Kolej Plus - zakończony nabór wniosków

  • 02.09.2020, 19:36 (aktualizacja 07.09.2020, 12:15)
  • redakcja
Kolej Plus - zakończony nabór wniosków
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły nabór wniosków do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus. Do zarządcy infrastruktury kolejowej trafiło 96 wniosków. Zgłoszenia zostały wysłane ze wszystkich województw. Obejmują one remont, odtworzenie lub budowę nowych linii kolejowych, a także budowę nowych przystanków, mijanek i łącznic kolejowych.

Wnioski złożyły zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Szkoda, że żaden z tomaszowskich samorządów nie wpadł na pomysł upsprawnienia komunikacji kolejowej ze stolicą województwa. Wbrew pozorom jest to jedna z ważniejsszych spraw, jakie mamy u nas do załatwienia. Od ćwierć wieku liczba połączen sukcesywnie spada w dodatku nie są one dostosowane do realnych potrzeb mieszkańców. 

Najwięcej wniosków złożyły województwa: śląskie (19), podkarpackie (11), małopolskie i mazowieckie (9), lubuskie (8). Ponadto wpłynęły zgłoszenia z województw: warmińsko- mazurskie i  kujawsko-pomorskie (6), dolnośląskie, lubelskie i wielkopolskie (5), zachodniopomorskie (4), łódzkie, podlaskie, świętokrzyskie, pomorskie (2) oraz opolskie (1).

– Inwestycje kolejowe w ramach Programu Kolej Plus skutecznie pomogą zwalczyć wykluczenie komunikacyjne oraz sprzyjają utrzymaniu gospodarki na ścieżce rozwoju gospodarczego. W regionach poprawią się warunki życia mieszkańców. Program Kolej Plus to rozwój komunikacji dostępnej, ekologicznej i atrakcyjnej – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Budżet Programu to 6,6 mld zł, w tym ok. 5,6 mld zł stanowią środki budżetu państwa tj. 85%, a ok.1 mld zł to środki jednostek samorządu terytorialnego tj. 15%. Nadesłane wnioski obejmują projekty na kwotę około 25 mld zł. To czterokrotnie więcej niż obecnie przewiduje Program Kolej Plus. Wnioski dotyczą linii kolejowych o długości ok. 2 tys. km. Propozycje złożono na nowe trasy, niewykorzystywane od lat lub tylko o ruchu towarowym.

71 wniosków dotyczy tzw. projektów liniowych (tj. modernizacja, rewitalizacja, odbudowa lub budowa nowych linii kolejowych). 25 wniosków zostało złożonych na projekty punkowe (tj. łącznice, mijanki, infrastruktura obsługi pasażerskiej tj. peron, przystanek, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, przebudowa układów torowych).

Do 26 listopada br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą szczegółowo analizować każdy wniosek. Będą rozmowy z wnioskodawcami, by do kolejnego etapu przeszły propozycje, które spełniają postawione w Programie kryteria.

– W kolejnych etapach wykorzystamy nasze doświadczenie i potencjał do budowy i odbudowy linii kolejowych lub przystanków, które zostaną zakwalifikowane do realizacji. Takie inicjatywy jak program Kolej Plus pozwalają eliminować wykluczenie komunikacyjne poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei mieszkańcom regionów – tłumaczy Ireneusz Merchel, prezes  Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kolej Plus przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu

Dzięki realizacji Programu Kolej Plus, będącego pod egidą Ministerstwa Infrastruktury, możliwe będzie przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Głównym jego celem jest połączenie miejscowości liczących powyżej 10 tys. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei. Realizacja Kolej Plus wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski.

Program służy także promowaniu ekologicznych środków transportu oraz wspieraniu polskiej gospodarki poprzez stymulowanie inwestycji infrastrukturalnych. Kolejowy transport jest  najbardziej ekologiczną formą transportu pasażerów w komunikacji zbiorowej.

Realizacja Programu

Nadesłane zgłoszenia będą oceniane pod względem formalnym i kwalifikowane do kolejnego etapu. Później samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Po II etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do Programu. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

 Poniżej lista wniosków złożonych przez województwo łódzkie

 

Województwo Łódzkie

Budowa linii łączącej linię kolejową nr 131 (Chorzew Siemkowice) z linią kolejową nr 181 (Wieluń)

Łódzkie

Województwo Łódzkie

Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski - Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa

Łódzkie

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

romek
romek 03.09.2020, 19:18
Ktoś tu napisał masło maślane - program dotyczy remontów, budowy linii itp., a tu napisane, że samorząd powinien złożyć wniosek, bo jest na niej za mało połączeń. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Linia do Łodzi jest akurat w bardzo dobrym stanie. Połączeń w ostatnim czasie jest akurat więcej.
Jedyne na co to mogli złożyć wniosek to na remont tych nieszczęsnych peronów. Ostatnio robili nowe perony w Słotwinach,korzysta z nich w ciągu doby raptem kilkanaście osób, a u nas nic nie słychać o planach przebudowy
t
t 02.09.2020, 20:44
Podobno były propozycje remontu i elektryfikacji linii Tomaszów Maz. - Opoczno - Końskie - Skarżysko Kam.

Pozostałe