Genialnie napisany wniosek i będzie geoportal

  • 10.10.2017, 20:35
  • Mariusz Strzępek
Genialnie napisany wniosek i będzie geoportal
Wniosek o dofinansowanie tzw. geoportalu, złożony przez Powiat Tomaszowski otrzymał najlepszą ocenę spośród wszystkich złożonych w ramach konkursu na wdrażanie technologii informacyjno komunikacyjnych.

Na cyfryzację zasobów czekają z niecierpliwością nie tylko wszyscy geodeci, wykonujący swoją pracę na terenie naszego powiatu ale też osoby, które na naszym terenie inwestują. Wniosek zatytułowany „Rozwój e-usług publicznych z zakresu infrastruktury informacji przestrzennej świadczonych przez Powiat Tomaszowski”  przygotował doświadczony w pozyskiwaniu funduszy unijnych zespół pod kierownictwem Klaudiusza Wilmańskiego, kierownika Referatu Środków Pomocowych. To kolejny sukces pracowników starostwa powiatowego. Warto przy tym zaznaczyć, że referat w strukturze pionowej urzędu podlega bezpośrednio Bartłomiejowi Matysiakowi.  

 

- Pozyskane środki to przede wszystkim aktualizacja ogromnej ilości baz geodezyjnych. Będzie to wprowadzenie powiatowych zasobów geodezyjnych w XXI wiek, a efekt końcowy wpłynie na rozwój powiatu tomaszowskiego. Uruchomienie pełnowartościowego geoportalu to przyspieszenie wielu procesów inwestycyjnych. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom miasto i gminy powiatu tomaszowskiego będą mogły szybciej zainteresować potencjalnych inwestorów budową zakładów na ich terenie - mówi Matysiak

 

Całkowita wartość projektu to prawie 12 milionów złotych. Dofinansowanie jakie otrzymamy to aż 8 149 680 zł. Dotacja pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020,  Poddziałanie VII.1.2 Technologie Informacyjno – Komunikacyjne.

 

- Cieszymy się, że nasza praca została doceniona. Wniosek oceniono najlepiej ze wszystkich złożonych projektów. Uzyskał aż 82,10 % punktów - mówi Klaudiusz Wilmański.

 

W ramach projektu utworzona zostanie baza danych przestrzennych EGiB (ewidencja gruntów i budynków), GESUT (geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu), BDOT 500 (baza danych obiektów topograficznych) i PZGiK (powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny ) wraz z digitalizacją zasobów geodezyjnych i kartograficznych.

 

Podstawowym elementem projektu będą udostępnione e–usługi świadczone w ramach rozbudowywanego Geoportalu, z których mogą skorzystać zarówno mieszkańcy jak i przedsiębiorcy, geodeci , komornicy, rzeczoznawcy, projektanci a także gminy powiatu tomaszowskiego.

 

- To naprawdę dla nas dobra wiadomość. Swobodny dostęp do baz danych spowoduje, że nnasza praca będzie mogła przebiegać o wiele sprawniej. Oby system uruchomiono jak najszybciej - mówi jeden z tomaszowskich geodetów.

 

Warto przypomnieć, że tomaszowscy geodeci od lat narzekają na problemy z uzyskaniem map i opracowań do celów projektowych. Na ich przygotowanie oczekują nawet po kilka tygodni, co w znaczący sposób wydłuża procesy inwestycyjne. Skarzą się także na patologie i nepotyzm. Wskazują też na nieformalne układy, utrudniające im pracę i życie. Pisaliśmy już na ten temat szerzej w artykule: Skarżą "nielegalne płaszczyzny biznesowe".

 

- Od lat jestem związany ze środowiskiem przedsiębiorców. Właściwie nie przypominam sobie spotkania z wyborcami, bym nie słyszał skarg na przewlekłość procedur związanych z działalnością inwestycyjną. Wpływały do mnie, jako radnego wojewódzkiego, także skargi od tomaszowskich geodetów. Dzięki pieniądzom z RPO woj. łódzkiego uda się te problemy wyeliminować - mówi Arkadiusz Gajewski, radny sejmiku województwa łódzkiego z Tomaszowa Mazowieckiego  

 

Zadanie zaplanowane jest do realizacji do roku 2020.

 

czytaj także 

Zrealizujemy wspólny projekt

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ajdejano
Ajdejano 15.10.2017, 19:10
Chwała p. Wilmańskiemu za przygotowanie tego wniosku. To jest facet myślący - jako jeden z niewielu w starostwie.

Jednak decyzja o przygotowaniu i zagwarantowaniu kasy (powiatowej części) na ten wniosek musiały być najpierw przygotowane przez samorząd powiatowy.
I szkoda, że powiatowi, zacofani "myśliciele" dopiero teraz wpadli na ten pomysł.

Przy okazji: sam, na co dzień korzystam z geoportalu ogólnopolskiego, woj. łódzkiego i z innych geoportali szeregu powiatów. Innych było stać na ten wynalazek już parę lat temu i tomaszowscy "myśliciele" obudzili się dopiero teraz.
i powiat ma
i powiat ma 15.10.2017, 20:11
http://geoportal.powiat-tomasz…
widać Panie Janie słabo szukałeś
13.10.2017, 10:33
Widzę, że pan Gajewski jest aktywny zarówno krytykując dalsze zadłużanie się jak i chwaląc je;-) Co za tupet, masakra.

Pozostałe