Czy Tomaszów straci Pogotowie Ratunkowe? /aktualizacja/

  • 18.09.2020, 21:03 (aktualizacja 18.09.2020, 21:23)
  • redakcja
Czy Tomaszów straci Pogotowie Ratunkowe? /aktualizacja/
Tomaszowskie Centrum Zdrowia czekają poważne problemy związane z utrzymaniem Stacji Ratownictwa Medycznego. Na jej przejęcie ochotę ma WSRM. Trudno się dziwić. Nasze pogotowie to łakomy kąsek, ponieważ generuje kilkanaście milionów złotych przychodu i ponad milion złotych zysku. Wojewódzka Stacja przejmuje sukcesywnie powiatowe jednostki, dokonując w ten sposób całkowitej monopolizacji.

To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w kraju i wygląda na to, że nasze województwo ma stanowić poligon doświadczalny dla podobnych działań centralizacyjnych w całej Polsce. Niestety nikt nie myśli o tym, w jaki sposób zrekompensować straty dotychczasowym operatorom, którzy często dzięki dochodom pogotowia mogli w jakimś stopniu zrekompensować sobie straty na innych szpitalnych oddziałach.

Aktualna umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medycznego została zawarta przez Narodowy Fundusz Zdrowia z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi, reprezentującą także pozostałych 11 współrealizatorów (w tym Tomaszowski Centrum Zdrowia), którzy razem z WSRM przystąpili do postępowania konkursowego.

Umowa została zawarta na okres od 01.04.2019 r. do 31.12.2020 r. Z końcem roku więc wygaśnie z mocy prawa. Powstaje więc oczywiste pytanie: co dalej z Pogotowiem w naszym mieście? Mimo, że upłynęła połowa września, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Groźba przejęcia całości przez WSRM jest realna, dlatego zarówno Prezes Wiesław Chudzik jak i Zarząd Powiatu Tomaszowskiego prowadzą rozmowy zarówno z dyrektorem łódzkiego oddziału NFZ, jak i wojewodą łódzkim. Włączyli się w nie także poseł Grzegorz Wojciechowski oraz senator Rafał Ambrozik. Z jakim skutkiem dowiemy się zapewne dopiero w grudniu.

Co na to NFZ?

- Jeśli realizatorzy umowy chcą częściowo lub całkowicie wycofać się z umowy konsorcyjnej w takiej sytuacji dopuszcza się przejęcie zadań przez pozostałych uczestników konsorcjum, co ma na celu zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentami i uniknięcie rozwiązania umowy. Decyzje w tej sprawie wymagają wprowadzenia zmian w treści umowy konsorcyjnej, co oznacza, że zapadają za wiedzą i zgodą współrealizatorów. Stosownie do nowych zapisów umowy konsorcyjnej - o ile pozwalają na to przepisy prawne - aneksowana jest umowa o udzielanie świadczeń z ratownictwa medycznego zawarta z WSRM. Łódzki Oddział Funduszu nie bierze udziału w postanowieniach współrealizatorów.  Nie otrzymaliśmy informacji o tym, aby Tomaszowskie Centrum Zdrowia zamierzało zrezygnować z udzielania świadczeń.

- odpowiada na nasze pytania Anna Leder, rzeczniczka prasowa NFZ.

Zatem nic nowego. Rzeczniczka przypomina jedynie, że czas obowiązywania umowy kończy się 31.12.2020 r. Jeżeli nie ulegną zmianie przepisy dotyczące sposobu zawierania umów, to  podmiot leczniczy będący dysponentem zespołów ratownictwa medycznego może przystąpić do postepowania konkursowego: samodzielnie, wspólnie z współrealizatorami. samodzielnie z podwykonawcami.

Wszystko wskazuje na to, że WSRM zainteresowana jest głównie pierwszym z wariantów.

Pamiętamy wszyscy jak przed ostatnimi wyborami Rząd i wojewoda hucznie rozdawali szpitalom karetki pogotowia. Za każdym razem organizowano 3-4 konferencje prasowe. Teraz będą pełnić rolę „przewozówek” lub przejmować je będzie WSRM.

- Przedmiotowa tematyka została uregulowana w stosownej umowie konsorcyjnej zawartej pomiędzy dysponentem liderem ZRM a dysponentami współrealizatorami. Działanie to miało na celu przystąpienie do konkursu organizowanego przez Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w marcu 2019 r., a dotyczącego organizacji kontraktacji świadczeń w rodzaju ratownictwo medyczne zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Umowa konsorcyjna umożliwiała podmiotom ubiegającym się o kontrakt zapewnienie odpowiedniego potencjału kadrowo-organizacyjnego do zabezpieczenia 103 ZRM na terenie województwa zgodnie z określoną przez wojewodę w Wojewódzkim Planie Działania Systemu PRM liczbą, rodzajem i lokalizacją ZRM. Wojewoda Łódzki nie jest stroną ww. umowy konsorcyjnej, a jedynie organem sprawującym nadzór nad systemem. W zakresie planowania i organizacji do zadań wojewodów należy dbałość o zapewnienie ustawowych czasów dotarcia ambulansów na miejsce zdarzenie do przypadków spełniających kryteria stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego. Decyzje co do składu konsorcjum podejmują jego członkowie, a wszelkie działania polegające na zmianach liczby członków lub udziału w liczbie ZRM nie mogą naruszać warunków określonych w konkursie ŁOW NFZ i WPDS PRM.

- wyjaśnia dodatkowo wojewoda

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ewa
Ewa 30.09.2020, 14:15
JEŻELI NIE BĘDZIE POGOTOWIA RATUNKOWEGO PRZY SZPITALU, TO JAKI SENS JEST UTRZYMYWAĆ SZPITAL?. CO WART JEST SZPITAL BEZ POGOTOWIA? NIC!!.
TEGO W TYM MIEŚCIE JESZCZE BRAKUJE, ABY ZABRAKŁO POGOTOWIA. POZIOM LECZENIA I TAK JEST BARDZO NISKI NA POZIOMIE LAT 60-70tych. BRAK POGOTOWIA COFNIE SŁUŻBĘ ZDROWIA W ROZWOJU JESZCZE BARDZIEJ. GUŚLARZE , SZAMANI I INNI NAWIEDZENI NIECH SIĘ SZYKUJĄ WIĘC DO PRACY.
WRACAMY DO PRA HISTORII MEDYCYNY.
A TAK NA SERIO!! BRAK POGOTOWIA DLA MNIE OZNACZA KONIEC POMOCY LEKARSKIEJ W TYM MIEŚCIE. TOTALNY ZAŚCIANEK, PARANOIA I IDIOTYZM.
GRATULUJĘ POMYSŁU.
WITAJ CIEMNOTO I ZACOFANIE.

Ratownik Michał
Ratownik Michał 22.09.2020, 18:56
Tak piszecie aż się czytać nie da. Widać że 90 procent nie ma zielonego pojęcia. Już jedno województwo ma monopol na ratownictwo i stawki godzinowe najniższe w kraju. U nas to samo bedzie jak bedzie jeden dysponent. Kto będzie inwestować w szkolenia w dobie Covidu tym bardziej że nie ma pewności że zaraz straci karetki.? I pracowników? Prawdą jest to kasa idzie do jednego worka ale to wynika z błędów NFZ w finansowaniu. Teraz jedna jednostka bedzie miala miliony nadwyżki a reszta podmiotów zadłużać się, czy to mądre?
Dr Bomba
Dr Bomba 23.09.2020, 19:42
To ja sie postram odnalezc w tych 90 procentach nieznajacych zagadnienia. Ratownictwo to nie tylko karetki systemowe, a również transport medyczny, transport miedzyszpitalny, Izby Przyjec i Sory. Inwestycja w pracownika jest podstawa funkcjonowania kazdego zakladu pracy, majac na wzgledzie ewentualny blad medyczny ratownika, brak szkolen moze byc posrednia przyczyna bledu pracownika w wyniku zaniechania podnoszednia kwalifikacji przez zaklad pracy. Szkolenia zazwyczaj finansowane sa ze zrodel zewnetrznych albo w 100 procentach albo 80 do 20 procent. Nfz dobrze finansuje system prm, to kierownik podmiotu decyduje o lokowaniu srodkow. Co do zadluzania wymagna jest kolejna setna reforma ochrony zdrowia.
Pracownik
Pracownik 22.09.2020, 10:37
Może cały szpital przestanie istnieć.Ludzie uciekają do pracy do Łodzi. Idą tam, gdzie lepiej płacą. Wszystkie szpitale dały pracownikom dodatki z tytułu Covida, ale w Tomaszowie pracownicy nie dostali złotówki. Zarażonych przybywa,co będzie jesienią? Pracowników nie przybędzie, a tych co są się nie docenia. Tak dyrekcja dba o pracowników.
Jdjdjdjjd
Jdjdjdjjd 21.09.2020, 14:03
Tylko żeby po przejściu do WSRM nie zrobił z siebie samemu kierownika, jak to miało miejsce pare lat temu.
Widzę w tym szanse
Widzę w tym szanse 20.09.2020, 17:03
A może doposażą jeszcze pogotowie.

Trzeba pamiętać, że kasa na nowe karetki (w większości Mercedesy jakich czesto nie ma w miastach podobnej wielkosci w Niemczech), Mercedesy przyszly dzięki plecom Węgrzynowskiego czyli dobrym relacjom z Antonim Macierewiczem.

To samo z lądowiskiem na Podleślej. Ileż lat się już o tym gadało... Mój Boże.

Załatwił kto? PiS.

W tej kadencji może jeszcze, ale jeśli mieli by mocny mandat, to i helikopter pojawiłby się na wyposażeniu Tomaszowa.

Ludzie tutaj gorsi niż w Łodzi?
Q&A
Q&A 19.09.2020, 10:02
A co na to nasz radny nieporadny Krzysztof K ? Tak ładnie się wypowiada w mediach, taki specjalista wysokich lotów ? Najsmutniejsze jest to że 80 procent załogi nie może się doczekać przejścia pod Wsrm żeby się odseparować od rządów fufika.
Lolo
Lolo 19.09.2020, 20:53
Fu, fu, fu, pa, pa, pa, no, no ten tego. To o niego chodzi??
Posejdon
Posejdon 19.09.2020, 09:55
pan prezes Krzysztof Z budował, Pan Wiesław Ch rujnuje. miało być tak pieknie. Gdzie jest Geriatria ? Gdzie jest Kardiologia? Gdzie są lekarze na zakaźnym oddziale? panowie co by tutaj jeszcze s....
Siostra Basen
Siostra Basen 19.09.2020, 09:06
https://www.facebook.com/10683…

Artykuł o TCZ w Tomaszowie Mazowieckim
Szwagier
Szwagier 18.09.2020, 22:11
W Tomaszowie burdel jakich mało. Przekonałem się 2 razy. I musieli mnie z rodziny do WAMu zawieźć bo nie mieli karetek. Lepiej zamknąć to i zakład pogrzebowy otworzyć. Zresztą, robią tam panie, które skończyły liceum pielęgniarskie nic więcej. Lekarze....daleko od noszy mi się przypomina serial
także ten
także ten 18.09.2020, 21:24
Mieszkańcy Brójec serdecznie pozdrawiają tak cudowne pogotowie: https://lodz.tvp.pl/42628457/r…
Nadal nic nie trzeba zmieniać?
siwy
siwy 18.09.2020, 20:15
Bardzo dobrze, nastąpi koniec kolesiostwa.
xxx
xxx 18.09.2020, 19:58


Może jakość "usług" wzrośnie. Zobaczymy.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 18.09.2020, 19:51
Co za bzdura że WSRM ma ochotę na przejęcie pogotowie w Tomaszowie Mazowieckim . To odgórna decyzja wojewody i ustawodawcy.
Krzysio
Krzysio 18.09.2020, 21:02
Nie prawda, w tym szpitalu liczy sie tylko Neurologia i nic wiecej. Reszta jednostek jest olewana
Dr Kidler
Dr Kidler 18.09.2020, 18:39
Przywrócić Dawida B on jeszcze postara się to uratować a wyrzucić Kamila B z funkcji tej bo ten człowiek to porażka dla Pogotowia Ratunkowego.
"Noszowi" dla obecnej dyrekcji
"Noszowi" dla obecnej dyrekcji 19.09.2020, 21:07
Ten "gość" przyszedł wraz z Panami rządzącymi z Łodzi, obecnymi włodarzami szpitala im. Jonschera. Trzeba obiektywne przyznać że robotę robił dla tego pogotowia oraz ratowników tj. szkolenia, nowe karetki, ucieranie nosa naszej klice... dostał etat dyrektorski i odszedł dla nas ratowników niestety... tak jak wcześniej kompetentny ordynator interny Dr Słomka.
Ojciec dziecka z SMA
Ojciec dziecka z SMA 18.09.2020, 17:54
Mieszkałem przez 2 lata w Łodzi. Od 4 lat mieszkam w Tomaszowie. Z uwagi na niepełnosprawne dziecko zdarza się, że muszę wezwać pogotowie. W Łodzi dojazd trwał 15 minut, w Tomaszowie dwa razy dłużej. W Łodzi pełna kultura i profesjonalizm. Tutaj wieczny foch, że muszą cztery litery ruszyć. Zatem TAK, CHCĘ ŻEBY TO POGOTOWIE BYŁO Z ŁODZI!
Paw Ulon
Paw Ulon 19.09.2020, 07:01
Może nie poznałeś "Łowców skór" ....
Tomaszowianin
Tomaszowianin 18.09.2020, 19:57
W Łodzi masz 30 karetek a w Tomaszowie 2. Mnie to nie dziwi
Tomaszowianin
Tomaszowianin 18.09.2020, 19:25
To wracaj do Łodzi skoro tam jest tak rewelacyjnie.
Rat.med
Rat.med 18.09.2020, 17:06
Przeciez zawsze mówiono ze pogotowie przynosi ciągłe straty i nie ma pieniedzy dla pracownikow.Wiec jak to jest????hipokryzja.
As
As 18.09.2020, 19:47
Pogotowie, nigdy nie przynosilo straty !!!!
Maji
Maji 18.09.2020, 16:38
Pogotowie ratunkowe powinno pracować na siebie a nie na szpital zyski z działalności powinny trafiać na sprzęt i wynagrodzenia a nie łatanie dziury budżetowej szpitala który utrzymuje z tych pieniędzy nie rentowne oddziały i szerzy prywatę...Co do Pana Prezesa i pozostałych zarządzających łącznie z nieformalnym kierownictwem to trzeba by sie przyjrzeć sprawie bliżej.... Tomaszów nie straci pogotowia nadal karetki będą jeździć i nieść pomoc tomaszowski szpital straci źródełko finansowe i myślę akurat że z tej strony dobrze przynajmniej personel zyska odpowiednie pieniądze i nie będą oszukiwani
Doktor Zioło
Doktor Zioło 18.09.2020, 19:48
Pytanie jakim prawem, kasa z pogotowia szlo na nierentowne oddzialy. Prosze to wyjasnic ?
Mija
Mija 18.09.2020, 22:21
Proszę pytać Prezesa
Andrzej TIR 63
Andrzej TIR 63 18.09.2020, 16:22
Karetke prowadzi kierowca ktory jezdzi jak jezdzi ale madrala calym pyskiem
Rat.med
Rat.med 19.09.2020, 19:41
Ty za to jako kierowca tira jestes najlepszym kierowca na swiecie😂
Masakra
Ppppp
Ppppp 18.09.2020, 16:14
Panie prezesie,mówi pan o milionie zysku,które generuje pogotowie dlaczego za pana kadencji ratownicy nie dostali żadnej podwyżki ze strony TCZ jak i również żadnego dodatku w związku z panującą pandemią, tylko pozbawiono premii za pana prezesury. Może to i lepiej WSRM chociaż odpowiednio docenia i wynagradza swioch pracowników
Doktor Wipler
Doktor Wipler 18.09.2020, 19:59
Bo trzeba utrzymac neurologie :-) Zorientowani wiedza o co chodzi :-)
ehh
ehh 18.09.2020, 14:33
pewnie centralizujmy wszystko. Mamy jeszcze dużo rzeczy do scentralizowania np sprzedaż mięsa czy też limity na inne produkty. tym razem napewno się uda!!!!

Pozostałe