Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 09:33
Reklama
Reklama

Malowniczy widok na... chlewnię. Mieszkańcy protestują

Ekspansja mieszkańców miast na tereny dotąd uznawane za rolnicze trwa od wielu lat. Tysiące osób, szukając swojego przyjaznego do życia miejsca emigruje do podmiejskich gmin wiejskich. Gminy te ochoczo nowych mieszkańców przyjmują, bo razem z nimi przychodzą podatki oraz pieniądze z wielu innych źródeł. Nie tworzą więc przeszkód, kiedy właściciele gospodarstw rolnych dzielą swoją ziemię i sprzedają jako działki budowlane. Nie zawsze odbywa się przy pomocy planów zagospodarowania przestrzennego. To polityka nastawiona na krótkoterminowy zysk i generująca wysokie koszty na przyszłość

W całym kraju ubywają tysiące hektarów gruntów  rolnych. Także tych w klasie I-III. Rolnicy biją na alarm. Dalsze zmniejszanie areałów doprowadzić może do problemów z produkcją żywności. Zwyczajnie nie będziemy mieli co jeść.

To nie jedyny problem tego rodzaju gospodarki gruntami. Wyludnianie miast to ich powolna degradacja. To także wysokie koszty dostępu do infrastruktury technicznej.

Podobnie czyni też gmina wiejska Tomaszów, będąca tzw. obwarzankiem dla Tomaszowa Mazowieckiego. Krótka wycieczka po geoportalu przyprawić może o zawrót głowy. Grunty szatkowane są niemal w każdej miejscowości. Każdego roku buduje się w nich setki nowych domów. Przy czym nadal są to tereny wiejskie i kiedy zdarzy nam się o tym zapomnieć, możemy spotkać się ze sporymi problemami.

Takie właśnie mają mieszkańcy miejscowości Kwiatkówka, gdzie pochodzący z Wolborza przedsiębiorcy postanowili wybudować zespół chlewni, gdzie hodowane ma być kilkaset zwierząt. Oprócz trzech budynków hodowlanych powstać mają także silosy na paszę,  rampy i wagi dla samochodów ciężarowych.

Trudno się dziwić, że mieszkańcy są oburzeni. Większość domów powstała tu niedawno. Nowe sąsiedztwo budzi więc przerażenie. Idylliczny krajobraz i spokój stają pod znakiem zapytania.

- Wiedzieliśmy, że sprowadzamy się na wieś. Nie przeszkadzają nam rolnicy, którzy tu mieszkają i hodują zwierzęta. To, że ktoś trzyma 20-30 świń lub hoduje kilkadziesiąt kur nie stanowi problemu. Tu jednak mówimy o produkcji przemysłowej. To nie tylko nieprzyjemne zapachy ale również duża liczba samochodów ciężarowych. Wystarczy spojrzeć, jak wygląda tutaj droga

- mówi jeden z mieszkańców

- Kiedy kupowałem tu działkę sprawdzałem jakie jest otoczenie. Widziałem, że w sąsiedztwie są inne podzielone pod działki tereny. Spodziewałem się, że będzie tu rosło osiedle domków jednorodzinnych, a teraz okazuje się, że tuż za płotem będę miał widok na trzy chlewnie oraz silosy

- dodaje drugi z naszych rozmówców.

- Ziemię odziedziczyłem po ojcu, a on wcześniej po swoim ojcu. Z uwagi na to, że nie ma kto na niej teraz gospodarzyć, kilka lat temu podzieliłem ją na działki. Sukcesywnie je sprzedaję. Mają być one zabezpieczeniem mojej starości. Kiedy pojawi się tu chlewnia nie tylko spadnie ich cena ale nikt nie będzie zainteresowany zakupem.

- skarży się właściciel pobliskiego gospodarstwa rolnego.

20 sierpnia br. gmina opublikowała obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pn. zespół obiektów do chowu trzody chlewnej o łącznej obsadzie 268,8 DJP. Oznacza to, że w zależności od wieku zwierząt może ich przebywać nawet 10 krotnie więcej.

Prowadzenie postępowania nie oznacza jeszcze, że decyzja o budowie zapadnie. Teraz wypowiadać się na temat inwestycji będą SANEPID, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Mieszkańcy z całą pewnością będą się od decyzji odwoływać i niekorzystne dla nich rozstrzygnięcia zaskarżać. Domagają się też spotkania z wójtem, by wyjaśnił jakie jest jego stanowisko w tej sprawie. Domagają się aby to władze gminy inwestycje ze względów społecznych zablokowały. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie rozstrzygnięcia administracyjne muszą być nie tylko zgodne z obowiązującymi przepisami ale także uwzględniać stanowisko społeczności lokalnej

Sądy często podnoszą, że zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 Konstytucji RP gmina to ogół (wspólnota) jej mieszkańców, więc samodzielności gminy, jako takiej, nie można utożsamiać wyłącznie z samodzielnością jej organów. W tej sytuacji, podejmując działania zmierzające do wydania decyzji mającej wpływ na życie członków tej wspólnoty, organy gminy nie mogą  pomijać stanowiska społeczności lokalnej, w tym protestów przeciwko lokalizacji konkretnej inwestycji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ola 01.10.2020 13:50
Tacy jesteście wszyscy eko a świnki nie akceptujecie ekologicznej naturalnej? Cebulaki

Ziomek 04.09.2020 17:15
Każdy by chciał mieszkać na wsi a oddychać miejskim powietrzem

Tekla 04.09.2020 18:26
Dawaj dalej. Dobreeeee. Rechoczemy z mężem jak pijane żaby. Nie to, żebyśmy wyśmiewali niedostatki intelektualne... ale jakoś tak nam się wesoło zrobiło.

disel 04.09.2020 19:01
To jest do zrobienia tylko na wsi trzeba włożyć końcówkę rury wydechowej od samochodu w którym pracuje silnik na 1min do salonu. Mówisz i masz ,

ZJ 04.09.2020 23:40
Każdy mieszkający na wsi chciałby żyć jak człowiek a nie jak świnia w smrodzie. Tylko tyle a dla niektórych to aż tyle . A komentujący to pewnie nawet nie stał przy chlewni przemysłowej niech wybierze się na wczasy obok takiego luksusu.

KW 04.09.2020 13:35
Ma Pan Panie Janie całkowitą rację. Nie o smród tu chodzi. ale lepiej żebym ja nie pisał co trzeba prześwietlić w raporcie , a jeżeli będzie wszystko dobrze to trzeba sprawdzić czy projekt i pozwolenie na budowę obejmuje wszystkie elementy z raportu

Ajdejano 04.09.2020 19:22
Myślę, że w związku z tym raportem środowiskowym mogą mieć miejsce dwie wersje: Wersja nr 1: raport ZAWSZE jest pisany na zlecenie Inwestora i również ZAWSZE jest tak "wykombinowany" (odpowiednie tabelki, wskaźniki, itp.), aby sponsor tego raportu był zadowolony, co nie zawsze ma wiele wspólnego z rzeczywistością. W tym wariancie (również "cicha"...., pozakulisowa rola Inwestora) , wszyscy decydujący urzędnicy, czytający raport, wiedzą, że ten raport jest s.p.i.e.r..d.o...., ale UDAJĄ , że nie wiedzą, co czytają w tym raporcie. Wariant 2: raport być może (rzadkość) jest napisany poprawnie. I w tym wariancie, dalszy ciąg opowieści - patrz: wariant 1. Z małą poprawką: w tym wariancie, urzędnicy BARDZO UDAJĄ, że nie wiedzą, co matoły czytają w tym raporcie. PS. Świńskie mięsko i świńskie wyroby masarskie bardzo lubię i w związku z tym nie przeraża mnie zapach tradycyjnego świńskiego, wiejskiego gnoju (którego wiele nawyrzucałem się z tradycyjnej chlewni). Natomiast przeraża mnie ten okropny smród w pobliżu każdej przemysłowej tuczarni świń, spowodowany zatruwaniem świń paszą nafaszerowaną chemią, którą to chemię wydalają te zwierzęta. Nie wierzcie w tzw. "ekologiczną" żywność z jakiejkolwiek przemysłowej hodowli, upraw polowych. itp.

Ajdejano 04.09.2020 12:18
Jednak nie wiecie o tym, że w dotychczasowych przepisach środowiskowych i sanitarnych coś takiego jak "SMRÓD" w ogóle nie jest klasyfikowane, bo nie występuje (w tych przepisach).PS. W takim razie, Autor tego materiału powyżej - powinien się wysilić i objaśnić gawiedzi, jakimi argumentami (opartymi na prawie) powinni podpierać się ludzie, przeciwni tej tuczarni świń.Jednak, myślę, że będzie o to trudno, bo wszelkiego rodzaju redaktorom nie zależy, aby wyjaśnić temat, ale aby rozrobić temat i narobić dużo szumu.Ciekaw jestem, jak zakończy się ta sprawa i jak zakończy się inna sprawa - składowiska zanieczyszczeń w pobliżu Pilicy (kłaniam się bohaterowi z tit-u).

miastowa 04.09.2020 10:21
Smród nie do zniesienia dolatuje aż do miastowych na ulicy Rudej, pomijając już że wieś Niebrów i Zawada brnie w tym smrodzie non stop.

Timi 13.09.2020 22:57
Ten smród to i na Legionów czuć

KW 04.09.2020 09:09
Problem w tym, że to chlewnia przemysłowa, w której podstawową zasadą jest tania produkcja. Nie ma ona nic wspólnego z humanitarnym traktowaniem zwierząt, produkcją zdrowego mięsa , a tym bardziej ekologią. W naszym kraju to nie na zlecenie urzędu wykonuje się raport oddziaływania inwestycji na środowisko, to inwestor zleca to specjaliście, a ten musi go zrobić tak żeby zadowolony był inwestor. Urzędnik tylko czyta ostatnią stronę podsumowania gdzie najczęściej stosowanym zwrotem jest " nie wpłynie na pogorszenie". Takie raporty należy zaskarżać do SKO, a jak nie wyjdzie to dalej do sądu.

Zwzw 03.09.2020 23:14
Pewnie chlewnię to pod nosem ludziom na wsi a niech im śmierdzi. A duże zakłady w miastach to na obrzeżach żeby nie przeszkadzały. Co za hipokryzja

bonbon 03.09.2020 22:33
Takie uroki życia poza miastem. Będą pyszne hot-dogi dla mnie. Szczerze to wali mnie to, że kilku osobom nie pasuje. życie...

Romek 03.09.2020 22:25
Szkoda że ci co stawiają chlewnię nie mieszkają obok nich, poza tym to nie jest tylko smród tylko chemia. Bo ci co chodują większą ilość świń dobrze wiedzą że te pasze to wcale nie jest to takie eko. Ci co robią sami paszę dodają kwas żeby pasza w worku mogła dłużej stać . To nie jest obornik jak kiedyś tylko gnojowica która dusi.

M 04.09.2020 12:15
Dokładnie! Smród największy z paszy! Zwłaszcza w gnojowicy..

Mieszkaniec 03.09.2020 21:53
Proszę sobie oszczędzić zbędnych komentarzy bo akurat większość z tych ludzi którzy są przeciwni to właśnie rolnicy małych gospodarstw. Taki chów na skalę przemysłową powinien być w bardziej wyludnionym miejscu.

wegeman 03.09.2020 20:46
Nie rozumiem oburzenia ludzi tym, że w ich okolicy mają powstać tego typu zakłady. Skoro Państwo spożywacie mięso i produkty odzwierzęce to chyba wiadome jest, że muszą one zostać wyprodukowane. Z ową produkcją wiąże się: zapach, transport, degradacja środowiska, spadek wartości gruntów, itp.... Wydaje mi się, że jedyną grupą, która może wyrażać swoją dezaprobatę to wegetarianie i weganie. Niestety osoby spożywające mięso sami przyczyniają się do produkcji mięsa i całego dodatku, jaki nam ta produkcja przysparza.

A. 03.09.2020 18:25
Wylęgarnia w mieście - źle. Chlewnia na wsi - też źle.

B. J. 03.09.2020 18:00
Tomaszów jest miastem które przygarniało osiedleńców z okolicznych wiosek, tu był przemysł gdzie ludzie dorabiali się i dostawali mieszkania spółdzielcze czy zakładowe. Teraz widocznie jest czas aby powrócić do korzeni na wieś, sprzedając bloki wykupione za symboliczną złotówkę. Ci zapobiegliwi mając po dwa lub trzy takie mieszkania opylają je i budują wille podmiejskie. I co tu zazdrościć kto myśli ten ma, niekoniecznie harując jak wół od świtu do nocy.

nie poszkodowany przez los 04.09.2020 15:17
weź tabletkę ,weź tabletkę

Sceptyk 03.09.2020 16:23
Wieś to chleb, mięso, nabiał-wprowadzam się na wieś więc logiczne że muczy, chrumka i gdacze i czasem nocą słychać maszyny a jak mi nie pasi to mieszkam tam gdzie auta i tramwaje słychać od 4 rano do północy

Wieśniak 03.09.2020 21:38
A chcesz mieć 2000 szt. świń przy swoim domu i wąchać cały czas.?!

Zygmunt 03.09.2020 23:51
Tylko tu nie chodzi o spokojną od czasu do czasu jeźdźca maszynę rolniczą gdzieś kogut zapieje tylko o przemysłową hodowlę świń która nie ma nic wspólnego z twoim opisem. Przy tak dużej produkcji to tiry po świnie jeżdżą co chwila nie ważne o której godzinie nawet w nocy załadunki trwają po kilkanaście godzin nawet nie masz pojęcia jak jest głośno. To trochę mylne pojęcie o teraźniejszej wsi widać że nigdy nie byłeś przy załadunku świń.

Rolnik 03.09.2020 15:13
Wielkomiejscy Tomaszowianie (z drugiego pokolenia ktorych dziadkowie pewnie jeszcze sami ganiali krowy po pastwisku) zmęczeni splendorem wielkiego miasta łaskawie przyznają że "Nie przeszkadzają nam rolnicy, którzy tu mieszkają i hodują zwierzęta" No jeszcze by tego brakowało zeby mieszkającemu na wsi przeszkadzali rolnicy. Ale tak to jest jak sie widzi czubek własnego nosa. Ktos mysli ze wyszedł na salny a zapomnial ze mu jeszcze słoma z butów wychodzi.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Koncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuKoncert Pasyjny Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego TM Orchestra pod dyrekcją Kamila Wrony z towarzyszeniem solistów oraz chórów: chóru miejskiego „Artis Gaudium”, chóru z parafii św. Antoniego, chóru z parafii św. Rodziny, chóru „Via Musica” z parafii NMP Królowej Polski, chóru z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubochni, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Mazowieckim odbył się 27 marca w Kościele pw. NMP Królowej Polski. Tak jak i w poprzednich latach wydarzenie zgromadziło wielu słuchaczy, których koncert wprowadził w refleksyjny, podniosły i wzruszający nastrój nawiązujący do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 12:16 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 2
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaDrogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaChyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Data dodania artykułu: 27.03.2024 13:11 Ilość komentarzy: 6 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąMarcowa sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego zwołana została, jak można się było spodziewać w trybie nadzwyczajnym. Poza kilkoma małymi zmianami w budżecie, które można było wprowadzić już w ubiegłym miesiącu, albo wstrzymać się z nimi do kwietnia. Chodziło raczej o to, by radni mogli zgarnąć kasę. Przy okazji okazało się, że nawet w takim trybie Mariusz Węgrzynowski nie potrafi przygotować sesji. Ma ona ściśle określoną formułę. Zmiana porządku obrad jest możliwa, ale musi za nią zagłosować polowa ustawowego składu rady. Ten trick zastosował Starosta, kiedy radni chcieli uchylić Powiatową Kartę Rodziny, rozszerzając porządek obrad sesji. W piątek ten sam manewr zastosowali radni Koalicji Obywatelskiej i Wszyscy razem i odrzucili wniosek o wpisanie punktu dotyczącego dofinansowania w kwocie 500 tysięcy złotych zakupu wyposażenia na potrzeby stacjonarnego hospicjum.Data dodania artykułu: 27.03.2024 12:36 Ilość komentarzy: 5 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 3
„Kobieta z…” Kina KoneseraŚmiertelny bój murarzy. Zabójstwo i samobójstwoKoncert Pasyjny w świątecznym nastrojuDotacja dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych – wnioski można składać od 15 kwietniaWIELKANOCNA JAZDA - WSTĘP WOLNY - PONAD 200 ATRAKCYJNYCH NAGRÓD DO ZDOBYCIA !Pędził przez miasto. Poniesie konsekwencjeCeramika Paradyż zagrała rekordowo dla WOŚPKomunikacja w okresie Świąt Wielkanocnych 2024Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myśleniaStarosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąZapraszamy na promocję monografii 4 Pułku Artylerii CiężkiejKlasyki powitały wiosnę
Reklama
Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino Elektryzująca love story w kwietniowym Ale Kino „Piosenki o miłości”, reżyserski debiut Tomasza Habowskiego, to kolejna propozycja kinowa Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w cyklu Ale Kino. Projekcja filmu odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18 w MCK Tkacz.„Piosenki o miłości” były największym przebojem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. To słodko-gorzka historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kobiecej walce o niezależność, buncie młodości przeciwko autorytetom, talencie i ambicjach oraz skomplikowanej miłości.Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis?W rolach głównych występują: Justyna Święs, wokalistka zespołu The Dumplings, oraz Tomasz Włosok, jeden z najciekawszych aktorów młodego pokolenia („Boże Ciało”, „Jak zostałem gangsterem”). Na ekranie zobaczyć będzie można również m.in. Andrzeja Grabowskiego, Patrycję Volny czy Krzysztofa Zalewskiego. Bilety do nabycia w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Piosenki-o-milosci/Tomaszow-Mazowiecki. Zapraszamy w imieniu organizatorów. Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
pochmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Drogowe absurdy powiatowe. Czas na zmianę myślenia Chyba nie ma nic, co byłoby równie często krytykowane jak drogi na terenie powiatu tomaszowskiego. Największa krytyka oczywiście dotyczy ulic na terenie miasta. Sposób ich remontowania, dobór kolejności budzą liczne pytania. Niejedna z osób puka się w czoło. Drogi powiatowe, mosty na terenie miasta niemal wszystkie wymagają pilnych remontów. W najgorszym stanie jest ulica Dąbrowska, ale niewiele lepsze są ulice Legionów, Elizy Orzeszkowej, ale też Piłsudskiego w wielu miejscach wymaga pilnych napraw. Absurd goni absurd, a Mariusz Węgrzynowski przez ostatnie ponad 5 lat naprawiał nie to, co najbardziej naprawy wymagało, tylko co było bliżej jego domu a więc okręgu wyborczego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Poniżej kilka słów o tym, jak się u nas drogi robi.Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Barwy kampanii: czy w Tomaszowie mamy jeszcze Straż Miejską i Policję Dzisiejszy docinek "barw kampanii" poświęcimy krótko "przyczepkom wyborczym". Pisaliśmy już o tym, że często zajmują one tak bardzo potrzebne mieszkańcom miejsca parkingowe w newralgicznych miejscach w Tomaszowie. Zdarza się jednak, że stwarzają realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W ostatnim czasie na głównych ulicach miasta pojawiła się taka właśnie z olbrzymim banerem kandydata na radnego Rady Miejskiej Koalicji Obywatelskiej, Roberta Balickiego. Ustawiana jest na chodnikach i pasach drogowych poza wyznaczonymi miejscami strefy płatnego parkowania. Konstrukcja stanowi duże zagrożenie dla osób, które próbują wyjechać z legalnych miejsc parkingowych, ponieważ całkowicie ogranicza widoczność. Policja i Straż Miejska nie reagują, uważając zapewne, że troska o bezpieczeństwo tomaszowian nie jest ich problemem. Najwyraźniej nie jest ona też obiektem szczególnej troski pretendenta na radnego. Znowu Polak będzie mądry po szkodzie?
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Człowieku bez mózgu. Co ty pier...!!! To jest informacja o stacji na terenie Tomaszowa, a nie dla całej Polski, a może i Europy. Czy do ciebie-barani łbie nie dotarło, że to jest stacja tylko dla naszego grajdołu, a może i dla naszego powiatu?! Gdzie w takim terenie znajdziesz ten twój, obsrany milion samochodów elektrycznych - barani łbie.Źródło komentarza: Stacja ładowania pojazdów elektrycznych już dostępna dla mieszkańcówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Piszesz o procedurze, jaklą teraz stosuje ten z pochodzenia Ukrainiec Bodnar, czyli: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie (patrz: Dżugaszwili, czyli Wisarionowicz Stalin), lub paragraf się wymyśli. Przykłady: bandyckie zajęcie tvp, bandyckie napady na ziobrowców. Dopiero teraz chłopcy od bandery (sorry: od Bodnara) zaczynają kombinować, jak, kur.a, te przepisy nagiąć do tego, co wyprawiają.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną broniąAutor komentarza: Andrzej KiermasTreść komentarza: Ja rozumie wezwania o oszczędność> Toi może by tak radni dali przykład i zrezygnowali z bardzo obfitych diet i udziału w Radach NadzorczychŹródło komentarza: Słowo na niedzielę: Starostwo Powiatowe niczym biuro podróży...Autor komentarza: A.KiermasTreść komentarza: Na to bardzo liczę, WYCHOWANKOWIE SZKÓŁKI BĘDĄ TRAFIAĆ CZĘŚCIEJ DO DRUŻYNY.Źródło komentarza: Wychowanek Akademii Piłkarskiej w drużynie seniorskiej LechiiAutor komentarza: EllaTreść komentarza: Bardzo ciekawy artykul a i wpisy internautow daja duzo do myslenia i poszerzaja perspektywe. Brawo.Źródło komentarza: Oświata niejedno ma imię. Co dalej z tomaszowskimi szkołami?Autor komentarza: EllaTreść komentarza: Humorystycznie rzecz ujmujac- jak beda przyznane pieniadze, to cel, skala i rodzaje potrzeb sie sprecyzuje. Proste i smieszne. A z drugiej strony to wciaz ten koniunkturalizm, to sie mi oplaca, tamto moze zaszkodzic, z tym bede trzymal, tamtego sie wypre.Źródło komentarza: Starosta Węgrzynowski załatwił się własną bronią
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama