Obchody 190. rocznicy otrzymania przez Tomaszów praw miejskich

  • 10.09.2020, 17:03
  • Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim
Obchody 190. rocznicy otrzymania przez Tomaszów praw miejskich
We wtorek, 8 sierpnia 2020 roku, odbyły się uroczystości związane ze 190 rocznicą otrzymania przez Tomaszów Mazowiecki praw miejskich.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium św. Antoniego. Mszę odprawili: ksiądz Sławomir Klich – proboszcz Sanktuarium i ksiądz Henryk Kowaliński. Po mszy uczestnicy przeszli przed budynek Urzędu Miasta, gdzie piosenkę śpiewaną prze Ewę Demarczyk, do słów Juliana Tuwima, zaśpiewała Kamila Kamocka. Uroczystość poprowadziła Hanna Cierpicka-Trzonek. Zapowiedziała wypowiedź Marcina Witko – Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, który zaintonował odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. 

Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej budowniczych i uroczyste oddanie w 1927 roku do użytku, gmachu tomaszowskiego ratusza. Odsłonięcia dokonali: Marcin Witko, dr Tomasz Matuszak – dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Marcin Witko zaprosił do odsłonięcia Mariusza Węgrzynowskiego – Starostę Powiatu Tomaszowskiego i przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego – Danutę Wypart i Antoniego Smolarka. 

W uroczystości udział wzięli też Michał Czechowicz i Marek Kubiak - członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, którzy złożyli kwiaty pod odsłoniętą tablicą.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Dr Daniel Warzocha – asystent Działu historyczno-numizmatycznego z Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim przedstawił rys historyczny, odnoszący się do uroczystości 190 lat uzyskania przez nasze miasto praw miejskich. 

Następnie odbyło się premierowe wykonanie hymnu Tomaszowa Mazowieckiego, skomponowanego przez Kamila Wronę, kierownika Tkacza, filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Towarzyszyli mu dwaj muzycy: Jerzy Spieniewicz i Filip Reczulski.

 Po zakończonej uroczystości przed Urzędem Miasta, uczestnicy przeszli na teren Muzeum, gdzie każdy został poczęstowany pysznym tortem. Można było zwiedzić wystawę czasową „Almanach Tomaszowa”. Na skwerze Niepodległości można oglądać wystawę zatytułowaną „A może byśmy tak… Ratusz w dziejach miasta”. 


loadingŁaduję odtwarzacz...

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 12.09.2020, 14:20
Do wszystkich poniżej: dobrze, że trochę robicie sobie jaja z tego lokalnego, cyrkowego towarzystwa. Oczywiście - wojny z takim środowiskiem nie wygracie, ale przypomnicie tym "cyrkowcom", że JUŻ ZA TRZY LATA, znów te cholerne wybory i znów przydałoby się wygrać.....
TM
TM 11.09.2020, 09:13
jakie duże brzuchy to grzech :

Grzechy główne w polskim tłumaczeniu Katechizmu Kościoła Katolickiego:

Pycha.
Chciwość
Nieczystość
Łakomstwo.
Zazdrość
Gniew.
Lenistwo lub znużenie duchowe.

Władzy (zwłaszcza powiatowej) na załączonych obrazkach zarzuciłbym co najmniej ze 3 z w/w.
$
$ 11.09.2020, 06:11
Gdzie Antek?
Czemu młodzież się zamaskowała a kacyki nie? Taka moda na obłudę?
Adam
Adam 10.09.2020, 21:00
Ciekawe czy proboszcz zwrócił uwagę panom w pierwszym rzędzie by zakryli usta i nos, bo parafianom co niedziele o tym przypomina i psuje atmosferę swoją obecnością w tej parafii.
Bard
Bard 10.09.2020, 20:21
A gdzie Macierewicz?
69
69 11.09.2020, 06:43
Gdzie ? Moze raport kończy i nie ma czasu już go 6 lat tworzy za nasze podatki.

Pozostałe