Fotowoltaika? A cóż to takiego?

  • 06.09.2020, 16:31 (aktualizacja 14.09.2020, 09:22)
  • redakcja
Fotowoltaika? A cóż to takiego?
  Najkrócej ujmując: instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak własna elektrownia, produkująca energię na nasze własne potrzeby.

- Jak w każdej instalacji, ważne jest z jakich komponentów się składa, kto ją zaprojektował a później zamontował . Ma to kluczowe znaczenie dla jej sprawności i energetycznej efektywności - mówi Elżbieta Tokarska z firmy Green Smart Energy. – Ze względu na charakter i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wysokich standardów, zgodne z obowiązującymi normami oraz prawem

Do podstawowych aktów normatywnych należą oczywiście ustawa o odnawialnych źródłach energii oraz Prawo Budowlane.  Ważne jest też aby każdy z elementów  przydomowej „elektrowni” posiadał certyfikaty a nie jedynie deklaracje zgodność. Ponadto monterzy powinni legitymować się właściwymi uprawnieniami zawodowymi z zakresu eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych oraz dotyczące projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie sieci oraz instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych.

 

man-3752512_1280.jpg

 

Od jakiegoś czasu obserwujemy nieustanny wzrost cen energii elektrycznej. W znaczący sposób obciążają one budżety domowe. Korzystając z energii słonecznej, która została wyprodukowana za pomocą modułów fotowoltaicznych i falownika, możemy koszty te ograniczyć niemalże do zera.

Dzięki panelom zużywamy energię w miejscu jej wytworzenia, co sprawia, że mniej prądu musi być przesyłane na duże odległości. Ograniczamy w ten sposób koszty, ale też chronimy środowisko naturalne.

 

technician-3936984_1280.jpg

 

To takie proste. Dużo mówimy o zachowaniach proekologicznych a instalacja fotowoltaiczna umożliwia darmowe pozyskanie energii ze słońca oraz daje realny wpływ na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.

 - Posiadając instalację fotowoltaiczną zapewniamy sobie bezpieczeństwo energetyczne, dbamy o środowisko naturalne, oraz oszczędzamy kilkaset złotych miesięcznie nie płacąc za prąd – podkreślają specjaliści z Green Smart Energy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania instalacji? Zapraszamy na stronę www.gse.info.pl

Możesz też skorzystać z konsultacji ze specjalistą ds. odnawialnych źródeł energii, kontaktując się z nami poprzez https://gse.info.pl/kontakt/ lub telefonicznie 44 7411030.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ciekawy
ciekawy 15.09.2020, 13:25
Dlaczego nikt nic nie pisze o mini elektrowniach wiatrowych,
WuPe
WuPe 13.09.2020, 22:27
Prócz marketingowej paplaniny i oszustw należałoby powiedzieć w jaki sposób produkowane są ogniwa, ile ziaren ryżu dostaje afrykańskie dziecko za pozyskane minerały, jak bardzo niszczona jest gleba i co dzieje się z tymi ogniwami po zużyciu.
Andrzej
Andrzej 08.09.2020, 22:22
Pisząc o zaletach i wadach należy brać pod uwagę również sposób wykorzystania produkowanej energii. Bowiem większe, korzyści będzie miała osoba, która zużywa ją bezpośrednio niż ta, która ją oddaje a następnie wykorzystuje energię z sieci. Tu rządzący nie pomagają, przelicznik 0,8. Przestawiając tryb funkcjonowania na godziny, kiedy jest największa produkcja energii, można zejść z rachunkami do około 200zł na pół roku przy instalacji 3KW i przy zużyciu około 1000kWh. Również ważny jest dobór odpowiedniej taryfy. Teraz zakładając instalację rozważał bym nawet mocniejszą 5KW. Ale trzeba mieć również na uwadze, że całkowite przestawienie się na tego typu energię jest nieracjonalne, mamy wiele dni, w których produkcja jest niewystarczająca (czasami w ciągu doby jest to ok 1kWh) i wtedy trzeba korzystać z tradycyjnych źródeł.
Marek
Marek 07.09.2020, 12:23
Fotowoltaika to najlepsza w tym czasie inwestycja finansowa dla maluczkich , bo przyjmując 3800kWh zużytej energii rocznie po 0,65zł z kWh otrzymujemy 2470zł wydatków rocznie bez kosztów stałych.Dzieląc to na 12 miesięcy mamy 205 zł miesięcznie oszczędności ,biorąc ile kredytu ? na np 5lat rata wyniesie 200zł. W moim przypadku gdzie instalacja ma moc 4,5 KWP (KWP kilo-wato-piki, piki-sumaryczna moc wszystkich paneli zamontowanych), i własnej konstrukcji-instalacji wyniosła 14tyś.dodać trzeba ,że dach zorientowany jest typowo na południe więc najoptymalniej dla uzysków energetycznych. Pytam się gdzie znajdziecie lepszy biznes na dziś .ps na rachunku masz roczną ilość zużytej energii elektrycznej dodaj do tego 20% i już masz minimalną moc paneli jaką potrzebujesz gdy dach skierowany jest na południe ,a panele są pod kątem 35*.
gość
gość 08.09.2020, 06:08
Jeżeli myślisz, że wszystko co wyprodukujesz wyślesz do sieci to się mylisz. Zależy od ustawień i to nie twoich tylko sąsiadów posiadających instalacje.
Marek
Marek 08.09.2020, 12:05
Może coś szerzej o ustawieniach sąsiadów ,czy to taki żart.
gość
gość 08.09.2020, 14:18
To rzeczywistość.
Marek
Marek 08.09.2020, 17:27
Merytorycznie poproszę , wówczas zaczniemy dyskusje i przedstawimy argumenty
rwd
rwd 07.09.2020, 09:02
To jest połowa prawdy o fotowoltaice, ta wygodniejsza dla wykonawców. Będąc uczciwym należy podawać nie tylko argumenty za, ale i przeciw. Może nie tyle przeciw co mniej różową stronę produkcji i przesyłu energii.
m&m
m&m 07.09.2020, 14:07
Pewnie, że są różowe i też są bardziej szare strony,(powyższy artykuł, to delikatna reklamo-agitacja, z którą nie mam nic wspólnego) ale w tej fazie rozwoju technologia stała się już godna polecenia i sam uważam, że więcej w tym różowego.
władek
władek 06.09.2020, 19:51
Państwo nasze otrzymuje wyższe środki na dofinansowanie montażu ogniw fotowoltaicznych od unii europejskiej jak to które otrzymujemy w urzędach.Unia przeznaczyła nam dotacje w tym celu aby jak najszybciej ograniczyć emisję CO2 i tym podobnych. Więc dofinansowanie w każdym przypadku powinno być znacznie wyższe (unia dała na ten cel przyzwolenie). Lecz gdyby w Polsce na większą skalę ta akcja odniosła sukces czyli dofinansowanie byłoby znacznie wyższe ucierpiałby zarówno Bełchatów, Konin, kopalnie na śląsku oraz PGE. Ja osobiście poczekam jeszcze sądzę ...3 lata a wtedy otrzymam dofinansowanie wyższe.
m&m
m&m 07.09.2020, 07:52
Przez te 3 lata akurat zwróci Ci się połowa inwestycji...Plus 5 tyś, które teraz każdy dostaje, to ja bym nie czekał trzy lata aż...

Pozostałe