Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 12:31
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Gra Miejska „Śladami Tomaszowian w Bitwie Warszawskiej 1920”

W piątek 2 października 2020 roku odbyła się w naszym mieście Gra Miejska „Śladami Tomaszowian w Bitwie Warszawskiej 1920”, której organizatorem było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”. Tym razem kanwą gry były losy Tomaszowian biorących udział w zmaganiach wojennych lat 1919-1921 z naciskiem na ich udział w Bitwie Warszawskiej.  Na początku gry uczestnicy oddali hołd poległym w walce o Niepodległość Tomaszowianom zapalając biało-czerwone znicze na Cmentarzu Wojennym przy ul. Smutnej.

Gra polegała  na wykonaniu przez 5-osobowe zadań o charakterze historyczno-sprawnościowym na terenie miasta, w oparciu o miejsca  związane z jego historią, gdzie musieli się wykazać wiedzą, umiejętnościami i refleksem na punktach kontrolnych oraz rywalizowali w strzelaniu  z  karabinka KBKS.

W grze wzięło udział 18 zespołów z tomaszowskich szkół średnich i  (I LO, II LO, ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 3, ZSP nr 8, LO THOMAS) i podstawowych ( SP nr 1, SP nr 3, SP nr 6, SP nr 8, SP nr 9, SP nr 10,SP nr 11, SP nr 12, SP nr 13, SP nr 14 oraz SP Tomek ). W sumie w zabawie uczestniczyło ponad 100 osób.

Najlepsze zespoły w kategorii szkół ponadpodstawowych :

I miejsce- I Liceum Ogólnokształcącego w składzie: Błażej Koziełek, Piotr Kaczmarczyk, Klaudia Bielas, Piotr Wojtaszczyk, opiekun-p.Monika Borowczyk-Jóźwik;

II miejsce -Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w składzie: Karolina Badek, Jakub Engel, Kamil Krzeszewski, Szymon Kuźba, opiekun-p.Joanna Kryszewska;

III miejsce- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w składzie: Magdalena Duras, Szymon Grudziak, Jakub Szmidel, Mikołaj Szurpik, opiekun-p.Wojciech Sitek.

Najlepsze zespoły w kategorii szkół podstawowych :

I miejsce-Szkoła Podstawowa nr 9 w składzie: Amelia Adamska, Andrzej Szmidel, Liliana Malik, opiekub-p.Małgorzata Jabłońska;

II miejsce-Szkoła Podstawowa nr 3 w składzie: Eryk Bilmin, Filip Borysławski, Zuzanna Olczyk, Stanisław Ordak, opiekun -p.Magdalena Bugajska;

III miejsce- Szkoła Podstawowa „Tomek” w składzie: Amelia Tchórz, Piotr Bojsza, Olga Nowak, Michał Kaczmarek.

Ogłoszono również wyniki Konkursu Historycznego z 15 sierpnia 2020 roku realizowanego w ramach Projektu. W kategorii indywidualnej:

I miejsce-p.Kamil Borkowski;

II miejsce-p.Michał Mochola;

III miejsce-p.Aleksandra Politowska.

W kategorii rodzinnej zwyciężyli Karina, Justyna i Przemysław Borkowscy.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, a dodatkowo dla laureatów i ich opiekunów planowana jest na 15 października 2020 roku całodniowa wycieczka  do miejsc związanych z Bitwą Warszawską (Warszawa-Radzymin-Sulejówek-Ossów).

Na zakończenie gry na wszystkich czekał poczęstunek i wojskowa grochówka w Skansenie Rzeki Pilicy oraz zwiedzanie eksponatów, prezentacja multimedialna i wykład dotyczący  udziału Tomaszowian w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, które przedstawili Aleksandra Kobalczyk i p.Tomasz Antczak.

Fundatorzy nagród:

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Batalion Tomaszów"

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim

Instytut Pamięci Narodowej  Odział w Łodzi

Chipita Poland Sp. z o.o.

Partnerzy Projektu:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8  w Tomaszowie Mazowieckim

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim: Skansen Rzeki Pilicy

25 Brygada Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim im. Teresy Gabrysiewicz-Krzysztofikowej

Związek Piłsudczyków w Tomaszowie Mazowiecki

Jednostka Strzelecka 1002 Tomaszów Mazowiecki - ZS Strzelec OSW

Liga Obrony Kraju Tomaszów Mazowiecki

Podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli Stowarzyszeniu w procesie przygotowania i realizacji tego przedsięwzięcia:

p.Tomasz Antczak, p.Mariusz Banaszczak, p.Zygmunt Augustyniak, p.Dawid Bożyk, p.Piotr Malczewski, p.Kacper Sobierski, p.Jakub Kunka, p.Adam Miłek, p.Tomasz Migała, p.Wioletta Madej, p. Monika Migała, p.Renata Kurkarewicz, p.Grażyna Góralczyk, p.Ewelina Wardzyńska, p.Katarzyna Pfau, p.Agnieszka Ziółek, p.Beata Koch-Lubicka, p.Ewa Męcina, p.Artur Ossowski, p. Andrzej Wróbel, p.Michał Ordak, p.Maciej Hubka, p.Ewa Adamska, p.Anna Zwardoń, p.Izabela Migowska, p.Zbigniew Cichawa, p.Dorota Skorupa-Bill, p.Izabela Daniels-Jasewicz, p.Katarzyna Stachecka, p.Krzysztof Siudak .

Specjalne podziękowania za wsparcie ze strony:

CZ.P.O.  Dowódcy 25 BKPow Pana Pułkownika Piotra Gołosa , Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego Pani Izabeli Śliwińskiej, Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Tomaszowie Mazowieckim Pani Iwony Sudak, Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Powiatu Tomaszowskiego Pani Beaty Stańczyk, Dyrektora  Oddziału IPN w Łodzi Pana dr Dariusza Roguta, Dyrektora Archiwum  Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Pana dr Tomasza Matuszaka, Dziekana Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim Pana dr hab. Seweryna Rzepecki ego prof. UŁ  oraz Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 Pani Agnieszki Dziedzic.

W realizacji Projektu wzięli udział członkowie SRH „Batalion Tomaszów”:

Jacek Kalinowski, Piotr Dębicki, Michał Stec, Dariusz Wiśniewski, Bartłomiej Cichoń, Sławomir Klimowicz, Łukasz Kułakowski, Paweł Grad, Dawid Kopczyk, Dominik Cyniak i Angelika Bednarska.

Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim:  

Aleksandra Kobalczyk, Joanna Maciejek, Sylwia Ostrowska.

Patronat medialny: Radio Fama, nasztomaszow.pl, nasze miasto.pl , format3a.pl, Tomaszowski Informator Tygodniowy, Dziennik Łódzki.

Zdjęcia: Sylwia Ostrowska

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu  Dotacyjnego „ Koalicje dla Niepodległej ”.

Koordynator Projektu Piotr Dębicki.

Prezes SRH „Batalion Tomaszów” Jacek Kalinowski.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Polecane
Agresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w GastronomikuJuż jutro finał „Ninja Warrior Polska”!  Na starcie Wiktor WójcikMożliwość zawarcia porozumienia na spłatę zadłużenia (Ugody)
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama