Maseczki.... nie każdy się stosuje

  • 10.10.2020, 14:44
  • Imię i nazwisko do wiadomości redakcji
Maseczki.... nie każdy się stosuje
Czy leci z nami pilot - to tytuł znanej komedii z lat 80-tych. Dzisiejszy, krótki spacer po mieście każe mi zawołać - czy jest u nas Policja, Straż Miejska i inne służby? Mamy żółtą strefę epidemiczną, a mijałam co chwilę osoby, do których obowiązek zasłaniania ust i nosa jeszcze w sposób zrozumiały nie dotarł. Może pomocne dla lepszego zrozumienie byłyby "zajęcia praktyczne" w postaci konieczności dokonania opłat za wystawione mandaty? Prawdziwym hitem są osoby oczekujące na przyjazd autobusów MZK na przystankach. Maseczki spuszczone na brodę i papierosy w "gębach". Wydychane na innych oczekujących śmierdzące i trujące opary. Trudno się dziwić w sumie, ponieważ w Polsce panuje szeroka, powszechnie akceptowana, subkultura łamania przepisów, do uczestnictwa w której zachęcają nawet politycy. Palenie papierosów na przystankach jest samo w sobie zakazane. Ale skoro nikt nie reaguje, to nie ma się przecież czym przejmować.

.

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...)
...) 11.10.2020, 16:50
przeciwnikom noszenia maseczek i niestosowania się do zaleceń w czasie pandemii polecam wolontariat na oddziałach zakaźnych .... i może niech nie ubierają kombinezonów i maseczek
Lynott
Lynott 11.10.2020, 16:24
do autorki artykułu....fakt na przystanku papirosy są smiertelnie trujące...nie to co spaliny te powoduja zdrową wentylacje płuc
Dorota
Dorota 11.10.2020, 11:54
Dobrze że nikt z tych odważnych samobójców jeszcze nie zachorował,proponuję pomoc przy opiece nad chorym na COVID,odechciało by się tym wszystkim odważnym gdyby zobaczyli widok człowieka zmagającego się z tą chorobą !!!!!! Przez takich ignorantów jest tak jak jest ! Miesiąc temu nie pokonał wirusa mój kuzyn, 38 latek,strażak ( brak chorób współistniejących )
Adrian D.
Adrian D. 11.10.2020, 09:33
Były już Minister Zdrowia zabrania nam podróżować do Hiszpanii, po czym sam leci tam sobie na wakacje, następnie każe nam odbywać 14 dni kwarantanny, a sam po zakażeniu wychodzi z domu mówiąc, że jest już zdrowy, mówi że maseczki nie chronią, ale każe je nosić ?! Lekarze na NFZ boją się przyjąć Ciebie w maseczce po zmierzeniu temperatury, a prywatnie jak zapłacisz 150 czy więcej, czyli o jakieś 50% więcej niż na początku roku to nie musisz nawet w maseczce wchodzić, nie wspomnę że temperatury też sprawdzać nie musisz. Toż to totalny brak mózgu trzeba mieć, żeby się stosować do tych wszystkich zaleceń... dzięki Bogu jest telewizja, która wszystkim podczas robienia prania mózgu wytłumaczy co jest dla nich dobre i co mają robić skoro nie maja swojego mózgu 🤷‍♂️
...)
...) 11.10.2020, 14:42
Adrian D.... rób jak uważasz jesteś wolnym człowiekiem , żyjesz w demokratycznym państwie możesz oglądać telewizję jaką chcesz ..ale nie obrażaj ludzi.... może sam puknij się w głowę i posłuchaj odgłosu.. może coś usłyszysz ... zachowaj odstęp noś maseczkę chroń siebie i innych polecam
AL
AL 11.10.2020, 01:51
Ludzie obudzcie się!!! Przed czym chroni nas maska???? Chyba przed mandatem, ktory i tak będzie umorzony gdyz jesli zostanie wydany to bez żadnych podstae prawnych!
Wybudzony
Wybudzony 11.10.2020, 18:05
W takim razie chcesz sie chronić przed wirusem podstawami prawnymi? Najlepiej go pozwij, ale tylko przypomne że wirusy nie zalicza sie do organizmów żywych. Polacy nie gęsi jednak bliżej im do osłów
Gdzie takich sieją?
Gdzie takich sieją? 11.10.2020, 14:26
A może w końcu ty się obudzisz i w ósmym miesiącu covidowej zabawy przyjmiesz do wiadomości, że maseczka nigdy nie miała za zadanie chronić osoby, która ją nosi.
...)
...) 11.10.2020, 09:10
a według ciebie co chroni przed zarażeniem się wirusem??
Ciekawy
Ciekawy 10.10.2020, 21:44
Czy te panie zgodziły się na publikację swojego wizerunku w gazecie i czy autor zdjęcia (Imię i nazwisko do wiadomości redakcji) doniósł już na Policję.
Wupe
Wupe 10.10.2020, 20:16
Wyjaśnienie prawne: DLA MINISTRA ZDROWIA I KOMENDANTA POLICJI
Zero tolerancji dla Ministra zdrowia i Komendanta Policji i proszę pouczyć swoich podwładnych aby stosowali się do litery prawa.
§24 Ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wskazuje, że „do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego”. ➔ Ww. rozporządzenie nie ma żadnych podstaw prawnych, bo:
1. Każde rozporządzenie musi być wydane w oparciu o ustawę. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. zostało wydane w oparciu o przepisy art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Powyżej wskazane przepisy ustawy umożliwiają obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych (czyli np. noszenia maseczek) i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie. A zatem od osób, które nie są chore i nie są podejrzewane o zachorowanie, nie można domagać się noszenia maseczek, czy też zakrywania ust i nosa.
2. Ponadto, jedynie ustawa wydana w czasie trwania stanu nadzwyczajnego, mogłaby skutecznie nałożyć na nas obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jak doskonale wiemy, w Polsce nie wprowadzono stanu nadzwyczajnego (czyli stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej).
Powyższe zostało potwierdzone m.in. w Wyroku Sądu Rejonowego w KOŚCIANIE, sygn. akt II W 71/20
3. Idąc dalej za głosem sądu, który w Postanowieniu z dnia 01.09.2020 roku Sygn. akt. V W2703/20 w uzasadnieniu stwierdza, że w przywołanym rozporządzeniu nie przewidziano sankcji natury karnej lub wykroczeniowej za złamanie ustanowionego nakazu, np. poprzez odwołanie się do art. 54 kw,
W orzecznictwie jednoznacznie przyjmuje się, że brak takiego odesłania uniemożliwia pociągnięcie danej osoby, która nie stosuje się do przepisów porządkowych, do odpowiedzialności wykroczeniowej (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 października 2009 roku w sprawie III KK 266/09 oraz wyroki Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 2009 roku w sprawach III KK 230.09, III KK, 232/09 i III KK 233/09. W konsekwencji należy stwierdzić, że czyn polegający na naruszeniu obowiązku zakrycia przy pomocy odzieży lub części odzieży lub jej części, maski maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa NIE STANOWIŁ WYKROCZENIA.
4. SANEPID - PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY w Gdańsku pismem z dnia 01.09.2020 SE.HŻ-10/073/257/DD/20
stwierdza co następuje:
a. Personel placówek handlowych nie jest upoważniony do egzekwowania nakazu noszenia maseczek przez klientów na terenie sklepów.
b. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie mają UMOCOWANIA PRAWNEGO do nkładania kar pieniężnych za naruszenie nakazu noszenia maseczek. A zatem nie ma podstaw prawnych do nakładania mandatów karnych z tytułu nakazu naruszenia noszenia maseczek. W obecnym stanie prawnym organy inspekcji sanitarnej mają jedynie możliwość monitorowania stanu przestrzegania przez obywateli nakazu noszenia maseczek i ewentualne zgłaszanie organom ścigania miejsc, które powinny być szczególnie objete patrolowaniem przez Policję, która ma umocowanie prawne do nakładania mandatów karnych. POLICJA NIE MOŻE UKARAĆ MANDATEM, gdyż czyn polegający na naruszeniu obowiązku zakrycia przy pomocy odzieży lub części odzieży lub jej części, maski maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa NIE STANOWI WYKROCZENIA. - patrz pkt 3.
...)
...) 11.10.2020, 14:30
sądząc po tym ile trudu sobie zadałeś(aś) w wyszukaniu przepisów , (choć może to dla Ciebie nie jest wcale takie trudne) uważam,że jesteś osobą inteligentną...i zastanawiam się skąd u osoby inteligentnej brak podstawowego zdrowego rozsądku? dlaczego w tak trudnym i niebezpiecznym czasie namawiasz ludzi do ponoszenia dodatkowego ryzyka utraty zdrowia a nawet życica... możesz nie nosić maseczki ..możesz chodzić po sądach i dochodzić swoich praw?... ale nie odbieraj innym prawa do stosowania się do zaleceń w i mię ich własnego dobra.
...)
...) 11.10.2020, 09:13
lepiej powiedz jak ograniczyć pandemię a nie cytuj litery prawa...sytuacja jest niebezpieczna chyba przyznasz prawda?
varan
varan 11.10.2020, 20:07
Niebezpieczne to jest oddychanie dwutlenkiem węgla z pod maseczki, co prowadzi do utraty zdrowia, a nawet życia.
Maseczkowicze, może odszukajcie sobie filmik, bodaj z lutego, na którym były pomarańczowy minister chorób rechocze sobie z osób które noszą maseczki.
"lepiej powiedz jak ograniczyć pandemię" - wyłącz telewizor.
Seniorka
Seniorka 10.10.2020, 18:54
Dziś jechałam autobusem linii 1 po dziesiątej w stonę centrum. Z tyłu siedział facet tak ok 25 lat bez maseczki. Miał ciemny golf i nasunął go sobie lekko na brodę opuścił głowę i zerkał co jakiś czas do przodu czy ktoś patrzy. Wysiadł na PL Kościuszki. Starsi noszą. , duszą się , ale przestrzegają nakazów , a gównarzeria olewa to sobie !!!
varan
varan 11.10.2020, 19:58
"Starsi noszą. , duszą się". No właśnie. Dlatego aby się nie dusić, logicznie myślący nie noszą.
...)
...) 10.10.2020, 17:10
nieśmiertelnym gratuluję dobrego samopoczucia
$
$ 10.10.2020, 16:23
Czy są inne choroby, czy też ten samolot jyz spadł z pilotami? Tylko covid i covid.... Debilizm.
Och Ziuta
Och Ziuta 10.10.2020, 16:21
A co cię to obchodzi jak kto chodzi , w masce czy bez. Pilnuj swojej gęby 😡
Alex