Jak się kończy znajomość z chirurgiem z Syrii

  • 19.08.2020, 16:13
  • redakcja
Jak się kończy znajomość z chirurgiem z Syrii
O ciągu minionego miesiąca ofiarą oszustów działających metodą „na żołnierza amerykańskiego” i "lekarza" padły dwie mieszkanki Tomaszowa Maz. Kobiety po kilkumiesięcznej, internetowej znajomości z "amerykańskim żołnierzem" oraz rzekomym "chirurgiem z Syrii" przelały na rzecz oszustów oszczędności życia. Miały to być wydatki na potrzeby związane z organizacją ich wspólnej przyszłości oraz opłaty niezbędne do odebrania wartościowych przesyłek. Policjanci apelują o rozsądne zawieranie internetowych znajomości.

Fałszywy lekarz wojskowy  oraz amerykański żołnierz odezwali się do mieszkanek naszego miasta poprzez serwisy społecznościowe. Wkrótce pomiędzy znajomymi nawiązały się długie rozmowy, w trakcie których fałszywy lekarz i żołnierz zwierzali  się  ze swoich planów i uczuć. Pisali  między innymi o planach wspólnego życia i powrotu i misji. Kobiety, kierując się sympatią i chęcią pomocy, przelały na rzecz internetowych znajomych  znaczne sumy pieniędzy, po czym ich kontakty się urwały.

Jak działa sprawca posługujący się metodą: „na amerykańskiego żołnierza"?

Najczęściej odzywa się  poprzez portal społecznościowy lub komunikator podając się za amerykańskiego żołnierza,  lekarza lub inną osobę wysłaną na misję w: Iraku,  Syrii, Afganistanie, czyli wszędzie tam, gdzie toczy się konflikt zbrojny i jest niebezpiecznie. Następnie korespondencja nabiera emocjonalnego charakteru. „Żołnierz”, "lekarz" zapewniają o miłości, trosce, poważnych planach. Po kilku tygodniach takiej korespondencji, gdy rozmówca okazuje odwzajemnienie uczuć, pojawia się prośba o pieniądze, które mają być potrzebne na różne potrzeby: na opłacenie odprawy celnej za drogocenną paczkę, za opłatę należności za wspólny ślub czy zapłatę dla dowództwa, aby przyszły małżonek mógł wcześniej opuścić misje. Na koniec zaś, kiedy już pieniądze trafiają do "żołnierza", znajomość się urywa.

Policjanci apelują o rozsądne zawieranie znajomości internetowych. Pamiętajmy w o zasadzie ograniczonego zaufania. Tylko nasza czujność, ostrożność i dystans do otrzymywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszusta.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

„Basen” z PCV na podwórku jako życiowy cel. Jeśli nie pomocze się w plastikowej…
„Basen” z PCV na podwórku jako życiowy cel. Jeśli nie pomocze się w plastikowej bali latem to znaczy, że jestem przegrywem / przegrywką 19.08.2020, 23:17
Samotność i frustacja – to oczywiste.

Ale tutaj też pokutuje wpajane nam jednak od dziecka przez część nauczycieli – pseudowychowawców, potem przez topowe media (do Kurskiego rownież TVP), przekonanie, że Polska to niereformowalny syf, zacofany wschód itd. A gdzie indziej to panie...Jimmy
Jimmy 19.08.2020, 18:23
Skąd w dzisiejszych czasach powszechnego cwaniactwa i sprytu biorą się takie głupie, naiwne baby?
M.
M. 19.08.2020, 16:41
Serial "Lombard-życie od zastaw s.2 odc. 47. No cóż ludzie korzystają ze scenariuszy seriali -i odwrotnie.
Ludzie kochani - nie dajcie się naciągać - zasada ograniczonego zaufania (jak w prawie o ruchu drogowym). Nie znasz, boisz się - zakończ znajomość.

Pozostałe