Od soboty cała Polska czerwoną strefą 

  • 23.10.2020, 14:32 (aktualizacja 28.10.2020, 13:53)
  • redakcja
Od soboty cała Polska czerwoną strefą
Od soboty cała Polska czerwoną strefą, nauka w kl. 4-8 szkół podstawowych w trybie zdalnym, młodzież do 16. roku życia może wychodzić tylko pod opieką dorosłych, a lokale gastronomiczne mogą świadczyć tylko usługi na wynos - to część ograniczeń zapowiedzianych przez premiera Mateusza Morawieckiego.

"Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane, dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu. 23 września poziom zachorowań oscylował wokół tysiąca (..) dzisiaj ta liczba zbliża się do 15 tys. dziennie" - mówił szef rządu podczas piątkowej konferencji, na której zaprezentowano nowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Będą one obowiązywać od soboty.

Morawiecki wskazał, że od soboty cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. "Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej" - mówił.

Przekazał, że zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym. Ma to na celu - jak mówił - zmniejszenie kontaktów społecznych i natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej.

Uzasadniając tę decyzję przekonywał, że według pewnych badań "w grupie osób do 11., 12. roku życia poziom zakażeń przy podobnej liczbie testów jest trzykrotnie mniejszy niż w wieku 13-19 lat". "A więc ma to swoje również naukowe uzasadnienie" - powiedział Morawiecki. Zaznaczył ponadto, że małych dzieci, które rozpoczynają dopiero szkołę, lub tych w przedszkolach bardzo ważna jest edukacja w trybie stacjonarnym.

Kolejne ograniczenie przewiduje, że w godzinach 8-16 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie mogą same przemieszczać się, spotykać w grupach; mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego.

Ponadto lokale gastronomiczne nie będą mogły prowadzić działalności tak jak dotychczas, będą mogły wydawać jedynie dania na wynos lub zamawiane z dowozem; na razie chodzi o okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia - poinformował Morawiecki. Zaznaczył, że ograniczenie może zostać przedłużone, "jeśli pod koniec drugiego tygodnia nie zauważymy zmiany w liczbie zakażeń lub co gorsza, jeśli ta liczba będzie rosła".

"Zdaniem specjalistów, (...) w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana; te pomieszczenia są słabo wietrzone" - tłumaczył.

Szef rządu zwrócił uwagę, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. "Dlatego wprowadzam program +Ochrona seniorów+. Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu" - apelował Morawiecki.

Zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy "Korpus Wsparcia seniorów" w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny. "+Korpus Wsparcia Seniorów+ poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach" - powiedział szef rządu.

Premier oświadczył, że ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii obejmą także sanatoria, które zostaną zamknięte oprócz tych, które teraz jeszcze kończą turnusy. "To jest niezbędne, bo 70 proc. osób przebywających w sanatoriach to seniorzy powyżej 60. roku życia" – zwrócił uwagę.

na kolejnej stronie dowiesz się więcej o zakazie spotkań

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Koham pis
Koham pis 25.10.2020, 11:50
Strefy to se Morawiecki robić na działce. Tu marchew, tu cebula. Straszyc pajac to sobie może JK że skończy jak Caucescu.
varan
varan 23.10.2020, 22:41
Taaak, wgrywajcie sobie aplikacje, a póżniej wsadzą całą rodzinę na kwarantannę bo jeden jej członek przez sekundę miał kontakt z zarażonym mijając go na chodniku. Ale zapewne lemingi mają już ją od dawna.
Zakaz poruszania dla młodzieży w godz 8-16 to czysty idtiotyzm. To znaczy że wirus będzie młodych atakował w tych godzinach, ale przed rodzicami/opiekunami będzie zmykał gdzie pieprz rośnie, natomiast przed 8 i po 16 nawet samych młodych będzie unikał !?
Starsi niech nie wyśćiubiają nosa z domu, rodzina niech ich nie odwiedza. Kolejny "rewelacyjny" pomysł ! Czyli co, mają poumierać z głodu i samotności ? A nie, przepraszam. Przecież rządowe szwadrony będą im dostarczać paszę najgorszego sortu, a kto wie, może nawet miskę ryżu.
Niech lepiej ten cytowany wyżej doktorek wypisze dla decydentów skierowania do specjalisty od głowy ! Dla siebie także.
emeryt
emeryt 23.10.2020, 17:50
Już wspomina się o ,,czarnej strefie", czy to prawda że będzie to czas wyszczepień?
Mk
Mk 23.10.2020, 16:28
Może coś napiszecie o naszym szpitalu. Bo zarówno pacjenci i pracownicy są zdezorientowani.
,,,
,,, 23.10.2020, 21:00
Po co? Niewiedza jest lepsza, łatwiej można szerzyć propagandę sukcesu w walce z wirusem.....

Pozostałe