Jak ćwiczyć z ekspanderem?

  • 11.09.2020, 12:02 (aktualizacja 06.10.2020, 10:16)
  • redakcja
Jak ćwiczyć z ekspanderem?
Ekspander jest to gumowy przyrząd do ćwiczeń, wyposażony w linki. Trening z tym produktem może być bardzo wszechstronny i angażować wszystkie partie mięśni. Ćwiczenia polegają na naciąganiu linek rękami i nogami. Na intensywność treningu wpływa elastyczność gumek. Ekspander musi być dostosowany do możliwości użytkownika, w przeciwnym razie trening nie będzie miał sensu. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę swój wzrost. Osobom niższym dedykowane są ekspandery z krótszymi linkami, a wyższym – z dłuższymi.

Ekspandery – rodzaje

Najpopularniejszym rodzajem jest ekspander klasyczny, gdzie uchwyty są przymocowane za pomocą linek. Pozwala on kształtować różne partie mięśniowe. Innym typem jest ekspander sprężynowy. Uchwyty połączone są kilkoma linkami i tworzą sprężyny, które można przyczepiać i odczepiać. Ekspander ósemka wykonany jest z grubszej gumy, dzięki niemu ćwiczymy głównie górne partie mięśniowe. Ekspander okrągły wzmacnia jedynie górne partie mięśniowe. Często wykorzystuje się go podczas zajęć pilatesu. Klasyczna guma lateksowa również jest rodzajem ekspandera.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór ekspandera wcale nie jest tak prosty jak może się wydawać. Podczas zakupu warto sprawdzić jego długość i dopasować ją do naszego wzrostu i rozpiętości ramion. Istotny jest fakt, jakie ćwiczenia chcemy na nim wykonywać. Ekspander nie może być więc ani za krótki, ani za długi. Warto spojrzeć na przyrządy renomowanych marek, tworzących narzędzia do ćwiczeń. Czołowi producenci są niejako gwarancją jakości i trwałości urządzeń.

Ćwiczenia z ekspanderem – przykłady

Każdy trening powinien rozpocząć się rozgrzewką. Już 10 minut rozruchu pozwala uchronić się przed kontuzją. Osoby początkujące powinny wykonywać każde ćwiczenie przez pół minuty, a zaawansowane przez minutę. Regularne ćwiczenia z ekspanderem gumowym od Kelton, 2-3 razy w tygodniu dają oczekiwane efekty. Przykładem treningu jest ćwiczenie na biceps. Wystarczy stanąć prosto i zahaczyć prawą stopą o uchwyt, drugi uchwyt należy złapać prawą dłonią i zginać rękę w łokciu. Cały proces trzeba powtórzyć na lewej nodze i ręce. Jeśli chcemy trenować triceps, należy złapać ekspander za plecami, tak by prawa ręka była obok ucha, a lewa w okolicach lędźwi. Należy prostować prawą rękę, gdy lewa podtrzymuje ekspander i powtórzyć wszystko na drugą stronę. W ćwiczeniu na barki należy trzymać ekspander za plecami z rękami blisko bioder. Później, podnosimy naprzemiennie do przodu prawą i lewą rękę. Świetnym treningiem na nogi są przysiady z ekspanderem. Gumy lub sprężyny należy umieścić w połowie nóg, wyprostować się i zacząć robić przysiady. Ekspandery są świetnym uzupełnieniem każdego treningu. Można ich używać w domu i na siłowni. Warto wspomnieć, że korzystają z nich także specjaliści podczas fizjoterapii.   

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

FAKTY
FAKTY 14.09.2020, 15:54
Za 1 zł to kupiłem najpierw dla Matki, ale teraz kolejne kilka dla siebie. Auchan Modlińska. Kawałek gumy która parcieje po 5 latach. Ja kupiłem juz po przecenach, regularna cena tam max 5 zł.

To jest kawałek pustej w środku gumy z pianką na dłonie.

Pozostałe