Lampy do pokoju dziecięcego – jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

  • 03.10.2020, 19:56
  • redakcja
Lampy do pokoju dziecięcego – jak wybrać odpowiednie oświetlenie?
Lampy w dziecięcym pokoju powinny zapewniać odpowiedni poziom oświetlenia, pozwalający na sprawną naukę, czytanie książek oraz zabawę. W jaki sposób wybrać właściwe oświetlenie dla dzieci? Na co zwrócić uwagę, kupując lampki do pokoju pociechy?

Dopasowanie do wieku i potrzeb dziecka

Odpowiednie oświetlenie dla dzieci to takie lampy, które jest dostosowane do potrzeb oraz wieku pociechy. Inne światło sprawdzi się bowiem w pokoju niemowlęcia, inne natomiast u starszaka i dziecka w wieku szkolnym. W przypadku najmłodszych maluchów właściwe okażą się subtelnie świecące lampki, zapewniające ciepłe, delikatne światło ułatwiające sen i wypoczynek. Z kolei w przypadku dzieci w wieku szkolnym najważniejszą sprawą jest, aby lampa zapewniała strumień światła pozwalający na czytanie, pisanie i naukę, bez męczenia oczu.

Odpowiednie umiejscowienie lampy

Kolejną ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, kupując oświetlenie do pokoju dziecięcego, jest odpowiednie umiejscowienie lampy. Poza głównym światłem górnym, dobrze jest zamocować również inne rodzaje oświetlenia. Na biurku starszych pociech sprawdzi się dobrej jakości lampka stojąca. W przypadku dzieci, które potrzebują światła do zasypiania, odpowiednie będą też taśmy LED albo specjalne nieduże lampki w rozmaitych kształtach, które można mocować na wysokości podłogi. Dają one subtelną, przyjemną poświatę, która nie męczy, ale ułatwia zasypianie maluchom.

Można też zdecydować się na lampki mobilne, które pozwalają na wygodne przeniesienie w dowolne miejsce w przypadku takiego zapotrzebowania. W sytuacji chęci poczytania w łóżku, dobrze oświetlą kolejne strony, a podczas odrabiania lekcji przy biurku zapewnią silny strumień światła.

Bezpieczne materiały

Poszukując odpowiedniej lampki dla dzieci, należy wziąć pod uwagę jej bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej zdecydować się na modele dedykowane dzieciom. Zazwyczaj oświetlenie tego rodzaju cechuje się lekką konstrukcją, więc nawet w przypadku przewrócenia takiej lampy dziecko nie zrobi sobie krzywdy. Często w oświetleniu tego rodzaju abażury są produkowane z pergaminu albo lekkich tworzyw sztucznych. W pokojach dziecięcych lepiej unikać natomiast masywnych, ciężkich lamp produkowanych ze szkła, mosiądzu albo metalu.

Bogactwo wzorów i kolorów

Dobre sklepy z oświetleniem proponują ogromny wybór lamp w rozmaitych kolorach i wzorach. Modele dla dzieci są często ozdabiane grafikami z postaciami z ulubionych dziecięcych bajek. To pozwala na udekorowanie pokoju akcesoriami zgodnymi z zainteresowaniami pociechy.

undefined

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe