Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 01:02
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Utworzenie punktu dydaktycznego pn. „Bliżej natury” przy Szkole Podstawowej w Wiadernie

W czwartek, 2 października 2020 roku, na terenie Szkoły Podstawowej w Wiadernie odbyło się uroczyste otwarcie punktu dydaktycznego pn. „Bliżej natury”. Głównym celem projektu jest stworzenie miejsca, które zaciekawi i zainspiruje uczniów do poznawania środowiska przyrodniczego, ze szczególnym uwzględnieniem jego bioróżnorodności oraz pozwoli kształtować świadomość ekologiczną i aktywną postawę dzieci i młodzieży wobec otaczającej ich przyrody.

Punkt dydaktyczny „Bliżej natury” zostanie usytuowany na pasie zieleni o szerokości 8 m, położonym pomiędzy ogrodzeniem szkoły, a bieżnią  i posłuży do realizacji wybranych zajęć z zakresu edukacji ekologicznej, przyrody, biologii, geografii, języka polskiego, plastyki, muzyki, techniki. 
Od strony zachodniej zostanie on oddzielony od bieżni żywopłotem z bukszpanu. Krzew ten ze względu na zwartą  strukturę  będzie stanowił nie tylko element dekoracyjny, ale także osłoni  przed wiatrem.


Przestrzeń punktu dydaktycznego „Bliżej natury” będzie zagospodarowana poprzez utworzenie następujących stanowisk tematycznych:
1.    Ptasi zakątek 
Wzdłuż ogrodzenia, od strony wschodniej sąsiadującej z polami  powstanie szpaler utworzony z krzewów i niewielkich drzew: dereni, głogu, tarniny, jarząbu  lub jarzębiny, świdośliwy gładkiej. Miejsce to  będzie ostoją dla ptactwa. Uczniowie będą mogli poznawać gatunki ptaków i  dokonywać obserwacji ornitologicznych, a także prowadzić ptakoliczenie                   i dokarmianie. Zostaną też zamontowane karmniki i poidełka, wykonane samodzielnie przez uczniów na zajęciach techniki. W ptasiej edukacji pomogą zakupione „Teczki wiedzy- Ptaki leśne” oraz tablica dydaktyczna. Zdobytą wiedzą uczniowie będą mogli podzielić się podczas konkursu wiedzy przyrodniczej „Co wiem o ptakach?”. 


2.     „Zioła” (mięta, melisa, szałwia,  tymianek, lubczyk, dziurawiec, lawenda, oregano).
Zielarstwo było kiedyś wiedzą naturalnie przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Ziół używano nie tylko w celach kulinarnych, ale także leczniczych. Obecnie wiedza ta zanika. Na stanowisku zielnym uczniowie będą mogli poznać różne rodzaje ziół, ich właściwości                    i zastosowanie. Zdobytą wiedzą dzieci będą mogły wykazać się na zajęciach plastycznych, technicznych wykonując kompozycje, aromatyczne woreczki, poduszki i bukiety ziołowe oraz przygotowując różnorodne mieszanki, potrawy i napary ziołowe.


3.    „Kwietna łąka” (bodziszek łąkowy, krwawnik pospolity, koniczyna łąkowa, cykoria podróżnik, wiesiołek, chaber bławatek, firletka,  trawy).
Kwietna łąka będzie stanowiła materiał edukacyjny, głównie dla klas I –IV. Podczas lekcji plenerowych dzieci będą miały okazję poznać różne gatunki roślin łąkowych i traw. Zrozumieją ważną rolę ekosystemu łąkowego w życiu wielu gatunków zwierząt, jak również w życiu człowieka. Chcemy otworzyć się na „ekoeksperymentowanie” w ogrodzie poprzez pozostawienie kwietnej łąki bez ingerencji, bez koszenia, grabienia. Równie ciekawym doświadczeniem będzie obserwacja życia organizmów na pozostawionym, martwym fragmencie drewna w wybranym miejscu ogrodu.


4.    „Zwiastuny pór roku” (krokus, sasanka, przebiśnieg, tulipan, zawilec, cebulica, szafirek, narcyz, niezapominajka, pierwiosnek, jeżówka, słoneczniczki, rudbekia, wrzosy, chryzantemy, aksamitki).
Rabatka będzie dobrym miejscem do obserwacji zmieniającej się przyrody w różnych porach roku. Uczniowie będą zdobywali wiedzę nie tylko teoretyczną ale także praktyczną. Będą brali udział we wszystkich etapach prac ogrodowych na przestrzeni roku, nasadzeniach, pracach pielęgnacyjnych i zabezpieczających przed zimą. 

5.    Ogródek skalny:  szarotka alpejska, dziewięćsił, goryczka,  kosodrzewina i roślinami nadmorskimi: mikołajek nadmorski, rokitnik, rozplenica, wydmuchrzyca piaskowa oraz skały: wapień, granit, piaskowiec, żwir, piasek.

 W ogródku skalnym uczniowie poznają wiele gatunków roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem. Kompozycja skalno-roślinna będzie ważnym elementem edukacyjnym, umożliwi rozpoznawanie i badanie skał. 
Dobór pięciu powyższych stanowisk został tak przemyślany, aby umożliwić poznanie roślin występujących w różnych ekosystemach. Różnorodna i rodzima roślinność pozwoli na dobre funkcjonowanie całego lokalnego systemu przyrodniczego oraz podniesie walor estetyczny tego miejsca.
     

  6.      „Świat owadów”
Owady - to najliczniejsza grupa zwierząt. Żyją we wszystkich środowiskach lądowych, wtórnie przystosowały się też do życia w wodzie. Odgrywają  ważną rolę w ekosystemach lądowych – zapylają bowiem rośliny, które są podstawą naszego pożywienia. Na szczególną uwagę zasługują w tym względzie  pszczoły, których liczba w ostatnich latach drastycznie zmalała. Dlatego  właśnie  im - pszczołom chcielibyśmy poświęcić w naszym  ogrodzie najwięcej uwagi. Przede wszystkim posiejemy na naszej kwietnej łączce wiele gatunków miododajnych, przyjaznych pszczołom roślin. Na zajęciach technicznych uczniowie wykonają piętrowy domek dla owadów, który postawimy  w wyznaczonym miejscu. Zaprosimy do współpracy pszczelarza, który „wprowadzi” dzieci w świat pszczół. Opowie o ich ciekawym, społecznym życiu i roli jaką odgrywają w przyrodzie. Odbędą się warsztaty, podczas których dzieci poznają rodzaje miodów, ich zastosowanie oraz inne produkty wytwarzane przez pszczoły, wykonają świece z wosku. Podsumowaniem działań edukacyjnych  będzie konkurs przyrodniczy „W świecie owadów’ z wykorzystaniem tablicy dydaktycznej. Podjęte działania mają na celu uzmysłowienie uczniom olbrzymiej roli owadów w przyrodzie, oraz ich znaczenia dla życia i gospodarki człowieka.
     

 7.    „Leśny zakątek”
Szkoła Podstawowa w Wiadernie położona jest w bliskim sąsiedztwie lasu. W lesie mieszkają zwierzęta, które szczególnie zimą potrafią w poszukiwaniu pożywienia zbliżyć się do szkoły. Wtedy dzieci z dużym zainteresowaniem obserwują ich zachowanie. Nasza szkoła współpracując z  Nadleśnictwem Smardzewice wielokrotnie przeprowadzała akcje odnowy remiz śródpolnych, ratując życie wielu zwierzętom. Położenie szkoły w otoczeniu lasu zobowiązuje do poznania  leśnych zwierząt, ich trybu życia i otoczenia w którym mieszkają. Pomoże nam w tym niewątpliwie magiczne miejsce w naszym ogrodzie. Powstanie w nim piaskownica która posłuży do rozpoznawania tropów zwierząt, będzie otoczona altaną  z sadzonek wierzby energetycznej. Ze względu na duże nasłonecznienie punktu dydaktycznego żywa altana z wierzby osłoni to miejsce i zapewni bezpieczne i komfortowe warunki do przeprowadzenia zajęć. W pobliżu tego miejsca zostaną usytuowane pieńki różnych gatunków drzew, które będą wykorzystane do określania struktury i wieku drzewa. Dzięki zakupionemu i zainstalowanemu „Multilabiryntowi” uczniowie poznają budowę warstwową lasu, natomiast dendrofon będzie służył do poznania przez dzieci  właściwości akustycznych drewna. Do współpracy zaprosimy leśników z Nadleśnictwa Smardzewice, którzy w naszym „Leśnym zakątku” przeprowadzą  prelekcje, warsztaty poświęcone nauce rozpoznawania drzew i krzewów, wykorzystując do tego celu zakupione mobilne „Teczki wiedzy - Drzewa Leśne”. W okresie jesienno-zimowym w szkole zostanie zorganizowana akcja pod hasłem „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”, w czasie której dzieci będą zbierały karmę dla leśnych zwierząt. Podsumowaniem naszej leśnej edukacji będą wycieczki badawczo-obserwacyjne pogłębiające zdobytą wiedzę w punkcie dydaktycznym. 

8. Ścieżka sensoryczna
Ścieżka sensoryczna stanowi ważne narzędzie, umożliwiające stymulację wielozmysłową  w naturalnym środowisku oraz uczy orientacji ciała w przestrzeni i rozwija dużą motorykę. W tworzeniu ścieżki sensorycznej wykorzystamy  materiały pochodzenia naturalnego, dostępne w najbliższym otoczeniu, dzięki czemu możliwa będzie interakcja dziecka z naturalnym środowiskiem zewnętrznym. Materiałami, które zastosujemy będą między innymi szyszki, piasek, kamienie, mech, igliwie, kora, drewniane krążki. Walory terapeutyczne ścieżki sensorycznej będziemy mogli stosować u wszystkich uczniów, również u dzieci z różnymi dysfunkcjami. Ścieżka zostanie w całości zbudowana i sfinansowana przez rodziców.

9. Segregujemy odpady
Odpady są jednym z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie. Produkuje je każdy, bez wyjątku.  Uczniowie muszą mieć świadomość, ze selekcja odpadów niesie za sobą wiele korzyści. Segregując śmieci przyczyniamy się do zmniejszenia ich ogólnej ilości i szkodliwości, ograniczamy zużycie energii, ograniczamy też zanieczyszczenia atmosfery, wód i gleby. Aby przyszłe pokolenia ludzi mogły w pełni korzystać z bogactwa natury - edukację dzieci i młodzieży musimy zacząć już teraz. Posłużą nam w tym celu pojemniki do segregacji, które chcemy zakupić do naszego punktu dydaktycznego. Zorganizujemy wycieczkę do pobliskiego zakładu „ENERIS” w Tomaszowie Mazowieckim, zajmującego się zbiórką i segregacją odpadów. Zorganizujemy Piknik Ekologiczny w czasie Festynu Rodzinnego. Z okazji Dnia Ziemi zaprezentujemy Festiwal Mody Ekologicznej. Stworzymy wystawę prac uczniów pochodzących z materiałów pozyskanych z recyklingu.  Wierzymy, że edukacja już najmłodszych dzieci, przyczyni się do wykształcenia mądrych, światłych obywateli dbających o wspólne dobro - „Zieloną Planetę”. 

10. Naturalna ochrona i pielęgnacja w ogrodzie
Ważnym elementem naturalnej pielęgnacji ogrodu jest rezygnacja ze stosowania nawozów sztucznych na rzecz nawozów naturalnych, na przykład kompostu. Stosowanie go jest jednym ze sposobów użyźnienia gleby w ogrodzie, przy jednoczesnym uniknięciu zanieczyszczenia gleb i wód. Kompostownik zainstalowany w naszym ogrodzie będzie miał nie tylko wymiar edukacyjny, ale także wytworzony w nim kompost z trawy, chwastów, obierek posłuży jako nawóz i podłoże do wzrostu roślin.

11. Wiata z wyposażeniem
W centralnym miejscu naszego punktu dydaktycznego „Bliżej natury” zostanie zainstalowana wiata z wyposażeniem, w której odbywać się będą plenerowe zajęcia dydaktyczne, prezentacje, doświadczenia, gry i zabawy. Przeprowadzane na świeżym powietrzu sprzyjać będą w naturalny sposób rozwijaniu spostrzegawczości i prawidłowemu pojmowaniu zjawisk. Rozmiary konstrukcji umożliwią przeprowadzenie zajęć dla dużej liczby uczniów. Zadaszona wiata będzie chroniła przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi: silnym nasłonecznieniem, opadami  deszczu, silnym wiatrem. 

12. „Bujamy w obłokach”
Na stanowisko „Bujamy w obłokach” zostanie przeniesiona stacja meteorologiczna, która obecnie znajduje się przed budynkiem szkoły. W tym miejscu uczniowie będą dokonywać obserwacji chmur i określać z której chmury spadnie deszcz, a która zwiastuje bezdeszczową pogodę. Poznają też inne składniki pogody oraz przyrządy do ich pomiaru. Utrwalą zdobyte wiadomości korzystając z zakupionej tablicy dydaktycznej.
Podsumowaniem naszych całorocznych działań w punkcie dydaktycznym „Bliżej natury” będzie zorganizowanie happeningu „Ochrona przyrody - przyszłością człowieka”. Przejdziemy ulicami naszej miejscowości wygłaszając hasła nawiązujące do dbania o przyrodę i jej ochronę. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców na globalne problemy  Matki Ziemi  i zachęcić do podejmowania codziennych czynności świadomego dbania o przyrodę. 

Informacja o dofinansowaniu, ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, zadania w ramach konkursu z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie”
 

  W ramach Konkursu pn. „Nasze ekologiczne pracownie” 
ogłoszonego przez WFOŚiGW w Łodzi 
utworzono w Szkole Podstawowej w Wiadernie punkt dydaktyczny pn.„Bliżej natury”.

Całkowity koszt projektu wyniósł 61 878,80 zł , 
w tym dotacja WFOŚi GW  w Łodzi 48 157,08 zł

     Głównym celem projektu „Utworzenie punktu dydaktycznego pn. „Bliżej natury” przy Szkole Podstawowej w Wiadernie” było stworzenie miejsca, które zaciekawi i zainspiruje uczniów do poznawania środowiska przyrodniczego, ze szczególnym uwzględnieniem jego bioróżnorodności oraz pozwoli kształtować świadomość ekologiczną i aktywną postawę dzieci i młodzieży wobec otaczającej ich przyrody. Punkt dydaktyczny posłuży do realizacji wybranych zajęć z zakresu edukacji ekologicznej, przyrody, biologii, geografii, języka polskiego, plastyki, muzyki, techniki. 
Efekty rzeczowe zadania:
a)    Elementy wyposażenia punktu dydaktycznego
- tablice dydaktyczne/plansze
- tabliczki do oznaczania roślin
- ścieżka sensoryczna
- domki dla owadów
- rumowisko skalne
- budki
- karmniki dla ptaków
- wiata wraz z wyposażeniem
- zewnętrzne kosze do segregacji odpadów
- kompostownik
- system nawadniający
- kompostownik
- sprzęt ogrodniczy
- pędy wierzby energetycznej
- sztaluga drewniana

b)    Nasadzenia:
- drzewa
- krzewy
- byliny
- trawy
- nasiona warzyw i ziół
- przygotowanie gruntu pod nasadzenia (ziemia, torf, żwir, kora, geowłóknina)
    c) Pomoce dydaktyczne
             - Teczka wiedzy -Ptaki leśne
             - Teczka wiedzy - Zwierzęta leśne
             - Teczka wiedzy - Drzewa leśne
             - Teczka wiedzy - Owady
             - Dendrofon
             - Tropy zwierząt

c)    Tablica informacyjna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 07.10.2020 16:23
To typowy przykład tego, jak lokalne władze samorządowe, xczyli lokalne przygłupy olewają nawoływania centrali do przestrzegania zasad społecznego dystansu i izolacji maskami. Jesteśmy na zupełnym dnie w tym zakresie. I mamy tego dowody w ostatnich dniach. Za***, ciemnota i nic więcej.

tomaszowianin 06.10.2020 21:15
„Przemoc stosujesz, źle wychowujesz!” – znamy wyniki. Gdzie są maseczki.

tomaszowianin 06.10.2020 20:56
Zapomniano, że dzieci powyżej lat 16 muszą zakrywać się przepisowo maseczkami.

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama