Znów za rok matura... a tymczasem wyniki tegorocznej 

  • 29.08.2020, 15:01 (aktualizacja 29.08.2020, 15:11)
  • Gedeon Goedel
Znów za rok matura... a tymczasem wyniki tegorocznej
Oświata, to drugie po ochronie zdrowia największe wyzwanie naszych samorządów. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie wyniki matur w szkołach na terenie województwa łódzkiego. Dane pokazują, że przed nami dużo pracy u podstaw. Muszą się w nią zangażować nie tylko władze samorządowe ale również (a może przde wszystkim) nauczyciele. Wyniki tegorocznych naborów do szkół średnich pokazują, że żadna z placówek nie może czuć się pewnie i bezpieczenie. Nawet szkoły najbardziej renomowane mogą znaleźć się z roku na rok w odwrocie. Kluczem wydaje się ludzka kreatywność i współprca między miastem, gminami i powiatem. Budowanie marki szkoły to nie tylko wyniki egzaminów maturalnych ale przede wszystkim codzienna, mozolna praca. Póki co zachęcamy Was do zapoznania się z wynikami egzaminów i jak wyglądają one na tle średniej wojewódzkiej oraz krajowej.

Poniższa tabela prezentuje zdawalność poszczególnych przedmiotów w egzaminach pisemnych na poziomie podstawowym. Zielonym kolorem zaznaczyliśmy zagregowane dane porównawcze. W analizie, ze względu na małą liczbę zdających możemy pominąć dane dotyczące szkół dla dorosłych.

Jako pierwsze w zestawieniu prezentowane są dane zdawności egzaminu z języka obcego. Zdecydowana większość maturzystów wybiera na egzaminie język angielski. Zdawalność w skali kraju jest niezwykle wysoka u wynosi 92%. Sporo gorzej jest w wojeówdztwie łódzkim, gdzie egzamin zdało jedynie 72% przystępujących. Powiat tomaszowski nie odbiega specjalnie od średniej krajowej z poziomem 90%. 

W której ze szkół było najlepiej? W I Liceum Ogólnoształcącym maturę z angielskiego zdało 100 procent maturzystów. Podobnie było w Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Maz. oraz w Liceum Ogólnokształcącym Thomas. Najsłabszy wynik uzyskali absolwenci z Katolickiego  Liceum Ogólnokształcące w Katolickich Szkołach im. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i św. Ojca PIo

W ośmiu liceach i technikach zdawano język niemiecki. W sumie niespełna 50 osób. Nie wszystkim udało się maturę pisemną z niemieckiego zaliczyć. Dwie osoby zdawały maturę z... hiszpańskiego. Obie z pozytywnym skutkiem. Za to z rosyjskim zmagała się jedna osoba. 

Język polski, to kolejny z przedmiotów obowiązkowych. Zdawalność w skkali kraju wynosiła 92%, w województwie łódzkim 90%, w powiecie tomaszowskim  92%. Wszyscy maturzyści zdali egzamin z jęęzyka polskiego w: I Liceum Ogólnokształcącym, Liceum Ogólnokształcącym Thomas oraz w spalskim SMS-ie. 

Nieco gorzej było z "królową nauk", czyli matematyką. Średnia krajowa zdawalność to 79 procent. Tak samo jest w całym województwie. W naszym powiecie sporo słabiej. Należy jednak zaznaczyć, że dwa publiczne licea miały wyniki zdecydowanie powyżej średniej. U "żeromszczaków" wynik sięgnął 98 procent. Niewiele słabiej spisali się "dąbrowszczacy". 

Obejrzyj dane na kolejnych stronach

Gedeon Goedel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 07.09.2020, 20:24
Nie chciało mi się zaglądać do tego materiału: może z lenistwa a może ze starości. Ale, jak juz zajrzałem w te pier. tabelki, to doszedłem do wniosku, że jestem chyba za głupi, aby te tabelki odczytać i wyciągnąć z nich własne wnioski.
Tak zupełnie poważnie: Szanowny Panie Mariuszu - dla kogo miał być przeznaczony ten bajzel powyżej ?! To jest b.u.r.d.e.l., a nie rzetelna informacja. Najprostszy przykład (i najłatwiejszy) : technikum-nr-2-wzsp-nr-2-im-st-staszica. To pytam: która to jest szkoła, gdzie się mieści, jak odczytywać te zaklęte liczby w tych pier... tabelkach dla tej szkoły ?!?!

Tak więc, krótko: ten materiał, to jest bajzel, a nie rzetelna informacja - nie dla fachowców, ale dla zwykłych ludzi.
Pp
Pp 24.09.2020, 06:36
Nie jestes jeszcze taki stary żuczku
question
question 29.08.2020, 21:18
Czy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nie powinien (od roku) nazywać się Zespół Szkół Ponadpodstawowych? Czy może coś mi umknęło?
L
L 24.09.2020, 06:46
Bzdury.

Poza tym, nie lubie powolywac sie na obce przykłady, ale jednak faktem jest, ze anglosasi maja te nazwy zwykle uproszczone.

U nas sa trzy, cztero, piecio czlonowe.
Potem narzekanie ze ludzie to olewaja, nie interesuja, nie uczestnicza w debacie.

Nazwanie samorzadowej firmy budowlanej ZBDEIM (pomylilem sie na pewno, ale to na Piaskowej), umieszczanie tego potem w rozkladach, na wyswietlaczach - to jest lokakne kuriozum.

To sie nawet nie googluje dobrze, trzeba wchodzic do tekstu i nie pierwszego z rzedu by sie dowiedzioec co to jest ZBEDIEM na Piaskowej czy jakos tak.

Nazwa stworzyla brazwa cizema pewne gdzies tam w latrach 80. By nie byl watpliwosci cala dzialanosc opiszmy w nazwie firmy.


Pozostałe