Policja Polityczna w czasach pandemii

  • 27.08.2020, 21:04
  • redakcja
Policja Polityczna w czasach pandemii
Często słyszy się o tym, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest niczym innym jak policją polityczną. Faktycznie niektóre podejmmowane dzialania mogłyby nasuwać takie skojarzenia. Niedawno miałem okazję sprawdzić sam jak działa to zbrojne ramię partii Jarosława Kaczyńskiego. Złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy wydawaniu pewnej decyzji administracyjnej w jednej z gmin powiatu tomaszowskiego.

Z uwagi na to, że czasy mamy trudne, koronawirus szaleje zawiadomienie złożyłem za pomocą dostępnej na stronie skrzynki mailowej. Nie mam w zwyczaju pisac anonimów, dysponuję certyfikowanym podpisem elektronicznym, więc generalnie nie powinno być więc problemu. Okazało się jednak, że problem jest i to nie jeden... 

Pracownik, który maila ode mnie odebrał grzecznie podziękował  za kontakt z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i postanowił natychmiast mnie pouczyć. 

Inormujemy, że zgodnie z treścią ustawy z 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz.U. z 2019 r., poz. 1921 z późn. zm.), CBA jest służbą specjalną do spraw zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych oraz do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa, którą jest każde zachowanie mogące spowodować w mieniu jednostek sektora finansów publicznych, jednostek nie zaliczanych do sektora finansów publicznych otrzymujących środki publiczne, oraz w przedsiębiorstwach z udziałem Skarbu Państwa lub jednostkach samorządu terytorialnego znaczną szkodę w rozumieniu art. 115 § 7 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2017 r., poz. 2204, z późn. zm.).

Po takim wstępie od razu poczułem się bezpieczniej. Zaskoczenie jednak przyszło po chwili. Mimo, że podałem konkretny numer decyzji, wskazałem nieprawidlowści w niej zawarte, śledczy doszli do wniosku, że to za mało, by sprawą się zainteresować. Poprosili więc o szczegółowe informacje:

 kto wręczył korzyść majątkową, kiedy, gdzie, komu itp. 

Zabrakło tylko żądania dokumentacji filmowej, fotograficznej, nagrań z dyktafonów i obywatelskiego zatrzymania. Czy to Matrix? Nie, to kabaret. 

Zdaniem CBA:

subiektywne opisanie rzekomych nieprawidłowości dotyczących wydania decyzji przez wójta bez wskazania działań o charakterze korupcyjnym nie stanowi podstawy do podjęcia działań ze strony Biura

Cóż, ja w swej naiwności myślałem, że to właśnie to biuro jest od weryfikacji podejrzeń zgłaszanych przez obywateli. Okazuje się, że się pomyliłem. Obywatel ma wytrowpić, zebrać meteriał dowodowy a następnie zatrzymać podejrzanego, albo... 

złożyć odwołanie do organu nadzorującego pracę włodarza.

Jednym słowem: piszcie na Berdyczów. Dokłady adres podaje CBA 

Prosimy o przesłanie korespondencji pocztą tradycyjną na adres Al. Ujazdowskie 9, 00-583 Warszawa lub na pocztę elektroniczną: [email protected].

No ale ja przecież dokładnie na ten adres pismo swoje wysłałem i z niego też otrzymałem odpowiedź. Dowiedziełem się też, że zgłoszenie nie musi być podpisane. Hm, a czemu miałbym się bać podpisywać coś co napisałem i już raz się pod tym podpisałem. 

Po prostu dom wariatów. Przyszło mi natomiast do głowy, że kolejnym razem napiszę, że wójt, czy inny urzędnik związany jest Platformą lub PSL-elem. Może wtedy zainteresowanie sprawą będzie wieksze. 

Na zakończenie tylko dodam, że większość urzędników nie boi się żadnych kontroli NIK, RIO i innych. Dlaczego? Zwyczajnie, bo zazwyczaj nic z nich nie wynika. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wyborca
Wyborca 28.08.2020, 12:43
Nad starą sprawą prezesa TCZ jeszcze z Łodzi też "pracują" 1,5 roku i jeszcze będą pracować...
Suweren
Suweren 28.08.2020, 08:52
Mówi Pan o zawiadomieniu złożonym przez urzędnika. Taki zawiadomienie do Prokuratury złożył Wojewoda Łódzki z mojej skargi na Prezydenta i jego zastępcę. I jaki mamy wynik. Pisowska Prokuratura nikogo nie przesłuchała a tłumaczenie było podobne jak w tekście.
Wygląda na to, że gdy sprawa dotyczy swoich wówczas jest taka sama odpowiedź. Dzisiaj pisowscy funkcjonariusze są nietykalni.
Urzędnik
Urzędnik 28.08.2020, 06:30
U mnie w firmie też siedzą kobiety z 3 liter ale prezentują dno merytoryczne. Faktycznie jak ktoś w donosie wszystkiego nie wrzuci to błąkają się w ostrym cieniu mgły. Generalnie to nie FBI ale całkiem odmienny biegun - marna płaca marna praca.
Misio
Misio 28.08.2020, 06:27
Ziobro rządzi Ziobro radzi na problemy nic nie poradzi 😁
Te wszystkie prawniki z polityki to dziody w tym zz, ad, jk, itd.
Bez żadnego doświadczenia i praktyki a przedstawiają się jako prawnicy a powinni jako absolwenci kierunku prawo.
Frodo
Frodo 29.08.2020, 17:39
Dokładnie, najczęściej to absolwenci z odrzutu,którzy nie załapali się na aplikację, a teraz wielcy prawnicy.
Ciekawski
Ciekawski 28.08.2020, 00:16
Mam 2 pytania do autora powyższego artykułu:
1. Czy nadal jest radnym z ramienia PiS?
2. Na którego wójta zostało złożone zawilgocenie?
Ajdejano
Ajdejano 28.08.2020, 13:19
Zawiadomienie zostało złożone prawdopodobnie na wójta gminy Tomaszów Mazowiecki (chodzi chyba tereny po byłej cegielni).

Zbytnia ciekawość zawsze prowadzi do piekła.
MS
MS 28.08.2020, 00:19
Nie jestem i nie byłem radnym z ramienia PiS
Demokrata
Demokrata 27.08.2020, 22:13
Bez szczegółów każdy obywatel może zasypać organy państwa tego typu zawiadomieniami... (większość zapewne bez pokrycia). Jeśli są konkretne - faktyczne podejrzenia to trzeba je w pewien sposób uprawdopodobnić. Bez tego nie dziwmy się, że organ nie jest zainteresowany wszczęciem postępowania.
MS
MS 27.08.2020, 22:33
Mówimy o zawiadomieniu złożonym przzez funkcjonariusza publicznego

Pozostałe