Bilety droższe, ale dla tomaszowian komunikacja bezpłatna

  • 10.10.2017, 08:25
  • Mariusz Strzępek
Bilety droższe, ale dla tomaszowian komunikacja bezpłatna
Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim, radni przyjęli uchwałę dotyczącą nowych cen biletów w komunikacji miejskiej. Od nowego roku bilet kosztował będzie 3 złote. Posiadacze "Karty Tomaszowianina" autobusami jeździć będą za darmo. Wprowadzenie darmowych przejazdów kosztować będzie 5 milionów złotych.

Projekt  uchwały  uwzględnia  nową  taryfę  biletową,  która  ma  obowiązywać w komunikacji miejskiej na terenie Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz w granicach gmin, z którymi zostało zawarte porozumienie międzygminne.

 

Najważniejszą  zmianą  w  obecnej  taryfie  przewozowej  jest  wprowadzenie  od  1 stycznia 2018 r. dla  mieszkańców  Tomaszowa  Mazowieckiego  bezpłatnych  przejazdów  w granicach administracyjnych miasta na podstawie „Tomaszowskiej Karty Mieszkańca” oraz zgodnie z Porozumieniem Międzygminnym  w granicach administracyjnych Gminy Tomaszów Mazowiecki.

 

Mieszkańcy Gminy Tomaszów Mazowiecki uprawnieni zostaną do korzystania z bezpłatnych przejazdów w granicach administracyjnych miasta oraz w granicach administracyjnych Gminy Tomaszów Mazowiecki na podstawie „Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej”.

               

Ponadto do korzystania z bezpłatnych przejazdów uprawniono dzieci przed ukończeniem 7 lat (dotychczas przed ukończeniem 4 lat).

     

W związku z wprowadzeniem nieodpłatnej komunikacji (z której będzie korzystać szacunkowo ok. 90% pasażerów) uproszczono cennik biletów poprzez ujednolicenie cen biletów jednorazowych zakupionych w punktach sprzedaży lub u kierowcy w autobusie. Zrezygnowano z biletu na liniach nocnych (likwidacja linii nocnych – brak zainteresowania), a także karnetów. Podwyższono cenę biletu jednorazowego w granicach strefy opłat miejskich i w pozostałych strefach. Podniesiono również w niewielkim stopniu ceny biletów okresowych – zwłaszcza normalnych.

               

Warto nadmienić, że ostatnia podwyżka cen biletów za usługi przewozowe autobusami MZK w Tomaszowie Maz. Sp. z o.o. została wprowadzona w roku 2011  

 

Przy okazji debaty nad projektem uchwały jeden z radnych dopytywał o koszty wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Według danych zawartych w budżecie miasta na obecny rok, do przejazdów autobusowych w obecnym stanie dopłacamy 6,8 miliona złotych. Szacuje się natomiast, że zrezygnowanie z biletów kosztować nas będzie w przyszłym roku dodatkowe pięć milionów złotych. Szacunki te opierają się na założeniu, że nie zwiększy się liczba tzw. wozokilometrów. 

 

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej poza funkcją socjalną ma także wpłynąć w sposób znaczący na ograniczenie ruchu samochodów osobowych w naszym mieście. Czy tak się rzeczywiście stanie? Przekonamy się już wkrótce

 

Czytaj także 

Już w listopadzie pierwsze nowe, hybrydowe autobusy w Tomaszowie Mazowieckim

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (52)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prośba do Czytelnikowi Naszego Tomaszowa
Prośba do Czytelnikowi Naszego Tomaszowa 25.10.2017, 21:54
Serdecznie proszę Was o opinię na temat poniższego tytułu. Obecny jest dobry, opisowy, wynikający bardzo głęboko w dusze kogoś kto przyjedzie do nas np. : z Mławy i bojąc się kontroli będzie szukał po całym mieście biletów, aż dotrze do MZK na Warszawskiej, kupi i dopiero wtedy do niego dotrze, że wydał swoje ostatnie 3 zł.

Takze ww obecnym tytule widać dużo empatii dla obcego, od autora na pewno powinniśmy się tego uczyć. Jakies prelekcje po szkołach?

Niemniej jednak co sądzicie o poniższym tytule. Pragmatycznie ujmującym główne informacje z tekstu.

"Od stycznia jeździmy za darmo. Podatnicy spoza Tomaszowa będą mieli drożej"

Serdecznie dziękuję za opinie.

tomaszowianin,
kibol short treku
Brzmi dobrze
Brzmi dobrze 26.10.2017, 00:31
tytul ktory zaproponowales. Ciekawe czy Redakcja, ktora kiedys glosila, ze tworzy te gazete wspolnie z czytelnikami uwzgledni i tym razem ich prosby. Pisza rozni ludzoe, z roznych numeroq IP z roznych urzadzen. Wszystko mozna posprawdzac.

Wymiana taboru i znieaiwnie biletow to jest druga po Arenie Lodowej zmiana jakiej Tomaszow nie widzial os poczatku powstania miasta. Dobra czy zla zmiana, niech kazdy sobie oceni we wlasnym sumieniu.

Czy bedziemy bronic starego bo jest reprezentowane przez naszych znajomych. Niekoniecznie kompwtentnych ludzi, czy damy szanse komus nowemu, ktory mimo chwili w tomaszowskim samorzadzie juz tak duzo dla moeszkancow zrobil.

Konkrety nie gadanin. Czyny nie slowa.

PS short tracku A nie E. O tym sporcoe musisz soe jeszcze troche nauczuc.
hmmm
hmmm 23.10.2017, 00:15
A swoją drogą co złego w tym, że prezydent wspiera Tomaszowian ?? Inne gminy miały się dołożyć do bezpłatnej komunikacji, aby obejmowało to całą siatkę komunikacyjną i wójtowie się nie zgodzili, to w czym problem?? Za granica autostrady są płatne dla obcokrajowców a swoi nie muszą płacić. Trudno, aby fundować darmowe przejazdy cioci z Ameryki. To, że konkursy Unijne na poziomie wojewódzkim zostały ogłoszone zdecydowanie później i rozszczygnięte zdecydowanie później to też wina prezydenta. Normalnie kłamczuchy same... Czasami się robi słabo jak czyta się ten bełkot...
hmmm
hmmm 22.10.2017, 23:53
Czytam Was i nie wierze!!! Dlaczego nie za darmo tylko z karta tomaszowianina?? Tylko za aż 30zł??? A jak właduje Wam sie śmierdzący kloszard do autobusu to kto go wywali?? Myślisz, że bezdomni spod sklepu pójdą do UM wyrobić karte i odłożą pieniądze? Czy przepiją wszystko jak idzie? A jak za darmo dla wszystkich to przez całą zimę będą smierdzący kloszardzi wozić się nowiuteńkimi autami. Za brak karty duża kara i może problem będzie nieco mniejszy.....Ale wszędzie szukanie problemu, a ludzie z Lubochni jeśli będą płacić podatki w Tomaszowie to też mają za darmo. Mam meldunek w innym mieście a płacę podatki w Tomaszowie, więc karta mi się należy. A szukacie problemów ehhh, czytać się tego nie da... Mało wiecie a się udzielacie. Początkowe wpisy, że wymiana po 3 auta, oczywiście jak najbardziej zasadne, ale nie przy tak zdezelowanym taborze. Naprawa tych wszystkich rupieci to koszt rocznie około 1mln. Najgorsze jest to, że dostaniecie rewelacyjne autobusu za darmo a i tak macie problem. Przykre to a może i żenujące. Jakby były tylko 3 auta to byłoby cyniczne "też mi wielkie coś"
Karolina
Karolina 23.10.2017, 04:28
W Warszawie miesięczny ponad dwie stowki, a kloszardzi, kontroli dość sporo, a kloszardzi jak jeździli tak jeżdżą. Także marna, do tego przemocowa argumentacja.

Koszard kloszardowi nie równy. Na te drogę sprowadza.wbrew stereotypów nie tylko gorzala, a i rozwód kiedy babie musisz zostawić mieszkanie, a i udar mózgu, kiedy baba zostawia ciebie, bo "ona tak sobie życia z tobą nie wyobrazala"

Takiego właśnie pana spotkałem ostatnio na przystanku w centrum jadąc do Tomaszowa. Znam trochę objawy udaru, więc wiem że nie udawał. Za gardło ściska mnie do dziś.

Takze panie pachnący, trochę rozwagi przy etykietowaniu ludzi.
Sam się kiedyś posralem w autobusie po leczeniu hemoroida. Ludzie się patrzyli, ale gdy ma się do tego dystans, odpowiednio gruba skórę to ma się to gdzieś. W każdym razie z tego tylko powodu możesz mi skoczyć.

Na pewno z powodu smrodu nie możesz nikogo z autobusu wyrzucić. Były takie zamiary, ale po pierwsze niehumanitarne no i Radzie Miasta przepis upadł.

Jeśli mielibyśmy za to wyrzucać czy nie wpuszczać, to pierwszy byś nie wsiadł bo ci z ryj pewnie.smierdzi.
DW-714
DW-714 20.10.2017, 09:00
Ładnie to sobie prezio wykalkulował:
1.zawiesił stefę do stycznia bo wygasła umowa-czekaliśmy 3 lata od wyborów
2.wprowadza komunikację darmową za 30 zł-czekać będziemy 4 lata
3.na koniec rzuca jakiś rysunek o nowym stadionie który i tak raczej nie powstanie-czekamy 3 lata a poczekamy może i 6 lat bo już za rok wybory i trzeba mieć jakieś ASY W RĘKAWIE.
To tylko taka sugestia do wyborców P.Prezydenta że niema dobrych polityków oni wszystcy kłamią a szczególnie w PIS
Karolina
Karolina 23.10.2017, 04:29
Wpis na który odpowiadam napisała Pani Agnieszka Łuczak, konkurenta prezydenta Marcina Witko. To wszystko tłumaczy.
are
are 18.10.2017, 11:21
Miało być za darmo,a trzeba zapłacić 30 zł za kartę Tomaszowianina .Więc pytam czy to jest za darmo.
Dali ludziom tyle co nie dał nikt wczesniej
Dali ludziom tyle co nie dał nikt wczesniej 18.10.2017, 17:55
Gdyby wyrobienie było za darmo gubilabys I przychodziła po nową co tydzień. Jednorazowo 30 zł - każdy wyspla.
♥
18.10.2017, 16:05
Nie siej wrogiej propagandy. Cóż to jest 30 zł/3 lata ? W przeliczeniu na 1 dzień to kwota niecałe 30 gr. To jest jedynie koszt wydrukowania takiej karty.
Te 30 zł zapłaci osoba pełnoletnia, 20 zł - dziecko do 18 roku życia, za Kartę Tomaszowianina ważną 3 lata. Jeżeli uważasz, że nie dożyjesz do chwili utraty ważności Karty, to możesz wykupić Kartę jednoroczną - 15 zł osoba pełnoletnia - 10 zł dziecko do 18 roku życia.
Karta będzie uprawniała do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w granicach administracyjnych Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki, oraz do korzystania ze znacznej ilości ulg w licznych obiektach np. muzeum, basen itp.
Po podjęciu uchwał i wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji posiadacz karty bez żadnych dodatkowych kosztów będzie mógł korzystać z komunikacji miejskiej, wyłącznie w granicach administracyjnych miasta. Dzieci do lat 7 będą mogły korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie na podstawie uprawnień rodziców.
A zresztą co ja tutaj będę pisał. Przeczytajcie sobie Regulamin.
♥
18.10.2017, 21:32
Go ja wypisuję ...Chyba to przez tą wysoką temperaturę. To jest niecałe 3 gr/dzień, czyli "aż" 82 gr/m-c. Jak wam szkoda wydać tą niecałą złotówkę na miesiąc, to przecież możecie chodzić pieszo. Troszkę wam sylwetka wysmukleje, brzuch piwny opadnie. Samo zdrowie.
klug
klug 18.10.2017, 22:55
Chodzi o zasady. Witko głosił (kłamał!), że będzie za darmo, a nie za grosze!!!
klamiesz
klamiesz 26.10.2017, 00:20
Klug
n
n 13.10.2017, 14:50
Wybory za 13 miesięcy i czas na realizację obietnic wyborczych. Mam nadzieję, że tym razem styczeń 2018r to prawdziwa data wprowadzenia darmowej komunikacji bez kolejnych bajek.
Drewniana królewno
Drewniana królewno 18.10.2017, 03:58
Jakich bajek? Nie podawał konkretnej daty. Była wręcz mowa, że najpierw przebudowa bazy MZK dopiero wtedy zniesienie biletów.

Jest wcześniej. I to zniesienie jest dla wszystkich z kartą tomaszowian na czy bez, nie sądzę by po Nowym Roku, MZK zlecal komukolwiek kontrolę biletów. A jeśli tak, to w minimalnym zakresie by było na papierze. Zatem od 2018 roku jeździmy autobusami za darmo.

Dla emerytów, dla bezrobotnych szukających pracy, dla uczniów i studentów nikt do tej pory nie zrobił więcej.

Wszelkie narzekania w tym temacie są absurdalne i świadczą o poziomie opozycji wobec PiSu w mieście. Tak naprawdę, nie macie nic do powiedzenia. Napiszcie jakiś list, bo już jakoś długo nic nie było, a chcielibyśmy się pośmiać.
slawek
slawek 12.10.2017, 21:24
A może zamiast Karty Tomaszowiaka wystarczy mieć ze sobą różaniec?
Totalna opozycja trolluje w komentarzach
Totalna opozycja trolluje w komentarzach 13.10.2017, 04:51
Ojojoj ale się uśmialiśmy :(

Rozwiązania podobne do tomaszowskiej karty od lat funkcjonują w wielu miastach. M.in. w Warszawie, odprowadzającac tu podatki i występując o elektroniczny hologram, płaci się 14 zł mniej za bilet mięsieczny.

Mały Tomaszów oferuje przejazdy za darmo...
Już niedługo kompletnie nowymi ekologicznymi autobusami.

Trudno docenić sukcesy władzy której się nie lubi, ale odrobina obiektywizmu świadczyłaby o rozsądku. Wpisem o różańcu udowadnia Pan/Pani że jest bezmyślnym/ą, totalną krytykantem/ką.
slawek
slawek 13.10.2017, 09:39
no wiesz?!?! jak możesz powoływać się na pomysły z Warszawy zarządzanej przez HGW??Przeczytaj jeszcze raz tylko ze zrozumieniem wpis nr2 i na tym koniec.
maniek
maniek 12.10.2017, 08:24
Zobaczę rozkład to będę się cieszył. Dowiedziałem się, że Bełchatów ma komunikację bezpłatną - miasto porównywalnej wielkości do Tomaszowa. Obejrzałem sobie ich rozkład - 9 linii z których cały dzień jeździ chyba 3 - raz na godzinę, pozostałe mają kilka kursów dziennie w szczycie, jedna z linii ma 2 kursy dziennie, w dni wolne od pracy jeżdżą tylko 4 linie.
?
? 13.10.2017, 04:56
Zupełnie inna sytuacja. Złoża węgla brunatnego w Bełchatowie są największe w Polsce.

Do kogo masz prerensje?
Stachu
Stachu 12.10.2017, 09:34
Nie porównuj Bełchatowa do Tomaszowa, tam mieszkańcy są zasobni w gotówkę, kierowca na kopalni zarabia 5 tys. pln. I stać ich na własne pojazdy, dlatego też pobudowano im dwie galerie i kilka wielkopowierzchniowych marketów. Gorąca duża gotówka w portfelach bełchatowian ożywia to miasto. A u nas biedota poszukująca promocji po Biedronkach i co tu porównywać.
Przemysl pogardy PO i jego efekty
Przemysl pogardy PO i jego efekty 13.10.2017, 04:55
Czyja to wina, że na terenie jednego miasta są największe w Polsce złoża węgla brunatnego a na terenie innego nie?

To tak jakby porównynywac i wyzywać Greków do Norwegów.

Niektórych rzeczy nie zmienisz, nie masz na to wpływu i mieć nie będziesz. Po co mścić się za bezradność na Bogu ducha winnych ludziach.
BEZ 2 ZDAŃ
BEZ 2 ZDAŃ 12.10.2017, 06:30
To jest przełom w historii całego miasta. Nie da się tego zagluszyc ani droższym biletami dla osób które nie wystąpią o Kartę Tomaszowiana, bo każdy może wystąpić, ani prognozami pseudo fachowców od księgowości "korporacyjnej" Nie pracowałas w tym charakterze nigdy, ale wiesz, że nikt tego nie sprawdzi dlatego puszysz się jak paw.

Fakty mówią za siebie, pierwszy raz w historii miasta władza możliwia niezamoznym mieszszkancom przejazdy MZK. Do tego wymiana taboru...
Nie każdego stać na własny samochód, ludzie tłukli się rowerami bladym świtem np z odległego Ludwikowa do pracy po drugiej stronie miasta np do Ceramiki czy Chipity przy Wysokiej.

Nie było.jeszcze tak prospolecznej władzy.
SLAWEK
SLAWEK 12.10.2017, 08:20
jeśli chodzi o dojazd z Ludwikowa do miasta w godzinach rannych i popołudniowych nie widać tam rowerzystów tylko korek samochodów. Sprawdź sobie w wydziale komunikacji ile jest zarejestrowanych pojazdów na statystycznego tomaszowianina. Za darmową komunikację będą płacili wszyscy nawet ci co z niej nie korzystają bo nie muszą. Za długi ktoś musi zapłacić czy chcesz czy nie i zapłacą wszyscy. Jako obywatel RP dowód osobisty mam za darmo, a jako rodowity tomaszowianin kartę tego Tomaszowianina dostanę za 30 zł. Wystarczyło sprzedać działkę ze starym domem dziecka, a nie darować za piątala kurii łódzkiej to starczyło by na karty do końca świata. Oczywiście duplikaty powinny być płatne .
Samochód to obciach
Samochód to obciach 13.10.2017, 05:02
Posiadając samochód powinieś płacić dużo więcej niż tylko na komunikację miejską.

Zatruwasz środowisko, jesteś zagrożeniem dla pieszych, zajmujesz miejsce pakując w centrum.

To że masz auto jest przywilejem za który powinieś płacić. Jeśli cię na to nie stać, auto sprzedaj przesiądz się na rower i po bólu.

Jako buc samochodziarz szkodzisz nie tylko lokalnej społeczności ale I najbliższej rodzinie.
Żaden rozsądnych chłopak nie będzie chciał twojej córki za żonę, a żadna rozsądna dziewczyna twojego syna za meza. Przyjdzie taki który na starość będzie cię bił, z rozgoryczenia, że nie stać go na wakacje na Dominikanie, a tylko na Rodos.

Ręasumując, posiadanie samochodu = skromna umysłowość i refleksyjność.
slawek
slawek 11.10.2017, 16:48
UPRASZA SIĘ WSZYSTKICH O UWAŻNE PRZECZYTANIE WPISU NR2 (w miarę możliwości ze zrozumieniem).
11.10.2017, 12:48
,,Szacunki te opierają się na założeniu, że nie zwiększy się liczba tzw. wozokilometrów. " - to dziwne, że szacunki odbywają się na nierealnych danych. Przecież wg. nowego rozkładu jazdy zwiększy się ilość i częstotliwość kursów. Te 5 mln trzeba więc pomnożyć?
koga
koga 11.10.2017, 11:03
żeby zminimalizować ruch samochodów należy usprawnić komunikację np. z podleśnej, zielonej nie można dostać się na zajecia z dziecmi do MOKU taki przykład
baq
baq 10.10.2017, 19:39
- i kto to napisał ? , artykuł w stylu odczep się i idź z precz . za mało info o cenach biletów i o samej karcie , że nie wspomnę o przedziałach wiekowych .
10.10.2017, 19:46
Prosimy o pprzesyłanie gotowych scenariuszy proponowanych artykułów. Oczywiście ze wskazaniem rozmówców oraz dokładnych treści cytowanych wypowiedzi.
.
. 11.10.2017, 05:33
Mariusz nie przejmuj się. Portal, szczególnie ostatnio, coraz lepszy. Bez przekąski, serio.
leon
leon 10.10.2017, 15:58
Jak z tego wynika to seniorzy też będą musieli posiadać kartę tomaszowiaka.Wydaje mi się że te darmowe przejazdy zapłacimy wszyscy poprzez podatki.Żyje trochę lat na tym świecie i nikt nie dał mi nic za darmo.Pożyjemy zobaczymy.
DO DURNIA Z 5
DO DURNIA Z 5 10.10.2017, 12:24
I CZEMU OBRAZASZ LUDZI DURNIEM TO RACZEJ TY JESTES JAK WIDAC PO WPISIE
<>:
<>: 10.10.2017, 12:04
<>: Nic nie napisano o biletach dla seniorów 70+
Czy od 1.01.2018 też będą te osoby korzystać ze darmowej komunikacji MZK ?
Ewe
Ewe 10.10.2017, 19:26
Osoby 70 plus jeżdżą juz za darmo ale z terenu Tomaszowa.Jeśli nie z Tomaszowa i gmin to juz pewnie nie.Ewentualnie osoby 75 plus juz jeżdżą wszystkie za darmo.
♥
10.10.2017, 20:11
Osoby, które ukończyły 70 lat (wystarczy okazać dowód osobisty) we wszystkich miastach Polski jeżdżą za darmo.
wistomiak
wistomiak 10.10.2017, 12:31
No właśnie to miasto emerytów, czy my też mamy wykupywać tę karte tomaszowiaka? A jak zdrożeje ta karta do np 100 zł to emerytowi na piechote przyjdzie przemieszczać się po mieście.
tm
tm 11.10.2017, 11:27
Drogi wistomiaku ręce opadają ja się Ciebie czyta , a co będzie jak będą tańsze . Wyśpij się dobrze i weź coś na uspokojenie . Myśl pozytywnie . Może życie nie jest takie złe jak myślisz i nie szukaj wszędzie podstępów . Karta mieszkańca to dzisiaj tylko 30 zł , a jak zdrożeje to ponownie rozważysz sens zakupu .
Ewe
Ewe 10.10.2017, 19:27
A ile ma Pan lat?To może odpowiem czy trzeba będzie.
Witek
Witek 10.10.2017, 11:47
Dzieci do 4lat jeżdżą za darmo, jak mam to udowodnić kontrolerów że dziecko może jeździć bezpłatnie? Nie korzystam jak dotąd z tego prawa a chciałbym zaczac i stąd to pytanie.
Ewe
Ewe 10.10.2017, 19:23
Ja miałam dla córki dowód osobisty.Nic nie kosztuje wyrobienie,tylko za zdjęcie trzeba zapłacić.A dowód przyda się
Xxx
Xxx 10.10.2017, 11:35
Durnie z Lubochni i innych gmin zapłacą za darmową komunikację a co nie stać ich
maniek
maniek 10.10.2017, 10:19
Jeśli będzie tyle samo wozokilometrów jak dotychczas to w jaki sposób ma to wpłynąć na zmniejszenie się ruchu samochodowego w mieście? Jeśli będzie to 1-2 autobusy na godzinę to o ile zmniejszy się liczba samochodów na linii takiego autobusu - o 20-30 na godzinę, bo więcej ludzi nawet się nie zmieści? Tyle samochodów to przejeżdża ok. godziny 15 w minutę przez Nowowiejską czy Antoniego. To musiałby być autobus co 15 minut na najważniejszych liniach w szczycie, tak jak to było ok. 20 lat temu.
Edek
Edek 10.10.2017, 09:49
Z tekstu jasno to nie wynika. Czy darmowa komunikacja wejdzie od 1.1.2018?
Nie związany z redakcja
Nie związany z redakcja 11.10.2017, 05:43
Zadzwoń sobie do MZK. W porównaniu z postkomunistycznym syfem jaki wychodzi w czwartki, to jest i tak bomba.

10 testów dziennie. Ogarnij sobie to sam i jeszcze poczytaj przyperdalanek o byle literówkę.

Pozostałe