Dane znacznie zafałszowane. System nie działa

  • 22.10.2020, 09:57 (aktualizacja 23.10.2020, 10:27)
  • redakcja
Dane znacznie zafałszowane. System nie działa
Wiele osób na bieżąco śledzi statystyki dotyczące liczby zakażeń Sars-Cov2. Publikowane są one codziennie około południa. Do niedawna przekazywaliśmy je codziennie. Teraz nie ma to najmniejszego sensu. Dane liczbowe są zaniżane i to w sposób znaczący.

Nasi czytelnicy pytali wielokrotnie dlaczego we wstępie do artykułu podajemy inne liczby niż są widoczne w tabelach wojewody. Odpowiedź jest prosta. Wojewoda ma tylko te dane, które dostępne są w systemie. My natomiast przekazywaliśmy rzeczywistą liczbę zachorowań.

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prozaiczna. Pracownicy SANEPiD-u zostali „zdziesiątkowani”. Sytuacja taka jest nie tylko w Tomaszowie ale w całej Polsce. Zachorowań nie ma kto wprowadzać do systemu. Aby to zrobić, należy osobę z pozytywnym wynikiem o tym fakcie powiadomić, wypełnić tonę dokumentacji, zebrać informację na temat kontaktów itd.

Procedury są skomplikowane. Efekt jest taki, że z blisko 80 przypadków przedwczoraj, w oficjalnych informacjach znaleźliśmy tylko 29. Jeśli liczby te przełożymy na dane ogólnopolskie, to liczbę osób chorych podanych w komunikacie należy mnożyć razy 3. A więc wczoraj faktycznie było ponad 30 tysięcy zachorowań.

Warto przy tym zauważyć, że Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, jest powiatową jedynie z nazwy. Bywa to dosyć mylące, ponieważ sugeruje, że służba ta podlega bezpośrednio samorządowi powiatowemu. Tymczasem jest ona częścią zespolonej administracji rządowej.

Oprócz inspekcji sanitarnej, w powiatach mamy też inne podmioty administracji zespolonej Są to: powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, Komendant Powiatowy Policji oraz Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Funkcjonują one w dwóch systemach administracyjnych: rządowej administracji scentralizowanej charakteryzującej się zależnością służbową i osobową oraz administracji zdecentralizowanej, w tym wypadku powiatowej, która pozostaje względnie niezależna od administracji rządowej.

Zespolenie tej administracji, ze Starostą, jako organem administracji ogólnej, odpowiedzialnym za realizację interesu publicznego w powiecie ma zapewnić porządek i bezpieczeństwo publiczne.

Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym , starosta sprawując zwierzchnictwo wobec powiatowych służb, inspekcji i straży:

1) powołuje i odwołuje kierowników tych jednostek (po uzgodnieniu z wojewodą), a także wykonuje wobec nich czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,

2) zatwierdza programy ich działania,

3) uzgadnia wspólne działania tych jednostek na obszarze powiatu,

4) w sytuacjach szczególnych kieruje wspólnymi działaniami tych jednostek, 5) zleca w uzasadnionych przypadkach przeprowadzenie kontroli.

Tymczasem wirus rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany. Osoby zarażone, które powinny przebywać w izolacji, przemieszczają się bez żadnych ograniczeń, zarażając kolejne osoby. Dzieje się tak dlatego, że niewydolny system został już dawno zatkany. Rację ma premier Morawiecki, twierdząc, że dosyć lekkomyślnie likwidowano laboratoria w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, ale prawdą jest to, że obecny Rząd przespał ostatnie pół roku. Lekceważenie pandemii przez rządzących przeniosło się automatycznie do samorządów, czego doskonały przykład mamy w Tomaszowie.

Nie ma dnia, by wirusa nie wykryto w jakiejś szkole lub przedszkolu. Jest obecny także w szpitalu. Potwierdzono go u pracowników Centrum Onkologicznego i Kardiologii. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Helena
Helena 22.10.2020, 19:53
Na wolontariat doradcy bo jakość tam komentarzy nie ma, no przecież to tylko grypa nie
Katarzyna
Katarzyna 22.10.2020, 17:51
Co za dziennikarstwo! Kto dał Wam prawo podawać fałszywe dane. Cyt. :" a więc wczoraj faktycznie bylo ponad 30tys.". Daleko idące wnioski. Statystycy, epidemiolodzy, dane sanepidu są niepotrzebne, bo dziennikarze nasztomaszow.pl pomnożą sobie wynik Tomaszowa i od razu mają wynik w calym kraju. populizm. A w tytule artykułu powinno być ze dane sa niedoszacowane a nie zafałszowane
Ajdejano
Ajdejano 22.10.2020, 18:33
"Katarzyno": nie pi.... głupot. Twoje bujanie się od płota do płota - to dopiero jest głupota. Kwestionujesz to, co podaje "redakcja" ? To podaj swoje konkretne dane. W materiale "redakcji" powyżej są konkretne wnioski, które świadczą o tym, że cały system w Polsce niedomaga. W każdej epidemii, a zwłaszcza w pandemii - zawsze będzie taki bajzel.
t
t 22.10.2020, 17:50
Podsumowanie całej sytuacji w kraju. Po kilkunastu latach "wolności" obecnie zalała nasz kraj "czerwona zaraza" - do zobaczenia najnowsze mapy polski w ciągu kilku dni..
Pozostaje jednak pytanie:
- tylko na ile lat.
- kto odważy zwalczyć tą "czerwoną zarazę" w naszym kraju.
m&m
m&m 22.10.2020, 15:56
Autorze piszesz zdziesiątkowani, jakby wszyscy już leżeli w grobach. A tak nie jest. Po prostu zaśnupali nosy (albo nawet nie!!)i siedzą w domach, tak jak siadali co roku przechorowując okres grypowy. Generalnie należy przyjąć, że wszystkie statystyki dotyczące koronawirusa są fałszerstwem pompowanym wg narzuconego klucza. Natomiast nie są fałszerstwem statystyki podawane na całym świecie dotyczących np śmiertelności, która np w Wlk Brytanii wzrosła, ale ze względu na masowy wzrost śmierci w domach, spowodowanych zawałami czy wylewami, na które nikt nie zareagował, bo ...wiadomo co. Z innej części świata- gwałtowny i wielokrotny spadek chorych na zwykłą grypę. Co przestali chorować? No nie, ale wiadomo co... Jest cała masa dostępnych danych, które jednoznacznie mówią o tym, że wszystkie te działania związane z przeciwdziałaniem rzekomej pandemii przynoszą o wiele gorszy skutek (również ten ostateczny-śmiertelny, bo pośrednio gospodarczy, to nawet nie ma co mówić. Szkolnictwo-płakać się chce, to nie do odrobienia) dla społeczeństwa niż sam covid.
Wszystko jest wydarzeniem medialnym. Przecież i rok temu i wcześniej media również mogły się zainteresować setkami zmarłych na grypę. Relacjonować na żywo i tworzyć łzawe historie, które dobrze się sprzedadzą widzom czy czytelnikom.
To wszystko to wielka granda, wojna informacyjna, której nie przerywają nawet opinie specjalistów i autorytetów w tych dziedzinach. Wczoraj słuchałem profesora, który mówił, że powikłania po grypie są bardziej szkodliwe od tych po koronawirusie.
Ten wirus oczywiście jest, ale na Boga czy nikt nie widzi, że to jedno wielkie oszustwo i histeria? Kto to zatrzyma? To jedyna choroba, przy której to nie pacjenci szukają lekarza, ale na siłe wszyscy próbują nas wtłoczyć w statystyki ofiar.
WuPe
WuPe 22.10.2020, 19:43
Gadasz głupoty. Nie wydaje mi się, by we wrześniu czy październiku kiedykolwiek był sezon grypowy... Nie mówiąc już o lecie, kiedy covid też szalał (z pierwszej ręki wiem jak ludzie bardzo zatajają swoje kontakty z chorymi bojąc się kwarantanny i dalej w najlepsze zarażają innych, no bo mają tylko kaszelek - dane są ogromnie niedoszacowane), bo rozumiem, że dla ciebie covid to po prostu nieszkodliwa grypa i nie ma żadnych anomalii. A jesteś w stanie przyjąć inne nazewnictwo mówiąc, że nie mamy pandemii covid, a plagę groźnej mutacji zwykłej grypy, która jest niezwykle niebezpieczna dla starszych ludzi i blokuje nam łóżka szpitalne do poziomu w którym służba zdrowia jest niewydolna? Jak prowadzić selekcję, komu pomóc, a komu nie? Dlaczego pacjent z inną chorobą płuc ma być przypięty do respiratora, a covidowiec z takimi samymi potrzebami ma dostać chusteczkę do wytarcia nosa? Kilkuset procentowy wzrost czy spadek zgonów spowodowanych grypą porównując rożne lata w statystykach jest normalny, więc można założyć, że i zachorowalność jest inna. W Tak w ogólę w Polsce nikt testów na grypę nie robił, a czytam od kilku dni powielane przez oszołomów tajemnicze dane z d. że zachorowało na nią rok temu, czy tam w tym roku 300000 Polaków... Ja nie wiem, czy tulu Polaków rocznie zwykły katar ma... może się mylę... Wydaje mi się też, że jeśli ludzie zaczęli na siebie uważać, stosować większą higienę i uwzględniając że mieliśmy sezon letni (który wbrew temu co uważasz nie jest sezonem grypowym), to tak, zachorowalność na zwykłą grypę może być zerowa;-) Ale ty wolisz wierzyć w spisek;-) Widziałem też na jutubie tych specjalistów twoich. Jeden to chirurg plastyczny z dyplomem kupionym na Ukrainie (to ten przeciwnik maseczek), drugi profesor psychologii... Byli też jacyś specjaliści na kanałach o UFO i innych niezależnych kanałach dla ludzi, którzy ,,włączyli myślenie"... Albo ta profesor, co stwierdziła, że koronawirusy były z nami już wcześniej - jakby to było coś odkrywczego... - w końcu to cała rodzina podobnie wyglądających wirusów istniejących od zawsze. No ale to jest własnie woda na młyn dla ateistów naukowych. Osobiście co dzień na własne oczy widzę, jak wyglądają komplikacje pocovidowskie, widziałem jak błyskawicznie można się zarazić, jaką męczarnię się przeżywa chorując na to świństwo i jak długo dochodzi się do sprawności. Tak, grypa to pikuś.
m&m
m&m 26.10.2020, 14:23
Potrafię odróżnić wirusologów od pozostałych fachowców. Wirus jest i jest szkodliwy. Ale tu chodzi o bilans zysków i strat. Czyste liczby. Nic poza tym.
Mieszkanka 2
Mieszkanka 2 22.10.2020, 15:22
Chyba oczekujemy cudów do Starosty. Przecież ten człowiek nie jest zdolny do logicznego działania. Ale czego możemy się spodziewać po ludziach z tzw. "układu". Jedyne na co możemy w tym przypadku liczyć to dezinformacja, chaos i kolejna fotorelacja z otwarcia sali szkolnej w towarzystwie Naczelnego Pajaca Rzeczpospolitej.... Człowiek który sobą coś reprezentuje nie szczerzy się do obiektywu, żeby mieszkańcy myśleli że coś robi. To, że będzie druga fala wiedzieli wszyscy. Można było się przygotować organizacyjnie do tego ale wyszło jak zawsze...
Ajdejano
Ajdejano 22.10.2020, 16:23
Co do starosty - zgadzam się, natomiast, jeśli nie znasz tego "Naczelnego Pajaca Rzeczpospolitej" i nie wiesz, co on kiedyś robił podczas komuny dla tej obecnej Rzeczypospolitej, to nie strzęp jęzora - badziewiasta "Mieszkanko 2".
Mieszkanka 2
Mieszkanka 2 23.10.2020, 09:18
Nie oceniam człowieka za to kim był kiedyś tylko za to kim jest tu i teraz. A teraz ten Pan nic sobą nie reprezentuje...
Ja Ruzel
Ja Ruzel 22.10.2020, 18:47
"13 grudnia spał do południa"
Al
Al 22.10.2020, 15:18
Do tego trzeba dodać, że aby być przebadanym trzeba się wypisać w odpowiednie objawy, tylko garstka zostaje przebadana.
Haha
Haha 22.10.2020, 15:17
Ale odkrycie no brawo!
P.
P. 22.10.2020, 15:05
To co robi (a właściwie nie robi) zarząd powiatu to jest skandal. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek w kolejnych wyborach chciał na nich głosować. Zajmują się tylko imprezami i żenujacym przecinaniem wstęg na wszystkim, co się da. Obrzydliwe. Mam nadzieje, ktoś w przyszłości wyciągnie konsekwencje.
144
144 22.10.2020, 15:56
skandal to masz w majtach
P.
P. 22.10.2020, 21:46
żałosne..
Egon
Egon 22.10.2020, 14:56
Dlaczego jeszcze nie jesteśmy w czerwonej strefie ,bo mamy taki sanepid !
Dodatni
Dodatni 22.10.2020, 14:50
Ludzie są chorzy mają dodatnie wyniki a oficjalnie nie mają informacji od sanepidu więc w swietle prawa mogą chodzić i zarażać dalej coś tu nie gra
tomasz
tomasz 22.10.2020, 12:12
No brawo wreszcie jakiś realna ocena sytuacji, może też Pan Starosta wraz ze swoją świtą zakasają rękawy do roboty jeszcze nie słyszałem żeby jakoś wypowiadał się o sytuacji w Tomaszowie
granice strachu już dawno przekroczone, teraz tylko śmiech
granice strachu już dawno przekroczone, teraz tylko śmiech 22.10.2020, 15:17
Czy realna tego nie wiemy bo argumentacja typu „na oko widać, że jest więcej” to populizm.

Ale co ciekawe z dnia na dzień odwrócony o 180 stopni.
Tydzień temu jechałem do Łodzi busem. Pierwszym z możliwych, praktycznie jeszcze w nocy. Gdy wysiadłem w Łodzi było jeszcze ciemno. Wybrałem się tak wcześnie, właśnie po to by spotkać jak najmniej ludzi ze względu na epidemie, ale też – bo w przeciwieństwie do większości z Was moje kompleksy to naprawdę wąskie poletko, u Was praktycznie całe życie. Już na przystanku zaczął mnie agitować tęgawy gość około czterdziestki. Klasa postrobotnicza – ze względu na czas w jakim podróżował, miejsce którym wysiadł, liczne powszechne błędy językowe, podczas gadki której tylko przytakiwałem, bo niewyspanu miałem średnią ochotę na dyskusje z kimś takim. Na przystanku powiedział dzień dobry i jazda ze swoimi tezami. Nie dałem jednego powodu inicjującego rozmowę. Ale nic to. Potok komunałów popłynął.

Narzekał. Że ściema, że jego nic nie boli, a od marca to już powinno boleć, że to jest jakiś spisek.

To są środowiska Konfederacji do wakacji to kręcili intrygi wokół spisku rządu w porozumieniu z międzynarodowymi korporacjami farmaceutycznymi, że chce ich wyeliminować. Tzn te ich warsztaciki, zajazdy z hot dogami, sklepiki.

Wróćmy do wyliczeń „na oko” Gazeta Wyborcza, którą trudno posądzać o przychylność wobec PiSowskiego rządu, daje dziś mapkę naszego województwa na której nasz powiat nie jest najbardziej zainfekowany...

Ostatnia „Polityka” (sprywatyzowany w kontrowersyjny – jak to zwykle było – sposób dawny państwowy tygodnik) anonsując swój newsletter tytułem „Państwo się rozlazło, zgłupiało, schamiało” w pierwszym zdaniu tekstu do którego przeczytania zacheca, pisze tak: 

„Chwalona na wiosnę za walkę z wirusem Polska teraz staje się dla Niemców obszarem podwyższonego ryzyka. To utrudnienie dla pracujących za zachodnią granicą i katastrofa dla tych, którym turyści zza Odry byli dotąd wierni”

Wiosna nie była tak dawno i kto czytał „Politykę” w kwietniu–lipcu ten wie, że opisywano katastrofę w obliczu nieistniejacego państwa.

I już na koniec, są granice strachu potem zaczyna się śmiech.

Maskę nosiłem praktycznie od marca codziennie, mniej więcej wtedy zacząłem też przerabaiać spryskiczwcze dio mycia okien, na pojemniki z denaturatem. Psikam się tym ponad przeciętnie, aż w mieszkaniu zaczęliśmy się od tego ślizagać, bo na tych dziadowskich panelach które zastąpiły świetne gumolea z jakimi te mieszkania w blokach były oddawane w latach 80tych, denatruat daje taki efekt.

Co mogę zrobić z próbami wywołania histerii przez ludzi którzy wcześniej sami drwili z zagrożenia, nawoływali lub akceptowali ochoczo takie nawoływania? Kładę na to lachę, teksty o tym najczęściej omijam, raz na tydzień zajrzę do oficjalnych kanałów rządowych. Słucham Polskiego Radia 24, tam to też się pojawia, w 30 sekundowych dzinglach pomiędzy audacjami mówią co robić. I to styka.

To pod czym tutaj komentujemy to jest ekstremizm dezinformacyjny. Zakukać ludzi, naszczuć na „unych” źle rządzących, niech będzie komoletna dezynwoltura – jak za Kopacz która podczas ptasiej grypy ni kupiła do szpitali nic i jak jest burdel, w mętnej wodzie najłatwiej działać wszelkiej maści hohsztaplerkom.
odblaskowe pały
odblaskowe pały 22.10.2020, 16:15
Tam nie dokończyłem zdania, więc teraz

ale też – bo w przeciwieństwie do większości z Was moje kompleksy to naprawdę wąskie poletko, u Was praktycznie całe życie, pojechałem tam wcześniej ponieważ narzędzia po które jechałem były w bardzo niskiej cenie i bałem się, że po prostu zabraknie. Tak, jeżdżę po takie rzeczy bladym świtem.

Kiedyś w Juli na Okęciu były super zamknięcia do rowerów. Ja mieszkam po drugiej stronie miasta i waliłem też zimą na rowerze przez całe miasto tylko po te zamknięcia. Aaa z 10 razy. Tam – wbrew temu jak chwali się Warszawa – przez większość trasy W MIEŚCIE! nie ma ścieżki rowerowej. Ale jak się ma na sobie duże odblaski to i bardzo ruchliwą ulicą jest w miarę spoko. Buraki z samochodów najczęściej miają w sporej odległości. Ale oczywiście, szczególnie za pierwszym razem, bałem się. No i w centrum rzeczywiście kilka razy śmignął mi stówką na liczniku z boku parę centymetrów od kolana. Aleje Jerozolimskie na wysokości dworca Ochota... Tam jest ograniczenie, ale co tam. Ale w większość tak nie robiła.

Od tamtego czasu gdy widzę skuteczność tych odblasków wszelkie lżejsze pały oklejam taśmami odblaskowymi (tymi z tych pasków co się same zaciskają. Trzeba przeciąć je przy węższym boku i wyciagnać ten stalowy pasek. I to jest chyba najskuteczniejszych odblask. Nie kupujcie tych drogich taśm do oklejania tirów, bo to jest słabo widocznie na małej powierzchni. Dobry odblask no to minimum 5 centymetrów i nie dydndający, a na stabilnej płaskiej powierzchni. Dlatego pały są dobre.

Odblask z paska samozaciskowego za złotówkę, wali po oczach dobrze nawet po nałożeniu na niego bezbarwnej taśmy klejącej. Takiej zwykłej do pakowania. Polecam.
Chorowitek
Chorowitek 22.10.2020, 11:34
Do realnego wyniku należy również dodać osoby kierowane na kwarantanne z lekkimi objawami, a które nie są testowane dzięki czemu sprytnie nie wlicza się ich do sumy dziennych zachorowań
Mieszkanka
Mieszkanka 22.10.2020, 10:18
Panie Redaktorze można by było wszystkiego uniknąć gdyby Pan Starosta zajął się tym co należy, rząd przespał ostatnie pół roku to fakt a nawet Pan Premier informował że wirusa nie ma trzeba iść na wybory.... Teraz rzeczywistość jest inna a w TM sanepid poniósł klęskę może gdyby Pan Starosta szukał rozwiązania aby zapobiec problemowi a nie afiszować się imprezach sztucznie organizowanych pod niego i Panią Naczelnik nie doszłoby do chaosu a ludzie nie czekali by na telefon że są na kwarantannie po 3 dni... Ten stan rzeczy pokazuje nieudolności w zarządzaniu i działaniu kryzysowym Pana Starosty....
Ajdejano
Ajdejano 22.10.2020, 16:18
Kochana: tego starosty już nikt nie uleczy z tej jego megalomanii, z tej jego skłonności do uprawiania błazenady/fanfaronady.
Nie mogę nadziwić się Macierewiczowi. Przecież musi mieć informacje na temat tego urzędnika, mającego zerowe poparcie wśród wyborców. Więc, czemu się pokazuje z takim zerowym niby-działaczem ?!
Macierewicza znam jeszcze ze studiów lata 1966 - 71 i wiem, że jest to niezłomny człowiek, zawsze właściwie oceniający każdego i wszystko wokół siebie. Stąd moje zdziwienie.
alejajcarz
alejajcarz 22.10.2020, 19:52
,,Macierewicza znam jeszcze ze studiów lata 1966 - 71 i wiem, że jest to niezłomny człowiek, zawsze właściwie oceniający każdego i wszystko wokół siebie." Aż się posmarkałem ze śmiechu Aj dejano.Niezły z ciebie jajcarz.Dziw się dalej.
Zenek
Zenek 22.10.2020, 19:49
Ciebie weźmie na doradce
kto chciał likwidacji sanepidu, a kto go uratował Niewygodna prawda? Tak…
kto chciał likwidacji sanepidu, a kto go uratował Niewygodna prawda? Tak jak ze smogiem co? Który najbardziej wali w płuca ...w willowych dzielnicach Tomaszowa HAHAHAHAHA :))) Potykacie się o własne p 22.10.2020, 15:23
No, jeszcze z rok temu postulowaliście by nie przenosić sanepidu z walacej się willi Różyckiego vis a vis Hotelu Mazowieckiego. Gdyby nie Miosław Kukliński z PiS, stacja w ogóle byłaby zlikiwodowana. Starostwo wyremontowało olbrzymią szkołę przy Majowej (och te biedne niepełnosprawne dzieci – co one poczną – wtedy tak szczuto na PiS, przeważnie przed wyborami), gdyby Kukliński - PiS nie wyremontował lokali przy Majowej, nie doposażył ich, sanepidu w Tomaszowie w ogóle by nie było. Jest sporo miast w których je polikwidowano przed 2014 rokiem.
kicay
kicay 22.10.2020, 22:10
Po pierwsze remont na cel przeniesienia sanepidu nie odbył si e kosztem niepełnosprawnych dzieci, tylko odebrano pomieszczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Starostwo nie zrobiło tego remontu z czystej kurtuazji, tylko dla czystego interesu. Sanepid płaci co miesiąc czynsz do Starostwa i to wcale niemały.

Pozostałe