Polisa OC to za mało. Jakie są zalety Autocasco?

  • 20.08.2020, 10:45
  • redakcja
Polisa OC to za mało. Jakie są zalety Autocasco?
Czy jako kierowca zastanawiałeś się kiedykolwiek nad zasadnością posiadania ubezpieczenia OC czy AC? W tym pierwszym przypadku - prawo nie pozostawia Ci wyboru i nakłada na Ciebie obowiązek wykupienia takiej polisy. Wolną rękę masz natomiast w przypadku ubezpieczenia Autocasco. Racjonalnym krokiem będzie jednak jego posiadanie. Dlaczego? Jakie są zalety polisy AC? 

Kierowcy nie chcą już słuchać o ubezpieczeniu. Pilnowanie terminów, opłacanie składek - wszystko to wydaje się być skierowane przeciwko nam. W rzeczywistości jest to ukłon w naszą stronę i ochrona naszych interesów. Jest tak zarówno w przypadku ubezpieczenia OC, jak i polisy AC. To pierwsze jest minimum, które jako kierowca musisz mieć. To drugie - wolnym wyborem, który może okazać się bardzo dobrym wyborem. 

Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu? 

Zanim przejdziemy do tego, co mieć warto, zatrzymajmy się na chwilę nad tym, co mieć musimy. Ubezpieczenie OC samochodu to obowiązkowa polisa dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jej zakres uregulowany jest przez prawo, które jednocześnie zobowiązuje nas do jego posiadania. Z jednej strony chroni ono interesy osób poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym, z drugiej - dba o finansowe bezpieczeństwo sprawcy wypadku. To właśnie z ubezpieczenia OC zostaną pokryte wszelkie szkody majątkowe i osobowe, których dozna osoba trzecia. Eksperci Beesafe zauważają, że poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia OC, towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje finansową odpowiedzialność w razie wystąpienia zdarzenia. 

Pamiętajmy, że brak obowiązkowej polisy wiąże się z wysokimi karami finansowymi, które z powodzeniem wyegzekwuje od nas UFG. Kara za brak OC jest jednak najmniej dotkliwą z możliwych - brak polisy oznacza, że w razie zdarzenia sprawca wszelkie koszty szkód będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Więcej na temat obowiązkowego OC można przeczytać na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/.

Jakie są zalety ubezpieczenia Autocasco? 

Autocasco to ubezpieczenie należące do grupy ubezpieczeń dobrowolnych. To od kierowcy zależy, czy zdecyduje się na taką ochronę czy też nie. A zdecydować się warto. W powszechnym przekonaniu Autocasco przyda się jedynie tym, którzy boją się kradzieży swojego auta. W rzeczywistości zakres tej polisy może być o wiele szerszy, a co najważniejsze - dostosowywany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. 

Oczywiście AC zagwarantuje wypłatę odszkodowania w momencie utraty pojazdu, ale także pokryje koszty likwidacji uszkodzeń na naszym aucie nawet wtedy, gdy to my sami jesteśmy za nie odpowiedzialni. Jeśli w kolizji, której jesteś sprawcą ucierpiał Twój samochód lub gdy podczas parkowania w ciasnym garażu zarysowałeś karoserię - możesz wnioskować o likwidację szkody z AC. Co więcej, Autocasco chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód powstałych w wyniku działania sił natury czy działania osób trzecich. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie AC? 

Podczas wyboru ubezpieczenia Autocasco powinna towarzyszyć nam jedna zasada - “kieruj się zakresem ochrony”. W tym przypadku to właśnie zakres ubezpieczenia jest czynnikiem decydującym o tym, kiedy i w jakim stopniu polisa AC spełni swoją rolę. Jeśli chcesz uniknąć niespodzianek, podczas wyboru polisy zwróć szczególną uwagę na kilka kluczowych kwestii. Eksperci Beesafe.pl podpowiadają by w pierwszej kolejności zastanowić się nad interesującym nas zakresem ochrony i sumą ubezpieczenia.

Sprawdź, czy umowa zakłada udział własny, a jeśli tak - to w jakiej wysokości. Kluczowe znaczenie może mieć także rodzaj wykorzystanych do naprawy części, uwzględnienie amortyzacji czy wariant likwidacji szkody. Osoby często podróżujące swoim autem za granicę powinny sprawdzić także zakres terytorialny ochrony, a w razie potrzeby odpowiednio go poszerzyć. Pamiętajmy przede wszystkim o dokładnym czytaniu zapisów w OWU - tylko to może uchronić nas przed niemiłym zaskoczeniem.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe