemnika, a tymczasem powinny do żółtego. Takich przykładów jest wiele.

Ministerstwo pracuje nad przepisami, by na opakowaniach produktów pojawiła się jasna informacja, do którego pojemnika opakowanie czy sam produkt powinien trafić. Resort zastanawia się też nad wprowadzeniem narzędzia dla samorządów, które pozwoli w inny sposób zbierać odpady z zabudowy wielorodzinnej, czyli budynków mieszkalnych.

 

 

.

red.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 13.08.2020, 19:49
Cytat z materiału powyżej:
"Ministerstwo pracuje nad przepisami, by na opakowaniach produktów pojawiła się jasna informacja, do którego pojemnika opakowanie czy sam produkt powinien trafić."
To ministerstwo - to zwykli debile. Zachęcam inne ministerstwo (np. d/s rodziny) do wydanie rozporządzenia w sprawie częstotliwości stosunków małżeńskich w celu wzrostu populacji Polaków.
oszukany
oszukany 11.08.2020, 18:16
A ja płacę za odbiór śmieci za 3 osoby tj.za 2 pojemniki a wykorzystuję 1.Nie jestem zatrudniony w miejskiej spółce i nie będę segregował śmieci.Czuję się oszukany
Pracujący obywatel
Pracujący obywatel 10.08.2020, 21:18
Wow jakie to być musi trudne że po 30 latach po obaleniu komuny coś tam jakoś tam znów wyplują gniota prawnego w celu tak banalnego procesu jak segregowanie śmieci. Kupmy rządowi taką zabawkę jak się kupuje dzieciom gdzie trzeba sześcian wrzucić przez kwadratowe okienko do środka, kulkę przez okrągłe etc. 😁
M.
M. 10.08.2020, 14:22
Wreszcie w punkt -w temacie selektywnej zbiórki (i odbioru) śmieci! Może zniknä te obrzydliwe śmietniki (karmniki dla rozmnażającego się ptactwa i miejsca zbiórki rzeczy wszelakich).
Jednakże istotnym czynnikiem całego procesu jest utylizacja śmieci, której koszty są ogromne. Może miasto i powiat pokusiłyby się o wypracowanie projektu nowoczesnej technologicznie spalarni śmieci? Sortownia już jest.

Pozostałe