Szpital szykuje się na kolejną falę epidemii

  • 25.08.2020, 09:19
  • redakcja
Szpital szykuje się na kolejną falę epidemii
Tomaszowskie Centrum Zdrowia przygotowuje się do jesiennej fali epidemii koronawirusa. Zarażeń w całej Polsce i na świecie wciąż przybywa. Sytuacja może się w sposób zdecydowany pogorszyć już za kilka tygodni. Mimo, że w Tomaszowie nie odnotowaliśmy dużej jak na blisko półroczną epidemię liczby zachorowań, to nasz szpital pod względem epidemicznym obsługuje aż cztery powiaty. Od września, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia nie będziemy mieli już możliwości odsyłania chorych do jednoimiennej placówki w Zgierzu lub do szpitala im. Biegańskiego. Pierwsza z placówek ma obsługiwać głównie przypadki wymagające na przykład przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych.

Na wczorajszym posiedzeniu komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, dr n. med. Wiesław Chudzik, oraz naczelny pielęgniarz Konrad Borowski  przedstawiali na jakim etapie znajduje się tomaszowska lecznica. Problemów jak zwykle nie brakuje.

- Nie mamy wątpliwości, że będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą pacjentów z objawami grypopodobnymi. Dlatego chcemy testować też testować osoby zgłaszające się do nas na obecność wirusa grypy – mówią przedstawiciele szpitala, podkreślając, że w przypadku zagrożenia epidemicznego ważna jest dobra współpraca z SANEPiDem, który odpowiada za szybką lokalizację ognisk choroby i izolację osób zarażonych. Jak dotąd odbywa się ona bez zarzutu. Tomaszowska Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, kierowana przez Iwonę Sarwę okazuje się jedną z najsprawniej działających w całym województwie.

Wszystkie szpitale w Polsce na początku roku stanęły przed ogromnym wyzwaniem. Sytuacja, jaka się pojawiła była całkowicie nowa. Na rynku brakowało podstawowego zaopatrzenia. W tym środków ochrony osobistej. Obecnie jest ona unormowana, chociaż ceny wielu produktów wzrosły w sposób drastyczny, a dostęp do rękawiczek nitrylowych nadal jest ograniczony. Konrad Borowski zapewnia, że niczego w szpitalu nie zabraknie.

W Tomaszowie szpital zbudowany został w latach 60-tych. Przez ponad pół wieku był rozbudowany o kolejne skrzydła. W przypadku epidemii pojawia się problem z wyznaczeniem właściwej komunikacji, w taki sposób aby nie krzyżowały się drogi pacjentów zainfekowanych z tymi, którzy wirusem zarażeni nie są. Dotyczy to wszystkich oddziałów. Przy czym największym problemem są pacjenci leżący. Brak możliwości przejechania wózkiem transportowym skutkuje tym, że chorych transportuje się w… kocach. Dlatego szpital zabiega o fundusze na wykonanie szybu windowego prowadzącego m.in. do Centrum Diagnostyki Obrazowej.

Tomaszowskie Centrum Zdrowia przymierza się do szeregu zakupów, które pomóc mają w walce z pandemią. Najważniejszy z nich to aparat do przeprowadzania testów TCM. Dzięki temu urządzeniu będzie można w ciągu godziny przetestować 4 pacjentów (nie tylko na obecność korona wirusa ale także wirusa grypy). Koszt zakupu takiego urządzenia do blisko 300 tysięcy złotych. Radni proponują, by wydatek ten wzięło na siebie Starostwo Powiatowe.

Ponadto wszystko wskazuje na to, że przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pojawią się specjalne kontenery (obecne namioty się jednak nie sprawdzają), gdzie pacjenci będą testowani i izolowani przed przyjęciem na oddziały szpitalne. Jest to o tyle ważne, że TCZ nie odstępuje od wykonywania zabiegów planowych.

Fakt, że oddział zakaźny zlokalizowany jest u nas w oddzielnym budynku poprawia bezpieczeństwo na innych oddziałach. Warto jednak pamiętać, że dotąd zajmował się on głównie chorobami związanymi z wirusowym zapaleniem wątroby. Nie jest więc techniczne przygotowany do izolowania pacjentów chorych na Covid 19. Mamy ograniczoną liczbę łóżek a więc możliwość przyjmowania pacjentów. W skrajnych przypadkach konieczne może być wykorzystanie oddziału psychiatrycznego, mieszczącego się w tym samym budynku. Oba są obecnie remontowane (chociaż prace ostatnio zwolniły).

Na oddziale zakaźnym pracuje obecnie trzech lekarzy, do których wkrótce dołączy ponownie doktor Borkowska, której kontrakt niedawno wygasł.

Poza tym szpital normalnie pracuje. Konrad Borowski zapewnia też, że funkcjonująca w TCZ poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie ogranicza się jedynie do teleporad dla pacjentów, a normalnie obsługuje osoby chore. 

Komisja Zdrowia zaproponowała ponadto, by zgodnie z zaleceniami WHO zaproponować uczniom wszystkich tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko grypie. Podobne szczepienia swoim pracownikom ma zapewnieć TCZ

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stop PIS
Stop PIS 02.09.2020, 21:14
Nie dawac się testowac bo sztucznie podbijamy statystyki. Stop maskom, kwarantannom i strachowi. Nie musimy sie na ro godzic. Rzecznik praw obywatelskich mowil wprost w tv ze uprzedzal rzad ze te przepisy sa bezprawne a PIS idzie w zaparte i msci sie na ludziach. Skarzmy te zakazy do sądu. Lekarze powinni miec zawieszone prawo wykonywania zawodu albo nie miec wynagrodzenia za raka prace. Stop tym oszustwom mozemy ro zrobić.
Abcd
Abcd 29.08.2020, 23:10
Jak czytam o tomaszowskim sanepidzie, ktory dziala bardzo skutecznie, to nóż mi się w kieszeni otwiera. Skoro wystawia skierowanie na kwarantanne i decyzje o izolacji bez jakiegokolwiek rozezanania, czy trzeba czy nie trzeba. Niestety znam z autopcji. Próba uzyskania rzetelnej informacji graniczy z cudem, a potem człowieku slyszysz to Pan/Pani o tym nie wie. Wystarczy zadzwonic i powiedzieć, ze sie ma gorączkę i to może być covid, dostajemy dyspozycje by jechac do szpitala. I wiele osób to wykorzystuje, bo tak najłatwiej można dostać się do lekarza.
Figo-fago
Figo-fago 26.08.2020, 19:14
Jak czytam te wszystkie wasze wypociny - matoły jedne, nóż sam otwiera mi się w kieszeni. Takich wsiowych cwaniaków, którzy niczego się nie boją, a tylko rządów pisiorów - jak wy, już dawno wielu pochowali - baranie łby.
Tomaszowianka
Tomaszowianka 26.08.2020, 17:03
To jest nasz szpital od poltora tygodnia dzwonie do poradni urologicznej tel.non stop zajety to wy na cos sie przygotowujecie panowi ocknijcie sie
tomaszowianin
tomaszowianin 02.09.2020, 18:40
Tam trzeba pójść przez tunel, żeby się przekonać - pani po telefonie odbiera i odkłada słuchawkę. Dzisiaj to obserwowałem. Przykre to, niestety.
Stop kłamstwom
Stop kłamstwom 25.08.2020, 14:23
Natychmiastowa sprawa do rzadu Macie otwierac poradnie. Koniec straszenia ludzi ktorzy nie ponosza winy za eksperymentowanie na szczeblu swiatowym a nasz nieudolny rzad sie nie sprzeciwi bo sie boi zakonczyc pandemi. Ludzi nawywaja ta sytuację PLANDEMIĄ i cos w tym jest. Moglismy sie bać w marcu nie wiedząc z czym sie spotkamy ale teraz po połrocznych klamstwach i znikomych zachorowaniach mamy prawo domagać sie prawdy i konca tej farsy. Niemówcie o dugich czy trzecich falach tylko bierzcie sie dziennikarze do pracy, nauczyciele do szkół a lekarze do pacjentow. Bo wirus dziala tylko na NZOZy a prywanie lekarze juz sie go nie boja.
ES321
ES321 25.08.2020, 13:54
ŻEENAADAA! Ludzie obudźcie sie chociaz w tym grajdole Tomaszowie! Nie dajcie zrobic z siebie idiotów. Nie ma zadnej pandemii! PS. Polecam dane statystyczne dotyczace zgonów w tym tokuni latach ubiegłych. A co z grypą? WYPAROWAŁA?
Łuk Kórski
Łuk Kórski 25.08.2020, 15:26
Oczywiście, że niema. pan Premier Morawiecki o tym mówil już dawno, na kąferencji prasowej w telwizji.
$
$ 25.08.2020, 12:33
Wszystko zaplanowane. Druga fala też. Tylko do k. nędzy kiedy ta pierwsza się skończyła? Jak to działa? Wg mnie to jakieś jest strasznie niespójne. Na jesieni zawsze były choroby jak grypa, grypipochodne. Teraz to będzie tylko covid??? Cyrk na kołach. Cyrk, cyrk, cyrk.
Prawdziwa prawda
Prawdziwa prawda 25.08.2020, 12:12
"Na oddziale zakaźnym pracuje obecnie trzech lekarzy" - i ta Komisja w to wierzy???? :-) Na oddziale jest tylko jedna lekarka, która spędza tam ponad 5 pełnych dób w tygodniu (140 godzin) a jest jedynie wspomagana przez 2 innych lekarzy, którzy pomagają dyżurem raz w tygodniu po 16 godzin ....
Pielęgniarka
Pielęgniarka 25.08.2020, 15:35
A Pani Borkowska to doktor? Czy lekarz? Panie redaktorze .
Respirator
Respirator 25.08.2020, 11:56
... to będą tych chorych umieszczać w środku remontowanego oddziału? A jak komuś betoniarka spadnie na łóżko albo cegła rozbije kroplówkę, to kto będzie odpowiadał? Lekarz czy Kierownik budowy ... ?
emeryt
emeryt 25.08.2020, 10:02
I kolejna pula milionów na walkę z Covidem-19 a pacjenci ze strachu przestali się leczyć na choroby przewlekłe, bo nie każdy lubi gadać z lekarzem przez telefon.
Ola
Ola 25.08.2020, 17:07
Tu nie o gadanie przez telefon chodzi tylko o rozpoznanie czy ręka faktycznie jest złamana czy tylko zwichnięta.
Obeznany
Obeznany 25.08.2020, 10:15
Jak ktoś nie lubi to niech polubi, bo lęk przed rozmową telefoniczną świadczy niezbyt dobrze o poważnym podejściu do swojego zdrowia tej osoby.

Pozostałe