Święto Edukacji Narodowej bez nagród

  • 14.10.2020, 10:25 (aktualizacja 14.10.2020, 11:22)
  • imie i nazwisko do wiadomości redakcji
Święto Edukacji Narodowej bez nagród
Droga Redakcjo, piszę do Was, bo może Wam uda się uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie ( i myślę, że nie tylko mnie) pytania. Próbowałam pytać u źródła- osoby jak najbardziej kompetentnej-dyrektora szkoły, w której pracuję, ale też nie wiedział. Może Wam się uda?

Pytanie pierwsze: Jak to się stało, że w tym roku szkolnym nauczyciele tomaszowskich podstawówek nie otrzymali nagród dyrektora? Rzekomo w budżecie miasta nie ma na ten cel pieniędzy. A tymczasem:

Art.  49. Karty Nauczyciela stanowi:

1.  Tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze:

1) w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół.

Rozumiem, że nasz organ prowadzący od stycznia nie robił tzw. „odpisów od wynagrodzeń” na ten cel? A jeśli robił ( z mocy ustawy), to na jaki cel zostały wydatkowane te pieniądze?  I czy w ogóle można robić tego typu przesunięcia w budżecie?

O jak wielkie pieniądze chodzi? Policzmy orientacyjnie: w Tomaszowie jest ok. 10 podstawówek, w tym kilka przypisanych do nich przedszkoli. Średnio nagradza się w każdej placówce ok. 4-5 nauczycieli ( w zespołach szkół trochę więcej), wartość takiej nagrody netto to ok. 1000-1200 zł. Czy w skali wydatków miasta jest to jakaś mega-kwota? I dlaczego Starostwo stać na wypłacenie nagród dla nauczycieli szkół średnich?                                                                 

Pytanie drugie (może ważniejsze od pierwszego): Minęło 18 miesięcy od pamiętnego kwietniowego strajku nauczycieli. Nauczycielom - i słusznie - nie wypłacono wynagrodzenia za czas strajku. Na jaki cel zostały spożytkowane zaoszczędzone w ten sposób pieniądze? I czy środki z subwencji oświatowych i środki na pensje dla nauczycieli można wydawać na inne cele? Dyrektorzy szkół chyba nawet nie ośmielili o to zapytać, bo mój dyrektor nie ma wiedzy na ten temat.

 Pytanie trzecie:  Przez bite cztery miesiące szkoły nie funkcjonowały w trybie stacjonarnym z powodu pandemii. Nauczyciele (w większości) nie otrzymywali wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Szkoły poczyniły oszczędności w wydatkach na środki czystości, środki biurowe, papier ksero, tusze, tonery, opłaty za prąd, ogrzewanie. Samorząd subwencje otrzymywał. Na jakie cele zostały wydatkowane zaoszczędzone pieniądze? Jak to się stało, że od września na wszystko brakuje pieniędzy, o zakup każdej „pierdoły” (papier toaletowy, papier ksero, toner itp.)  trzeba występować na piśmie do odpowiedniego organu. O ile dobrze pamiętam, idea stworzenia CUW miała służyć lepszemu gospodarowaniu środkami. A czy służy? I kto nad tym wszystkim panuje? Od września drastycznie zredukowano etaty administracji i obsługi w tomaszowskich szkołach. Łakomie patrzy się też na ZFŚS….

Myślą wracając do nagród dla nauczycieli – skoro od września czyniono drastyczne cięcia w etatach i ogłoszono tragedię w finansach związanych ze szkołami, dlaczego wtedy nie poinformowano dyrektorów i nauczycieli, że na ten cel nie będzie pieniędzy?

Przykre jest przede wszystkim jedno: prezydentem miasta jest nauczyciel, zastępcą prezydenta miasta jest nauczyciel, naczelnikiem wydziału edukacji jest nauczyciel, wiceprzewodniczącą rady miasta jest nauczyciel, przewodniczącą komisji edukacji – jest nauczyciel, w radzie miasta  zasiadają też nauczyciele. Jak szybko stołki przyrastają do …. i zapomina wół…..

Panie i panowie wstyd!

Na koniec: Z okazji Dnia Nauczyciela życzę wszystkim rzetelnie pracującym Koleżankom i Kolegom, żeby mocno stuknęli się w czoło zanim własne, ciężko zarobione pieniądze wydadzą na papier ksero, kolorową kredę, kurs dokształcający, spinacze, pineski, brystole, tusz do własnej drukarki, nowy komputer, bo stary nie uciągnie przy nauczaniu zdalnym, co za tym idzie na prąd i Internet. A jak już to robicie, bierzcie rachunki i wysyłajcie do organu prowadzącego lub CUW. Jeśli pracujecie w trybie stacjonarnym, odmawiajcie podjęcia pracy jeśli wasza szkoła nie zapewnia przyłbicy, rękawiczek, maseczek dla swoich pracowników. Nie okradajcie własnych rodzin z środków na życie, a siebie z życia.

Wszystkich hejterów, trolli i przemądrzałych, którzy wyplują pod tym listem morze jadu na nauczycieli – darmozjadów pracujących 18 godzin w tygodniu w luksusie wakacji - serdecznie pozdrawiam.

 

imie i nazwisko do wiadomości redakcji

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

G.Ujazd
G.Ujazd 20.10.2020, 09:06
Jestem z gminy ujazd i jestem zarzenowana postawa Pana wojta zabral nauczycielom ,trenerom jednak pieniazkow na pompowanie siebie jakos jest dosyc i na jego roznego rodzaje akcje.Wiadomo zeby on mogl sie lansowac trzeba zabrac komus.Teraz na nauczycielu jutro zabierze innej grupie spolecznej.
Jo34
Jo34 19.10.2020, 19:10
Dlaczego imie i nazwisko do wgladu redakcji? Jak ktos list ppisze otwarty to chcemy wiedziec kto
Żbik
Żbik 15.10.2020, 19:39
Na Antka Macierewicza i urzędniczą ferajnę pieniądze się zawsze znajdą, a i na nagrody dla swoich też starczy, a nauczyciele na PiS nie głosują, no może za wyjątkiem tych jednomyślnych z Urzędu Miasta...
Nauczyciel
Nauczyciel 15.10.2020, 16:15
A jak w innych samorządach w kraju? Macie jakąś wiedzę?
Xyz
Xyz 15.10.2020, 20:56
Dostali. Poczytaj na innych portalach jakie nagrody były np.w Łodzi
Marcin
Marcin 15.10.2020, 10:37
Nagród nie otrzymali tylko nauczyciele ze szkół podległych pod urząd miasta. Nauczyciele ze szkół podległych starostwu nagrody otrzymali, więc nie jest tak źle.
Suweren
Suweren 15.10.2020, 10:02
Do jaja- rozumiem że jeśli nauczyciele dostali by nagrody to popierali by pisowców i na nich głosowali. Jaką wy chcecie być elitą. To że dorobiłeś klucz za swoje to nie miałeś takich obowiązków. To że rodzice płacą na szkoły to zawsze tak było. Dwoje dzieci chodziło do szkół w TM i za każde płaciłem. Tak więc to żaden argument. Wcześniej nauczyciele nie martwili się o rodziców. Czyli rozumiem że świadomi emeryci - nauczyciele z licznych stowarzyszeń w mieście nie powinni dostać tych dodatkowych pieniędzy z 13 i 14 emerytury. Takimi wpisami strzelacie sobie w kolano. Słabiutkie argumenty.
Marcin
Marcin 15.10.2020, 19:32
Dla emerytów to jeszcze obiecane 15 emerytury proszę doliczyć.
Jak Suweren wybrał to niech Suweren płaci, sasinowego powinno wystarczyć....
jaja
jaja 15.10.2020, 16:50
Miałkie to Twoje rozumowanie w takim razie. Tak samo jak i gramatyka, jaką się posługujesz. Więc wyjaśnię jeszcze raz: nauczyciele nie stanowią grupy wyborczej PiSu, dlatego ta władza ich marginalizuje. Rodzice nigdy nie płacili za szkołę- chyba, że prywatną. Płacili składki na Komitet Rodzicielski ( stąd pieniądze między innymi, za nagrody), ubezpieczenie, podręczniki ( które teraz wypożyczane są za darmo), wycieczki i tym podobne. Nigdzie nie było wspomniane m o wzajemnym umartwaniu się (rodzic -nauczyciel). Natomiast organ nadzorujący ma OBOWIĄZEK zapewnić środki higieniczne. Odbiegłeś od tematu, Człowieku, bo poruszamy tu tematy lokane, a nie globalne. Ale, jak już: to 13, 14 emerytura (o której w moim komentarzu również nie było mowy), to tak zwana zamknijgeba dla emerytów. Słuszniej byłoby uwolnić te emeryturzyny od podatków, lub dać comiesięczne stałe, konkretne podwyżki. I owszem, nie mam obowiązku dorabiać sobie kluczy, tak samo, jak nie mam obowiązku kupować za własne pieniądze pisaków, do tablic magnetycznych (tych wypierających stare kredowe), tylko jak mam prowadzić lekcje? Bo na to również nie ma pieniędzy! Tak samo, jak w mojej prawie 20letniej karierze, nigdy szkoła nie zapewniła mi nawet jednego długopisu! Również nie ma obowiązku żaden nauczyciel posiadać własnego komputera, z dostępem do internetu. A właśnie na takowych odbywało się nauczanie zdalne! Do którego nikt, ale to nikt w mieście nie został do tej chwili przeszkolony! A UM, aż taki biedny nie jest, skoro stać go na organizację darmowych koncertów i zatrudnianie coraz to nowych pracowników! Poniał? Czy za trudne?
jaja
jaja 14.10.2020, 23:00
Nauczyciele od dawna nie stanowią ELEKTORATU, obecnej grupy trzymającej władze. Dlatego im można zabrać. Daje się natomiast beneficjentom 500plus i emerytom ze stowarzyszeń. Bo inny przeciętny emeryt nawet nie wie co się w mieście dzieje. W czasie pandemii, gdzie mnie w szkole każe się za własne pieniądze dorobić klucz do magazynu, gdzie Rada Rodziców kupuje mydła do toalet, bo UM nie dał na to kasy, organizuje się koncerty darmowe z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. Na to kasa jest! Darmowe zaproszenia rozdawane są właśnie w owych stowarzyszeniach - Prezydent uwielbia aktywnych seniorów, a właściwie uwielbia ich głosy na listach wyborczych. A te nagrody, to nie tylko przyznawane są nauczycielom. One są również przyznawane pracownikom administracji i obsługi. I to jest najgorsze. Że tym ludziom poredukowano etaty do 3/4, kobiety pracujące przy ciężkiej chemii dostały we wrześniu w granicach1300 zł wypłaty. Pracując na zmiany, świątek- piątek, część również weekendy, bez stałego grafiku. I im te nagrody zresztą raptem rzędu 200 zł), należą się najbardziej! Bo im ratują sytuację życiową. Tu się dzieją dramaty ludzkie, ale o tym się nie mówi, mówi się o koncertach i jakie piękne kwiaty są na Placu Kościuszki. To widać i to jest cacy! To jest po prostu niegodne pracodawcy i nieludzkie tratowanie Panie Prezydencie!
Jo36
Jo36 19.10.2020, 19:07
No tak bo nauczyciel nis dostaje 500 plus? Hahaha 3/4 z nich ma dzieci w wieku do lat 18
Bezrobotny
Bezrobotny 14.10.2020, 17:46
Nauczyciele bierzcie się do walki a nie gderacie. Jak dają kasę to pisowcy dobrzy a jak nie dają to źli.
Zastanówcie się co wy robicie. Jak ta młodzież ma z Was brać przykład. Czytam Wasze wpisy z niedowierzaniem. Dziś strajkują rolnicy i nic nie stoi na przeszkodzie byście do nich dołączyli i zawalczyli o swoje. A takie klepanie nikogo nie rusza. Ludzie tracą pracę, nie mają środków i muszą jakoś to wszystko przetrzymać.
Bilbo
Bilbo 14.10.2020, 14:25
Znowu okradli nauczycieli niezgodnie z prawem. Pewnie za miesiąc wypłacą nagrody, bo się przestraszą prawników
Taaa
Taaa 14.10.2020, 14:50
W przepisach jest mowa o utworzeniu funduszu a nie wypłacie nagród. Fundusz jest - a jeżeli wypłaca to osobiście pod szkoły nauczyciela przywiozę taczki.
Zniesmaczony
Zniesmaczony 14.10.2020, 12:48
Urząd Miasta we wrześniu prosił dyrektorów, by do 15 września wysłali do UM proponowanych kandydatów do Nagród Prezydenta. Wiązało się to z akceptacją rady pedagogicznej, ze sporządzeniem szczegółowego wykazu osiągnięć tych kandydatów przez dyrekcję. Czy to było potrzebne?! Czy nie należało już wtedy poinformować o problemach finansowych? Zakpiono i z dyrektorów, i z nauczycieli!!! Na co przeznaczono 1% nauczycielskich wynagrodzeń?
Mamba
Mamba 14.10.2020, 12:48
Najbardziej spracowane osoby na tym świecie to nauczycielki I bibliotekarki. Nie znam bardziej leniwych I roszczeniowych osób. Masakra jakaś.....
A.
A. 14.10.2020, 18:10
To może zostań nauczycielem.
Eucharystiusz
Eucharystiusz 14.10.2020, 12:37
Taki dowcip:
"Edek - a za zawał serca też dają nagrody?
Nie dają.
No ale przecież Tamtemu dali, a on więcej chorował niż pracował.
Ale on szybko wyzdrowiał i miał dobrą opinię lekarską ..." Poza tym jest krótko na stołku i jeszcze niczego nie zdążył naprawić.
Maniek
Maniek 14.10.2020, 12:35
Tyłko w Tomaszowie nauczyciele nie dostali nic. W całej Polsce nagrody były.
:(
:( 14.10.2020, 15:48
Kłamstwo - w Piotrkowie tez nie dali - w innych miastach tez. Naprawdę tak ciężko Wam wczuć się w sytuacje innych pracowników budżetowych, których nie chroni karta nauczyciela? Jeszcze mało?
Aaa
Aaa 15.10.2020, 12:56
Tutaj nie chodzi tylko o nauczycieli ale o wszystkich ludzi pracujących w oświacie
Taaa
Taaa 14.10.2020, 14:51
Nieprawda. W Piotrkowie tez nie ma nagród - w WarsAiwe za to dzieciom obcięli zajęcia na świetlicy. Tu wybrali dobro ucznia.
Kaśka
Kaśka 14.10.2020, 12:27
Była praca zdalna nauczyciele siedzieli więcej niż 18 h a nawet więcej niż 40 bo lekcje online i sprawdzanie nadesłanych prac domowych wszystkim uczniom,żeby nikt nie był pokrzywdzony. Wymagania co rusz to coraz wyższe a nagrody zero. Po co wykonywać dodatkowe rzeczy jak mają człowieka gdzieś. Zawsze jak komuś uciąć to nierobowi Do.
Jo32
Jo32 19.10.2020, 19:09
Lekcje online? Wysylanoe stron z zadaniami Hahahahaha
Ta
Ta 14.10.2020, 12:26
Troliusiu, odpuść. Nie czytasz ze zrozumieniem, Zamiast trollować, szukaj pracy, najlepiej w szkole. będziesz usatysfakcjonowany.
XYZ
XYZ 14.10.2020, 12:14
Wszyscy nauczyciele sprawujący różne funkcje w samorządzie, od prezydenta ,poprzez vice, naczelnik w.edukacji, radnych powinni wrócić do rzetelnej pracy na swoich pierwotnych stanowiskach pracy, czyli do szkół. To, że jest się nauczycielem nie predysponuje automatycznie do wiedzy z zakresu zarządzania i administrowania, czy czego tam jeszcze potrzebnego do zawiadywania finansami miasta.Zbyt często my obywatele ( w tym nauczyciele) zapominamy o tym, że to my wybieramy przedstawicieli do samorządu, potem ich opłacamy z naszych podatków. I,że to nie nos jest do tabakiery.... Gdy byłam młodym nauczycielem, w czasach jeszcze tzw. głębokiej komuny popularny był pogląd, że jak ktoś się nie nadaje do pracy z dziećmi i młodzieżą i nauczania dzieci - idzie "w dyrektory" i wyżej....
Dopisek
Dopisek 14.10.2020, 12:11
Bardziej egoistycznej grupy zawodowej nie znam...
Janko
Janko 14.10.2020, 12:33
Egoistycznej? Popracuj w.szkole a zobaczysz czy jesteśmy egoistyczni.
Taaa
Taaa 14.10.2020, 14:52
Pracowałem i wiem co mówi
Aaa
Aaa 15.10.2020, 22:01
Z jakiego powodu cię zwolnili, byłeś za mało zaangażowany, za bardzo egoistyczny, taki kiepski czy za mało placili?
TA
TA 14.10.2020, 12:29
Przejrzyj się w lustrze...
Taaa
Taaa 14.10.2020, 11:54
Ja pierdzoele... wczoraj mnie zwolnili a ci płaczą bo nagrody jednorazowej nie dostali... LITOSCI!!!!!
Anja
Anja 14.10.2020, 11:39
Super napisane...ja też jestem nuczycielem, mam 11 klas bo uczę biologi. Ilość godzin pracy na rzecz ucznia przenosi się nawet na weekend....to tak na początek. Jeżeli chodzi o nagrody to brak ich jest żenadą i przywłaszczeniem zapracowanych pieniędzy. W rządzie podwyżki, w UM ponoć premie w tajemnicy...itd. No niestety Pan Starosta bardziej jezt gospodarny i dba o pracowników. Szkoda bardzo szkoda....że Pan Prezydent tak zawiódł ....
XXX
XXX 14.10.2020, 11:35
Rada Miasta i prezydent pokazał Nam, jak nas cenią :-(
Sponsor Toru
Sponsor Toru 18.10.2020, 16:27
No cóż, jak ktoś ma wybujałe ego, by mieć jedyny w Polsce kryty tor łyżwiarski, to teraz nauczyciele muszą go utrzymywać ze swoich nagród ( zresztą nie tylko Oni ) Może kolega Prezydent RP naszego kolegi Prezydenta TM coś tu zaradzi, czy może już nie , bo jest po wyborach?

Pozostałe