„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…

  • 22.09.2020, 20:31 (aktualizacja 22.09.2020, 20:33)
  • redakcja
„I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…
Katyń to miejsce, o którym powinien pamiętać każdy Polak, a o którego prawdzie do pewnego czasu nie można było mówić wprost.

Katyń to symbol, zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości. Zbrodni tej dokonało ZSRR na polskich obywatelach, głównie oficerach i żołnierzach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach Policji Państwowej oraz Korpusu Ochrony Pogranicza, a także lekarzach, naukowcach i wielu, wielu innych przedstawicieli kwiatu inteligencji polskiej, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” przetrzymywanych w obozach jenieckich na terenie Związku Radzieckiego m.in. w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie.

„Katyń pamięci mieszkańców ziemi inowłodzkiej” to tytuł wystawy w całości utworzonej przez Towarzystwo Fortyfikacyjne „Linia Pilicy” w Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, która przedstawia historię zbrodni radzieckich oraz jest formą upamiętnienia osób pochodzących z Gminy Inowłódz, które zginęły właśnie w Lesie Katyńskim. Ekspozycja została otwarta 18 września 2020 r., w uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście oraz liczni przedstawiciele młodzieży szkolnej. Uroczystość rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Marcin Szymański, a szczegóły ekspozycji przedstawił Jerzy Szymański Sekretarz Stowarzyszenia.

W ekspozycji upamiętnieni zostali: bracia Wawrzyniec Kamiński i Walenty Kamiński, urodzeni w Królowej Woli, Marian Kwaśkiewicz urodzony w Gaszku (obecnie Inowłódz) oraz Władysław Szymański Chorąży Wojska Polskiego urodzony w Turku. O historii wymienionych można było usłyszeć od ich krewnych i potomków, który opowiedzieli o ich życiorysie i okolicznościach śmierci. Nie brakło również rozmówi i dyskusji dotyczących historii,  Katynia czy ogólnie tematu II wojny Światowej.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe