Czyj to pomnik?

  • 25.09.2020, 09:30 (aktualizacja 25.09.2020, 09:36)
  • redakcja
Czyj to pomnik?
     Pomnik poświęcony  doktorowi Janowi Serafinowi Rode stanowi dowód  wdzięczności mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego za jego wieloletnią działalność nad podniesieniem stanu zdrowotności robotniczego Tomaszowa i walkę o polskość.
J. S. Rode urodził się 14 listopada 1849 r. w Rawie Mazowieckiej. Rodzicami byli Bogumił (pomocnik naczelnika Powiatu Rawskiego) i Wiktoria z Romanowskich. Był absolwentem wydziału medycznego  Szkoły Głównej w Warszawie. Staż specjalistyczny odbył we Francji. Podczas wojny francusko-pruskiej 1880 r. był lekarzem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Reims i Epernai. Do Tomaszowa przybył w roku następnym  i tu osiadł na stałe. Ożenił się z Marią Eustachią z Chociszewskich, córką właścicieli majątku ziemskiego w Komorowie i Zaborowie.  Był inicjatorem i współfinansującym budowę szpitala miejskiego św. Stanisława przy ul. Św. Antoniego. Na jego budowę przekazał parcelę budowlaną i swą roczną pensję. Od 1891 r. był pierwszym dyrektorem tegoż szpitala.
 
Włączył się w inicjatywę utworzenia w Tomaszowie pierwszej szkoły średniej i po jej powstaniu był pierwszym prezesem Rady Opiekuńczej tej szkoły.
 
Jako chirurg, akuszer i ginekolog leczył bezpłatnie ubogich i dostarczał im leków. Z własnych funduszy założył i wyposażył trzy ochronki i dwie szkoły elementarne. Wspierał dr Seweryna Sterlinga w badaniach nad warunkami życia tomaszowskich robotników.
 
Wyjątkowo sprawny  organizator i działacz społeczny. Cieszył się ogromnym uznaniem i autorytetem we wszystkich warstwach społecznych  ówczesnego Tomaszowa. Po wybuchu wojny  1914 r. jako zwolennik Józefa Piłsudskiego współpracował z Naczelnym Komitetem Narodowym w Piotrkowie. Aresztowany i represjonowany przez niemieckich okupantów. Zmarł bezpotomnie 18 czerwca 1915 r. w Tomaszowie Mazowieckim.

Miejsce posadowienia i wygląd pomnika

Pomnik posadowiony w centralnej części zabytkowego parku przy ul. św. Antoniego nazwanego również imieniem dr Jana S. Rode.  Od strony południowej park sąsiaduje z siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego, który mieści się w dawnej willi należącej właśnie do małżonków Marii i Jana Rode. Od wschodu, przez ulicę park sąsiaduje z zabytkowym, neogotyckim ewangelickim kościołem Zbawiciela. Obok kościoła znajduje się nowa, okazała siedziba tomaszowskiego Starostwa Powiatowego.

Na pomnik składa się obelisk z czerwonego piaskowca szydłowieckiego zwieńczony popiersiem. Jest ono wykonane z betonu i wyobraża dr J.S. Rodego , który patrzy w kierunku wschodnim. Pierwotnie popiersie wykonane było z brązu i ustawione było na tym samym co obecnie cokole. Całość harmonizowała kolorystycznie. Autorem kompozycji artystycznej pomnika był artysta rzeźbiarz Antoni Polkowski, członek Towarzystwa Sztuk Pięknych.

Na wschodniej ścianie cokołu znajduje się inskrypcja o treści: „Pomnik dr Jana Rode 1849 - 1915 „Dążył do światła tworzył dobro, miłością bliźniego żył … obywatele i koledzy”.

 

 

 
redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ewa
Ewa 26.09.2020, 09:12
Park Rodego, najlepsze upamietnienie osobny dr Rodego w pamieci ludzkie. Dr Rode, to jest Postac!
t
t 27.09.2020, 10:51
Chyba jednak zapomniana przez nasze władze.

Pozostałe