Oświata.... no właśnie... kogo to obchodzi?

  • 12.08.2020, 20:27 (aktualizacja 12.08.2020, 21:22)
  • redakcja
Oświata.... no właśnie... kogo to obchodzi?
Znamy już wyniki matur oraz naborów do szkół ponadpodstawowych w powiecie tomaszowskim. Od rana dzwoni redakcyjny telefon. Przeprowadziłem szereg rozmów ze zbulwersowanymi rodzicami. Sytuacja jest tragiczna. Może wreszcie czas, aby ktoś powiedział wprost: oświata w Tomaszowie pozostaje w totalnym chaosie, będącym już na granicy rozkładu. Nie odpowiadają za to w sposób bezpośredni radni, ani nawet członkowie Zarządu Powiatu, którzy swoje decyzje opierają przecież na danych, które są im prezentowane zapewne z konkretnym komentarzem przez naczelniczkę wydziału oświaty panią Beatę Stańczyk. Od dłuższego czasu powtarzam, że pora na dobrą zmianę, bo ta którą wprowadzono w ubiegłej kadencji jest zła i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej. Aby coś się zmieniło potrzebny jest ktoś kreatywny, z nowatorskimi pomysłami, energiczny i potrafiący współpracować na co dzień z dyrektorami. W mojej opinii taką osobą z całą pewnością nie jest wspomniana wcześniej Beata Stańczyk. Jest to o tyle ważne, że dla niektórych szkół mądra strategia wieloletnia to ich "być albo nie być". Powiem może nawet więcej. To być albo nie być dla całego miasta.

Nie chcę po raz kolejny występować o dane w sposób oficjalny, ponieważ za każdym razem, kiedy to robię, czekam na odpowiedzi tygodniami a bywa, że miesiącami. Beata Stańczyk jest tak zajęta uczestnictwem w różnego rodzaju uroczystościach, w których nie wiadomo de facto czy reprezentuje powiat, czy może radę miejską, że czasu na odpowiedź zaczyna brakować. Dlatego też posłużę się danymi, jakie opublikował Dziennik Łódzki. Uzupełniając oczywiście o kilka słów własnego komentarza. Zacznijmy od naborów do szkół, o których pisałem już wczęśniej. Artykuł oczywiście polecam raz jescze  Tomaszowska oświata za żorżetową kotarą

Na początek II Liceum Ogólnokształcące, a więc najbardziej renomowana w mieście szkoła. Tak, jak pisałem wcześniej, a obecnie potwierdza to publikacja DŁ, udało się w pierwszym naborzez utworzyć tylko 3 klasy (5 planowanych). W szkole nadal są wolne miejsca w klasach już utworzonych. Uczniowie będa mieli możliwość uczyć się w profilach  biologiczno - chemicznym, menedżerskim i humanistycznym.  Szokujące jest, że tym razem bardzo niski poziom punktów, decydował o przyjęciu. Do klasy menedżerskiej wystarczyło ich 85, a do b-ch 109. 

Winnych takie stanu rzeczy można długo poszukiwać. Niektóre osoby wskazują na zbyt wymagających nauczycieli, złą atmosferę, wysoki poziom presji, konieczność korzystania z korepetycji. Rzecz w tym, że taki stan nie jest w II LO niczym nowym. Za to niektóre osoby (w tym nauczyciele) wskazują, że Zarząd Powiatu zanurzył szkołę w politykę, zapraszając na uroczystości m.in Antoniego Macierewicza i innych polityków PiS. Rodzice twierdzą, że szkoła powinna być wolna od politycznej indoktrynacji. Jedyna polityka, jaka potrzebna jest w oświacie, to polityka oświatowa. I to ta kreowana na gruncie lokalnym. Tej po prostu nie ma. 

Dzieci, gdzieś muszą się jednak uczyć. Jako szkołę pierwszego wyboru wskazują więc I Liceum Ogólnokształcące. To jedyna chyba szkoła, gdzie chętnych było więcej niż miejsc. Ilość punktów potrzebnych do zakwalifikowania się była wysoka. Według DŁ do klasy lingwistycznej trzeba było mieć co najmniej 110 punktów, a do politechnicznej 128 punktów. Poczekamy na ostateczne listy, ale jeśli potwierdzi się informacja o klasach liczących 36 i więcej uczniów, to będzie to gigantyczny skandal. Szczególnie w dobie pandemii i to w chwili, kiedy ministerstwo edukacji samo nie wie w jaki sposób sposób zorganizować nauczanie. Część wyżyszych uczelni już poinformowała swoich studentów, że kolejny rok spędzą raczej przed laptopami niż w uniwersyteckich aulach. 

ZSP nr 8 na Nadrzecznej ponoć ma problemy z naborem.

Według artykułu z DŁ :

udało się skompletować tylko 3 klasy (na 4 planowane) w III LO - tu dużym zainteresowaniem cieszyła się klasa policyjna. Natomiast w technikum na Nadrzecznej na tą chwilę nie została utworzona żadna klasa. Profile były ciekawe i z pewnością z szansą na dobrą pracę: technik analityk, technik architektury krajobrazu, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technik budownictwa - niestety nie przyciągnęły wystarczającej liczby chętnych.

Rzeczywiście, liczba chętnych według pierwszej preferencji była niewystarczająca. Jednak po przeliczniu nie wychodził już specjalnie tragicznie. Nie ma zainteresowania kierunkami technicznymi, chociaż jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy nabór się jeszcze nie zakończył a Starostwo Powiatowe już zadecydowało aby nie uruchamiać klasy mieszanej technik krajobrazu - technik analityk. nie można było jeszcze chwili poczekać? Co ciekawe szkoła uzyskała dofinansowanie unijne na doposażenie pracowni dla techników analityków. Liczba uczniów (jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w starostwie) sięgała prawie 30 na 34 miejsca. Wygląda to tak, jakby ktoś uparł się aby tą szkołę za wszelką cenę rozłożyć. 

 

  Liczba miejsc Liczba chętnych ogółem Liczba chętnych z pierwszej preferencji
Technik architektury krajobrazu (ang*-niem*) 17 55(0) 8(0)
Technik analityk (ang*-wlo) 17 38(0) 11(0)
Technik budownictwa (ang*-niem*) 17 27(0) 6(0)
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (ang*-niem*) 17 43(0) 3(0)
Technikum nr 6 (ZSP8 Tomaszów Mazowiecki) - RAZEM 68 126* 28(0)

 

Dobrze zakończyły się nabory dla  ZSP nr 1, czyli Mechanika. Udało się utworzyć wszystkie zaplanowane na ten rok klasy. Poniżej przypominamy wstępne deklaracje 

 

Szkoła-oddział/grupa Liczba miejsc Liczba chętnych ogółem Liczba chętnych z pierwszej preferencji
1E [O] Technik elektryk (ang-niem*) 34 121(0) 28(0)
1Et [O] Technik elektronik (ang-niem*) 17 111(0) 15(0)
1H [O] Technik hotelarstwa (ang-niem*) 34 84(0) 14(0)
1I [O] Technik informatyk (ang-niem*) 30 195(0) 90(0)
1M [O] Technik mechanik (ang-niem*) 17 97(0) 16(0)
1Mtw [O] Technik mechatronik (ang-niem*) 30 98(0) 56(0)
Technikum nr 1 (ZSP1 Tomaszów Mazowiecki) - RAZEM 162 398* 219(0)

 

 W pozostałych technikach też nie udało się utworzyć kompletu planowanych klas.  Nie tylko nabory sa problemem. Warto przez chwilę też przyjrzeć wynikom tegorocznych matur (źródło to samo.czyli DŁ). 

W powiecie tomaszowskim do tegorocznej matury przystąpiło 835 uczniów. Zdawalność wyniosła 69 proc.  259 tomaszowskich uczniów nie zdało matury. W powiecie tomaszowskim średni wynik z matury z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł 49,77 proc. natomiast z matematyki na poziomie podstawowym 47,63 proc. Średnia zdawalność wśród absolwentów liceów ogólnokształcących w powiecie wynosi 89,44 proc.

Podobnie, jak rok temu, najlepiej wypadło II Liceum Ogólnokształcące im. St. Żeromskiego. Zdawalność wyniosła tutaj 96,3 proc.przy 135 zdających (rok temu 99 proc.) Egzamin z matematyki zdało 98 proc. uczniów, z języka polskiego 99 proc. 22 absolwentów uzyskało 100 proc. punktów z co najmniej jednego egzaminu maturalnego. Natomiast 91 uczniów II LO uzyskało wynik między 90 a 100 proc. z przynajmniej jednego egzaminu.

W I LO im. Dąbrowskiego w Tomaszowie zdawalność wyniosła 95,7 proc. na 161 maturzystów. W III LO przy ZSP nr 8 na Nadrzecznej zdawalność wyniosła 58,5 przy 65 zdających. W Plastyku przy ZSP nr 6 maturzyści osiągnęli wynik 46,7 proc. (15 zdających).

Wśród tomaszowskich techników zdawalność najlepiej wypadła w Technikum nr 1 przy ZSP nr 1, czyli Mechaniku - 59,1 proc. na 181 osób. Zdawalność w ZSP 2 wyniosła 54,2 proc. na 96 maturzystów, a w ZSP nr 3 - 29,6 proc. na 27 osób. W Technikum przy ZSP nr 6 na Strefowej zdawalność szkoły to 59,1 proc. na 44 zdających.

W danych Dziennika zabrakło Technikum przy ZSP 8, gdzie zdawalność wyniosła 62 procent. W zestawieniach licea wypadają więc nienajgojrzej. Problem niskiej zdawalności mamy natomiast w technikach. 

Kolejny rok już właściwie tuż tuż, ale gołym okiem widać, że potrzebne są natychmiastowe zmiany. Tego, co piszą do mnie rodzice, często nie da się zacytować, Zmian natomiast nie da się przeprowadzić poprzez wymianę dyrektorów szkół według kryterium uczestnictwa w spotkaniach partyjnych i religijnych pielgrzymkach. Zacząć należy od zmiany naczelniczki od edukacji na kogoś posiadającego wizję rozwoju, a dopiero do tej wizji dobierać odpowiednich dyrektorów placówek. Koncepcją funkcjonowania i rozwoju szkoły, która jest jednym z niezbędnych dokumentów w każdym konkursie na dyrektorskie stanowisko,  powinna być dokumentem weryfikowalnym każdego roku i na bieżąco monitorowanym a nie jedynie ,"kwitem" składanym "na sztukę", o którym dzień po konkursie już nikt nie pamięta. 

PS

Czy naprawdę w całej Radzie Powiatu Tomaszowskiego nie znajdzie się nikt, kto na poważnie zainteresuje się oświatą? 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dżango
dżango 26.08.2020, 13:53
Więcej konkursików i "olimpiad", gdzie do przygotowania wystarczy jedna albo dwie książeczki, a indeks gwarantowany - a zobaczycie co będzie z kilka lat.....
wiesio
wiesio 14.08.2020, 13:38
Brawo!!! Brawo dla redaktora i komentujacych za ukazanie jakim człowieczkiem jest Pani naczelnik. Rozlatana cieka i bryluje po imprezach roześmiana, a jak przychodzi do rozmowy gardzi czlowiekiem. Jest bardzo nieżyczliwa i sieje celowo intrygi. Panie Starosto... czemu Pan na to pozwala... ta kobita pracuje na Pana reputację.....
Ajdejano
Ajdejano 20.08.2020, 12:45
Mistrzu: Pan Starosta niewiele odbiega (zmysłem organizacyjnym, zmysłem politycznym, intelektem, urodą, itp., itd.) od tej powiatowej damy. Więc, nie można się dziwić, że dosłownie nic nie kuma, że gloryfikując tę baburicę, sam się topi.

ALE - TO JEGO (STAROSTY) PROBLEM!!! No - nie zupełnie: to za trzy lata będzie to problem rady powiatu, która będzie wybierała nowego starostę. I my, zwykli wyborcy, ZUPEŁNIE nie będziemy mieli wpływu na ten wybór. Dlaczego?! Bo my, wyborcy musimy mieć świadomość, że my jesteśmy tylko tzw. mięsem armatnim dla naszych (NIBY) przedstawicieli w tych różnych, tzw. "samorządach".
U nas, samorządy - to jest okazja do zarobienia kasiorki przez bardziej zaradnych, lokalnych cwaniaczków - i nic poza tym !!!

Więc: o czym my tutaj dyskutujemy ?! O zwykłym bagnie, zwanym polską "demokracją" .
Arbuz
Arbuz 13.08.2020, 16:59
https://www.facebook.com/group…
Znafca
Znafca 13.08.2020, 17:42
Zróbcie casting, jury już jest.
x
x 13.08.2020, 15:22
"II Liceum Ogólnokształcące, a więc najbardziej renomowana w mieście szkoła" Serio? Czy coś mnie ominęło? Ktoś w to jeszcze wierzy?
Arbuz
Arbuz 17.08.2020, 12:15
Wbrew temu co sądzisz, takie są po prost fakty. Czy się to komuś podoba, czy nie. Wystarczy spojrzeć na ranking Perspektyw, na zdawalność matur itp.
Ja
Ja 13.08.2020, 13:08
W obecnych czasach nie ma autorytetow. Sa ytuberzy ktorzy pokazuja idiotyzmy i tak funkcjonuje nasza mlodziez. Malo nauczycieli ma zamilowanie do swojej pracy, albo sie wypalili bo nie maja z kim pracowac, albo jak chca wiecej zrobic to na starcie juz sa zatrzymywani. Teraz wszyscy uczniowie chodza na korepetycje, czy podstaowka, czy szkola srednia, trzymac sie portfela. W naszym miescie niedlugo religia bedxie wiodla prym, spotkania z radiem maryja strata czsu i naszych pieniedzy, ale taka mamy wladze. Tak dalej haha bedzie kim sterowac. A slaba zdawalnosc to ze wszyscy chca mature, platne studia a potem beda nami zarzadzac. Za pieniadze to kaxdy gamon skonczy studia.
Baśka
Baśka 13.08.2020, 12:03
Pani Beatka ma teraz nie lada problem ze względu na okrojone imprezy. Już nie ma tylu imprez gdzie by się szczerzyła w rażąco różowych kurtkach. A i młodsza o 30 lat koleżanka gdzieś zaginęła. Nie widać ostatnio. Zakasać rękawy i do roboty ! a nie lans wkoło.
Teresa
Teresa 13.08.2020, 21:25
Tak Basiu masz rację. Z Zosią jak z córką a i myślę,że panią naczelnik będzie bolało jak się władza zmieni. Oj bardzo......
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.08.2020, 23:01
Pani Naczelnik nie zaboli zmiana władzy bo patrząc na jej zachowanie i styl bycia przyklei się do nowej opcji według zasady nie ważne z kim ważne kto rządzi.... Tak jak ma to miejsce z obecnym Panem Statostą....żenujące.
Pracownica Starostwa
Pracownica Starostwa 14.08.2020, 08:22
Tylko jak sobie przypomnę co ta pani po wszystkich pokojach wygadywała o obecnym staroście, wcześniejszym radnym powiatowym to mnie krew zalewa, że starosta pozwala sobie na jej mizdrzenie się.
Andrzej
Andrzej 13.08.2020, 07:47
Dziwi krytyka Pana w stosunku do kolezanki z tego samego klubu. Powinien Pan wspolpraxowac, podpowiedzic, doradzic a nie wypisywac glupoty, ze naczelnik ma wplyw na nabor uczniow? Jest Pan radnym w powiecie ! I prosze nie wzywac o pomoc radnych z komisji oswiaty, bo ma Pan taki sam glos jak inni. A wodac, ze znawca przedmiotu oswiata jest Pan swietnym. A wiec Panie radny wspolpraca, a nie krytyka- mial Pan moj glos do powiatu i jestem zawiedziony.
Rrr
Rrr 13.08.2020, 23:33
Andrzej miej pretensje do kolezanki lanserki nie do redaktora. Ta kobieta nie robi nic ,tylko baluje i szczerzy zęby .Jeszcze jedna jest taka w godzinach pracy imprezuje w biurze jej nie zastaniesz.
Do rrrr
Do rrrr 14.08.2020, 08:24
tak o tej właśnie tez pomyślałam, 60 lat i kwieciste kiecki i te obwarzany. .żenadaaaa
Arbuz
Arbuz 13.08.2020, 07:27
Jako absolwent II LO jest bardzo przykro czytać te informacje. Brak klasy matematyczni-fizycznej, która cieszyła się przez dekady dobrą renomą jest niedopuszczalny. Wiadomo, że brakuje chętnych, ale przykre jest to, że nie widać jakiegoś lobbowania, działań za utworzeniem chociaż czwartej klasy w II LO. Nowy Pan Dyrektor zamiast tym się zajmować woli fotografować się z uczniami rozdając świadectwa maturalne. Pani Naczelnik od paru lat co zrobiła dla oświaty? Pojawia się na studniówkach, jeździ na wycieczki, fotografuje się gdzie tylko można. Czy podjęła jakąś decyzję mającą poprawić rzeczywistość uczniów i nauczycieli w II czy III LO ?
Myślę, że każdy zna odpowiedź na to pytanie.
Lubicz
Lubicz 12.08.2020, 22:23
Prawdą jest, że p. naczelnik największą kreatywność wykazuje na "pokazówkach". I na tym kreatywność się kończy. Brak elementarnej wiedzy z zakresu zarządzania, przepisów oświatowych. Natomiast z panem A. Duda na zdjęciach chętnie się prezentowała. Niezmiennie kojarzy mi się z ta panią zasada Petera. Zgodnie z tą zasadą pracownicy awansują tak długo, aż znajdą się na poziomie, na którym nie są już kompetentni. I to jest chyba właśnie ten poziom.
Poza tym, do dnia dzisiejszego, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na pytanie: "Co z zakupem komputerów do nauczania zdalnego, na które powiat otrzymał 100.000 zł?". Mam nadzieję, że pan Redaktor i tym tematem się zajmie, wszak organizacją tych zakupów zajmuje się Pani Beata S.
Chyba juz raz wrzucalem linka
Chyba juz raz wrzucalem linka 13.08.2020, 16:11
https://bip.powiat-tomaszowski…
Lubicz
Lubicz 13.08.2020, 22:19
Dziękuję za link. Tak sobie czytam i się zastanawiam: Jak to jest, że w kwietniu Starostwo chwali się pozyskaniem środków na zakup sprzętu do zdalnego nauczania, a dopiero 15 lipca ukazało się ogłoszenie na stronach BIP? Otwarcie ofert nastąpi już 17 sierpnia, a dostawa do 30 dni od podpisania umowy - czyli około 17 września.
Pytania dodatkowe, które się nasuwają - czy pani Beata S. już w kwietniu przewidziała, że od września uczniowie będą uczyć się zdalnie? Czy może ma jakieś tajne informacje, których minister Piontkowski jeszcze nie przekazał? Czy też może inne ważne sprawy lansu nie pozwoliły pani Beacie S. zająć się tą sprawą w terminie np. jak w mieście? Czy może wreszcie - należy napisać to dużymi literami - NIEKOMPETENCJA i LENISTWO?
Mam wrażenie, że Bareja napisał scenariusz poczynań pani Beaty S. z zamiarem nakręcenia filmu Miś 2.
PICUŚ
PICUŚ 12.08.2020, 21:53
Super artykuł. A mnie ciekawi jakie wyniki matur w Bąbelkowie ...Akademickie Liceum Thomas?Tomasz?Tom?Ponoć Bąbelek nie upilnował , nie nadzorował. Upss I jeszcze jedno mamy liceum na Warszawskiej. A tam jakie wyniki? Może warto zapytać o poziom tych, gdzie trzeba oprócz korków, dopłacić za czesne
Frajia
Frajia 13.08.2020, 17:59
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym nauka jest bezpłatna.
:)
:) 12.08.2020, 21:47
Zniesienie karty nauczyciela . Wtedy zacznie się płacenie za efekty pracy a nie za to że ktoś poprostu jest :) to jedyne rozwiązanie oraz prywatyzacja oświaty wtedy i atmosfera lepsza i poziom nauki adekwatny i wiele innych sytuacji . I mniej polityki
Absolutnie nie belfer
Absolutnie nie belfer 14.08.2020, 09:56
A od kiedy w tzw. administracji płaci się za efekty? Płaci się za znajomości i bycie na fali. Zniesienie karty nic nie da. Jak się kochanieńkiej młodzieży nie będzie chciało to młotkiem go kochanego łebka nie wbijesz. Ilu rodziców na poziomie ponadpodstawowym wie coś o dwóch dzieciach? Wszyscy winni tylko nie nasze kochane pociechy, wszak mają dyslekcje, dysortografię, obniżone wymagania i inne dys. No i rodzice. Co chcą od innych tylko nie od siebie. Problem generalny nie jest w nauczaniu tylko w społeczeństwie. Nikomu nic się nie chce bo wszystko jest tanio i za darmo.
Marysia
Marysia 14.08.2020, 20:07
Jest takie powiedzenie: konia do wodopoju można doprowadzić ale napić musi się sam. Nauczyciel przekaże wiedzę ale ogromną pracę musi wykonać uczeń. Większości uczniów zwyczajnie nie chce się uczyć. W niektórych grupach wręcz jest moda na nieuczenie.
mieszkaniec
mieszkaniec 12.08.2020, 21:39
Panie Mariuszu! Z wielką niecierpliwością czekam na artykuł na temat sytuacji w szkołach podstawowych w naszym mieście. Tam też dzieją się "ciekawe" rzeczy.
Ajdejano
Ajdejano 12.08.2020, 21:27
Do "Matka uczniów" (poniżej) to najkrótsza i najlepsza recenzja tego artykułu powyżej .
Ale równocześnie, to również najkrótsza i najlepsza recenzja tomaszowskiej oświaty w szkołach średnich.
Pytam: o czym świadczy taka ocena ??? Myślę, że taka denna ocena oświaty na poziomie średnich szkół nie świadczy źle o tomaszowskiej młodzieży, ale o tych, którzy organizują powiatową oświatę (starosta-katecheta za pośrednictwem Beaty Stańczyk) i o tych - nie daj Boże- "nauczycielach" , którzy nie tyle uczą, co otumaniają dzieci.
I ci "nauczyciele" maja czelność upominać się o swoje i atakować tę "ciemnotę" w postaci rodziców dzieci, które "uczą". Kabaretowa sprawa.
na
na 12.08.2020, 20:47
No pani naczelnik , zawsze zadowolona pozuje do zdjęć,roześmiana i na wszystkich uroczystościach . ta pani jest wyjątkowo towarzyska , no nie jeszcze jedna jest taka pani prezes , nie zastaniesz na stanowisku pracy.
Odp
Odp 13.08.2020, 11:50
taaakkkk i pulchne łapki
???
??? 12.08.2020, 20:45
Jestem ciekawy kto jest w składzie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie?I czym ci ludzie teraz się zajmują? Chyba biorą za to pieniądze????
Matka uczniów
Matka uczniów 12.08.2020, 18:30
Świetny artykuł. Dziękuję
? x 3
? x 3 12.08.2020, 18:28
Technik analityk na Nadrzecznej? Masa pracy po tym? No niedawno ciosaliście kołki na głowie Kuklińskiego, że ...uratował sanepid, a miałbyć likwidowany bo „willa” Różyckiego vis a vis hotelu, wewnatrz sypie się na tyle, że za jej remont można byłby wybudować dwie nowe. Warszawa – a to ona decyduje, żadnych pieniądzy na to nie zaplanowała i konsekwentnie, od wielu lat odmawiała.
Nie ma lokalu? No to nie ma sanepidu.

Gdy Kukliński zachował w mieście sanepid wstawiajac go do szkoły na Majowej ... to było jęczenie o biednych, kalekich dzieciach. Bo najłatwiej wzbudzić gniew przez współczucie. Ale już w marcu wybuchła pandemia i pokazała jak ważna była decyzja o uratowaniu sanepidu. Ówczesnego Starosty – Mirosława Kuklińskiego.

Niemniej to jest jdy kilkanaście etatów. Obsadzonych
na raz na 40 lat. Reszta zatrudnienia w mieście nie znajdzie. Skończy SGGW i będzie pracować najczęściej poza zwodem, bo firmy chemiczne w Polsce maja swoje przedstwicielstwa skupione jednynie na wciskaniu tego co wymyślą u siebie.

Architektura krajobrazu? Jest tym czym kiedyś był markieting i zarządzanie w Wyższej Szkole Gotowania na Gazie w Łowiczu. Mydleniem oczu, stratą czasu. Tego kierunku w ogóle nie powinno być na żadnych studiach. Przegladając biografie ludzi którzy zawodowo od lat się tym zajmują dominują: SGH, UW, a jeszcze częściej studia inżynierskie na Politechnice. Na dwóch pierwszych uczelniach też nie żadne marketingi, a STARE kierunki humanistyczne.

Zatem, oprócz tej klasy policyjnej, wychodzi na to, że Migała zaproponował kierunki na postawie instastory z profili szafiarek.
Każdy
Każdy 13.08.2020, 19:06
ma swoją rację...jak rzopę.
? × 2
? × 2 12.08.2020, 18:01
Mityczny poziom II LO pojawia sie w Pana tekstach na podstawie czego? Jakies rodzinne doswiadczenia?

Do szkoly trafiaja dzeci z rodzin o wyzszym statusie materialnym, kulturowo juz z domu rowniez zamozniejsze i to decyduje, ze dostaja sie na panstowe studia dzienne a nie ta czy inna nauczycielka. Są oczywiście w II LO dobrzy i wymagajacy belfrowie, ale jest tez masa kwękających bab, ktore od 20 lat bazują jedynie na opinii miejsca w ktorym pracują, renomie nie przez siebie wypracowanej.

Moze wiec, mlodzi ludzie pocztą pantoflową pozyskawszy takie informacje - od rodziny, od zaufanych znajomych - uznawszy, ze skoro i tak bez grubego portfela rodzicow po II LO nie mają większych szans, to decydują się "lżejsze" liceum w ktorym odpuszczając sobie przedmioty niezwiązane z kierunkiem planowanych studiow, będą mogli/y skoncentać się na tych najważniejszych?

Jakie wpływ ma Starostwo, czy Stanczyk na decyzje dzieci z podstawowek i ich rodzocow?

Duzo zlosliwosci jest w tych Pana tekstach o naszej oswiacie, a nie wyprowadza Pan przewaznie wnioskow z tez ktore Pan rzuca.

Nrewy? Personalne niechęci? A coś poza tym?
Lenka
Lenka 13.08.2020, 22:36
"Do szkoly trafiaja dzeci z rodzin o wyzszym statusie materialnym, kulturowo juz z domu rowniez zamozniejsze" Argument powtarzany od lat. Z dobrą młodzieżą pracuje się łatwiej, ale odpowiedz na proste pytanie. Dlaczego większość tych dobrych uczniów wybierała wcześniej II LO. a nie inną szkołę? Z niewiedzy, z głupoty? A może jednak coś złego stało się w ciągu ostatniego roku? Na renomę szkoły pracowali przez lata świetni uczniowie i nauczyciele.
Fanatyk Dariusza z 2 LO
Fanatyk Dariusza z 2 LO 12.08.2020, 21:06
No ja akurat nie śmierdzę groszem i dlatego jestem po matchemie :333
Zainteresowany
Zainteresowany 12.08.2020, 17:56
Wstyd na cały powiat jak nie kraj. Rodzice obudźcie się w jakim mieście mieszkamy, kto będzie Waszych dzieci uczył a przede wszystkim czy będzie to możliwe. Ilu jeszcze jest ludzi z PiS do obsadzenia stanowisk. Gdzie jest starosta gdzie jest prezydent p. WITKO . nikt nie ma nic w tej sprawie do powiedzenia. Jak można likwidować technika skoro są chętni. Po co było mydlic oczy dzieciakom i rodzicom przy składaniu wniosków do przyjęcia.
Aaa
Aaa 12.08.2020, 21:40
W przecietnym miescie tej wielkosci mieskamy. Bachorow jest mniej ze wzgledu na mniejsze rodziny, a i z Tomaszowa nadal sie wyjezdza. Wiec i nabor jest mniejszy. Za stan II LO moze podziekujmy panu ktory przez 20 lat szkola zarzadzal.
XYZ
XYZ 13.08.2020, 22:39
Tamten nie miał problemu z naborem. Kłopoty zaczęły się kiedy dyrektorem został posłuszny spolegliwy katecheta.
@
@ 13.08.2020, 19:07
Za to co się dzieje w tym powiecie odpowiadają pisowskie władze, a były dyrektor II LO zasłużył się szkole. Przypomnę, że ten dyrektor został zastąpiony na katechetkę. To co dzieje się w tym pisowskim mieście nadaje się do TVN, trzeba zgłosić te sprawę do wolnych mediów.
Puste pomniki ze spizu nie wiadomo za co
Puste pomniki ze spizu nie wiadomo za co 14.08.2020, 01:49
Węgrzynowski nie zasluzyl sie niczym II LO. Byl to typ "nicniemogacego" inteligenta zywiacy sie jedynie prestizem.

Z takich funkcji po prostu sie rezygnuje po dwoch kadencjach, jesi glupiej sali gimanstycznej szkole "NIE DA SIĘ" (tak! To mityczne nie da się), załatwić. Bez pracy by nie został, po prostu byłby nauczycielem)

Były w mieście dziesiątki takich person. Takie małe Geremki, które nie chodziły a kroczyły... dla samych siebie. Bez jakiegokolwiek przelozenia politycznego, nadajacy sie jedynie na emeryckie wspominki. Dla mnie bleee :( Wysiadywacze. Nic po nich nie pozostało. A wspólnota po prostu straciła ...ćwierć wieku.
?
? 12.08.2020, 17:48
A to juz argument ze "dzieci jest mniej nz za moch czasow w ósemce" nie jest aktualny Panie Redaktorze?
Gdy wstrzymano nabor do przedszkola przy Stolarskiej, uzywal go Pan chętnie... Pół roku temu...

Wszystkie nowe kierunki zaproponowane na Nadzecznej to - w mojej ocenie - strata czasu, wiec optymostycznym jest ze młodzież to wyczuwa i wybiera stare, sprawdzone szkoly, ktore ucza matmy, fizyki, polskiego i historii pprzadnie bez tworzenia co piec lat nowych pseudoprofili tylko dlatego by kadra miala zatrudnienie.

Pozostałe