Kim jest Promotor Karmienia Piersią

  • 7.10.2017, 12:42
  • Natalia Bieniek
Kim jest Promotor Karmienia Piersią
Bardzo często dzwonią lub piszą do mnie mamy, zaczynając w ten sposób: „Dzień dobry. Słyszałam, że jest Pani doradcą laktacyjnym. Potrzebuję pomocy…”. Za każdym razem prostuję, mówiąc: „Nie, nie jestem doradcą laktacyjnym, ale dyplomowanym promotorem karmienia piersią”. Wtedy zaczynam wyczuwać konsternację, bo… prawie nikt nie wie, kto to taki.

Kim jest Promotor Karmienia Piersią?

Promotor Karmienia Piersią (w skrócie po prostu PKP ) to osoba, która nie posiada medycznego wykształcenia, ale jest żywo zainteresowana tematyką związaną z karmieniem piersią. PKP, mimo iż nie jest medykiem, potrafi pomagać mamom w nie zawsze usłanej różami „drodze mlecznej” poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem oraz wspieranie ich w trudnych chwilach.

Promotor Karmienia Piersią posiada wiedzę z zakresu fizjologii laktacji, postępowania w karmieniu piersią, a co za tym idzie pomocy matkom karmiącym naturalnie. Atutem PKP jest także znajomość najnowszych badań i wytycznych w postępowaniu laktacyjnym. Taka osoba jest po specjalnym kursie i posiada certyfikat, można go znaleźć w rejestrze – spisie promotorów na stronie internetowej Centrum Nauki o Laktacji- TUTAJ.

 

Kiedy warto skorzystać z pomocy Promotora Karmienia Piersią?

Większość mam deklaruje, że chce karmić piersią. Nie jest to jednak zawsze łatwe z wielu powodów. Głównym z nich jest brak dostatecznej pomocy laktacyjnej udzielanej po porodzie oraz brak wsparcia i odpowiedniej wiedzy w późniejszym czasie karmienia.

 

Promotor Karmienia Piersią może pomóc:

*  świeżo upieczonej mamie:

– ocenić prawidłową technikę karmienia (m.in. prawidłowe przystawienie do piersi),

– dokonać oceny przebiegu karmienia piersią (dzięki znajomości wskaźników skutecznego karmienia można odpowiedzieć na najczęściej nurtujące mamy pytanie: „czy moje dziecko się najada”?),

– wyjaśnić jak osiągnąć prawidłowy przebieg laktacji (m.in. zapobieganie niedoborom bądź nadprodukcji pokarmu),

– utrzymać laktację, gdy karmienie bezpośrednio piersią jest niemożliwe,

– w oparciu o najnowszą wiedzę zrozumieć zalety karmienia piersią i odpowiedzieć na szereg pytań związanych z karmieniem naturalnym (m.in. może razem z kobietą zastanowić się nad jej sposobem odżywiania, może doradzić jak przechowywać odciągnięty pokarm itp. ),

* przyszłej mamie:

– przygotować się już przed porodem do karmienia naturalnego (m.in. przez znajomość fizjologii laktacji i świadomość praw, jakie mają matki karmiące).

 

Promotor Karmienia Piersią nie udziela porad natury medycznej! W razie większych kłopotów, potrafi udzielić mamie informacji o tym, do jakiego specjalisty powinna się wybrać. PKP nie leczy, nie wystawia recept. Wspiera mamy na każdym etapie laktacji.

 

Jak zostać Promotorem Karmienia Piersią?

PKP musi ukończyć specjalny kurs w Centrum Nauki o Laktacji w Warszawie. Składa się on z zajęć teoretycznych, które odbywają się w weekendy oraz praktycznych pod okiem certyfikowanego doradcy laktacyjnego na oddziale położniczym lub w poradni laktacyjnej. Dodatkowo należy odbyć indywidualne praktyki w organizacji promującej zdrowie, np. szkole rodzenia. Po spełnieniu warunków uczestnik podpisuje kodeks, którego zobowiązuje się przestrzegać i oczekuje na dyplom i wpis do bazy Promotorów Karmienia Piersią.

 

Dlaczego Promotorzy są potrzebni?

Promotorki są najczęściej mamami, które same doświadczyły problemów przy karmieniu piersią. Najczęściej nie uzyskały właściwej pomocy i wykonały ogromny trud, aby karmić naturalnie. Z tego powodu ich wsparcie może być wyjątkowo ważne. Kto lepiej doradzi mamie jak nie inna mama, która doświadczyła podobnych problemów i dylematów? Nie każda kobieta potrzebuje fachowej pomocy doradcy laktacyjnego, czasami wystarczy drobna korekta techniki karmienia, ciepłe słowo w kierunku zmęczonej i niepewnej mamy czy po prostu odpowiedzenie na szereg nurtujących kobietę pytań, które często są wynikiem utrwalonych przez lata mitów na temat karmienia piersią. PKP potrafi ocenić, czy zastana sytuacja wymaga pomocy medycznej i potrafi pokierować mamę w stronę odpowiedniego specjalisty.

 

Promowanie karmienia piersią dziś ma szczególne znaczenie. Statystyki pokazują, iż mimo dostępu do wiedzy, wiele kobiet ulega wpływom źle poinformowanych osób trzecich. Przestają karmić bardzo często z błahych powodów albo trudności, które dzięki odrobinie wsparcia można by szybko pokonać.

 

Na koniec dodam od siebie, że dopóki sama nie zaczęłam mieć problemów z karmieniem naturalnym i dopóki sama nie zetknęłam się ze sprzecznymi informacjami bombardującymi mnie z czterech stron świata, nie wiedziałam, że moją laktację może uratować ktoś taki jak Promotor Karmienia Piersią. To właśnie dzięki osobie z takim tytułem karmiłam z powodzeniem prawie dwa lata i zainteresowałam się tematem na tyle, aby dziś także służyć pomocom innym mamom.

 

 

Natalia Bieniek
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wiem
Wiem 8.10.2017, 14:11
Tak jest
Ania
Ania 7.10.2017, 19:13
Czy w Tomaszowie jest taki promotor lub doradca laktacyjny?
N.
N. 14.10.2017, 21:52
Tak. Wlasnie Natalia Bieniek- autorka tekstu. www.karmimysie.pl

Pozostałe