Jak wybierać i kupować rośliny akwariowe

  • 16.10.2020, 09:40 (aktualizacja 16.10.2020, 11:12)
  • redakcja
Jak wybierać i kupować rośliny akwariowe
            Jeśli zdecydowałeś umieścić roślinne akwarium we wnętrzu swojego domu, gratulujemy świetnej decyzji! Niestety nowym, niedoświadczonym akwarystom ciężko jest odnaleźć się w szerokiej ofercie roślin akwariowych dostępnej na rynku. Postaramy się przedstawić przynajmniej podstawowe informacje.

Typy roślin

Rośliny do akwarium dzielimy według zapotrzebowania na moc i długości oświetlenia, według zapotrzebowania na nawożenie, a także dodawanie CO2 na rośliny niewymagające, średnio wymagające i wymagające.

Jeśli chodzi o rośliny niewymagające, według nazwy możemy wywnioskować, że będą one dobrze rozwijać się w każdym zestawie akwariowym, ponieważ nie mają wysokich wymagań co do intensywności oświetlenia oraz nie wymagają nawożenia. Oczywiście lepiej będzie im powodzić się, jeśli od czasu do czasu zaaplikujemy nawóz.

Średnio wymagające rośliny będą rosły w średnio oświetlonym akwarium, a przy odpowiednim nawozie stworzą nam ładne przyrosty.

Wymagające rośliny bardzo potrzebują naszej uwagi. Musimy zapewnić im intensywne oświetlenie oraz CO2 do akwarium. Wymagające rośliny zwykle są mniejsze niż reszta i znajdują się na pierwszym planie akwarium.

Z pewnością łatwiej będzie rozpocząć naukę od hodowli roślin mało wymagających i spróbować tego, co się z tym wiąże, a następnie przejść do bardziej wymagających.

Umieszczenie roślin w akwarium

Gdy już wiemy jakie wymagania mają rośliny, możemy przystąpić do umieszczania roślin w różnych częściach akwarium. Każda roślina rośnie inaczej, dlatego, aby akwarium wyglądało pięknie, musimy pamiętać, że rośliny o większym wzroście (30 cm i więcej) umieszczamy z tyłu akwarium, średniej wysokości (do 30 cm) w centrum akwarium, a niższe (do 10 cm) na pierwszym planie. Te roślinki sadzimy w podłożu. Tak ułożone rośliny są ozdobą profesjonalnie zbudowanemu zestawowi akwarystsycznemu

Istnieją jednak również rośliny, których nie sadzi się w podłożu, ale przyczepia się różnymi sposobami do dekoracji akwarium, takich jak korzenie, kamienie itp. Są to głównie mchy i rośliny Anubias.

A na koniec zostawiliśmy rośliny pływające, które, jak nazwa sugeruje, unoszą się na powierzchni akwarium. Rośliny te są szczególnie pięknie wyglądają w otwartych akwariach.

Podstawowe gatunki roślin

Rośliny dzielimy także na łodygowe, dywanowe, rozetowe i rośliny z kłączami (te ostatnie nie są sadzone w podłożu, ale przyczepiane do wspomnianych już dekoracji).

Zakup roślin

Jeśli zależy nam na zakupie sadzonek roślin wysokiej jakości, na pewno będziemy preferować sklepy (zwłaszcza e-sklepy), które specjalizują się w sprzedaży roślin i posiadają wieloletnie doświadczenie. Wyspecjalizowane sklepy internetowe sprzedają rośliny w plastikowym koszyczku (tzw. rośliny koszykowe) lub w plastikowym kubku (tzw. rośliny in vitro).

Rośliny in vitro najlepiej sprawdzą się w akwariach o mniejszych rozmiarach, natomiast rośliny koszyczkowe w większych. Dziś istnieją już wyspecjalizowane sklepy internetowe, które prowadzą własne hodowle roślin, w których utrzymują rośliny w odpowiednich warunkach. Rośliny są automatycznie nawadniane, nawożone i oświetlane zgodnie z indywidualnymi potrzebami przez oprogramowanie komputerowe. Istotą pomieszczeń do uprawy jest zadowalające przechowywanie zakupionych roślin np. z Holandii, gdyż system korzeniowy rośnie podczas przechowywania.

Wysyłanie roślin pocztą nie stanowi obecnie żadnego problemu. Sklepy internetowe mają świetnie opracowany system pakowania roślin, więc przewoźnik dostarczy rośliny w bardzo dobrej kondycji. Rośliny pakowane są w worki, które zatrzymują wilgoć, ale jednocześnie uwalniają powietrze. Następnie są pakowane w folię bąbelkową i twardy karton, aby zapobiec zagnieceniom. Można więc zamówić inny towar (np. nawóz) wraz z roślinami, a żadny z produktów nie ulegnie uszkodzeniu. Zadaniem klienta jest opłukanie roślin pod letnią, bieżącą wodą, a następnie posadzenie w zbiorniku.

W porównaniu do sklepów stacjonarnych, e-sklepy mają z pewnością bardziej przystępne ceny. Posiadają one odpowiednie zaplecze do przechowywania roślin, dzięki czemu mogą dokonywać zakupów w korzystnych cenach hurtowych (z rabatem ilościowym).

Dokonaj więc mądrego zakupu roślin w sklepie internetowym (np. www.invital.pl ).

           

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe