Edukacja na minus - komentarz wiceprezydent Izabeli Śliwińskiej

  • 14.10.2020, 12:26 (aktualizacja 14.10.2020, 14:16)
  • redakcja
Edukacja na minus - komentarz wiceprezydent Izabeli Śliwińskiej
Wyjaśnienia dotyczące braku wypłat nagród dla nauczycieli w tomaszowskich placówkach oświatowych

Sytuacja samorządów jest niepewna. Wszyscy mamy zmniejszone wpływy z podatków. W naszym przypadku to już ponad 2 mln 600 tys. zł tylko z samego PIT. W mieście, firmach, urzędach, spółkach są̨ zwolnienia, ograniczane są̨ etaty. Ludzie tracą̨ pracę, kolejne redukcje są̨ zapowiadane...

Otrzymana subwencja oświatowa obliczona proporcjonalnie do okresów roku 2019 (za 4 miesiące - 14 235 929,67 zł) i 2020 (za 8 miesięcy - 28 910 842,67) w wysokości 43 146 772,34 zł stanowi 68,24% kosztów ogółem. Ze środków własnych samorząd dołożył więc 31,76%. Do tego w tym roku, już wiemy, że wyższe będą koszty związane z urlopami dla poratowania zdrowia, bo więcej nauczycieli o nie wystąpiło, wyższe ze względu na specyficzną organizacje nauczania podczas pandemii będą koszty związane z zastępstwami doraźnymi.

Nie możemy lekkomyślnie podchodzić do budżetu. Od tego może zależeć czyjeś być albo nie być. To jest dla nas priorytet, bo to są̨ ludzkie dramaty. Trudno w takiej sytuacji mówić o dodatkowych nagrodach.

W tym roku były podwyżki dla nauczycieli, pensje w urzędach zostały zamrożone. Zawieszone zostały wszystkie premie, które pełniły funkcje motywującą i nagradzającą̨. Rozumiem, że może to się̨ spotkać z niezadowoleniem, bo nagrody dla nauczycieli były dotychczas przyznawane każdego roku i jest to wyjątkowe wydarzenie, ale musimy jednak odpowiedzialnie podejść  do tematu.

Chcemy się̨ skupić na utrzymaniu zatrudnienia w oświacie. Mam nadzieje, że sytuacja zacznie się̨ poprawiać i niebawem wszystko wróci do normy. Utrzymaliśmy klasy sportowe, integracyjne, nie było łączenia klas. Staramy się̨ robić co w naszej mocy.

Liczymy też na zrozumienie. Są̨ samorządy, które ograniczyły godziny funkcjonowania świetlic szkolnych i zajęć dodatkowych chociażby z pomocy psychologiczno-pedagogicznej (Warszawa). My to utrzymujemy, staramy się̨ nie obniżać poziomu.

Obecnej sytuacji sobie nie wymyśliliśmy, a ona ma realny wpływ na nasze życie i decyzje. Nam nie jest z tego powodu przyjemnie, w obecnej sytuacji jest dla nas jednak ważniejsze utrzymanie etatów nauczycieli niż̇ jednorazowa nagroda dla wybranych. Nie wiemy co przyniesie jutro, musimy być przygotowani również̇ na czarne scenariusze.

Wykaz nagrodzonych nauczycieli Gmina – Miasto Tomaszów Mazowiecki:

Nagroda Ministra Edukacji Narodowej:

1. Kamilla Madzio – dyrektor - Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1

Nagrody Łódzkiego Kuratora Oświaty:

1. Piotr Chomentowski – dyrektor - Szkoła Podstawowa nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków

2. Jolanta Krajewska – nauczyciel - Szkoła Podstawowa nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków

3. Rafał Ślusarski – nauczyciel – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Aleksandra Kamińskiego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4

Odznaczeni: Srebrnym Krzyżem Zasługi:

1. Ewa Brzezińska – p.o. dyrektora – Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 6

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę:

1. Izabela Chaber – nauczyciel – Szkoła Podstawowa nr 11 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 7

Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę:

1. Kamila Wójcik – nauczyciel – Szkoła Podstawowa nr 11 w Zespole Szkolno –Przedszkolnym nr 7

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (48)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

N.
N. Wczoraj, 11:36
Śliwińska ratuje budżet miasta, bierze dodatkowo tylko 2750,00 miesięcznie od kwietnia!
Zezowaty
Zezowaty 21.10.2020, 15:06
Teraz to miasto ma gospodarza... Kto to powiedział ?
XYZ
XYZ 18.10.2020, 16:47
Sorki,pomyłka, info na FB radnego Adriana W.
XYZ
XYZ 18.10.2020, 16:32
Jak ma się ta wypowiedź pani prezydent do opublikowanej na FB informacji radnego Arkadiusza, w której przedstawia zdjęcia dokumentów z których wynika, że od maja do teraz pani prezydent, wice 2, i bodajże sekretarz otrzymują co miesięczne premie za walkę z covidem ( w wysokości średnio 2500zl)? Nie wierzycie, sprawdźcie sami
Nauczyciel 2
Nauczyciel 2 16.10.2020, 16:26
Guzik prawda. Znam obie kobiety konkretne i wymagające. Nie ma zgody na bylejakosc. Pilnują pracy i sprawdzają. Kazde stanowisko jest tymczasowe, nie sadzę zeby panie mialy problem z pracą
Jarząbek
Jarząbek 17.10.2020, 09:10
Łubu dubu, łubudbu, niech żyje nam prezes naszego klubu...
Nauczyciel
Nauczyciel 16.10.2020, 14:27
Jest tylu wspaniałych ludzi na stanowiska:Wiceprezydenta Miasta i Dyrekrora Wydziału Edukacji a zostały nimi osoby wręcz odstraszające ludzi od siebie. Najchętniej zrównałyby nauczycieli z ziemią. Nie wiem czym kierował się Pan Prezydent powołując te osoby na w/w stanowiska .....? Ja w życiu kieruję się zasadą ,mottem "Nie pal za sobą mostów" ,bo te skrzywdzone osoby mogą kiedyś być Twoimi Prezydentami,Dyrektorami i wtedy sytuacja szybciutko się odmieni.....Tego i sobie wszystkim nauczycielom życzę!!!
bonzo
bonzo 15.10.2020, 15:07
no tak nauczyciel z innej gliny niż urzędnik
Milena
Milena 15.10.2020, 12:11
Jeżeli nagrody zostały przyznane to się należą! Co to w ogóle za decyzja? Kodeks pracy się kłania, kochana Pani. Proponuję nauczycielom wystąpić ze stosownymi wezwaniami i do sądu.
Snarki
Snarki 15.10.2020, 17:33
A w jakim to kodeksie pracy jest napisane ze nagrody musza być?
Chętnie uslyszę odpowiedź
Bzik
Bzik 16.10.2020, 13:59
Przyznana nagroda to roszczenie o zapłatę. I tyle.
Prawnik
Prawnik 16.10.2020, 07:44
Nie w kodeksie pracy, ale w Karcie Nauczyciela jest zapis, który o tym mówi:
Art. 49 KN
i
1.
Tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze:
1)
w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości co najmniej 1 % planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół;
Snarki
Snarki 18.10.2020, 14:25
Ok,
Dziękuje za informację.

Ellas
Ellas 15.10.2020, 12:07
Cała ta wypowiedź jest pełna błędów stylistycznych i językowych - pomijam już treść... Pani prezydent sama pisała czy ktoś jej to napisał? PR-owo również strasznie słabe - można było przynajmniej życzenia złożyć, „sprzedać” ten problem inaczej. Nauczyciele by zrozumieli. Odniesienie się do zamrożenia pensji urzędniczych jest już kompletnie nie na miejscu. Brzmi tak: „nie dostaniecie nagród, bo ja też podwyżki nie dostałam”. Fatalnie. Niekulturalnie i arogancko...
Burek
Burek 15.10.2020, 07:48
Zyczenia byly i sa w necie , chyba ze jakis antypisowski dyrek schował do szuflady. U nas wiszą w pokoju tylko nie mozna ich przeczytac w tych czasach ze zrozumieniem
Max
Max 15.10.2020, 07:25
...takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie...
Wt.
Wt. 14.10.2020, 22:00
Wypowiedz wice prezydenata jest żenujaca, nigdy jeszcze żaden prezydent w Tomaszowie tak się nie zachowal. To jest poprostu brak kultury. Nauczyciele maja tak dobrze, a kierunki pedagogiczne na poszczegolnych specjalnościach sa puste. Do pracy w szkole przychodza najslabsi, wylęgarnią pedagogów w Tomaszowie jest wątpliwej jakosci filia UJK w Piotrkowie. Nigdy jeszcze tak nie było, żeby wladze nie złożyły życzen nauczycielom. Wychowujemy dzieci bez szacunku dla autorytetów, rodziców i samych siebie. Niedlugo nie bedzie mial kto uczyć, szczegolnie przedmiotow scislych. Ci, którzy z taką pogarda mówia o nauczycielach musieli mieć do szkoły pod górkę. Żenada.
Do ciekawski
Do ciekawski 14.10.2020, 21:33
Nie kosztował nic - zatkało?
TM
TM 14.10.2020, 20:32
skostniały relikt Karta Nauczyciela A co poradzi kowalski za 2800 brutto. Tylko daj i daj. Bo nam się to poprostu należało. Zazdroszczą urzędnikom. Zapraszam do kieraciku. Tu się zasuwa na piątym biegu i podsłuchu
SM
SM 14.10.2020, 19:00
Dostaliscie podwyzki i jeszcze skamlecie o nagrody ?
Cale miasto pracuje na te niewydolna oswiatę. To ze zostali zwolnieni pracownicy gospodarczy waszym kosztem a za chwile nagrod nie dostanie cala budzetowka to wasza zasluga. Jest was za duzo i za malo pracujecie. Koniec przywilejów !!!
tom
tom 15.10.2020, 10:59
Jak jesteś cytaty i pisaty to trochę rusz mózgownicą dlaczego jest słaba oświata. W państwie PiS o to chodzi bo głupimi łatwiej manipulować ...
blue
blue 15.10.2020, 09:31
Za chwilę zamknął szkoły to znów zaczniesz skamleć ... otwórzcie ile można z dzieckiem siedzieć w domu... I tak ci życie mija na pisaniu bzdur
Ciekawski
Ciekawski 14.10.2020, 17:26
Miasto chyba nie jest takie biedne skoro stać je na organizację w ostatnim czasie kilku koncertów.p A swoją drogą ciekawe ile kosztował nasz hejnał który jest niezbędny.
Yhy
Yhy 14.10.2020, 21:23
Właśnie ! A ten mały krasnoludek Kamilek co robi ??? Opier.... można można
Joliii
Joliii 15.10.2020, 10:26
Pracowałam w mck i racja nic nie umie i nic nie robi a kasa jest jak mało dla kogo !
A
A 14.10.2020, 15:33
Szanowna Pani, proszę sobie wyobrazić, że bierze Pani udział w konkursie, wygrywa, a nagrodę, która się Pani należy, przejmuje Urząd Miasta, uważa Pani, że jest to w porządku? Dlaczego takie sytuacje mają miejsce w Tomaszowie? W takiej formie składają Państwo życzenia nauczycielom za ich pracę? Powinni się Państwo wstydzić.
snarki
snarki 15.10.2020, 17:35
a to praca nauczyciela jest konkursem?
A
A 14.10.2020, 14:59
Powyższy komentarz Pani Prezydent zupełnie nie pasuje do faktu, że od października w urzędzie zatrudniono zastępcę dyrektora wydziału edukacji. Tak na marginesie, chyba też nauczyciela.
Czyli na dyrektorską pensję w budżecie pieniądze się znalazły.
Rece opadają
Rece opadają 14.10.2020, 21:30
Co się należy? Nagroda? Wstydu nie macie. Jakoś nikt nie zauważył, ze ubyło tam kilka osób, a zatrudnili jedna - fakty bolą nie?
A
A 15.10.2020, 18:57
Ja nie piszę o tym czy nagrody się należą czy nie. Piszę o tym, że Pani Prezydent tłumaczy brak nagród ciężką sytuacją finansową miasta, a jednocześnie zatrudnia kolejnego dyrektora, który nie będzie pracował za najniższą krajową. Naprawdę w kilkuosobowym wydziale jest potrzebny dyrektor i zastępca?
Lol
Lol 14.10.2020, 14:22
Ta nagroda ministra to chyba jakiś słaby żart?!?!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 14.10.2020, 14:09
Dlaczego problemy finansowe miasta odbijają się na nauczycielach?
    Czlowiek
Czlowiek 20.10.2020, 06:41
Na innych urzędnikach również, od kilku miesięcy nie mamy premii motywacyjnej bo muszą być podwyżki dla nauczycieli.. ot tak.. nauczyciel ponad wszystkich..? Swoją drogą ciekawe czy Dyrekcję, kierownicy też są pozbawieni premii🤫
Taaa
Taaa 14.10.2020, 14:58
A inni dostali nagrody, ze na nich się odbijają? Oni się przejmują ze ktoś prace stracił?

Pozostałe