Sukces uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w olimpiadzie historycznej

  • 28.09.2020, 09:53 (aktualizacja 30.09.2020, 13:20)
  • redakcja
Sukces uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w olimpiadzie historycznej
Za nami finał XIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Zmagania miały miejsce w dniach 24-26 września 2020 roku w Sulejówku i Warszawie. W klasyfikacji generalnej tytuł laureata zdobyło troje uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Laureatem VIII miejsca został Miłosz Biniek, uczeń klasy III medycznej, XII miejsce zajął Marcel Tomalski, uczeń klasy II menedżerskiej, na XXVI miejscu została sklasyfikowana Dominika Hajkowska, uczennica klasy II menedżerskiej. Uczniów przygotowywał nauczyciel historii pan Maciej Błaszczyk.

 W finale olimpiady uczestnicy rywalizowali w 10 konkurencjach. W pracy pisemnej prezentowali dzieje rodziny w latach walk o niepodległość, omawiali przed komisją wylosowany eksponat muzealny, oprowadzali kolegów po Warszawie, prezentując wybrane obiekty historyczne, rozpoznawali pieśni i piosenki wojskowe. Wykazali się wiedzą z zakresu barwy i broni, geografii militarnej, malarstwa historycznego, historii Warszawy przełomu XIX i XX wieku, archiwaliów oraz literatury i poezji. Większość konkurencji rozegrana została w murach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Młodzież i opiekunowie mogli się zapoznać z eksponatami przybliżającymi życie i działalność marszałka oraz uczestniczyć w projekcji filmu „Wojna światów”. Uczestnicy olimpiady złożyli również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Organizatorami olimpiady są: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Co roku w zmaganiach uczestniczy ponad 3 tys. uczniów. Tytuł finalisty od 2017 roku zwalnia z matury z historii. Laureaci otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych uniwersytetach (m.in. Uniwersytet Jagielloński). Od 2013 roku tytuł laureata olimpiady „Losy żołnierza…” zdobyło już 11 uczniów II Liceum.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alicja
Alicja 28.09.2020, 10:59
Ogromne gratulacje dla laureatów i dla Maćka. Gratulacje należą się też paniom ze szkół podstawowych (Joli i Julity), które zaszczepiły w tych młodych ludziach miłość do historii (one pierwsze z sukcesami startowały z tymi uczniami w konkursie Losy oręża).

Pozostałe