Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 07:47
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Szpital szykuje się na kolejną falę epidemii

Tomaszowskie Centrum Zdrowia przygotowuje się do jesiennej fali epidemii koronawirusa. Zarażeń w całej Polsce i na świecie wciąż przybywa. Sytuacja może się w sposób zdecydowany pogorszyć już za kilka tygodni. Mimo, że w Tomaszowie nie odnotowaliśmy dużej jak na blisko półroczną epidemię liczby zachorowań, to nasz szpital pod względem epidemicznym obsługuje aż cztery powiaty. Od września, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia nie będziemy mieli już możliwości odsyłania chorych do jednoimiennej placówki w Zgierzu lub do szpitala im. Biegańskiego. Pierwsza z placówek ma obsługiwać głównie przypadki wymagające na przykład przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych.

Na wczorajszym posiedzeniu komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Prezes Tomaszowskiego Centrum Zdrowia, dr n. med. Wiesław Chudzik, oraz naczelny pielęgniarz Konrad Borowski  przedstawiali na jakim etapie znajduje się tomaszowska lecznica. Problemów jak zwykle nie brakuje.

- Nie mamy wątpliwości, że będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą pacjentów z objawami grypopodobnymi. Dlatego chcemy testować też testować osoby zgłaszające się do nas na obecność wirusa grypy – mówią przedstawiciele szpitala, podkreślając, że w przypadku zagrożenia epidemicznego ważna jest dobra współpraca z SANEPiDem, który odpowiada za szybką lokalizację ognisk choroby i izolację osób zarażonych. Jak dotąd odbywa się ona bez zarzutu. Tomaszowska Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, kierowana przez Iwonę Sarwę okazuje się jedną z najsprawniej działających w całym województwie.

Wszystkie szpitale w Polsce na początku roku stanęły przed ogromnym wyzwaniem. Sytuacja, jaka się pojawiła była całkowicie nowa. Na rynku brakowało podstawowego zaopatrzenia. W tym środków ochrony osobistej. Obecnie jest ona unormowana, chociaż ceny wielu produktów wzrosły w sposób drastyczny, a dostęp do rękawiczek nitrylowych nadal jest ograniczony. Konrad Borowski zapewnia, że niczego w szpitalu nie zabraknie.

W Tomaszowie szpital zbudowany został w latach 60-tych. Przez ponad pół wieku był rozbudowany o kolejne skrzydła. W przypadku epidemii pojawia się problem z wyznaczeniem właściwej komunikacji, w taki sposób aby nie krzyżowały się drogi pacjentów zainfekowanych z tymi, którzy wirusem zarażeni nie są. Dotyczy to wszystkich oddziałów. Przy czym największym problemem są pacjenci leżący. Brak możliwości przejechania wózkiem transportowym skutkuje tym, że chorych transportuje się w… kocach. Dlatego szpital zabiega o fundusze na wykonanie szybu windowego prowadzącego m.in. do Centrum Diagnostyki Obrazowej.

Tomaszowskie Centrum Zdrowia przymierza się do szeregu zakupów, które pomóc mają w walce z pandemią. Najważniejszy z nich to aparat do przeprowadzania testów TCM. Dzięki temu urządzeniu będzie można w ciągu godziny przetestować 4 pacjentów (nie tylko na obecność korona wirusa ale także wirusa grypy). Koszt zakupu takiego urządzenia do blisko 300 tysięcy złotych. Radni proponują, by wydatek ten wzięło na siebie Starostwo Powiatowe.

Ponadto wszystko wskazuje na to, że przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pojawią się specjalne kontenery (obecne namioty się jednak nie sprawdzają), gdzie pacjenci będą testowani i izolowani przed przyjęciem na oddziały szpitalne. Jest to o tyle ważne, że TCZ nie odstępuje od wykonywania zabiegów planowych.

Fakt, że oddział zakaźny zlokalizowany jest u nas w oddzielnym budynku poprawia bezpieczeństwo na innych oddziałach. Warto jednak pamiętać, że dotąd zajmował się on głównie chorobami związanymi z wirusowym zapaleniem wątroby. Nie jest więc techniczne przygotowany do izolowania pacjentów chorych na Covid 19. Mamy ograniczoną liczbę łóżek a więc możliwość przyjmowania pacjentów. W skrajnych przypadkach konieczne może być wykorzystanie oddziału psychiatrycznego, mieszczącego się w tym samym budynku. Oba są obecnie remontowane (chociaż prace ostatnio zwolniły).

Na oddziale zakaźnym pracuje obecnie trzech lekarzy, do których wkrótce dołączy ponownie doktor Borkowska, której kontrakt niedawno wygasł.

Poza tym szpital normalnie pracuje. Konrad Borowski zapewnia też, że funkcjonująca w TCZ poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie ogranicza się jedynie do teleporad dla pacjentów, a normalnie obsługuje osoby chore. 

Komisja Zdrowia zaproponowała ponadto, by zgodnie z zaleceniami WHO zaproponować uczniom wszystkich tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko grypie. Podobne szczepienia swoim pracownikom ma zapewnieć TCZ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stop PIS 02.09.2020 21:14
Nie dawac się testowac bo sztucznie podbijamy statystyki. Stop maskom, kwarantannom i strachowi. Nie musimy sie na ro godzic. Rzecznik praw obywatelskich mowil wprost w tv ze uprzedzal rzad ze te przepisy sa bezprawne a PIS idzie w zaparte i msci sie na ludziach. Skarzmy te zakazy do sądu. Lekarze powinni miec zawieszone prawo wykonywania zawodu albo nie miec wynagrodzenia za raka prace. Stop tym oszustwom mozemy ro zrobić.

Abcd 29.08.2020 23:10
Jak czytam o tomaszowskim sanepidzie, ktory dziala bardzo skutecznie, to nóż mi się w kieszeni otwiera. Skoro wystawia skierowanie na kwarantanne i decyzje o izolacji bez jakiegokolwiek rozezanania, czy trzeba czy nie trzeba. Niestety znam z autopcji. Próba uzyskania rzetelnej informacji graniczy z cudem, a potem człowieku slyszysz to Pan/Pani o tym nie wie. Wystarczy zadzwonic i powiedzieć, ze sie ma gorączkę i to może być covid, dostajemy dyspozycje by jechac do szpitala. I wiele osób to wykorzystuje, bo tak najłatwiej można dostać się do lekarza.

Figo-fago 26.08.2020 19:14
Jak czytam te wszystkie wasze wypociny - matoły jedne, nóż sam otwiera mi się w kieszeni. Takich wsiowych cwaniaków, którzy niczego się nie boją, a tylko rządów pisiorów - jak wy, już dawno wielu pochowali - baranie łby.

Tomaszowianka 26.08.2020 17:03
To jest nasz szpital od poltora tygodnia dzwonie do poradni urologicznej tel.non stop zajety to wy na cos sie przygotowujecie panowi ocknijcie sie

tomaszowianin 02.09.2020 18:40
Tam trzeba pójść przez tunel, żeby się przekonać - pani po telefonie odbiera i odkłada słuchawkę. Dzisiaj to obserwowałem. Przykre to, niestety.

Stop kłamstwom 25.08.2020 14:23
Natychmiastowa sprawa do rzadu Macie otwierac poradnie. Koniec straszenia ludzi ktorzy nie ponosza winy za eksperymentowanie na szczeblu swiatowym a nasz nieudolny rzad sie nie sprzeciwi bo sie boi zakonczyc pandemi. Ludzi nawywaja ta sytuację PLANDEMIĄ i cos w tym jest. Moglismy sie bać w marcu nie wiedząc z czym sie spotkamy ale teraz po połrocznych klamstwach i znikomych zachorowaniach mamy prawo domagać sie prawdy i konca tej farsy. Niemówcie o dugich czy trzecich falach tylko bierzcie sie dziennikarze do pracy, nauczyciele do szkół a lekarze do pacjentow. Bo wirus dziala tylko na NZOZy a prywanie lekarze juz sie go nie boja.

ES321 25.08.2020 13:54
ŻEENAADAA! Ludzie obudźcie sie chociaz w tym grajdole Tomaszowie! Nie dajcie zrobic z siebie idiotów. Nie ma zadnej pandemii! PS. Polecam dane statystyczne dotyczace zgonów w tym tokuni latach ubiegłych. A co z grypą? WYPAROWAŁA?

Łuk Kórski 25.08.2020 15:26
Oczywiście, że niema. pan Premier Morawiecki o tym mówil już dawno, na kąferencji prasowej w telwizji.

$ 25.08.2020 12:33
Wszystko zaplanowane. Druga fala też. Tylko do k. nędzy kiedy ta pierwsza się skończyła? Jak to działa? Wg mnie to jakieś jest strasznie niespójne. Na jesieni zawsze były choroby jak grypa, grypipochodne. Teraz to będzie tylko covid??? Cyrk na kołach. Cyrk, cyrk, cyrk.

Prawdziwa prawda 25.08.2020 12:12
"Na oddziale zakaźnym pracuje obecnie trzech lekarzy" - i ta Komisja w to wierzy???? :-) Na oddziale jest tylko jedna lekarka, która spędza tam ponad 5 pełnych dób w tygodniu (140 godzin) a jest jedynie wspomagana przez 2 innych lekarzy, którzy pomagają dyżurem raz w tygodniu po 16 godzin ....

Pielęgniarka 25.08.2020 15:35
A Pani Borkowska to doktor? Czy lekarz? Panie redaktorze .

Respirator 25.08.2020 11:56
... to będą tych chorych umieszczać w środku remontowanego oddziału? A jak komuś betoniarka spadnie na łóżko albo cegła rozbije kroplówkę, to kto będzie odpowiadał? Lekarz czy Kierownik budowy ... ?

emeryt 25.08.2020 10:02
I kolejna pula milionów na walkę z Covidem-19 a pacjenci ze strachu przestali się leczyć na choroby przewlekłe, bo nie każdy lubi gadać z lekarzem przez telefon.

Obeznany 25.08.2020 10:15
Jak ktoś nie lubi to niech polubi, bo lęk przed rozmową telefoniczną świadczy niezbyt dobrze o poważnym podejściu do swojego zdrowia tej osoby.

Ola 25.08.2020 17:07
Tu nie o gadanie przez telefon chodzi tylko o rozpoznanie czy ręka faktycznie jest złamana czy tylko zwichnięta.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Grand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.Instruktor teatralny poszukiwanyOscarowe seanse w Kinie dla KoneserówAnimator pilnie poszukiwanyZapraszamy na występ zespołu Mali LubochnianieStudenci przeprowadzą ankietyMinister klimatu: umowa na finansowanie "Czystego Powietrza" na 6,4 mld złZapraszamy do CzerniewicKoncert Maxa MiszczykaKto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKlienci Alior Banku odzyskują pieniądze.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama