Tomaszowscy strzelcy posprzątali miejsca pamięci narodowej

  • 02.11.2020, 13:49
  • Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim
Tomaszowscy strzelcy posprzątali miejsca pamięci narodowej
W Tomaszowie Mazowieckim działa jednostka Strzelecka 1002. Jest to Organizacja Społeczno-Wychowawcza, która zrzesza osoby w różnym wieku. Strzelcy, podobnie jak harcerze, pomagają przy organizacji wielu imprez, usuwaniu skutków kataklizmów. Teraz, w czasie pandemii, ich pomoc jest szczególnie cenna.

Każdego roku przed świętem zmarłych, 1 listopada, odwiedzają miejsca pamięci narodowej, porządkują je, zapalają znicze. Odwiedzili Trestę (gm. Tomaszów Mazowiecki), gdzie 15 maja 1944 roku 25. Pułk Piechoty AK stoczył krwawą walkę z niemieckim odziałem, podczas której zginęło 6 żołnierzy pp. Jednostka Strzelecka 1002 nosi imię dowódcy tego oddziału – majora Rudolfa Majewskiego ps. ,,Leśniak”.

Następnie udali się do miejscowości Zarzęcin (gm. Mniszków) gdzie uprzątnęli miejsce upamiętniające mieszkańców wsi, poległych w czasie II Wojny Światowej.

W lesie w okolicach miejscowości Małe Końskie (gm. Mniszków) uporządkowali teren wokół obelisku, upamiętniającego zwycięski bój 23 października 1943 roku O.P. Armii Krajowej ,,Wicher” z okupantem hitlerowskim.

Wracając do Tomaszowa Mazowieckiego udali się do miejscowości  Cygan, (gm. Lubochnia), gdzie w 2017 roku brali udział w odsłonięciu pamiątkowej płyty, upamiętniającej rodzinę Pająków, tomaszowskich leśników, żołnierzy Armii Krajowej,  którzy zginęli rozstrzelani przez niemieckiego okupanta. 

Ze względu na pandemię nie odwiedzili jeszcze wszystkich miejsc i grobów, ale wkrótce to uczynią.

Strzelcy dziękują za bezinteresowną pomoc lokalnym władzom, a także   Zarządowi Dróg i Utrzymania Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Strong
Strong 15.11.2020, 17:44
To się nazywa ukierunkowanie polskiej młodzieży, która odnalazła w sobie nutkę patriotyzmu i chęć niesienia pomocy.
Wzorzec i postawa godna naśladowania oraz wciągania coraz to nowych osób do tego zrzeszenia, Jednostki Strzeleckiej 1002.

Duży szacunek również dla prowadzących tą Jednostkę i jej idei.
Peter
Peter 03.11.2020, 18:07
szcunek Panie i Panowie!
question
question 03.11.2020, 13:55
Dobrze, że przynajmniej te miejsca zostały uprzątnięte, bo Cmentarz Wojskowy świeci nie uprzątniętymi liśćmi, zero zniczy przed tablicami pamiątkowymi i na grobach poległych. Zaniedbanie w takie święto TOTALNE!!! Nie mówiąc już o kwiatach, które miasto miało kupić od sprzedawców i postawić w przestrzeni publicznej. Ten Cmentarz to byłoby najlepsze miejsce. Sporo poruszam się po mieście i jakoś nigdzie nie zauważyłem tych kwiatów, co to prezydent obiecał odkupić.

Pozostałe