ZUS zaprasza uczniów szkół średnich do nowej edycji „Lekcje z ZUS”

  • 10.09.2020, 17:57 (aktualizacja 15.09.2020, 11:21)
  • Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim
ZUS zaprasza uczniów szkół średnich do nowej edycji „Lekcje z ZUS”
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza uczniów szkół średnich do nowej edycji „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt edukacyjny, od lat prowadzony przez ZUS, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Marta Markun – koordynator projektu koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim zachęca nauczycieli przedmiotów: przedsiębiorczość, przedmioty menedżerskie, przedmioty zawodowe, do udziału w projekcie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia nieodpłatnie podręczniki dla uczniów. 

Lekcje z ZUS, to cztery lekcje, w których omawiany jest temat: czym są  ubezpieczenia, co wynika z opłacania składek, jak założyć firmę, jak poruszać się z systemie ubezpieczeniowym, gdy zostanie się pracownikiem lub pracodawcą. 

Wszyscy uczniowie, którzy do tej pory brali udział w  „Lekcjach z ZUS” wiedzą doskonale czym jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czym jest strona ZUS-u, jak szukać tam informacji, czym jest Platforma Usług Elektronicznych i jak tam się poruszać. 

Ważne jest, aby wszyscy młodzi ludzie zapoznali się z wiedzą dotyczącą składek ZUS. 

Wydane zostało opracowanie „W pierwszej pracy” gdzie można znaleźć informacje dotyczące podpisywania umowy z pracodawcą i składek, jakie powinny być odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna publikacja, to „Moja pierwsza praca”, w której wiedza dotycząca zatrudnienia jest przekazana bardzo dostępnie, w formie komiksu. Współautorem tej publikacji  jest Państwowa Inspekcja Pracy. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Do tej pory w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS” udział wzięło 323 tysiące uczniów szkół średnich, którzy pogłębili wiedzę z tego zakresu. W Tomaszowie Mazowieckim w ubiegłym roku ok. 3000 uczniów skorzystało z tego projektu. 

Lekcje mogą prowadzić pracownicy ZUS, ale niekoniecznie. Lekcje te mogą prowadzić też nauczyciele na podstawie otrzymanych podręczników. Lekcje mogą być prowadzone w szkołach, ale mogą też być online.  

Udział w projekcie edukacyjnym uprawnia do wzięcia udziału w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Olimpiada ta, oprócz patronatu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest już wpisana na listę olimpiad MEN-owskich jako Olimpiada przedmiotowa, Olimpiada zawodowa. Laureaci tej Olimpiady w roku szkolnym 2020/2021 będą zwolnieni z pisemnego egzaminu zawodowego EKA 05, czyli prowadzenie spraw kadrowo-płacowych gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych i dotyczy to takich zawodów, jak: technik ekonomista i technik rachunkowości. 

Dokładne informacje znajdują się na stronie ZUS oddział w Tomaszowie Mazowieckim

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/o-projekcie-lekcje-z-zus
Marta Markun – koordynator projektu w naszym mieście zaprasza do kontaktu:

telefon – 502 009 503

lub email [email protected]

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (6)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tak
tak 11.09.2020, 10:28
Będą uczyć na tych lekcjach : Jak nie płacić SKLADEK ZUS?
Bo chyba mówią uczestnikom że jak wejdą na rynek pracy to że uzbieranych przez 40 lat składek będą mieli gunwo a nie emereryture?

Pozostałe