Pracownica Sądu na ławę oskarżonych

  • 29.10.2020, 19:02 (aktualizacja 03.11.2020, 19:09)
  • redakcja
Pracownica Sądu na ławę oskarżonych
Policjanci z tomaszowskiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją zatrzymali i przedstawili 87 zarzutów byłej pracownicy sądu. Kobieta dopuściła się oszustw, podrabiania dokumentów i uczyniła sobie z przestępczej działalności stałe źródło dochodu. Wyłudziła od Skarbu Państwa kwotę ponad pół miliona złotych. W tej sprawie zatrzymano również trzech członków jej rodziny.

Tomaszowscy policjanci na co dzień zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji uzyskali informację, iż jedna z mieszkanek Tomaszowa może być zamieszana w działalność przestępczą, z której uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Policjanci pogłębiali uzyskaną wiedzę i zbierali materiał dowodowy, który 27 października 2020 roku pozwolił zatrzymać 57-letnią kobietę, do niedawna pracownicę tomaszowskiego sądu.

Policjanci ustalili, że kobieta pełniła funkcję kierowniczą w jednym z wydziałów tomaszowskiego sądu. W latach 2012 - 2020 nadużywała swoich kompetencji na zajmowanym stanowisku, podrabiała dokumenty stanowiące podstawę wypłaty środków finansowych będących zwrotami opłat sądowych. Pieniądze te były przelewane na wskazane rachunki bankowe, które należały do niej lub do najbliższych członków jej rodziny. Troje z nich, dwóch mężczyzn i kobieta również zostali zatrzymani.

Ustalono, że zatrzymani założyli kilkadziesiąt kont bankowych, na które przelewane były wyłudzone pieniądze. Na konta założone przez 57-latkę wykonano kilkaset przelewów na łączną sumę ponad 511.000 złotych. Policjanci nadal ustalają ile pieniędzy przelano na pozostałe konta bankowe. Nieuczciwej 57-latce policjanci przedstawili łącznie 87 zarzutów oszustwa, podrabiania dokumentów i uczynienia sobie z przestępczej działalności stałego źródła dochodu.

Kobiecie grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Zarzuty pomocy w ukryciu środków pochodzących z przestępstwa usłyszały pozostałe osoby zatrzymane w tej sprawie. Grozi za to kara nawet do 5 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy. 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Komunikat prasowy POkr w PTryb
Komunikat prasowy POkr w PTryb 23.01.2021, 05:14
Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim za nr PO I Ds 105.2020 prowadzi śledztwo:

I. przeciwko Barbarze P.- W. podejrzanej o szereg czynów (87 zarzutów) z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. oraz z art. 13 § 1 kk w zw. art. 286 § 1 kk w zb. z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. w zw. z art. 65 § 1 k.k. oraz Karolinie P. podejrzanej o czyn z art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.. Markowi W. podejrzanemu o czyn z art. 291 § 1 k.k. oraz Łukaszowi P. podejrzanemu o czyn z art. 291 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

II. w sprawie niedopełnienia obowiązków w okresie od 2012 roku do 19 października 2020 roku w Tomaszowie Mazowieckim przez osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Mazowieckim odpowiedzialne za kontrolę dokumentów finansowo-księgowych upoważniających do dokonywania wypłat za pośrednictwem rachunku bankowego ww. sądu. czym miały działać na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k.

Postępowanie to zostało zapoczątkowane pismem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej skierowanym do Komendanta Głównego Policji celem podjęcia czynności wynikających z ustawowych zadań policji. MBank SA poinformował bowiem ww. instytucję, że jeden z klientów banku - Barbara P.–W. - kierownik sekretariatu Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Tomaszowie Maz. posiada w nim liczne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Podobnie wiele takich rachunków otwartych zostało na dane osób najbliższych Barbary P.-W.

Analiza transakcji zrealizowanych na rachunkach prowadzonych dla ww. osób wykazała, iż dokonywano na nich wiele przelewów z rachunku bankowego należącego do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim. Jako beneficjenci przelewów wskazywane były głównie kancelarie radców prawnych. Środki z rachunków, po przelaniu na konta w ciągu kilku minut były przekazywane na kolejne rachunki prowadzone dla Barbary P.-W. lub jej bliskich. Ostatecznie zaś większość środków przeznaczana była na spłaty kredytów zaciąganych w instytucjach pożyczkowych, bieżące wydatki i wypłaty w bankomatach. Nie odnotowano jednocześnie, aby wpłaty trafiały ostatecznie na rachunki osób, których dane widnieją w tytułach przelewów z rachunku Sądu Rejonowego w Tomaszowie Maz. Łącznie na ww. osoby założonych zostało co najmniej 81 rachunków bankowych, głównie w mBank S.A. Dotychczas ustalono, że tylko na rachunkach założonych przez Barbarę P.-W., a zamkniętych jeszcze w 2019 r. dokonano 369 przelewów z Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim na łączną kwotę 511.507,78 złotych.

W stosunku do Barbary P.- W. prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Postanowieniem z dnia 29 października 2020 roku sygn. II Kp 472/20 Sąd Rejonowy w Tomaszowie Maz. nie uwzględnił tego wniosku i zastosował wobec podejrzanej dozór policji zobowiązując jednocześnie Barbarę P. – W. do stawiennictwa we właściwej miejscowo jednostce policji dwa razy w tygodniu, a także poręczenie majątkowe w kwocie 50 000 złotych.

Prokuratura złożyła zażalenie na ww. postanowienie. Postanowieniem sygn. IV Kz 495/20 z dnia 18 listopada 2020 roku Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim IV Wydział Karny Odwoławczy uwzględnił zażalenie prokuratora na ww. postanowienie Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim i zastosował wobec podejrzanej Barbary P.- W. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy od dnia zatrzymania.

Wobec pozostałych podejrzanych w dniu 28 października 2020 roku zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. W stosunku do Karoliny P. i Łukasza P. zastosowano dozór policji, poręczenie majątkowe w kwocie 5 000 złotych oraz zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy. Wobec podejrzanego Marka W. zastosowano dozór policji, poręczenie majątkowe w kwocie 2000 złotych oraz zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy.

| Udostępniający informację: Rzecznik Prasowy | Data zamieszczenia: 2020-11-23 |
&
& 16.11.2020, 13:46
Sprawę prowadzi policja, sprawa ma charakter rozwojowy, następnie trafi do prokuratury, pewnie Okręgowej w Piotrkowie Tryb. Prokurator powoła biegłego, na koszt skarbu państwa, czyli okradzionych beneficjentów. Postępowanie będzie bardzo skomplikowane, nikt się nic nie dowie ze względu na dobro śledztwa w efekcie przedawnione, umorzone. Jeżeli okradziony beneficjent zje batonika lub pieroga w sklepie to dopiero jest poważna sprawa i będzie bardzo szybko wyjaśniona.
filutek
filutek 02.11.2020, 18:10
Ponoć zatrzymana "przejmowała" zwroty opłat sądowych. I beneficjenci tych zwrotów, strony postępowań sądowych tak sobie machnęli ręką na brak zwrotu? 500000zł / (8lat*250dniroboczych)=250zł na dzień. Bogaty ten powiat albo chodziło o dalszy transferrrrrr... ;-)
Klara
Klara 01.11.2020, 14:54
Sama sobie jest tylko winna i bardzo przy tym musiała być przebiegła. Taki wymyślić plan to tylko w filmach. A do tego dyrektor czy księgowa nie mają nic tu wspolnego jesli ktoś wie na czym polega praca w Sądzie i jaki plan wymyśliła przestępczyni, żeby być najbardziej zarabiającym miesięcznie pracownikiem Sądu. To Sędziowie wszystko podpisują, sprawdzają pod względem merytorycznym, a potem to trafia do Księgowości. Natomiast oszustka dobrze spreparowała dokumenty.
Do Klary
Do Klary 01.11.2020, 23:10
Przebiegły Komornik sądowy również dobrze spreparował dokumenty pod nadzorem merytorycznym sędziów i nadzorem finansowym księgowości.
@
@ 30.10.2020, 09:59
Sprawę prowadzi policja, sprawa ma charakter rozwojowy, następnie trafi do prokuratury gdzie pracownicy sądu mają swoich niezależnych prokuratorów którzy postępowanie umorzą a niezależny sędzia podtrzyma postanowienie prokuratora i pozamiatane. Tak to wygląda w praktyce Polski wymiar sprawiedliwości. Ręka rękę myje.
#
# 29.10.2020, 22:50
Gdzie był nadzór finansowy i merytoryczny przez 8 lat.
Hi5
Hi5 30.10.2020, 06:49
No właśnie jest.. teraz
?
? 30.10.2020, 10:06
Nadzór na bieżąco takie nieprawidłowości powinień wychwycić. Czyli brak nadzoru. Czym się zajmował Dyrektor finansowy Gł. Księgowa Sądu i kontrolę Nik były pozytywne.
:(
:( 29.10.2020, 22:47
No proszę :( Jesli pol bańki można zajumać w stosunkowo małym sądzie, to co sie dzieje w duzych miastach w ktoruych na przyklad dweleoperzy inwestują w osiedla miliardy, a sprawy sporne w ich przypadku przebiegają w ekspresowym tempie.

Hej protestujacy wieczorami pod sądami ze zniczami, co wy na to?
anioł pański
anioł pański 29.10.2020, 20:53
Niech powie co robili inni z jej paczki.
Tomaszowienim
Tomaszowienim 31.10.2020, 11:24
Też jestem ciekawy????

Pozostałe