Nieruchomości na sprzedaż

  • 22.08.2020, 16:15 (aktualizacja 22.08.2020, 16:53)
  • red.
Nieruchomości na sprzedaż
Urząd Miasta szykuje do sprzedaży kilka ciekawych nieruchomości. Wśród nich także Galerię Arkady. Uchwały w tej sprawie będą podejmować radni na najbliższej sesji.

Nieruchomość położona w Tomaszowie Mazowieckim w obr.12 przy ul. Rzeźniczej nr 4, znana bardziej, jako Galeria Arkady już kilka lat temu miała zostać wystawiona na sprzedaż. Budynek dawnych jatek miejskich, wpisany został już w latach 60-tych ubiegłego wieku do rejestru zabytków. Dokładnie pod koniec 2013 roku dzierżawca zwrócił się do Prezydenta Miasta o sprzedaż przedmiotowej nieruchomości. Podjęto procedurę, które w styczniu 2015 roku miały finał na obradach Rady Miejskiej, która nie wyraziła zgody na jej sprzedaż z przyznaniem pierwszeństwa dzierżawcy.

Jak czytamy w obecnie przygotowanej uchwale, w 2018 roku wykonano dokumentację projektowo – kosztorysową, która była podstawą do wydania przez Starostę Tomaszowskiego decyzji Nr 357/2019 z dnia 6 maja 2019 roku zatwierdzającej projekt budowlany. Projekt obejmuje prace hydroizolacyjne i zabezpieczające ściany galerii sztuki „Arkady” oraz montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją w przestrzeni poddasza. Koszty realizacji inwestycji zostały określone na kwotę brutto około 785.000,00 zł.

W październiku 2019 roku Miasto wystąpiło do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wydanie zgody na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości z uwzględnieniem pierwszeństwa jej nabycia przez obecnego dzierżawcę a w przypadku braku zainteresowania nabyciem ze strony dzierżawcy, w drodze przetargu, przy utrzymaniu dotychczasowej funkcji kulturalnej budynku jako dominującej.

Pod koniec lutego 2020 roku Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję wyrażającą zgodę na zaproponowane formy zbycia pod ściśle określonymi warunkami, a ponadto pozytywnie zaopiniował utrzymanie funkcji kulturalnej budynku i uznanie jej za dominującą.

24 czerwca 2020 roku do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego wpłynął wniosek dzierżawcy o sprzedaż w trybie bezprzetargowym przedmiotowej nieruchomości. We wniosku dzierżawca zobowiązuje się do zachowania dotychczasowego charakteru obiektu, a ponadto składa deklarację wykonania prac remontowych. Uchwała przyznaje również pierwszeństwo nabycia nieruchomości dzierżawcy oraz wyraża zgodę na ustalenie bonifikaty w wysokości 30 % od ceny sprzedaży nieruchomości.

Druga, ciekawa nieruchomość, jaką miasto zamierza sprzedać położona jest przy ul. Tadeusza Kawki. Działka pow. 1630 m2 zabudowana jest budynkiem dawnych warsztatów szkolnych o pow. użytkowej 1024,05 m2.

Po zamknięciu warsztatów budynek przez wiele lat był nieużytkowany. Zgodnie z opinią rzeczoznawcy stan techniczny ogólny budynku określa się jako mierny, stan techniczny elementów wykończeniowych jako zły. Gmina nie dysponuje środkami finansowymi na wykonanie generalnego remontu budynku i zagospodarowanie nieruchomości na potrzeby miasta.

Dla nieruchomości brak jest planu zagospodarowania przestrzennego miasta a w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się ona w terenach zabudowy mieszkaniowej i usług.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że miasto przygotowało kilka lat temu projekt stworzenia w tym miejscu mediateki. Inwestycja miała być zrealizowana w ramach Programu Rewitalizacji Miasta.

 

 

 

 

 

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Miś
Miś 25.08.2020, 22:01
Dżizas, od kiedy to sprzedaje się zabytki. Czyżby kasa miasta była już taka pusta
Tom
Tom 26.08.2020, 08:28
Kasę miasta drenuje Arena Lodowa, podobno 5 milionów rocznie. Czy aby wystarczy zabytków na kolejne lata?
Suweten
Suweten 23.08.2020, 09:12
Skoro Witko ze swoimi urzędnikami jest skory do wyprzedaży majątku komunalnego to może zaczną sprzedawać mieszkania komunalne ich najemcą. Administracja będzie tańsza bo nie trzeba będzie tych urzędników utrzymywać i TTBS będzie niepotrzebny. A mieszkańcy tylko na tym zyskają.
a
a 23.08.2020, 05:10
O Pana Sobańskiego jest spokojny, ale kiedyś odejdzie. Co jeśli następny właściciel powie, że on się z nikim na nic nie umawiał, a jedyne co mu się w tym miejscu opłaca to Wszystko za 4,50 (swoją drogą - punkty z tym samym przy bazakrach w Warszawie, handlują tym samym za złotówkę. I taka była idea tych sklepów. W Niemczech to jest 1 euro, w UK 1 funt. Ale to osoby temat. Że rynek mniejszy, mimo, że zarobki niższe to ceny wielu rzeczy wyższe. To jest kupowane w tych samych hurtowniach w Rzgowie lub Wólce Kosowskiej)

Jednak z drugiej strony, mykwa przy Tkackiej była do końca własnością miasta i nie uratowało jej to.

Nie wiem, jestem rozdarty.

Bez wątpliwości Irytuje natomiast gdy się przechodzi obok tych warsztatów przy Kawki, siąpi desz, a okna albo powybijane, albo otwarte.
Czy właściciel prywatny dbałby staranniej? No przy Barlickiego w pałacu Piescha, okna też są pootwierane...

Tom
Tom 26.08.2020, 08:32
Pałac Piescha od 20 lat posiada prywatny inwestor i miasto nic do tego nie ma.
Popek
Popek 22.08.2020, 23:23
Ot to cała idiotyczna chmara urzędników! Powinni was pozwalniać bez żadnych odpraw wtedy będziecie mieli głowy w chmurach a raczej pod nimi! Co niektórzy to powinni mieć prace ale na portierni Chipitty z orzeczeniem niepełnosprawności. Sorry ale takich mamy rządzących i radnych w TM.
Ajdejano
Ajdejano 22.08.2020, 20:30
Te dwa powyższe przykłady nieruchomości na terenie miasta pokazują debilowate podejście urzędasów od interesów miasta.Właściwi, tym urzędasom nie ma się co dziwić. Dlaczego są urzędasami ? Właśnie dlatego, że w swoich główkach nie mają za grosz mózgu do jakichkolwiek interesów. Gdyby takie mózgi mieli, to nie byliby urzędasami (od 7:30 do 15|30), a prowadziliby swoje, dobrze prosperujące firmy.
A teraz będą wymyślać Mariuszowi takie problemy, których (z pewnością) nie pokona.

Pozostałe