Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 15:01
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Pytania konkursowe-Śladami Tomaszowian w Bitwie Warszawskiej 1920

Konkurs historyczny organizowany  przez Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Batalion Tomaszów” - „Śladami Tomaszowian w Bitwie Warszawskiej 1920” ma na celu uczczenie 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w ramach Programu  Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej - #wiktoria 1920”, będącego częścią Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2020.

Osoby zainteresowane  internetowym konkursem mogą wziąć w nim udział poprzez przesłanie  dziś 15 sierpnia 2020 roku, odpowiedzi  pod adres [email protected] do godz.24.00. Liczy się poprawność i czas. Zapraszamy do zabawy z historią i walki o ciekawe nagrody.

Oto zestaw 20 pytań konkursowych. Powodzenia!

1. Kto był naczelnym dowódcą Wojska Polskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej ?

2. Kogo dotyczy poniższy opis ?

„Tomaszowianin, który ukończył wyższy kurs dowódczy w francuskiej szkole wojennej E.S.de G. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej jako szef sztabu 3 DPL. Od marca 1939 r. generał brygady WP. Kawaler srebrnego i złotego Krzyża Orderu Virtuti Militari, Krzyża Niepodległości, czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Legii Honorowej i innymi odznaczeniami . W proteście przeciw odznaczeniu przez władze PRL radzieckiego przywódcy Leonida Breżniewa Orderem Virtuti Militari I klasy zorganizował w 1976 uroczystość złożenia na Jasnej Górze orderów Virtuti Militari przez żyjących jeszcze przedwojennych dowódców wojskowych.”

3. Skąd zostało wyprowadzone polskie kontruderzenie 16 sierpnia 1920 roku ?

4. Ile razy  tomaszowianin Jan Kajetan Szuster został odznaczony  Krzyżem Walecznych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku?

5. Kto pełnił w 1920 roku funkcję Generalnego Inspektora Armii Ochotniczej ?

6. Gdzie znajduje się upamiętnienie przedstawione na zdjęciu nr 1(tablica) ?  

7. Kto pełnił funkcję Premiera RP podczas Bitwy Warszawskiej ?

8. Jaki stopień wojskowy posiadał tomaszowianin Mieczysław Zylber będąc  dowódcą działonu  baterii w 2. pułku artylerii lekkiej w 1920 roku ?

9. Kto był autorem tego rozkazu : „Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!”

10. Podaj daty bitwy pod  Cycowem  będącej epizodem  Bitwy Warszawskiej, w której brał udział tomaszowianin Henryk Steinman- Kamiński.

11. Kto był twórcą sformułowania Cud nad Wisłą ?

12. Gdzie znajduje się przedstawione na zdjęciu nr 2 upamiętnienie m.in. wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, w tym Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą 13-25 sierpnia 1920 roku ?  

13. Podaj datę powołania Rady Obrony Państwa przez Sejm Ustawodawczy II RP ?

14. Jaką formę ma  upamiętnienie  poświęcone  uczestnikom walk w latach 1919-1921 przy ulicy Prezydenta Ignacego  Mościckiego obok głazu poświęconego Powstaniom Narodowym?

15. Który z dowódców polskich opracował będący ostateczną modyfikacją planu Bitwy Warszawskiej rozkaz operacyjny specjalny nr 10 000 ?

16. Podaj dwa miejsca gdzie znajduje się w Tomaszowie Maz. Grób Nieznanego Żołnierza ?

17. Jaki kraj dostarczył amunicję Polsce w przededniu Bitwy Warszawskiej ?

18. W którym roku wzniesiono w Tomaszowie  Pomnik „Poległym Legionistom Piłsudskiego”?

19. Kto był autorem projektu w/w Pomnika ?

20. Gdzie został podpisany traktat kończący wojnę polsko – bolszewicką w marcu 1921 roku ?

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej  #wiktoria1920”.

Więcej na:

https://niepodlegla.gov.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/niepodlegla1918 

Twitter: https://twitter.com/niepodlegla

 Instagram: https://www.instagram.com/niepodlegla1918/

http://www.facebook.com/batalion.tomaszow

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
To 16.08.2020 23:24
raczej pytanie do fundatorów tablicy.

t 15.08.2020 15:47
Na skrzyżowaniu ul. Józefa Piłsudskiego i ul. Legionów znajduje się pomniku „Poległym Legionistom Piłsudskiego”. Na pomniku widnieje tablica z wymienionymi 30 osobami. W tym wykazie znajduje się tylko 9 legionistów (osoby potwierdzone przez Muzeum (Instytut) Józefa Piłsudskiego w Sulejówku). Pozostałe wymienione 21 osób niebyli legionistami (praktycznie nie powinny być na tej tablicy znajdującej się na pomniku „Poległym Legionistom Piłsudskiego”.

Edek 15.08.2020 20:37
...i to jest przykład jak już wiele faktów historycznych zostaje zakłamanych w Naszym kraju!!! mój dziadek służył w legionach Piłsudskiego w Warszawie , został ranny w tej bitwie w okolicach Radzymina, następnie służył w 31 pułku strzelców kaniowskich w stopniu starszego sierżanta do 1929 roku. Był tomaszowianinen. również jego brat był legionistą czasami pojawia się w dawnych archiwach informacja o nim. To nie pierwszy przykład nie rzetelnej informacji historycznej w naszych państwowych publikacjach.

Reklama
Polecane
Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor Wójcik
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 331 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 331 Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 331 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk oraz wieszak ubraniowy z lustrem.PB 331 to najpopularniejszy model łóżka w ofercie Elbur. Domowy charakter, praktyczne funkcje i sprawdzone rozwiązanie powodują, że jest stosowane z powodzeniem w placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym. Ze względu na możliwość dopasowania koloru harmonijnie wpisuje się w każde otoczenie.Więcej informacjiKolory standardowe:C1 bukC2 buk jasnyKolory niestandardowe*:C4 nabuccoC5 klonC6 akacjaC7 dąb jasnyC8 orzechC153 dąb sonomaDETALE PRODUKTU:1. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka4. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu2. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji5. Solidne koło z hamulcem3. Leże z regulacją twardości6. Szeroka gama kolorystycznaOPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 40 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:215 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 22 cmCiężar całkowity:99,8 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJE ŁÓŻKA REHABILITACYJNEGO 
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama