Aleksander Dutkiewicz – twórca ludowy, mistrz wycinanki

  • 12.10.2020, 16:05 (aktualizacja 13.10.2020, 16:27)
  • Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim
Aleksander Dutkiewicz – twórca ludowy, mistrz wycinanki
Aleksander Dutkiewicz, twórca ludowy, zajmujący się tworzeniem wycinanek. Artysta reprezentuje region rawski i opoczyński, pochodzi z rodziny twórców ludowych z Żądłowic i Zakościela. Jest autorem wielu wystaw. Obecnie prace artysty można oglądać w sali przy kościele pw. Św. Michała Archanioła w Inowłodzu.

Wystawa składa się z prac pokazywanych wcześniej . Są wycinanki sportowe – wszystkie dyscypliny, w których na olimpiadach Polacy zdobyli medale, z kolekcji na 100-lecie województwa łódzkiego, wycinanki, które pokazywane były w Muzeum w Otrębusach, z wystawy w Częstochowie nagrodzone nagrodą Fundacji Cepelia.

Twórczość jest kontynuacją tradycji rodzinnych, które w rodzinie Dutkiewiczów sięgają XIX wieku. Pasję w Aleksandrze Dutkiewiczu rozbudziła jego babcia – Agata Sobolewska oraz jej siostra – wybitna twórczyni ludowa Józefa Siwek.

Aleksander Dutkiewicz jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, uczestniczy w wielu kiermaszach i konkursach, prowadzi warsztaty dla dzieci i starszych.

Opowiada, jak to się stało, że zaczął swoją przygodę z wycinanką. Mówi o tym, jakie materiały i narzędzia wykorzystuje do produkcji wycinanek. Opowiada o wystawach, w jakich brał udział, o nagrodach, jakie udało mu się zdobyć, a najwięcej o ludziach,  których poznaje w czasie tworzenia i wystawiania swoich prac. Jest tam wiele znanych osób, m. in. Andrzej Duda – Prezydent RP. 


loadingŁaduję odtwarzacz...

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe