Czajka nie tylko w Warszawie

  • 01.09.2020, 13:17
  • Marcin Witko
Czajka nie tylko w Warszawie
Znacie bajkę o ojcu, synu i ośle? Ostatnie wydarzenia w Warszawie i na naszym własnym tomaszowskim podwórku przypomniały mi to opowiadanie. Nieważne co się zrobi, jakie działania podejmie – zawsze znajdzie się kij do uderzenia.

Trudno nie odnieść się do ostatnich wydarzeń i tego, co spotyka prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Liczba przesiąkniętych nienawiścią komentarzy (nie tylko internetowych) jest porażająca. Jeszcze nie poznaliśmy dokładnych przyczyn awarii, a już wyrok został wydany. To niestety spotyka wielu samorządowców. Praca prezydenta, czy burmistrza to złożony proces decyzyjny, z którego na co dzień mało kto zdaje sobie sprawę. Łatwo jest pokazywać palcem na wybrany fragment rzeczywistości i krytykować. Tymczasem każdy pozostający do rozwiązania problem ma wielowymiarowy charakter. Trzeba więc spojrzeć szerzej – dostrzec, że problemów jest wiele, a praca prezydenta polega na ciągłym wybieraniu, który jest ważniejszy, bardziej palący, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności a przede wszystkim: co jest możliwe, realne do zrobienia i wreszcie… wziąć za to 100% odpowiedzialność – mimo, że wbrew pozorom, nie na wszystko, co się w samorządzie dzieje, ma się bezpośredni wpływ.

Współczuję prezydentowi Trzaskowskiemu tego, co się dzieje z oczyszczalnią „Czajka”. Nie dość, że ma naprawdę ogromny problem do rozwiązania, to musi zmagać się jeszcze z gigantyczną falą nienawiści. Teraz jest ważna każda godzina i szybkie, trafne decyzje. Ogromna odpowiedzialność leży na włodarzu stolicy. Awaria jest poważna i wszyscy powinni się skupiać na jak najszybszym jej naprawieniu - na politykę przyjdzie jeszcze pora...

Łatwo ocenia się z boku nie ponosząc żadnej odpowiedzialności. Jak to mówią papier (klawiatura?) przyjmie wszystko. Nieważne jaką się decyzję podejmie – dla pewnych osób ona będzie z założenia zła, bo podjęła ją konkretna osoba. Znam to bardzo dobrze, bo czasami obrywam nawet za rzeczy, które wprost wynikają z przepisów i nie mam na nie, jako samorządowiec, żadnego wpływu.

Ostatnim przykładem, z naszego podwórka, jest chociażby sprawa z dyrektorem z ZS-P nr 6. Nikogo nie interesowały fakty. Nie miało znaczenia to, że przepisy MEN nie pozwalają osobie, wobec której toczy się postępowanie dyscyplinarne, powierzyć stanowiska. Nikogo nie interesowało, że nie mamy, jako organ prowadzący żadnego wpływu na prowadzone przez kuratorium postępowanie. Nikogo nie interesowało też, że dyrektor jest nieosiągalny od jakiegoś czasu dla nas – wyrok wydano: decyzja polityczna – mimo, że żadna nie została podjęta – bo formalnie było niemożliwe powierzenie obowiązków dyrektorowi.

Podobnie było z cenami za śmieci – urząd nie może dokładać do gospodarki odpadami. System musi się sam bilansować. Wszystkie miasta i gminy dookoła mają ten sam problem, a ceny rosną lawinowo – dyktują je prywatne firmy. Wykonaliśmy tytaniczną pracę, biorąc na barki miejskiej spółki, odbiór śmieci – dzięki temu, ceny nie wzrosły jeszcze bardziej, a w niektórych gminach sięgają już 30-40 zł za odpady segregowane.

Kolejna rzecz – woda. W tym momencie jesteśmy uzależnieni od Łodzi. To ona dyktuje nam ceny. Nie mamy na to żadnego wpływu. Chcemy to zmienić oczywiście. Dlatego od wielu miesięcy trwają prace koncepcyjne nad rozwiązaniem. Pamiętajmy,  to nie jest czarodziejskie pstryknięcie palcem. To szereg procedur i ważnych decyzji. Niebawem będziemy składać wniosek o środki na budowę studni głębinowych. Takie działania to gigantyczne pieniądze. Niewielu też zdaje sobie sprawę z ogromu pracy jaki trzeba przy tym wykonać i jak dużo czasu to zajmuje. Są to natomiast sprawy chwytliwe, oparte na emocjonalnych hasłach i sloganach. Dzięki nim łatwo jest „rzucić w kogoś kamieniem”.

Wiele złych emocji wzbudza również kwestia oświaty. Pracownicy urzędu, dyrektorzy, pracownicy szkół robią co w ich mocy żeby spełniać wszystkie ministerialne wytyczne. Boimy się o dzieci, kadrę i o to jak będzie wyglądał rok szkolny.

Samorząd realizuje nie tylko zadania własne, ale i zlecone. A od lat nie idzie za tym odpowiednie finansowanie, powodując masę problemów. Cały czas trzeba się „gimnastykować", żeby to poskładać – ale łatwiej jest zarzucić np. brak remontu w szkole - niż dostrzec systemowy problem, który za tym stoi i odwieczną walkę z nim poprzez dokonywanie trudnych wyborów.

Jak wiele osób ma tę świadomość? Odpowiedzialność obecni samorządowcy biorą również za poprzedników – bo kogo interesuje, że przez czyjąś decyzję sprzed 10 czy 15 lat teraz pewne sprawy trzeba długo prostować, alboo wręcz naprawiać.

Podsumowując – nikt nie jest nieomylny. Błędy się zdarzają – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Trzeba rozmawiać, ale rzetelnie, nie robiąc już przy pierwszym zdaniu zamachu kamieniem.

Trzymam kciuki za jak najszybsze rozwiązanie problemu w Warszawie, rzeka płynącej przy okazji nienawiści z pewnością tego jednak nie przyspieszy.

Marcin Witko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T.m
T.m 17.09.2020, 11:23
Jak to zwolennicy Trzaskowskiego robili sobie ipisy na fejsbukachTRZA!to wkoncu trzaslo i zalalo pol Polski giwnem! Gdzie jest greenpeace,gdzie sa wszyscy zieloni?Nie slyszalem ,nie widzialem zeby ktos protestowal przeciwko katostrofie ekologicznej!
Grzeg
Grzeg 03.09.2020, 13:30
A może zacząć opłacać urzędników, samorządowców według ilości i jakości wkładanej pracy? Przysłowiowy Trzaskowski. Co ten człowiek zrobił w ciągu ostatniego roku po poprzedniej awarii Czajki? Nic. A jakie gigantyczne płace mają on i jego urzędnicy to wszyscy wiemy. Bronienie tego nieroba, ignoranta to wielka przesada.
Behemoth
Behemoth 02.09.2020, 16:01
Oczyszczalnię w Tomaszowie modernizowała ta sama firma , która budowała Czajke , tylko patrzeć jak u nas cos sie rozsypie w tej papierowej oczyszczalni
m&m
m&m 02.09.2020, 11:59
Skala tego, co się wydarzyło w Warszawie, sprawia, że nie można porównywać tego z problemikami Tomaszowa. To problem ogólnopolski, bo ilość ścieków dostająca się do Wisły jest przeogromna. Wszystko do Bałtyku i potem zdziwko, że morze nam kwitnie. To katastrofa ekologiczna. Wisła stała się ściekiem. Fuj. Do tego dochodzi sprawa przetargów i kwot za jakie ten bubel został wykonany... Abstra***ąc od polityki, to ktoś musi za to beknąć. Nie można puszczać takich rzeczy płazem na zasadzie współczucia, że życie samorządowca jest trudne. Ciekawe jakby chłopa złapali, że wywalił baniak gówna prosto do rzeki. A tu takich baniaczków kilkadziesiąt tysięcy na dobę... Zero współczucia
ddd
ddd 03.09.2020, 12:55
Ale prezydentowi chyba o to chodzi - ktoś, kto do tego dopuścił musi ponieść konsekwencje - ale spoleczenstwo bez zadnych faktów juz wyrok wydalo na prezydenta stolicy
poco
poco 02.09.2020, 11:39
co pan opowiada budowa stacji benzynowej potrzebna jak umarłemu kadzidło podobnie jak arena widać że ważniejsze są inwestycje dla nielicznych a nie dla mieszkańców
ddd
ddd 03.09.2020, 12:56
Czyzby jakis wlascicel stacji plakal? Moze w koncu sie doczekamy innych cen paliwa
Miro
Miro 02.09.2020, 14:55
A co byś chciał kolejną Biedronkę pod nosem? Zamożni chcą mieć i Arenę Lodową, jak też Stację Paliw aby nie sterczeć w kolejkach bo czas to pieniądz.
Mieszkanka
Mieszkanka 02.09.2020, 10:11
Opowieści o uniezależnienia się od Łodzi i budowy własnych ujęć trwa 7 lat i nic kompletnie ani zarząd wodociągów ani władze i odpowiedzialni za to w mieście urzędnicy nie zrobili !!! Gdzie negocjacje rozmowy itp. wszystko to tylko opowiastki dla wyborców a ciekawe kiedy Pani Prezes zaserwuje podwyżki wody i ścieków !!!?? Co oczywiście nie jest uzasadnione !!
Ajdejano
Ajdejano 03.09.2020, 18:04
Opowiastki na tym forum, to Pani opowiada. Jak się nic nie wie na konkretny temat, to lepiej siedzieć cicho.
ddd
ddd 03.09.2020, 12:57
To to pani mieszkanko proszę - jaka jest procedura przy tego typu inwestycji:) Pani przecież wszystko wie (skoro mówi, ze nie dzieje się nic) - czyli podsumowując Łódź niech na nas zarabia, a my nie remntujmy nic, żeby utrzymać ceny... a pozniej jak coś walnie - to bedzie oczywiscie wina witko. Oj ludzie, ludzie
ZX
ZX 02.09.2020, 14:44
Cena wody w Tomaszowie to nie tylko ZWiK Łódź. Miasto dokłada koszty utrzymania sieci i tutaj można poszukać rezerw. Miłościwie panujący pozatrudniał w spółce wodnej całe tabuny nikomu niepotrzebnych "specjalistów", pracujących wg zasady "mnie się wydaje choć się na tym nie znam".
Kierowca
Kierowca 02.09.2020, 17:40
Całe szczęście że jest jeszcze stara kadra przeszkolona przez Dębowskiego to jest szansa że oczyszczalnia będzie działać ale faktem jest że ostatnio głównym kryterium jakie przyjęła zarządzająca ZGWK w przyjęciach do pracy na stanowiska kierownicze to ilość posiadanych dzieci i przynależność do zgromadzeni katolickich i właściwej partii
No
No 02.09.2020, 07:16
a w niedzielę był chyba jakiś festyn na przystani??, a tam chyba ktoś był i zszedł z tego świata (nie miał kto udzielić pomocy)??, a kto był organizatorem??, a na kim spoczywał obowiązek zabezpieczenia medycznego (karetki z lekarzem czy ratownikiem medycznym raczej nie było)?? A KTO ZA TO ODPOWIADA!!!!!!!???? no chyba nie Tusk i chyba nie Trzaskowski??
Strong
Strong 03.09.2020, 14:43
Sprawdziłeś, to czemu skwierczysz jak nie wiesz
ddd
ddd 03.09.2020, 13:00
Było zabezpieczenie medyczne (reanimacje właśnie oni prowadzili) - niech pan/pani sobie ustawę sprawdzi bo a za pomówienia to można w sądzie wylądować. C
Ron
Ron 02.09.2020, 10:46
Nie pusz - podobno, ktoś, gdzieś, Nie zajmuj się plotami. Koś zabezpieczał, ktoś mógł, był.
Tak naprawdę to był wyjątkowy wypadek, niezależny od nikogo, więc nie zakłucaj chociaż spokoju po zmarłym. Pomódl się lepiej plociuchu
Tomaszowianin
Tomaszowianin 01.09.2020, 21:27
W temacie rury do "Czajki" to wydaje mi się, że niektórym się po porostu w głowach pomieszało. Absolutnie nie broniąc tu prezydenta W-wy należy zauważyć, że MPWiK (wodociągi) mają zarząd, który za to wszystko powinien odpowiadać. A tu co widzimy w tv. "Fachowców" różnej maści, którzy plotą niestworzone historie na temat awarii. Historycy, politolodzy i Bóg raczy wiedzieć kto jeszcze zwani szumnie politykami. Zatrudnia się takich różnych speców w spółkach samorządowych na decyzyjnych stanowiskach i mamy to co mamy.
obywatelka
obywatelka 01.09.2020, 20:39
Co do ścieków w naszym mieście też można wiele napisać ciągłe awarie suszarni osadu smurd na Spalskiej itp naprawdę jest wiele do zrobienia ale mało kto wie a tym w naszym mieście bo niestety wiele rzeczy nie dociera do mieszkańców a zrządzająca przedsiębiorstwem zarobiła zgodnie z umieszczonym oświadczeniem majątkowym na stronie miasta ponad 200 000 złotych. Więcej niż Prezydent naszego kraju i ja bym tu się zastanowiła co jest nie tak ????
Saper
Saper 01.09.2020, 18:01
Co trzeba natychmiast zrobić, gdy pęka rura z szmbem?
Zwołać konferencję prasową ....
Wojsko jest w gotowości do zbudowania mostu. Od 3 dni .....
Ajdejano
Ajdejano 01.09.2020, 17:09
Skromna moja ocena tekstu powyżej.

Akapit nr 1 (obok zdjęcia Prezydenta): tak jest. Prawda - nie zawsze i nie wszystko jest takie oczywiste.

Akapit nr 2: prawda leży pośrodku. Trzaskowski i wcześniej bufetowa, zasłużyli sobie swą pogardą dla przeciwników i swym lenistwem na ataki na siebie. I dlatego ta cholerna polityka ciągle się ich trzyma. Więc, czyja to wina? Oczywiście - ich wina. Mimo, że Trzaskowski rzeczywiście ma przerąbane.

Akapit nr 3: tak, zupełna racja.

Akapit nr 4: szkoda mi Sławka, bo był dobrym dyrektorem i dobrym nauczycielem. Nie zaglądałem w papiery tej sprawy, ale najpierw zwolniłbym 75% tych z.a.s.y.f.iałych urzędasów z tych różnych kuratoriów, którzy zasłaniają się informacją, że oni nic nie mogą, bo takie są przepisy........ !!!!

Akapit nr 5: tak, popieram.

Akapit nr 6: z tą ewentualną rezygnacją z tych wątpliwych usług Łodzi przy JPII i z tymi studniami trzeba dobrze przeanalizować różne rozwiązania. Co będzie np. bardziej opłacalne: budowa nowego (nowych) ujęcia wody podziemnej + sieć dosyłowa z tego ujęcia do stacji uzdatniania wody + budowa nowej stacji uzdatniania wody z tego ujęcia, czy np. WYMUSZENIE na Łodzi półdarmowej wody z ujęcia na JPII, które to ujęcie znajduje się na gruntach miasta Tomaszowa Maz.
Dokąd Łódź będzie stawiała warunki miastu Tomaszów Maz., korzystając z nieruchomości tego miasta ?!?!?!

Akapit nr 7: tak. ogólnie nikt nic nie wie......

Akapit nr 8 i pozostałe akapity: tak - 100% racji.

UN
UN 02.09.2020, 10:41
Sławek Żegota gdyby zaczął uczyć dzieci koszykówki na łyżwach to by został PEWNE.
On
On 02.09.2020, 07:26
na zbudowanie "największej ślizgawki w Europie" nie potrzebował Pan Prezydent TM dużo czasu więc dlaczego ma taki problem z tym żebyśmy nie płacili za naszą wodę z Pilicy??? to już chyba druga kadencja co nie???
Piotr
Piotr 01.09.2020, 21:13
Jak sądy są już Ziobry to niech miasto sprawę wody przepusci przez sąd.
Ajdejano
Ajdejano 05.09.2020, 13:37
Tak ! Bardzo rozsądnie! To jest najprostsze rozwiązanie. Jest tylko jeden szkopuł: Prezydent musi mieć nie prawników-wyrobników, ale PRAWDZIWYCH I DOBRYCH PRAWNIKÓW.
mieszkaniec z Kaczki
mieszkaniec z Kaczki 01.09.2020, 15:37
Całe szczęście że Tomaszów jest miastem małym i wyludniającym się, bo gdyby było odwrotnie to katastrofa murowana!
t
t 01.09.2020, 15:04
W naszym mieści też mamy "warszawską Czajkę". Na rzece Wolbórka pomiędzy mostami ul. Nowowiejskiej, a ul. Szczęśliwą widać jakieś dziwne ścieki ogromne ilości brudnej piany (jak po wielkim praniu). Podobnie rzeka wyglądała jak były czynne fabryki mieszczące się nad nią.
Tą sprawą należy zająć się w trybie bardzo pilnym, a sprawę wyjaśnić i sprawców odpowiednio "wynagrodzić" za takie działanie.
Co mi po parku Bulwary skoro Wolbórka wyglada z Warszawskiej wygląda jak…
Co mi po parku Bulwary skoro Wolbórka wyglada z Warszawskiej wygląda jak ściek? 01.09.2020, 16:45
Scieki okazjonalnie gdy jakiś cichy szambiarz, innowator po samochodówce zdecyduje się kupić bekę za 20 koła i wybierać ludziom szamba trochę taniej, bo „nie obowiązują” go opłaty za legalne spuszczanie przy Henrykowskiej. Wali cichaczem do studizenek miejskich, ale czasem tak, również prosto do rzeki.

Ale bardziej przypatrywałbym się elektrowni wodnej pod mostem na Warszawskiej, która zbiera sobie główny nurt – już nie takiej jak przed 190 laty – bystrej rzeczki (zresztą i wtedy była piętrzona by była bystrzejsza), elektrownia zbiera sobie główny nurt rzeki zielstwo sinicowe, inne wykwity zbierają się wzdłuż parku Bulawary, gromadząc przy okazji butelki, opakowania po hamburgerach z maka, pudełka po butach plebsu który postanwoił zaraz po zakupie w galerii przebrać się na przystanku, bo ze starych kapci na przodzie wystawały już skarpety.

Ten syf ziera się przed mostem aż w końcu spływa omijajac elektrownie. Jest metalowe sito, to sobie odgarnia. To raczej widać tam za Nowowiejską. Ale ścieki od czasu do czasu też.

#MłodocianymPrzedsiębiorcąByć
Porównujesz
Porównujesz 01.09.2020, 16:09
Wolbórkę z Wisłą, która jest podobno królową rzek polskich. Radzę udać się do lekarza specjalisty.
t
t 01.09.2020, 19:11
Nie chodzi o porównanie lecz o zasadę. Wisła i Wolbórka są rzekami , a nie ściekami.
asd1
asd1 01.09.2020, 14:55
Kto zatrudnił w warszawskim ratuszu Mariusza Kozaka-Zagozde, który według „Sieci” jest założycielem fanpage’a Sok z Buraka (największego ścieku hejterskiego). Źródła i przyczyny hejtu są w warszawskim ratuszu.
Pan mnie swoim wpisem tak rozczulił, że mi łzy poleciały – ze śmiechu. :)
Taa
Taa 01.09.2020, 15:21
Tu mowa o konkretnym przypadku - awarii - odrobine rzetelności
asd1
asd1 01.09.2020, 18:56
Po pierwsze hejt. "Trudno nie odnieść się do ostatnich wydarzeń i tego, co spotyka prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Liczba przesiąkniętych nienawiścią komentarzy (nie tylko internetowych) jest porażająca."
asd1
asd1 01.09.2020, 14:39
1. Nikt inny jak p. Trzaskowski obwinia poprzedników (bezpodstawnie Śp. L. Kaczyńskiego.
2. Zadawanie pytań w sprawie Czajki uważa za atak.
3. Pomoc państwa ośmieszał, a teraz sam prosi o nią.
4. Jeżeli ktoś hejtuje i drwi to właśnie pan Trzaskowski.
5. Jego zaangażowanie w sprawy Warszawy słabiutkie.
6. Strefa relaksu, plaża nad Wisłą itd. Nie budują autorytetu gospodarza.
Można tylko mnożyć „osiągnięcia” pana Trzaskowskiego, ale umówiliśmy się nie kopać leżącego.
„Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało”
tomaszowianin
tomaszowianin 01.09.2020, 19:22
Prawdziwa i odpowiedzialna władza zawsze musi liczyć się z tym, że ktoś "życzliwy" narobi pod drzwiami i poprosi o papier toaletowy. Władza zatruta żądzą władzy to zawsze zostawi innym, jakby to w ogóle nie miało z tą władzą nic wspólnego i nie byłoby nic z ich smrodu.
PS Z kim się p. umawiał? Z GD?
rwd
rwd 01.09.2020, 14:14
Jedynym problemem samorządowców jest jak zrobić, żeby tylko nie odpowiadać za swoje decyzje.
Taaa
Taaa 01.09.2020, 15:19
A ile lat był pan samorządowcem?

Pozostałe