Mieszkańcy w obronie herbu miasta Tomaszowa Mazowieckiego

  • 21.08.2020, 10:14 (aktualizacja 29.08.2020, 15:05)
  • Imię i nazwisko do wiadomości redakcji
Mieszkańcy w obronie herbu miasta Tomaszowa Mazowieckiego
Tomaszów w 1830 r. otrzymał prawa miejskie nadające nazwę Tomaszowa Mazowieckiego. Przez długie lata miasto nie posiadało swojego herbu.

Przez wiele lat toczyły się dyskusje na temat jak powinien wyglądać herb naszego miasta. Padały różne propozycje wyglądu herbu, lecz żadna nieuzyskana zgody społecznej. W związku z taką sytuacją w 1926 r. urzędnicy miejscy wystąpili z propozycją zasięgnięcia porady od potomka założyciela miasta Jana Krystyna hrabiego Ostrowskiego.

Odpowiedz przyszła do władz miasta, że Jan Krystyn hrabia Ostrowski wyraża zgodę, aby herb miasta był związany z herbem rodziny Ostrowskich - Rawicz.

Tomaszów Mazowiecki dzięki takiej zgodzie uzyskał herb oraz dodatkowo legendę związaną z naszym miastem oraz większe związki z rodziną Ostrowskich. W bardzo krótkim czasie herb i legenda przyjęła się ze w mieście na Pilicą wśród lasów Puszczy Pilickiej. Wzór herbu został przyjęty wg tarczy herbowej herbu rodziny Ostrowskich.

Z niewiadomych przyczyn na oficjalnej stronie Urzędu Miasta został usunięty herb, a został zastąpiony przez logo miasta (takie działanie jest sprzeczne z rozwojem miasta i turystyki).

Na wszystkich stronach internetowych i dokumentach państw, województw, miast, powiatów i innych wszędzie występują herby. Herb jest marką rozpoznawalną w kraju i zagranicą.

Logo może być stosowane dodatkowo na wydawnictwach promujących miasto.

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

$
$ 22.08.2020, 20:38
Bo pan prezydent Witko nie jest z Tomaszowa.
Vicente
Vicente 02.09.2020, 22:38
Można nie pochodzić z miejsca urodzenia , ale dużo ciekawych rzeczy czynić. Może się komuś coś nie spodobać z różnych to przesłanek . Co do herbu warto zagłębiać temat z osobami zainteresowanymi ,szacunkiem , historią i ówczesnym kalejdoskopem zmian. Dialog jest punktem wyjscia.
s
s 23.08.2020, 08:20
Może jest to krakus, z warszawki, środkowej północy.
$
$ 24.08.2020, 09:18
Nie jest rodowitym tomaszowianinem. Może dlatego nie szanuje wartości miasta.
I jesteś w dobrym miejscu!
I jesteś w dobrym miejscu! 22.08.2020, 16:17
No nie wiem. Pod względem promocyjnym UM po 2014 roku wreszcie coś robi. Mają swoją koncepcje, moze sie podobać lub nie, ale mają. W początkowym etapie forsowanie jest potrzebne. Herbu nikt i tak nie zapomni, a logo jest trudniejsze do utrwalenia. Dlatego musi przez pewien czas powalić po oczach.

Ale wracajac do tego co bylo i tego co jest.
Co? Zagozdonowi brakowalo srodkow by nadac miastu logo? Czy "a po co?" Żenada :( Pseudoekspercka żenada. Staram się już z dystansem podchodzic do przeszlosci, ale naprawdę to byly stracone dwie dekady. W malych miastach to szczegolnie widac. W wiekszych sa jakies inwestycej miedzynarodowych firm, ktorym towarzyszy jakas promocja, jak przy wszystkim co nowe. Tutaj było tylko jeczenie, rozkladanie rąk. Jeden spogladal na drugiego by skrytykowac.

Teraz jest jeszcze troche do zrobienia - m.in. przywrocenie jednolitej identyfikacji wizualnej. Na przykład wyrzucic te zmałpowane z Warszawy, czasem z Łodzi tabliczki z numerami posesji. Czasem niebiesko-czerwone, czasem różowo-szare :(((, czasem zupelnie od czapy - jakie wlascielowi budowli sie podobały a raczej jak było najtaniej. A przeciez przez dziesieciolecia tomaszowska ulica miała tabliczkę o kolorze brązowo-kremowym. Brązowy napis, kremowe tło. Podłużna tabliczka z nazwą ulicy. A ta z numerem posesji prostokątna - u góry numer, u dołu ulica. To powinno wisiec na kazdym budynku miasta. I unikac już słupków. Rzadko ktory po roku stoi prosto. Będzie na budynkach rządowych, ale konsekwentie, to i buraki prywatnie też będą takie wieszć)

Także nie narzekać. Stworzyli coś, niczego nie odebrali. Logo jest nijakie, ale takie jest też nasze miasto. Młode, bez tożsamości. Komunikuje pozytywnie, zacheca od dobroci. Nie jest zle. Komu to uwiera ten widocznie jest pał.ą z wykrzywionym szyderstwem ry.j.m. Takie mam skojarzenia.
Ironia
Ironia 21.08.2020, 22:27
Bo Tomaszów to takie nowoczesne miasto, a herb taki staromodny...
hhhhh
hhhhh 28.08.2020, 15:29
Bo Tomaszów to takie BRUDNE miasto
:)
:) 21.08.2020, 18:22
Taaa - niech pan pokaże komuś ten cherb z powiatu obok i zobaczymy czy będzie wiedział jakie on miasto reprezentuje :)
t
t 21.08.2020, 16:16
Czy przywrócić herb miasta na wszystkich dokumentach i wydawnictwach UM (marka rozpoznawalna na całym świecie), a może usunąć herb ze wszystkich dokumentów dotyczących miasta.
:)
:) 21.08.2020, 18:21
Herb na dokumentach jest :)
xxx
xxx 21.08.2020, 15:55
Bo niedźwiedź jest czarny?

Pozostałe