Kreatywne czytanie w Przedszkolu nr 7 – Teatrzyk Kamishibai

  • 18.09.2020, 18:59 (aktualizacja 23.09.2020, 08:50)
  • redakcja
Kreatywne czytanie w Przedszkolu nr 7 – Teatrzyk Kamishibai
18 września dzieci z Przedszkola nr 7 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Tomaszowie obchodziły swoje święto  Przedszkolaka. Z tej okazji bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedziła grupę Odkrywców oraz Myślicieli.

W ramach promocji czytelnictwa wśród najmłodszych, dzieci obejrzały i wysłuchały bajki o ,,Brzydkim kaczątku”, przedstawionej w formie ,,Teatrzyku Kamishibai”. To niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem. Statyczne obrazy ożywają w trakcie snucia opowieści, dopełniając walor literacki przedstawienia. Przedszkolaki po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. Na początku zastanawiały się, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem.

Dzieci dowiedziały się, że słowo „kamishibai” trudny  do wypowiedzenia wyraz, pochodzi z języka japońskiego: „kami” – oznacza „papier”, natomiast „shibai” – „sztukę”. Dlatego też teatrzyk ten nazywany jest również teatrem ilustracji, bądź teatrem obrazkowym. Bajka występująca w drewnianej, bądź papierowej skrzyni -,,butai” składa się z kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowany jest na tekst, który czyta opowiadacz.

Teatrzyk kamishibai wykonany jest na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawione są kolejne fragmenty historii, bajki czy opowiadania. Podczas spotkania dzieci otrzymały również wiersz pt: ,,Wąż przedszkolaczek” w ramach akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta ,,Podaruj wiersz”, w której udział bierze również tomaszowska książnica oraz ilustracje bajkowego bohatera do pokolorowania. Na zakończenie nasi słuchacze usłyszeli również życzenia: wielu sukcesów i radości z czerpania wiedzy z książek.

Jeśli chcą Państwo, abyśmy odwiedzili także Waszą placówkę, ponieważ nie możecie spotkać się z nami na miejscu w bibliotece, prosimy o kontakt telefoniczny pod nr. (44) 724-91-06 bądź zapraszamy do  Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP przy pl. Kościuszki 18. Jesteśmy dla Was!

 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe