Jak się kończy znajomość z chirurgiem z Syrii

  • 19.08.2020, 16:13
  • redakcja
Jak się kończy znajomość z chirurgiem z Syrii
O ciągu minionego miesiąca ofiarą oszustów działających metodą „na żołnierza amerykańskiego” i "lekarza" padły dwie mieszkanki Tomaszowa Maz. Kobiety po kilkumiesięcznej, internetowej znajomości z "amerykańskim żołnierzem" oraz rzekomym "chirurgiem z Syrii" przelały na rzecz oszustów oszczędności życia. Miały to być wydatki na potrzeby związane z organizacją ich wspólnej przyszłości oraz opłaty niezbędne do odebrania wartościowych przesyłek. Policjanci apelują o rozsądne zawieranie internetowych znajomości.

Fałszywy lekarz wojskowy  oraz amerykański żołnierz odezwali się do mieszkanek naszego miasta poprzez serwisy społecznościowe. Wkrótce pomiędzy znajomymi nawiązały się długie rozmowy, w trakcie których fałszywy lekarz i żołnierz zwierzali  się  ze swoich planów i uczuć. Pisali  między innymi o planach wspólnego życia i powrotu i misji. Kobiety, kierując się sympatią i chęcią pomocy, przelały na rzecz internetowych znajomych  znaczne sumy pieniędzy, po czym ich kontakty się urwały.

Jak działa sprawca posługujący się metodą: „na amerykańskiego żołnierza"?

Najczęściej odzywa się  poprzez portal społecznościowy lub komunikator podając się za amerykańskiego żołnierza,  lekarza lub inną osobę wysłaną na misję w: Iraku,  Syrii, Afganistanie, czyli wszędzie tam, gdzie toczy się konflikt zbrojny i jest niebezpiecznie. Następnie korespondencja nabiera emocjonalnego charakteru. „Żołnierz”, "lekarz" zapewniają o miłości, trosce, poważnych planach. Po kilku tygodniach takiej korespondencji, gdy rozmówca okazuje odwzajemnienie uczuć, pojawia się prośba o pieniądze, które mają być potrzebne na różne potrzeby: na opłacenie odprawy celnej za drogocenną paczkę, za opłatę należności za wspólny ślub czy zapłatę dla dowództwa, aby przyszły małżonek mógł wcześniej opuścić misje. Na koniec zaś, kiedy już pieniądze trafiają do "żołnierza", znajomość się urywa.

Policjanci apelują o rozsądne zawieranie znajomości internetowych. Pamiętajmy w o zasadzie ograniczonego zaufania. Tylko nasza czujność, ostrożność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszusta.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emeryt
emeryt 15.06.2021, 17:09
Do czego kobietom chirurg żeby poczuły się szczęśliwe? czym ten chirurg uszczęśliwia?
Pawełek
Pawełek 15.06.2021, 08:31
No i jaki piękny przekrój naszego pustostanu, korespondencja z klientami z Jemenu, Ghany, 'innej Afryki'... buahhaahha, niech płacą jak tylko mają kasę i taką wolę.
Wolny kraj, Messengery, WatsApsy, FB, nikogo nie sieją, swój 'rozum' ma, albo i nie ma :-))) niech bujają w obłokach, a później po śmietnikach i zapomogach... niech żyją dalej.
Buba
Buba 14.06.2021, 21:49
Ja hej. Policja ma zareagować bo przecież oszust wysyla nie swoje zdjecie. Jest zlodziejem czyjejś tożsamości.
Stef@n
[email protected] 14.04.2021, 21:57
Dobra dobra
Pani Ewa ma rację ładne dziewczyny robią w trąbę na paczki i rzekome darowizny. Głównie z Syrii i RPA. Jeśli gdzieś zbieracie dokumenty mogę podrzucić na e-mail. Nie nie pościłem kasy w las.
Planeta
Planeta 27.03.2021, 21:29
Oszuści lekarz z Syrii oszukuje że wysłał paczkę z forsą i dokumentami i zs 2 dni życzę sobie żebyś opłaciła VAT bo celnik zatrzymał itd. Kręcą i oszukują jak tylko mogą
Kazimierz
Kazimierz 07.12.2020, 16:40
Jaką durną trzeba być aby dać się tak rolować przez oszustów z Ghany lub Nigerii. Ale jak stara c...a swędzi to zrobią wszystko żeby złapać jakiegoś chłopa. Zawsze będzie na pewno lepszy od byłego lub jeszcze obecnego męża. I nawet biorą internetowo ślub z naciągaczem. A potem zostają bez grosza i płaczą cichutko durne po nocach żeby czasem ten prawdziwy mąż się nie dowiedział.
Nikola
Nikola 06.02.2021, 13:01
....bo, obecnie panuje trend na opalonych chłopców, czy to jemeńczyk czy hindus czy nigeryjczyk, to zawsze jest o wiele atrakcyjniejszy od bladych z wklęsłymi wąskimi klatami blokersów tzw. net boyów, spędzających przed laptopem po kilkanaście godzin, nieogarniętych wymęczonych z rozbieganymi oczkami jakby czas im został skrócony...
Ewka
Ewka 29.12.2020, 17:44
Radziłabym uważać bo ostatnio oszuści biorą się również za mężczyzn i pod przykrywką kobiet naciągają . Wy mężczyźni też jesteście podatni na takie manipulacje , zwłaszcza jak po drugiej stronie jest zdjęcie młodej atrakcyjnej laski . Dlatego proszę nie krytykować zachowania kobiet bo was też może to spotkać .
Magda
Magda 20.11.2020, 10:46
Wlasnie jeden blaga bym mu przelew zrobila i wyciagnela go z Syrii 🙂 dzwonilam na policję czy sa zainteresowani moze namierzeniem go ale zostalam prze dyżurnego wysmiana i stwierdził ze jak dam sie oszukac to wtedy zebym dzwoniła 😅
baśka
baśka 28.12.2020, 15:55
to prawda z policją . Ja też dzwoniłam podawalam nawet namiary na bank i osobę wskazaną do odebrania pieniędzy ale nie są tym zainteresowani aby złapać kogoś przed dokonaniem przestępstwa . Mnie też zignorowali . ja tak bym nie zapłacilł ale chciałam wyeliminować oszusta z sieci aby nikt inny się nie dał oszukać ale nikogo to nie interesuje . samemu trzeba się martwić .
Malutka
Malutka 26.11.2020, 21:49
Witam a czy masz jakies zdjecia ,ktore ci wysylali bo do mnie piszą;jeden podajacy sie za hirurga z Jamenu a drugi pilot z Syrii obydwaj sa na misji .
Iga
Iga 08.04.2021, 16:58
oooo to ten z Jemenu też do mnie pisze :-) może lubi trójkąciki :-)
Li. Dzia
Li. Dzia 21.05.2021, 15:07
Witam.a ja mogę prosić o zdjęcie bo wczoraj u mnie była identyczna sytuacja.chirurg z afganistanu
Karolina
Karolina 02.12.2020, 09:12
Witam czy mogla by pani ze mna skataktowac w sprawie oszusta na chirurga
Katarzyna
Katarzyna 06.02.2021, 12:21
Ja się z panią skontaktuje też go mam 😂
Ziuta
Ziuta 30.04.2021, 23:24
Moze jakies nazwiska albo zdjecia proszę
Wkurzona
Wkurzona 30.05.2021, 22:21
Ja mam jednego na tapecie Pisze, że jest z Glasgow i jest chirurgiem Ma córkę 12lat i wdowiec Mam fotki ktoś ma też?
A.
A. 05.07.2021, 02:17
Witam. Mi sie trafil chirurg z Glasgow i tez ma corke 11 lat. Proszevo kontakt to wymienimy sie zdjeciami
Chlip, chlip ...
Chlip, chlip ... 05.07.2021, 13:15
A mnie się żaden chirurg, ani nawet śniady inżynier nie trafia. Nawet z 6-tką dzieci.
Alusia
Alusia 29.06.2021, 19:11
bardzo chętnie zobaczę .Proszę o kontakt .
Karolina
Karolina 28.12.2020, 10:14
Witam mnie również chciał oszukać chirurg mam jego zdiecie chociaż pewnie nie prawdziwe
Katarzyna
Katarzyna 06.02.2021, 12:22
Wyślę mi Pani jego urocze zdjęcie ? Mówi że ma syna 10 letniego i jest w Syrii w obozie przy ONZ 😂
Myszka
Myszka 20.06.2021, 21:32
Mozna zdjęcie tego pana
„Basen” z PCV na podwórku jako życiowy cel. Jeśli nie pomocze się w plastikowej…
„Basen” z PCV na podwórku jako życiowy cel. Jeśli nie pomocze się w plastikowej bali latem to znaczy, że jestem przegrywem / przegrywką 19.08.2020, 23:17
Samotność i frustacja – to oczywiste.

Ale tutaj też pokutuje wpajane nam jednak od dziecka przez część nauczycieli – pseudowychowawców, potem przez topowe media (do Kurskiego rownież TVP), przekonanie, że Polska to niereformowalny syf, zacofany wschód itd. A gdzie indziej to panie...



Jimmy
Jimmy 19.08.2020, 18:23
Skąd w dzisiejszych czasach powszechnego cwaniactwa i sprytu biorą się takie głupie, naiwne baby?
M.
M. 19.08.2020, 16:41
Serial "Lombard-życie od zastaw s.2 odc. 47. No cóż ludzie korzystają ze scenariuszy seriali -i odwrotnie.
Ludzie kochani - nie dajcie się naciągać - zasada ograniczonego zaufania (jak w prawie o ruchu drogowym). Nie znasz, boisz się - zakończ znajomość.

Pozostałe